Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






III. Додаткова література

1. Алексеева Л. Б. Сущность, система, источники уголовно-процессуального права // Курс советского уго­ловного процесса. Общая часть / Под ред. А. Д. Бой­кова, И. И. Карпеца. – М.: ВНИИ проблем укрепления законности и правопорядка, 1989. – 638 с.

2. Маляренко В. Т. Конституційні засади криміналь­ного судочинства. – К., 1999. – 318 с.

3. Нор Н. Правова природа Постанов Пленуму Вер­ховного Суду України та їх роль у механізмі криміналь­но-процесуального регулювання // Вісник Львівсько­го Університету. Серія юридична. – 2007. – Вип. 44. – С. 329-336.

4. Судебная практика как источник права. – М.: Юристь, 2000. – 160 с.

5. Тацій В., Тодика Ю. Межі тлумачення Конститу­ційним судом Конституції і законів України // Вісник Конституційного Суду України. – 2002. – № 2. – С. 62.

6. Элькинд П.С. Толкование и применение норм уго­ловно-процессуального права. – М.: Юридическая литература, 1967. – 192 с.

 


Тема 3. Принципи
кримінального процесу

§ 1. Поняття, значення та система
принципів кримінального процесу

§ 2. Характеристика
загальноправових принципів

§ 3. Характеристика
міжгалузевих принципів

§ 4. Характеристика галузевих (суто
кримінально-процесуальних) принципів

§ 1. Поняття, значення
та система принципів
кримінального процесу

Принципи (від латинського "prіncіpіum" – начало, основа) – це насамперед основні вихідні, керівні начала, ідеї про найбільш істотні властивості та закономірності кримінального процесу. Вміщуючи в со­бі уявлення про начала, передумови процесу, ці пра­вові ідеї мають основоположне значення. Будучи вті­леними у форму правових норм, вони являють собою найбільш загальні, центральні положення, на яких повинна будуватися і діяти процесуальна систе­ма.

Застарілість чинного Кримінально-процесуально­го кодексу України, перш за все, проявляється у тому, що він не містить окремої норми, яка б визначала поняття та систему принципів кримінального судо­чинства[18]. Це призводить до того, що автори підруч­ників з кримінального процесу виділяють від 4 до 39 принципів, оскільки немає єдиного підходу до ви­значення самого поняття принципу та його значення у формуванні та функціонуванні процесуальної га­лузі права.

Для визначення поняття "принципи кримінально­го процесу" слід з’ясуватися їх характерні ознаки, якими вони відрізняються від інших правових норм та інститутів.

До таких ознак слід віднести:

- принципи закріплюються в правових нормах, а то­му не можна вважати принципом наукові, політичні та інші ідеї та концепції, що існують поза правом;

- вони є основою формування всієї системи кримі­нально-процесуального права;

- їм повинні відповідати всі інші кримінально-про­цесуальні норми;

- принципи відображають демократичні основи процесу;

- вони тісно взаємопов’язані з державною політи­­кою в сфері кримінального судочинства, з ураху­­ван­ням положень міжнародних актів з прав люди­ни;

- вони характеризують кримінальний процес у ці­лому;

- принципи діють на всіх, або на більшості стадій кримінального процесу, найбільш повно вони прояв­ля­ються у стадії судового розгляду;

- принципи виступають критерієм законності дій, які здійснюються під час провадження в криміналь­ній справі; порушення хоча б одного з принципів тяг­не за собою визнання проведеної дії, або прийнятого рішення незаконним.

Враховуючи наведені ознаки, принципи кримі­нального процесу–це закріплені у правових нормах основоположні ідеї, найбільш загальні положення, що відображають панівні у державі політичні та пра­вові ідеї, визначають форму кримінального проце­су, сутність, зміст і направленість діяльності су­б’єк­тів судочинства, створюють гарантії захисту прав і сво­бод людини та забезпечення справедливості пра­во­суддя, а їх порушення є безумовною підставою ви­знання прийнятого рішення або проведеної процесу­альної дій незаконними.

Оскільки у процесуальних документах правозастосовчі органи, обґрунтовуючи своє рішення, дуже рід­ко посилаються на принципи кримінального про­це­су, існує думка, що вони мають виключно теоретич­не значення. Однак, це помилкове судження. Значен­ня принципів полягає в тому, що вони:

1) становлять основу для окремих норм та інститу­тів кримінально-процесуального права, направляю­чи дії законодавця у належному напрямку;

2) є вихідними положеннями для тлумачення ок­ре­мих кримінально-процесуальних норм;

3) являють собою суттєві гарантії правосуддя, за­без­печення прав і свобод людини;

4) є засобом вирішення питань щодо усунення про­галин у праві, застосування кримінально-про­це­су­аль­ного закону за аналогією;

5) виступають обґрунтуванням для вирішення ба­гатьох суперечностей, що виникають під час провад­ження у кримінальній справі.

Усі принципи кримінального процесу тісно по­в’я­зані один з одним. Як правило, порушення одного прин­ципу незмінно призводить до порушення іншого.

Вивченню принципів кримінального процесу до­по­магає їх класифікація. З цього питання в теорії кри­мінального процесу не склалося єдиної думки.

Як уже відзначалося раніше, до принципів можуть бути віднесені тільки ті положення, що закріплені в нор­мах права. Тому серед деяких авторів систему прин­ципів прийнято вибудовувати, розділяючи їх на дві групи, в одну з яких включаються ті положення, що знайшли закріплення в Конституції України, а в ін­шу, – що отримали своє відображення в галузевому законодавстві. Саме тому принципи першої групи одержали назву конституційних, а принципи дру­гої – неконституційні.

Така класифікація представляється формальною, оскільки не має істотного значення, тому що деякі пра­вові ідеї одержують значення принципів, не буду­чи взагалі виражені в юридичних поняттях.

З такою позицією по суті солідарні ті автори, які вважають, що залежно від юридичної сили джере­ла, у якому закріплені принципи, вони поділяються на:

- конституційні – ті, що закріплені у Конституції Ук­раїни (головним чином у розділі 2 та у ст. 129);

- спеціальні (або інші) – принципи, що закріплені у КПК та інших законах, які регулюють кримінально-процесуальні правовідносини.

У літературі поширена й інша класифікація прин­ципів – на судоустрійні та процесуальні. Дана класи­фікація досить умовна, тому що, як показує аналіз, судоустрійні і процесуальні (судочинні) принципи органічно зв’язані, нероздільні і взаємообумовлені. Жо­ден з них не функціонує за межами судочинства, отже, усі вони є процесуальними.

У літературі виділяють, крім того, принципи ок­ре­мих процесуальних стадій. Однак слабкість цієї кон­цепції полягає в тому, що важко знайти в системі принципів кримінального процесу ті, які були б харак­терні тільки для однієї стадії судочинства.

Найбільш поширеною у науці кримінального про­цесу є класифікація принципів залежно від пошире­ності на галузі права, згідно до якої вони поділя­ються на:

1) загальноправові – ті, що діють без винятку у всіх галузях права (наприклад: законності, право лю­дини на свободу і особисту недоторканність);

2) міжгалузеві – діють у кількох галузях права (на­приклад: змагальності, диспозитивності);

3) галузеві (або суто кримінально-процесуальні) – ді­ють лише у кримінальному судочинстві (наприклад: презумпції невинуватості, забезпечення підозрювано­му, обвинуваченому, підсудному права на захист).

§ 2. Характеристика
загальноправових принципів




Переглядів: 318

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Чи є правомірними дії судді у цій ситуації? | Принцип законності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.