Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Передмова

Перелік умовних позначень

завдання і питання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
     
джерельна база
     
практичні приклади

Передмова

У вирішенні масштабного завдання ефективного розслідування злочинів та забезпечення конституцій­них прав і свобод громадян важлива роль відводить­ся правоохоронній діяльності держави, пов’я­за­ній з по­рушенням, розслідуванням, розглядом та ви­рі­шен­ням кримінальних справ. Не випадково Конс­ти­туція Ук­раїни нормативно закріплює в механізмі кри­мі­наль­но-процесуального регулювання такі соціальні цін­ності, як законність, рівність громадян перед зако­ном і судом, справедливість, істина, презумпція не­винуватості, недоторканість особи тощо.

У цьому контексті для вищих юридичних навчаль­них закладів України найважливішим є забезпечити ор­гани кримінальної юстиції держави висококваліфі­кованими фахівцями, які знають кримінальне судо­чинство й вміють грамотно застосовувати його по­­ложення в боротьбі зі злочинністю.

Реалізації цього завдання, перш за все, сприяє ви­вчення кримінального процесу, що відноситься до чис­ла навчальних дисциплін, засвоєння яких утворює фун­дамент професійної підготовки фахівців-юрис­тів не тільки для системи Міністерства внутріш­ніх справ Ук­раїни, але й інших правоохоронних струк­тур.

За підсумками вивчення даної дисципліни студен­ти, курсанти, слухачі повинні отримати фундаментальні та професійно-орієнтовані знання та уміння що­до узагальненого об’єкту роботи у сфері криміналь­ного судочинства та навчитися вирішувати загальні типові професійні завдання, передбачені для слідчого, органу дізнання, прокурора та суду (судді). Саме то­му навчальний матеріал дисципліни орієнтований на вивчення основних положень науки кримінально­го процесу, кримінально-процесуального законодав­ства й практики його застосування.

В умовах нестабільного, мінливого законодавства основна увага майбутнього юриста, повинна зосереджуватися на твердому з’ясуванні базових понять кри­мінально-процесуального права і його найважли­віших принципів, що є ключем до розуміння суті ре­форм, які відбуваються в Україні та системного засвоєн­ня всього навчального курсу. Цим обумовлений інтерес авторів видання до визначення його змісту.

В основу змісту навчального посібника покладено тематичні питання загальної частини програми курсу кримінального процесу, адаптованої до вимог дер­жавного освітнього стандарту вищої професійної ос­віти, навчального плану ВНЗ і чинного кримінально-процесуального законодавства України. Це обумови­ло повноту і глибину розгляду загальних методологіч­них положень науки кримінального процесу і кримі­нально-процесуального законодавства.

З основних проблем кримінального судочинства ко­ротко розглядаються різні наукові точки зору. Що­до питань, правильне вирішення яких має важливе значення для кримінально-процесуальної теорії і пра­возастосовчої діяльності, наводяться приклади зі слід­чої і судової практики. З метою спонукання пошуку ти­ми, хто навчається, шляхів і засобів їхнього вирі­шення, при викладі матеріалу авторами наводяться по­силання на першоджерела, монографії, чинне зако­нодавство, судову практику Європейського Суду з прав людини, Верховного і Конституційного судів Ук­раїни, інших правозастосовчих органів.

Структура посібника враховує вимоги кредитно-мо­дульної системи організації навчального процесу у вищих навчальних закладах щодо активізації інди­ві­ду­альної роботи курсантів та студентів. У цьому зв’яз­­ку щодо кожної теми видання розроблені не тіль­ки пи­тання для самоконтролю, але й комплекс завдань з перевірки, поглиблення і контролю за­своєн­ня знань.

Автори навчального посібника виражають надію, що підготовлене ними видання надасть предметну до­­помогу читачеві у вивченні фундаментальних поло­жень теорії кримінального процесу.


Тема 1. Кримінальний
процес та його місце
в структурі правоохоронної
діяльності держави

§ 1. Поняття і завдання
кримінального процесу

§ 2. Кримінально-процесуальні
функції, форма та гарантії

§ 3. Система стадій
кримінального процесу

§ 1. Поняття і завдання
кримінального процесу

Найважливішим завданням правоохоронних органів України є захист демократичних основ держави, прав і свобод людини, боротьба зі злочинністю. Норми кримінального права, які встановлюють підстави кримінальної відповідальності, не можуть бути реалізовані без встановлення правової процедури реагування держави на виявлені злочини. Тому пра­вову основу боротьби зі злочинністю складає й зако­но­давство, яке визначає порядок, правила та принци­пи кримінального провадження у випадку вчинен­ня суспільно небезпечного діяння.

Кожен випадок встановлення ознак складу злочину тягне провадження у кримінальній справі, де зна­ходять висвітлення результати дослідження упов­новаженими посадовими особами держави обставин правопорушення. Історично склалося так, що встанов­лений законом порядок здійснення такої держав­ної діяльності і прийнято називати кримінальним про­цесом або кримінальним судочинством.

Закон не розкриває зміст названих словосполучень. Разом з тим, Конституційний Суд України в од­но­му із своїх рішень визначив, що "кримінальне судо­чинство – це врегульований нормами КПК України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників криміналь­ного процесу – підозрюваних, обвинувачених, підсуд­них, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів"[1].

У юридичній літературі кримінальний процес (кри­мінальне судочинство) трактується по-різному. У своїх визначеннях автори акцентують увагу на тих або ін­ших рисах даної дефініції. Однак найчастіше у визна­чення вітчизняного кримінального процесу вклю­чають три елементи: 1) діяльність (систему упорядко­ваних дій) органів досудового розслідування, прокуро­ра, суду й інших учасників кримінального судочин­ства; 2) правовідносини цих органів і посадових осіб як один з одним, так і з особами, що беруть участь у справі; 3) обов’язкову правову регламентацію діяль­ності і правовідносин, що виникають на її основі.

Яка ж правова природа такої державної діяльності?

Термін "процес" походить від латинських дієслів "ргосеdеге" – виходити, виступати, рухатися вперед і "processus" – послідовна зміна станів. Він підкреслює рух, розвиток визначеного виду діяльності. І дійс­но, провадження в кримінальній справі – це безперервний рух, послідовний перехід справи від одного ета­пу вивчення обставин кримінального правопору­шення до іншого.

Слово "кримінальний" (від латинського слова "crі­mіnalіs" – злочинний) вже традиційно, протягом більш 80 років використовується законодавцем для позна­чення характеру протиправності правопорушення, з при­воду якого і здійснюється юридична діяльність. Варто підкреслити, що воно є для української мови іно­земним, що не має слов’янських коренів. На це об­ґрунтовано вказувалося в юридичній літературі про­від­ними вченими-правознавцями [2].

У теорії немає сталої точки зору щодо поняття (ви­значення) кримінального процесу. Пояснюється це тим, що, по-перше, це питання є досить складним і дискусійним; по-друге, відсутністю законодавчого ви­значення вказаного словосполучення; по-третє, вжи­ванням цього терміну у кількох значеннях.

У навчальних і наукових джерелах поняття "кри­мінальний процес" використовують у наступних зна­ченнях:

1. Специфічний вид правоохоронної (юридич­ної) діяльності держави,який містить у собі взаємо­пов’язані та послідовно здійснювані одна за одною її форми – досудове провадження, правосуддя, реалізація (виконання) підсумкових судових рішень у кри­мінальних справах (вироків, ухвал і постанов). У за­значеному термінологічному значеннізамість поняття "кримінальний процес" досить часто використо­вують, як синонім, поняття "кримінальне судочин­ство". Спроби розділити смислове навантаження цих словосполучень не були вдалими, оскільки традицій­но, з часу судової реформи в Російській імперії (1864 р.) і на сьогодні, в нормативних актах термін "судочинство" охоплює всі без винятку стадії кримінального процесу. Як приклади можна навести такі правові документи, як Статут кримінального судочинства, Основи кримінального судочинства Союзу РСР і союзних республік, Закон України "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у криміналь­ному судочинстві", Постанова Пленуму Верховного Су­ду України № 8 від 24.10.2003 р. "Про застосуван­ня законодавства, яке забезпечує право на захист у кримінальному судочинстві" та ін. Крім того, зміст ря­ду статей КПК України дозволяє судити про те, що термін "судочинство" включає в себе як розгляд спра­ви в суді, так і досудові стадії кримінального процесу (ст. 2 КПК України). Оскільки суд не повинен вико­нувати обов’язки з розкриття злочинів, то вимоги да­ної статті адресовані також до органу дізнання, слід­чого, прокурора. Ще одним підтвердженням пра­вильності такого висновку є зміст ст. 25 КПК України, яка називається: "Прокурорський нагляд у кримі­нальному судочинстві". Наведена стаття передбачає, що прокурор здійснює нагляд за дотриманням за­конів органами, що проводять оперативну діяльність, дізнання та досудове слідство.

Таким чином, у законодавстві і юридичній літера­турі терміни "кримінальний процес" і "кримінальне судочинство" вживаються як взаємозамінювані. Однак ототожнення цих двох понять є досить умовним, що може бути виправдано тільки особливою рол­лю суду в кримінальному процесі, тому що судочинст­во (провадження в суді) здійснює тільки суд. Ототож­нення цих понять має й історичне обґрунтування, оскільки в багатьох процесуальних системах на визна­чених етапах їхнього розвитку розслідування кри­мінальних справ не було відділено від судового розгля­ду – кримінальний процес починався і закінчував­ся в суді шляхом подачі та розгляду обвинувачення.

У контексті розмежування близьких за змістом дефініцій також необхідно підкреслити, що криміналь­ний процес і правосуддя є суміжними поняттями, але не рівнозначними. Правосуддя, як вид державної діяльності, здійснюється тільки судом і пов’я­зано воно з розглядом справ різної юридичної при­ро­ди, у тому числі й у сфері кримінального судочинства. Разом з тим, кримінальний процес охоплює не тіль­ки діяльність суду з розгляду кримінальних справ, але і діяльність інших державних органів, що наділе­ні правом порушувати і розслідувати кримінальні справи (орган дізнання, слідчий, прокурор). Таким чи­ном, в тій частині, у якій правосуддя пов’язане з розглядом кримінальних справ, воно становить скла­дову частину кримінального процесу.

2. Галузь вітчизняного права.У такому значен­ні найчастіше вживають термін "кримінально-про­цесуальне право", яким позначається галузь права, що нормативно регулює порядок провадження кримі­нальних справ і правовідносини між органом дізнання, слідчим, прокурором, судом та іншими фізич­ними та юридичними особами під час перевірки ін­формації про вчинений злочин, досудового розсліду­вання та судового розгляду кримінальних справ.

3. Правова наука.Наука кримінального процесу – це галузь юридичної науки, яка вивчає суспільні відносини, що виникають у зв’язку з провадженням у кримінальній справі. Вона зосереджує свою увагу на виявленні закономірностей правового регулювання кримінального судочинства, визначенні шля­хів його подальшого удосконалення. Погляди й ідеї, що розвиваються в науці кримінального процесу, спрямовані на ефективне забезпечення належного ви­конання передбачених законом прав і обов’язків усіма суб’єктами, які беруть участь в провадженні у кримінальній справі. Кримінально-процесуальна наука розвивається разом із законодавством і практикою його застосування, здійснюючи, у свою чергу, вплив на їх реформування шляхом розробки найбільш актуальних проблем.

Як і будь-яка наука, кримінальний процес використовує для дослідження явищ загальнонаукові (діа­лектичний, аналіз, синтез, узагальнення, індукція, де­дукція, аналогія) та спеціальні (логіко-правовий, істо­рико-правовий, порівняльно-правовий, статистичний та ін.) методи пізнання.

Зі спеціальності 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза, оперативно-розшукова діяльність захищаються дисертаційні дослідження на здобуття наукового ступеня кандидата та доктора юридичних наук.

4. Навчальна дисципліна."Кримінальний процес" – саме таку назву має навчальна дисципліна, яку вивчають курсанти, студенти та слухачі у вищих на­вчальних закладах юридичного профілю. Основним завданням опанування цієї дисципліни є набуття осо­бами, що навчаються, необхідних знань та навичок для правильного застосування норм кримінально-про­це­суального права у подальшій юридичній діяль­ності.

Багато норм кримінально-процесуального права використовують кримінально-правові терміни, зокрема "склад злочину", "дійове каяття", "строки давно­сті" та інші, тому вивчення дисципліни можливе тільки після успішного складання іспиту (заліку) з кри­мінального права (загальної частини).

5. Провадження в окремій (конкретній) кримі­нальній справі.Тобто цим терміном позначається певна кримінальна справа, яка розглядається в суді по обвинуваченню певної (-их) особи (осіб). У такому зна­ченні кримінальний процес найчастіше використовується у засобах масової інформації: "процес Чур­банова", "процес Ях’яєва" та ін.

Спеціально організована соціальна діяльність за­в­ж­ди має визначене цільове призначення. Виходячи з цього, у поняття кримінального процесу звичайно вклю­чається вказівка на його мету або завдання.

У теорії кримінального процесу терміни "мета" ("ці­лі") й "завдання" вживаються як рівнозначні.

Традиційно виділяють безпосередні та загальносоціальні завдання (цілі).

Безпосередні завдання кримінального процесу прямо перелічені у ст. 2 Кримінально-проце­су­аль­ного кодексу України (далі – КПК):

1) охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть в ньому участь;

2) швидке і повне розкриття злочинів;

3) викриття винних;

4) забезпечення правильного застосування закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинуватий не був покараний.

Загальносоціальні завдання логічно випливають з положень ст.2 КПК: захист особистості – її прав і свобод; суспільства – його матеріальних і духовних цінностей; держави – її конституційного ладу, сувере­нітету і територіальної цілісності.

Разом з тим, перед кримінальним процесом постав­лене також завдання сприяти зміцненню закон­ності і правопорядку, попередженню злочинів, охоро­ні інтересів суспільства і свобод громадян, вихован­ню громадян у дусі неухильного дотримання зако­нів, тому що це загальне завдання властиве діяль­ності всіх правоохоронних органів.

Виконання таких завдань покладено на державні органи та службових осіб, які здійснюють кримінально-процесуальне провадження, для чого вони на­ділені владними повноваженнями.

До числа таких суб’єктів закон відносить орган дізнання, слідчого, прокурора і суд (ст.4 КПК).

З огляду на те, що діяльність у сфері кримінально­го судочинства, пов’язана з можливістю застосуван­­ня суворих примусових заходів, передбачених, насам­перед, кримінальним законодавством, а також істотним обмеженням конституційних прав і свобод грома­дян законодавець встановлює ретельну правову рег­ламентацію такої діяльності та відносин, що ви­ни­кають на її основі. Саме тому кримінально-про­це­су­аль­на діяльність здійснюється у визначеному по­ряд­ку, з дотриманням установленої процедури (проце­су).

Кримінальний процес охоплює не тільки систему ви­конуваних у визначеному порядку дій (діяльності) посадових осіб держави, але й інших суб’єктів, що за тих або інших причин залечені в сферу криміналь­ного судочинства. Ними можуть бути особи, що вчи­ни­ли кримінально-правове діяння (підозрювані, обви­нувачені), їхні захисники або законні представники; особи, що постраждали в результаті протиправних дій – потерпілі, цивільні позивачі, їхні представники; ті, хто своєю діяльністю сприяють здійсненню кри­мінального судочинства – спеціалісти, експерти, пе­рекладачі й інші.

Діяльність таких учасників процесу, пов’язана з реалізацією їх прав і обов’язків, породжує визначений вид суспільних відносин. Будучи урегульованими нормами права, вони виступають як криміналь­но-процесуальні відносини. Усі ці органи й особи вправі робити ті або інші дії процесуального характе­ру, що у своїй сукупності і складають зміст кримінального процесу.

Характерною рисою кримінально-процесуальних відносин є обов’язкова участь у них посадових осіб дер­жави. Інші учасники не вступають у безпосередні відносини між собою, а реалізують свої права тіль­ки через представників держави, на яких покладений обов’язок забезпечити вирішення завдань кримі­наль­ного судочинства.

Процесуальні відносини завжди мають двосторон­ній характер, тобто праву одного із суб’єктів цьо­го від­ношення завжди відповідає обов’язок іншого, і нав­паки.

Одним з основних елементів кримінального процесу є його об’єкт, тобто те, на що спрямована в кін­цевому рахунку вся процесуальна діяльність у кримі­нальній справі.

Загальним об’єктом процесуальних дій і правовідносин, та, відповідно, кримінального процесу є фактичні обставини, встановлення яких необхідно для прийняття процесуальних рішень (наприклад, про притягнення громадянина до кримінальної відповідальності або припинення у відношенні нього кримінального переслідування). Саме на з’ясуванні (або не­бажанні з’ясування) цих обставин і зіштовхуються інтереси, насамперед, тих учасників процесу, що мають у справі власний кримінально-правовий інте­рес (обвинуваченого і потерпілого).

Таким чином, підсумовування зазначених елемен­тів, що розкривають юридичну специфіку і зміст кри­мінального процесу, дозволяє дати наступне його ви­значення.

Кримінальний процес – це урегульована законом система дій і правовідносин органів дізнання, слідчого, прокурора, суду (судді), а також інших учас­ників процесу (обвинуваченого, захисників, потерпілих та ін.), яка пов’язана з порушенням, розслідуванням, розглядом і вирішенням кримінальних справ, що має своїм загальним об’єктом фактичні обставини, встановлення яких дозволяє відповісти на запитання про винуватість (невинуватість) особи і виріши­ти інші завдання, що поставлені перед криміналь­ним судочинством (ст. 2 КПК України).

§ 2. Кримінально-процесуальні
функції, форма та гарантії

Слово функція (від лат. functio) означає обов’я­зок, коло діяльності, призначення, роль[3]. У правовій нау­ці під процесуальними функціями прийнято розуміти основні, характерні напрями або види діяльності учасника кримінального процесу, які виражають його роль (призначення) і положення серед інших осіб, що беруть участь у судочинстві[4].

Згідно з найбільш поширеною т. зв. класичною кон­цепцією, яку підтримує більшість вчених, існують три функції: обвинувачення (або кримінального пере­слідування), захисту та правосуддя (або вирішення справи). Прихильниками такої концепції є Ю.М. Гро­шевий[5], В.М. Савицький[6], М.С. Строгович[7] та інші. Є.Г. Коваленко, М.М. Полянський та ще ряд авторів вважають необхідним додатково до вказаних трьох до­дати функцію розслідування, яку здійснює слідчий до появи в справі обвинуваченого[8]. В.М. Тертишник ви­ділив п’ять функцій: розслідування, нагляд, обвинувачення, захист і правосуддя[9]. Р.Д. Рахунов – шість: розслідування, обвинувачення, захист, підтримання цивільного позову, захист від позову, вирішення спра­ви[10]. А.П. Гуляєв позначив у діяльності слідчого вісім функцій, серед них: розгляд заяв і повідомлень про злочин; забезпечення відшкодування збитку; припи­нення злочинів; розшук обвинувачених[11]. Таку ж кіль­кість функцій у своїх працях виділяє і О.М. Ларін[12]. Можна перерахувати ще багато дослідницьких праць, у яких автори визначають від 3-х до 12-ти різних про­цесуальних функцій.

Тривалий час функції розглядалися лише на теоре­тичному рівні. Початкове нормативне закріплення вони одержали 21 червня 2001 року, коли КПК Ук­раїни був доповнений статтею 161 "Змагальність і диспозитивність". Частина 2 даної статті проголошує: "При розгляді справи в суді функції обвинувачення, захисту та вирішення справи не можуть покладатися на один і той же орган або на одну і ту ж особу". Та­ким чином, законодавець виділяє три основні напря­ми діяльності учасників судових стадій криміналь­ного процесу: обвинувачення, що здійснюється проку­рором, потерпілим і його представником; захист, який виконує, в першу чергу, сам підсудний, а також його захисник або законний представник; вирішення справи, що покладається виключно на суд. При цьому згадування про функції осіб, що беруть участь на досудових стадіях кримінального процесу, КПК України не містить.

Правильне встановлення та унормування процесуальних функцій має не тільки теоретичне, але й практичне значення, яке полягає у наступному.

По-перше, функції, будучи основними видами, на­прямками процесуальної діяльності, дозволяють пра­вильно позначити коло прав і обов’язків кожного учасника кримінального процесу, оскільки є тими ви­значальними межами, за які не повинні виходити повноваження тих чи інших суб’єктів. В зв’язку з цим слід вказати, що саме функції в основному визнача­ють процесуальний статус особи.

По-друге, порядок розподілу функцій між учасни­ками судочинства визначає тип побудови кримінального процесу. Наприклад, коли обвинувачення, за­хист і вирішення справи не поєднуються в одній осо­бі, можна говорити про змагальну побудову кримі­нального процесу, в протилежному випадку – про роз­шукову (інквізиційну).

По-третє, функції нерозривно пов’язані з реаліза­цією цілей і завдань кримінального судочинства, бу­дучи їх відображенням у діяльності суб’єктів. Від правильного встановлення функцій для конкретних процесуальних суб’єктів багато в чому залежить успіш­ність реалізації ними цілей і завдань судочинства в цілому.

Нарешті, вони впливають на порядок провад­жен­ня у кримінальній справі (процесуальну форму), тоб­то процедура кожної слідчої та іншої процесуальної дії повинна бути побудована таким чином, щоб гарантувати учасникам безперешкодне здійснення своїх функцій, не допускаючи при цьому виконання тих, які їм не властиві.

Саме тому, законодавцю слід наділити не тільки учасників судового розгляду, але й суб’єктів, які беруть участь у досудовому розслідуванні, процесуаль­ними функціями. У теорії такий розподіл вже прове­дений. Розглянемо у чому полягає кожна з основних функцій.

Функція обвинуваченняце діяльність су­б’єк­тів кримінального процесу, спрямована на викриття особи у вчиненні злочину, встановлення його винува­тості, а також обставин, що обтяжують його відпо­відальність.

Функція обвинуваченняполягає у таких діях:

- порушення кримінальної справи;

- викриття особи у вчиненні злочину;

- збирання доказів, які підтверджують участь осо­би у вчиненні злочину або обтяжують його відповідаль­ність;

- застосування до підозрюваних та обвинувачених заходів процесуального примусу;

- формулювання та пред’явлення обвинувачення;

- складання обвинувального висновку;

- підтримання державного обвинувачення в суді;

- подання та доведення цивільного позову, що під­лягає стягненню з винуватої особи.

З вищенаведених дій, що розкривають зміст функ­ції обвинувачення, деякі з них виконуються ще до по­яви процесуальної фігури обвинуваченого. Тому, є ду­же слушною позиція тих науковців, які пропонують вказану функцію називати "кримінальним пере­слідуванням". Останню здійснюють орган дізнання, слідчий, прокурор, потерпілий, цивільний позивач, представники потерпілого та цивільного позивача.

Функція захисту – це діяльність суб’єктів кримі­нального процесу, спрямована на спростування обви­нувачення, встановлення невинуватості особи і по­м’якшення її відповідальності.

Функція захиступерш за все бере прояв у таких діях:

- заперечення по суті підозри та обвинувачення пов­ністю або частково;

- заперечення кваліфікації злочину;

- збирання доказів, які виправдовують особу, або пом’якшують її відповідальність;

- подання заяв та клопотань про приєднання до справи вищеназваних доказів, або проведення дій з їх збирання;

- наполягання на недостатності доказів, якими об­ґрунтовується обвинувачення.

- заперечення цивільного позову повністю або част­ково.

Функцію захисту виконують підозрюваний, обви­нувачений, підсудний, засуджений, їх захисники та законні представники, а також цивільний відповідач та його представник.

Функція вирішення кримінальної справи (пра­восуддя) – це діяльність суду (судді) щодо дослід­жен­ня всіх зібраних у справі доказів і ухвалення рішення про винуватість або невинуватість конкретної осо­би, а також про її покарання.

Вонаполягає у проведенні необхідних дій та прий­нятті у справі остаточного рішення щодо винуватості або невинуватості особи у вчиненні злочину та призначенні їй покарання. Хоча в Україні єдиним органом, що має право здійснювати правосуддя є лише суд, однак слід констатувати, що функцією вирішен­ня справи наділені частково орган дізнання, слідчий, прокурор, які вправі закрити кримінальну справу за реабілітуючими підставами, тобто вирішити питання про невинуватість особи у вчиненні злочину.

Виконуючі відповідну функцію, учасники судочинства повинні дотримуватися встановленої законом процесуальної форми. Під останньою слід розуміти умови, послідовність та порядок діяльності учас­ників процесу, засоби реалізації ними своїх прав, свобод і обов’язків, процедуру здійснення окре­мих процесуальних дій та прийняття юридичних рішень, а також режим документування процесуальної діяль­ності.

Обов’язок дотримання процесуальної форми перш за все покладений на державні органи та службових осіб, що здійснюють провадження у справі (ведуть процес). Тому для них діє принцип "дозволено лише те і лише в такій формі, що передбачено законом".

Порядок провадження у всіх кримі­нальних спра­вах є єдиним, що відіграє роль гарантії дотримання прав суб’єктів процесу. Однак у практиці криміналь­ного судочинства досить часто виникають умови, ре­альні обставини, об’єктивні причини, що виклика­ють необхідність появи й існування різноманітних кри­мінально-процесуальних форм для різних категорій злочинів. Тому, у деяких випадках законодавець встановлює особ­ливі порядки провадження, тобто відбувається диференціація (від латинського "differentia" – поділ, розчленовування, розшарування чого-небудь на окремі різнорідні основи) процесуаль­ної форми залежно від суб’єкта злочину або характе­ристик самого злочину.

Особливу (диференційовану) форму (порядок) про­вадження передбачено для:

1) кримінальних справ про злочини і суспільно не­безпечні діян­ня, вчинені неповнолітніми особами;

2) кримінальних справ про суспільно небезпечні ді­яння не­осудних осіб;

3) кримінальних справ приватного обвинувачен­ня;

4) протокольної форми досудової підготовки мате­ріалів.

У перших двох випадках встановлюються додат­кові правила провадження, гарантії для осіб, що вчи­нили такі злочини. За останніми категоріями наведених злочинів кримінально-процесуальна форма спро­щується у зв’язку з нескладністю встановлення фактичних обставин у цих справах. Особливості про­вадження у кожній з цих категорій справ будуть роз­глядатися в окремих темах.

З процесуальною формою тісно пов’язане поняття процесуальних гарантій. Процесуальні гарантії–це система правових засобів, які забезпечують вста­новлення об’єктивної істини й справедливість право­суддя, можливість реалізації всіма суб’єктами про­цесуальних правовідносин своїх прав та обов’язків, а також досягнення завдань кримінального судочин­ства.

Процесуальні гарантії можна умовно поділити на дві групи: "гарантії захисту прав та свобод людини", "гарантії ефективності здійснення судочинства". Як­що перші переважно покликані забезпечити охорону прав та свобод учасників процесу, які були залучені до нього, то інші – направлені на швидке та пов­не розкриття злочину, безперешкодне виконання дер­жавними органами та службовими особами своїх обо­в’язків з досудового розслідування та судового розгля­ду кримінальних справ.

До першої групи процесуальних гарантій можна віднести: кримінально-процесуальну форму; принци­пи кримінального процесу; судовий контроль та про­курорський нагляд за діями органів розслідування; необхідність обґрунтування процесуальних рішень; право на оскарження дій і рішень органів та посадових осіб, які ведуть процес.

До гарантій другої групи відносяться: достатній ступінь нормативного врегулювання кримінального процесу; владні повноваження державних органів та службових осіб; можливість застосування заходів кримінально-процесуального примусу; юридична від­повідальність учасників процесу за невиконання по­кладених обов’язків.

§ 3. Система стадій
кримінального процесу

Кримінальний процес – це не тільки заснована на законі діяльність посадових суб’єктів та інших осіб, але і її чітка система.

Найбільш характерними елементами цієї системи є стадії (від грецького слова "stadіon" – певна сту­пінь (період, етап) у розвитку чого-небудь), тобто ета­пи процесуальної діяльності, що послідовно змінюють один одного та характеризуються:

1) наявністю конкретних завдань, що узгоджують­ся із завданнями усього кримінального процесу;

2) колом суб’єктів, які беруть участь у вирішень за­вдань даної стадії;

3) порядком здійснення діяльності;

4) характером і формою кінцевого рішення, що ви­ражає виконання завдань даної стадії;

5) встановленими в законі строками для даного ета­пу процесуальної діяльності.

Кожна кримінальна справа може проходити вісім таких стадій:

1) порушення кримінальної справи;

2) досудове розслідування;

3) попередній розгляд справи суддею;

4) судовий розгляд;

5) апеляційне провадження;

6) касаційне провадження;

7) виконання вироку;

8) перегляд судових рішень у порядку виключного провадження.

В.С. Зеленецький та Л.М. Лобойко у своїх працях вказують також на існування ще однієї стадії "Пору­шення державного обвинувачення", яка має місце піс­ля досудового розслідування перед попереднім роз­глядом справи суддею[13]. Не заперечуючи проти точки зору цих вчених, вкажемо лише, що така позиція не от­римала широкої підтримки серед основної частини науковців.

Кожну з восьми стадій кримінального судочинст­ва буде докладно розглянуто в окремих темах цього під­ручника. Нижче ми лише вкажемо найбільш харак­­терні їх риси для формування загальної уяви про ціліс­ну побудову кримінального процесу.

1. Стадія порушення кримінальної справи по­чинається з моменту отримання державним органом або службовою особою, які ведуть кримінальний про­цес, інформації про вчинений або підготовлюваний зло­чин та закінчується прийняттям рішення про по­рушення або відмову в порушенні кримінальної спра­ви. Основним завдання стадії є перевірка отриманої інформації та вжиття заходів з припинення злочину. Цю стадію не може обминути жодна кримінальна справа. Постанова про порушення кримінальної справи є правовою підставою для провадження слід­чих та багатьох інших процесуальних дій та застосу­вання примусових заходів.

2. Досудове розслідуванняпредставляє собою правозастосовчу діяльність уповноважених на те по­садових осіб держави щодо встановлення обставин події злочину, за фактом якого була порушена кримі­нальна справа, і осіб, що його вчинили. Ця діяльність характеризується складними юридичними процедурами. Вона провадиться у двох формах: дізнання та досудового слідства. Саме на цій стадії здійснюється переважна більшість дій зі збирання, перевірки та оцінки доказів, встановлення обставин злочину. Під час досудового слідства формується та пред’яв­ля­єть­ся особі обвинувачення, застосовуються заходи про­це­суального примусу. Стадія встановлює межі судово­го розгляду, оскільки суд розглядає справу тільки щодо тих злочинів та стосовно тих осіб, яким було пред’явлено обвинувачення слідчим. Досудове розслідування може закінчуватися складанням обвинувального висновку; постанови про закриття справи або постанови про направлення справи до суду для ви­рішення питання про застосування примусових за­ходів медичного чи виховного характеру.

3. Стадія попереднього розгляду справи суд­дею призначена для первісної перевірки криміналь­ної справи щодо її можливості бути розглянутою у су­ді першої інстанції, а також провадження підготов­чих дій, спрямованих на забезпечення ефективно­го (швидкого, всебічного, повного) судового розгля­ду. Провадження у цій стадії здійснюється суддею одноособово з обов’язковою участю прокурора, а та­кож деяких інших учасників кримінального процесу, неявка яких не перешкоджає розгляду справи.

Підсумковими рішеннями у цій стадії є постанова про призначення справи до судового розгляду або повернення справи на додаткове розслідування чи за­криття справи.

4. Судовий розгляд– це стадія кримінального процесу на якій суд за активної участі сторін обвину­вачення та захисту, на підставі дослідження обста­вин справи, вирішує питання про винуватість або невинуватість підсудного та необхідність призначен­ня йому справедливого покарання.

Цю стадію називають головною або центральною, оскільки саме в її межах підводяться підсумки (у вигляді вироку) всієї діяльності правоохоронних органів щодо розкриття та розслідування злочинів.

Судовий розгляд завершується винесенням виро­ку (обвинувального чи виправдувального); закриттям справи або поверненням справи на додаткове розслі­дування.

5. Апеляційне провадженнямає місце тільки у тих випадках коли зацікавлені учасники, круг яких визначений законом, подали апеляції на рішення суду першої інстанції у встановлений для цього строк до набрання ним законної сили. Право громадянина на апеляційне та касаційне оскарження рішень суду передбачене у п. 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України. Апеляційне провадження відіграє контрольну функцію щодо діяльності місцевих судів, а також є гаран­тією від незаконних та необґрунтованих рішень у су­дочинстві. Подання апеляції зупиняє виконання вироку до прийняття рішення апеляційною інстанцією. Остання може скасувати, змінити рішення суду пер­шої інстанції, закрити справу, направити її на новий судовий розгляд або на додаткове розслідування, а та­кож постановити свій вирок, посиливши покарання що­до засудженого.

6. Касаційне провадженнявідіграє роль додат­кової гарантії від виконання неправосудного рішен­ня місцевих та апеляційних судів. В порядку касації переглядаються рішення місцевих судів, які набрали за­конної сили. Крім того, якщо апеляційний суд розглядав справу по першій інстанції (згідно правил під­судності), то предметом розгляду є рішення, що не набрали законної сили. Касаційне провадження здійс­нюється Верховним Судом України та формує єдину судову політику, забезпечуючи однаковість застосуван­ня закону при розгляді аналогічних кримінальних справ незалежно від місця їх розгляду. Суд каса­ційної інстанції вправі своєю ухвалою скасувати, змі­нити рішення нижчестоящих судів, закрити справу або направити її на додаткове розслідування чи на но­вий судовий або апеляційний розгляд. При цьому не допускається прийняття рішення, яке погіршує по­ложення засудженого.

7. Стадію виконання вироку не можна ототожню­вати з фактичним виконанням судового рішення органами, діяльність яких врегульована нормами кри­мінально-виконавчого права. Ця стадія полягає у ді­яль­ності суду, а також деяких інших учасників зі звер­нення рішень до виконання, контролю за їх виконан­ням і вирішенням питань, що виникають під час їх ви­конання (звільнення від подальшого відбування по­карання, заміна невідбутої частини покарання іншим, звільнення від покарання з випробуванням та ін.).

У більшості випадків ця стадія настає після набран­ня рішенням законної сили та є завершальною у кримінальному судочинстві. Проте, рішення яке ви­конується, навіть таке, що вже фактично виконано, може бути переглянуто у касаційному порядку або в по­рядку виключного провадження.

8. Перегляд судових рішень у порядку виключ­ного провадження – це стадія кримінального процесу, змістом якої є перегляд рішень судів першої, апе­ляційної, касаційної інстанцій через нововиявлені обставини або неправильне засто­суванням кримі­нального закону та істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону, які суттєво вплинули на правильність судового рішення.

Сама назва говорить про те, що ця стадія має ви­ключний характер, тобто має місце лише у поодино­ких випадках[14]. Виключність стадії пояснюється також тим, що рішення, які переглядаються, як прави­ло, вже тривалий строк виконуються або виконані повністю.

Ще раз підкреслимо те, що не кожна кримінальна справа проходить усі вказані стадії процесу. Провад­ження у ній може бути закрите на будь-якому етапі. Крім того, відкриття таких стадій як апеляційне, ка­саційне провадження залежить від волевиявлення сто­рін, які володіють свободою у поданні апеляційних чи касаційних скарг або подань. Проте, у будь-яко­му випадку виникнення кримінально-процесуальних пра­вовідносин має місце стадія порушення кримінальної справи.

Завдання і питання
для самоперевірки
та контролю
засвоєння знань

I. Питання для самоконтролю

1. У яких значеннях використовується поняття "кри­мінальний процес"?

2. Чи є рівнозначними поняття "кримінальний про­цес" та "кримінальне судочинство"?

3. Які мета та завдання кримінального процесу?

4. Що таке кримінально-процесуальні функції?

5. У чому полягають функції обвинувачення, захисту та правосуддя?

6. Яке значення має процесуальна форма?

7. Що таке диференціація кримінально-про­це­су­аль­ної форми?

8. Які види гарантій існують в кримінально-про­це­суальному праві?

9. Чому кримінальний процес розділений на стадії? Чим одна стадія відрізняється від іншої?

10. Які стадії існують у кримінальному судочинст­ві?

11. Чи всі стадії проходить кожна кримінальна спра­­ва?




Переглядів: 756

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Возбуждение судебно-надзорного производства. Процессуальные сроки и порядок рассмотрения жалоб | II. Задачі та завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.