Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методи проведення приватизації

Приватизація проходила шляхом випуску акцій державних об'єднань і розпродажі їх на фондовому ринку. В Франції розміщення значних емісій акцій приватизованих компаній збіглося з біржовою кризою в жовтні 1987 р., коли загальний курс акцій знизився на 34,2%, а акції приватизованих компаній — на 26%. Фінансування приватизаційного процесу, що відбувався в складних умовах, призвело до того, що контрольними пакетами акцій оволоділи фінансово-промислові групи. У ці роки була створена нова сильна фінансово-промислова олігополія, сукупний капітал якої в той час у три рази перевищував державний бюджет Франції.

У Великобританії приватизаційний процес починається в 1977 р., коли уряд запропонував відкритий продаж акцій компанії «Брітіш петролеум», у якій воно мало контрольний пакет. На продаж було запропоновано 17,2% оплаченого капіталу. У жовтні 1979 р. і вересні 1983 р. уряд розпродав кілька партій акцій компанії. У жовтні 1987 р. на продаж була запропонована частина оплаченого капіталу, що залишився — 31,5%. У відкритий продаж надійшло 1369 млн звичайних акцій номіналом по 25 пенсів по емісійній ціні 3,3 ф. ст. за одну акцію. Акції продавалися на виплат, 1,2 ф. ст. покупець сплачував при подачі заяви на покупку, 1,05 — ф. ст. — до 30.08.1988 р., і 1,05 ф. ст. — до 27.04.1989 р. Однако реалізація була невдалою, вона, як і у Франції, збіглася з біржовим крахом у жовтні 1987 р. Більшу частину акцій андеррайтери не змогли розмістити. Для підняття курсу акцій компанії на біржі Банк Англії запропонував купити будь-які партії акцій, випущених урядом по ціні 70 пенсів. Покупка продовжувалася до 1 січня 1988 р.

Крах на Нью-йоркській біржі в жовтні 1987 р. утруднив розміщення акцій «Брітіш петролеум» по фіксованій ціні. Проте уряд Кувейту погодився купити 13 млн акцій по раніше установленій фіксованій ціні. Воно також було готово придбати в період із 21 жовтня 1987 р. по 11 березня 1988 р. додатково 1316 млн акцій, виходячи з того, що ринкова ціна акцій «Брітіш петролеум» упала, а ліквідна позиція Кувейту на міжнародному ринку капіталів стабілізувалася. Проте 4 жовтен 1988 р. представник уряд Великобританії повідомив уряд Кувейту, що його частка акцій у «Брітіш петролеум» повинна бути протягом 12 місяців скорочена з 21,6 до 9,9%. Свої дії уряд Великобританії пояснив тим, що Кувейт, маючи більше однієї п’ятої голосів, одержує можливість впливати на рішення компанії і використовувати їх для власної вигоди, що буде впливати на суспільні інтереси Великобританії. У англійській літературі ці аргументи зазнавали критики. Проте на лицо факт захисту національних інтересів приватизованих компаній1.

У 1984 р. приватизується найбільша державна компанія «Брітіш Телеком». У листопаді було випущено 3012 млн звичайних акцій номіналом 25 пенсів по емісійній ціні 130 пенсів (1,3 ф. ст.). Акції були продані на виплату. 50 пенсів покупець платив готівкою при подачі заяви на придбання акцій, 40 пенсів — до 24 липня 1985 р. і 40 пенсів — до 9 квітня 1986 р. Продажу акцій передувала масова рекламна кампанія і заклики купувати акції. Дрібним інвесторам були надані пільги. У грудні 1991 р. Казначейство продало додатково 1597,5 млн звичайних акцій через Компанію «Британський Паблік Офферз» і через міжнародну тендерну організацію.

У результаті приватизації капітал корпорації на 31 березня 1996 р. складався з 6281,5 млн звичайних акцій номіналом 25 пенсів кожна.

Одна привілейована акція номіналом 1 ф. ст. зі спеціальними правами, але без права голосу, належить номінальному інвестору Міністерства фінансів і може бути передана тільки Міністру або будь-якій особі, що представляє інтереси верховної влади. Вона може бути погашена по паритеті в будь-який час за бажанням її тримача. Володіння такою акцією дає можливість Міністерству фінансів накладати вето на рішення зборів акціонерів компанії, якщо воно стосується істотних змін у статутному фонді й інших пов'язаних із ним питань. У літературі таку акцію називають «золотою».

Оплачений капітал компанії на 31.03.1996 р. складав 12678 млн ф. ст., неконтрольований пакет акцій в інших підрозділах компанії — 180 млн ф. ст. Компанія нараховує величезне число акціонерів, що володіють звичайними акціями: — 2 385 369 осіб. Компанія має стійку позицію на фондових ринках. Вона стабільно виплачує дивіденди. У 1996 р. дивіденди, виплачувані на одну звичайну акцію, складали 14,062 пенсів мінус 20% податку — 11,25 пенсів. Акції компанії високо котируються на Лондонській фондовій біржі: наприкінці 1995 р. вища ціна 25-пенсової акції становила 414,0 пенсів, нижча — 341,0 пенсів. При доході на одну акцію (обмірюваному по сумі від регульованого прибутку) 35,1 пенсів, коефіцієнт (Р/Е) складав 10,8. Поточна доходність акції, обмірювана по нижчій ціні, — 9,237%, по вищій — 7,6%1. Акції «Британський Телеком» котируються також на Нью-йоркській фондовій біржі у формі американських депозитарних акцій, кожна з який подає 10 звичайних акцій Телеком. Американські депозитарні акції — форма міжнародної торгівлі акціями з 1927 р. Іноземні акції депонуються в один із банків США, замість них на американський фондовий ринок випускаються американські акції.

Розміщення акцій приватизованих компаній дало можливість знизити, а потім ліквідувати дефіцит державного бюджету Великобританії. Це створило більш сприятливі фінансові умови для проведення податкової реформи, спрямованої на зниження податків. Британська приватизація призвела до розширення власників акціонерного капіталу. За роки проведення приватизації питома вага акціонерів збільшився з 7 до 25% дорослого населення. Продаж акцій зайнятим на приватизованих підприємствах проводився на пільгових умовах із метою охоплення як можна більшого числа робітників та службовців.

Продаж акцій приватизованих підприємств широкій публіці не можна розглядати як мобілізацію фінансових ресурсів для реорганізації структури або відновлення капіталу підприємства. Реалізацію акцій проводять державні органи, що одержують кошти, що йдуть в основному на формування державних прибутків. По суті, відбувається обмін старих акцій на нові для нових акціонерів.

Питання для самоперевірки знань

1. Які основні тенденції визначилися за останні 15 років в емісіях корпоративних цінних паперів у США?

2. Назвіть основні методи розміщення нових випусків корпоративних цінних паперів.

3. Які основні риси привселюдного (відкритого) розміщення цінних паперів?

4. Як Ви розумієте «полочную реєстрацію».

5. Назвіть основні особливості приватного розміщення цінних паперів.

6. Які витрати несуть корпорації при розміщенні своїх емісій?

7. Назвіть основні особливості первинних емісій і їхнє розміщення в США.

8. Хто складає проспект емісії?

9. Який зміст проспекту емісії?

10. Хто перевіряє і реєструє емісію корпоративних цінних паперів у США?

11. Хто є андеррайтером при приватному розміщенні емісій?

12. Які фінансові інститути входять у систему приватного розміщення?

13. Що таке спред при приватному розміщенні цінних паперів?

14. Назвіть найбільші інвестиційні банки США — гаранти приватних розміщень.

15. У чому полягають особливості первинного розміщення акцій у Великобританії?

16. Чим пояснюються причини первинного розміщення корпоративних цінних паперів у Великобританії на фондовій біржі?

17. Що таке лістинг цінних паперів? Хто його проводить? По яких причинах?

18. Назвіть методи розміщення цінних паперів у Великобританії, розкрийте їхні особливості.

19. Дайте характеристику ринку цінних паперів, не минулих лістинг.

20. Чим характеризується «третій ринок» на Лондонській фондовій біржі?

21. Охарактеризуйте позабіржовий ринок у США, у Великобританії.

22. Як організований захист інтересів інвесторів на позабіржовому ринку Великобританії?

23. Що таке скрип, райт?

24. Як емітуються скрипи? Чому корпорація не одержує нових фінансових фондів?

25. Як розрахувати ціну акції після емісії скрипу?

26. Напишіть формулу ціни акції після емісії скрипу.

27. Чим відрізняється райт від скрипу? Хто бере участь у придбанні райтів? За якою ціною?

28. Напишіть формулу ціни акції після емісії прав.

29. Назвіть основні особливості емісії цінних паперів, пов'язані зі злиттями і поглинаннями.

30. Хто контролює поглинання і злиття?

31. Назвіть основні оборонні заходи проти агресивного поглинання корпорації.

32. Як Ви розумієте синергетический ефект?

33. Які економічно і фінансові наслідки злить і поглинань?

34. Чому і коли з'явилися «непридатні» облігації в США?

35. Які цілі приватизації державної власності в країнах із розвиненою ринковою економікою?

36. Які методи приватизації проведеної у Франції? У Великобританії?

37. Яка акція називається «золотою»? У чому полягають її особливості?




Переглядів: 308

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Випуск акцій, пов'язаних із приватизацією | Запам'ятайте формули

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.