Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Процесуальні строки

Кримінально-процесуальні правовідносини не іс­нують абстрактно, а виникають, змінюються та при­пиняються в часі. Фактор часу, що характеризує ши­роке коло суспільних відносин, у галузі кримінально­го судочинства безпосередньо пов’язаний із категорією строків.

Строки у кримінальному провадженні є одним з визначальних засобів зміцнення процесуальної дисципліни, упорядкованості і організованості процеду­ри притягнення до відповідальності, оперативності, швидкості і ефективності кримінально-проце­суаль­но­го механізму, показником його законності та стабіль­ності, невід’ємною гарантією дотримання прав грома­дян. Пересічний громадянин зацікавлений, щоб дії відповідної посадової особи були здійснені не тільки належним чином, але й своєчасно, уникаючи невиправданих зволікань та тяганини.

Європейська конвенція про захист прав людини і основних свобод та практика її застосування гарантують кожному при встановленні обгрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку (п. 1 ст. 6).

Кримінально-процесуальне законодавство не роз­криває зміст поняття "строк", поряд із яким застосо­вується визначення "термін". Цивільне законодавство розмежовує ці часові параметри як загальне та ок­реме (ст. 251 ЦК України), отже застосування цих де­фініцій як синонімічних є не зовсім вдалим.

Процесуальний строк – це передбачений законом, підзаконним нормативно-правовим актом або рішен­ням уповноваженої посадової особи період часу, про­тягом якого повинна або може бути вчинена процесуальна дія, зі сплином якого виникають, змінюються або припиняються кримінально-проце­суальні пра­во­відносини.

Доктриною кримінального процесу сформовано різ­ні підходи щодо класифікації процесуальних стро­­ків.

Залежно від рівня правового регулювання строків слід розмежовувати строки, встановлені міжнародни­ми правовими документами, що ратифіковані Украї­ною, передбачені Конституцією держави, законами, підзаконними нормативно-правовими актами або рі­шенням уповноваженої посадової особи.

За ступенем правової визначеності строки бува­ють: абсолютно визначені (їх мінімальна та максималь­на межі жорстко встановлені та не можуть бути про­довжені, наприклад, 10-тиденний строк дослідчої пе­ревірки заяви про злочин) та відносно визначені (мо­жуть бути продовжені, наприклад, строк досудового слідства).

Обчислення процесуальних строків диференціюється залежно від часових величин, за допомогою во­ни обраховуються. Кримінально-процесуальний закон передбачає можливість обчислення строків годинами (1, 2, 24, 48, 72 години), добами і днями (1, 2, 3, 5, 7, 10, 15, 20, 30) та місяцями (1, 2, 3, 4, 6, 9, 18), а та­кож роками (1 рік), при цьому не беруться до уваги той день і година, від яких починається строк.

При обчисленні строку добами строк закінчується о 24 годині останньої доби. Якщо відповідну дію належить провести в суді або в органах дізнання і досу­дового слідства, то строк закінчується у встановле­ний час закінчення робочого дня в цих установах. При обчисленні строків місяцями строк закінчується у відповідне число останнього місяця.

Так, наприклад, якщо затримання підозрюваного, яке обчислюється годинами, відбулося 4 березня о 9 годині 20 хвилин, то 72-х годинний строк затри­мання буде обчислюватися з 10 години та закінчить­ся о 10-й годині 7 березня. Обчислення граничного 10-тиденного строку дослідчої перевірки заяви про зло­чин (ст. 97 КПК України) у разі надходження зая­ви о 2-й годині 15 хвилин 18 червня починається з 0 годин 19 червня.

Якщо закінчення строку припадає на неробочий день, то останнім днем строку вважається наступний робочий день. Строк не вважається пропущеним, ко­ли скаргу або інший документ здано до закінчення стро­ку на пошту, а для осіб, що тримаються під вар­тою, – коли скаргу або інший документ здано адміні­страції місця попереднього ув’язнення.

Практичний приклад

Так, наприклад, Ухвалою колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Львівської області від 14 вересня 2007 року[80] було задоволено апеляції ад­вокатів-захисників та змінено відповідну постанову Мос­тиського районного суду Львівської області із зазначенням у мотивувальній частині наступного:

"Зважаючи на те, що вирок по справі було проголоше­но районними судом 2 березня 2007 року, то строк на подачу апеляції, згідно вимог ст.89 КПК України, мав би закінчува­тися о 24.00 годин 17 березня 2007 року. Однак вказаний день припадав на суботу і був неробочим днем, неробочим днем був і наступний день – неділя (18.03.2007 p.). Отже, вих­одячи із змісту вказаної статті, останнім днем подачі апеляції вважався наступний робочий день -понеділок (19.03.2007 p.).

Як видно із долучених до апеляції ксерокопій документів – квитанції № 323, опису цінного листа та наявних на них відтисків поштового штемпеля (т.3 а.с.448), апеляційну скаргу на вирок районного суду по справі адвокатом К. було відправлено поштою 17 березня 2007 року, тобто у межах визначеного законом строку на подачу апеляції, а то­му його доводи в апеляційній скарзі про безпідставність відмови в її прийомі місцевим судом є обгрунтованими".

Якщо закінчення строку, який обчислюється міся­цями, припадає на той місяць, який не має відповід­ного числа, то строк закінчується в останній день цього місяця.

У передбачених законом випадках строки можуть бути продовжені (наприклад, строки досудового слід­ства, тримання під вартою) або поновлені за клопотан­ням заінтересованої особи постановою упов­но­ва­женої посадової особи (коли з поважних при­чин його було пропущено, наприклад, у випадку сти­хійного ли­ха, несвоєчасного повідомлення про оскаржене рішен­ня тощо).

§ 3. Судові витрати:
поняття та види, порядок
відшкодування

Реалізація завдання боротьби зі злочинністю та при­­тягнення винних до відповідальності обумовлює функціонування широкого кола правоохоронних ор­ганів та судів, утримання яких є окремою та досить ва­гомою статтею матеріальних видатків у державно­му бюджеті. Принципи соціальної справедливості та ефективності в діяльності державного апарату ви­магають, щоб хоча б частина цих витрат була від­шко­дована особами, які є винними у спричиненні шкоди та на боротьбу з наслідками злочинної ді­яльності яких витрачалися обмежені ресурси держа­ви. Цьому безпосередньо сприяє встановлена КПК Ук­раїни про­цедура стягнення кримінально-про­це­су­­аль­них витрат.

Законодавець оперує поняттям "cудові витрати", яке не дуже точно визначає зміст даного терміну, ад­же витрати мають місце та відшкодовуються не тіль­ки в суді, а й в процесі дізнання та досудового слідст­ва.

Судові витрати – це передбачені законодавством витрати, що виникають в процесі провадження у кри­мінальній справі та відшкодовуються визначеним ка­тегоріям суб’єктів кримінально-про­цесуаль­ної діяльно­сті державою або підлягають стягненню із засуджено­го (іншої особи, зобов’язаної відповідати за його дії).

До судових витрат не належить заробітна плата слід­чого (судді) чи кошти, що виділяються на канце­ляр­ські прилади, при цьому перелік (склад) судових ви­трат визначений ст. 91 КПК України, зокрема, це:

1) суми, що видані і мають бути видані свідкам, по­терпілим, експертам, спеціалістам, перекладачам і понятим;

2) суми, витрачені на зберігання, пересилання і до­слідження речових доказів;

3) інші витрати, що їх зробили органи дізнання, до­судового слідства і суд при провадженні у даній справі.

Постановою Кабінету Міністрів Українивід 1 лип­ня 1996 р. N 710 затвердженаІнструкція про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів дізнан­ня, досудового слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій екс­пертів і спеціалістів, яка деталізує види і порядок стяг­нення судових витрат.

Так, до першої групи судових витрат належать витрати, пов’язані із явкою свідків, потерпілих, закон­них представників потерпілих, перекладачів, екс­пертів, спеціалістів і понятих за викликом в органи дізнання, досудового слідства, прокуратури і до суду та за відшкодуванням яких вони мають право зверну­тися до цих установ. За переліченими вище особа­ми зберігається середній заробіток по місцю роботи за час, витрачений у зв’язку з явкою за викликом. Особам, які не є робітниками чи службовцями, випла­чується винагорода за відрив їх від занять (у межах від 20 до 30 відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за день). Якщо виконання їх процесуальних функцій пов’язане з перебуванням за ме­жами населеного пункту постійного проживання, від­шкодовуються такі витрати: вартість проїзду до міс­ця виклику і назад, витрати, пов’язані з найманням жи­лого приміщення, добові. Експерти, спеціалісти і перекладачі, крім того, мають право на винагороду за виконання своїх обов’язків, якщо виконання дорученої їм роботи не входить в їх обов’язок по службі. Зазначені виплати провадяться з коштів органів дізнання, досудового слідства і суду.

Виплати винагороди особі за відрив від звичайних занять і за проведену роботу провадяться за постано­вою (ухвалою) органу, який зробив виклик. У постанові (ухвалі) зазначаються вихідні дані для визначен­ня суми винагороди (конкретний розмір винагороди у межах затверджених норм, та час, затрачений нею у зв’язку з явкою за викликом і на виконання даного їй завдання).

До другої групи судових витрат належать суми, ви­трачені на зберігання, пересилання і дослідження ре­чових доказів. Так, на утримання до тваринної фер­ми може бути передано велику рогату худобу, що бу­ла об’єктом злочинного посягання. Вибухонебезпечні ре­човини і отрути направляються до складів боєпри­пасів Міністерства оборони (інших спеціалізованих під­приємств) та аптечних складів відповідно, де наяв­ні умови для їх зберігання тощо.

До третьої групи "інших витрат" відносять витра­ти на відшкодування вартості речей, зіпсованих або зни­щених при відтворенні обстановки і обставин по­дії або проведенні експертизи, на оплату особам, які за­­прошуються при проведенні впізнання (крім обви­нувачених і підозрюваних), на оплату робіт по ексгу­ма­ції трупа тощо.

За загальним правилом судові витрати в кримінальній справі покладаються на засуджених. При ви­знанні підсудного винним суд постановляє стягти з нього судові витрати. Разом з тим витрати, пов’я­за­ні з викликом перекладача до органу дізнання, досудо­вого слідства чи до суду, приймаються на рахунок дер­жави. Крім того, суд може віднести судові витра­ти на рахунок держави і у разі неспроможності винної осо­би сплатити їх.

У справі, в якій засуджено декілька осіб, судові витрати мають визначатися в певних частках з ура­хуванням ступеня вини та майнового стану кожного із засуджених. У справах неповнолітніх судові витра­ти можуть бути покладені в передбаченому законом по­рядку на їх батьків (усиновителів), опікунів або пік­лувальників.

Встановлення розміру судових витрат здійснюєть­ся судом із врахуванням доданих до обвинувального ви­сновку довідок про речові докази та судові витра­ти, а також інших матеріалів справи.

На відміну від цивільного, адміністративного чи господарського судочинства, у кримінальному проце­сі видатки на оплату праці адвоката-захисника не відносяться до судових витрат, а отже не підляга­ють стягненню із засудженого. Правовий механізм стягнення коштів на оплату праці адвоката регламентовано Порядкомоплати праці адвокатів з надан­ня громадянам правової допомоги в кримінальних справах за рахунок держави, затвердженим По­становою Кабінету Міністрів України від 14 травня 1999 р. N 821 (із змін. від 11 червня 2008 р.),у відповідності із яким адвокат має отримати 2,5 % міні­мальної заробітної плати за годину роботи при про­вадженні дізнання, досудового слідства чи розгляді кримінальної справи судом. Проте на практиці ця норма майже не діє через обмеженість фінансуван­ня таких видатків відповідними управліннями юстиції, внаслідок чого проблема забезпечення захисту за призначенням де-факто перекладена на слідчих (суддів).

Завдання і питання
для самоперевірки
та контролю
засвоєння знань

I. Питання для самоконтролю

1. Розкрийте співідношення понять "процесуальний акт", "процесуальне рішення", "процесуальний до­кумент".

2. Яким вимогам повинні відповідати криміналь­но-процесуальні документи?

3. У чому полягають відмінності у структурі та зміс­ті між протоколом і постановою?

­4. Розкрийте структуру, зміст і значення обвинувального висновку у кримінальній справі.

5. У якому кримінально-процесуальному докумен­ті суду встановлюється винність (невінність) особи?

6. Розкрийте поняття "процесуальна форма".

7. Чим відрізняється поняття "продовження стро­ку" від терміну "поновлення строку"?

8. Розкрийте порядок обчислення процесуальних строків у кримінальній справі .

9. Які фінансові чи матеріальні витрати входять до складу судових витрат у кримінальній справі?

10. Чи підлягають стягненню із засудженого витрати на оплату праці адвоката-захисника, призначеного йому слідчим?




Переглядів: 355

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Чи законні дії судді? | II. Задачі та завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.