Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Застосування ДНК-діагностики для виявлення летальних рецесивних мутацій

Вроджені захворювання імунної системи широко поширені серед домашніх тварин.

На початку 80-х років у великої рогатої худоби було описано спадкове захворювання, що одержало назву синдрому гранулоцитопатіі, хвороби Такахаші-Хагемозера або дефіциту лейкоцитарної адгезії – BLAD (Bovine Leucocyta Adheasion Deficiancy).

Захворювання обумовлене точковою мутацією в гені, що обумовлює заміну кодону аспаргінової кислоти на триплет, що кодує гліцин.

Дана мутація, яка отримала позначення D128G, в гомозиготному стані призводить до різкого зниження стійкості телят до бактеріальних інфекцій. Вперше це захворювання було зареєстровано у прямих нащадків видатних бугаїв голштинської породи. Бугая голландського походження Особорндейл Айвенго1189870, який народився в 1952 р., вважали видатним плідником. Коли, через 40 років, стало відомо, що він є носієм гена BLAD, його потомство виявилося широко поширеним в чорно-рябих і червоно-рябих породах худоби.

У результаті генеалогічного аналізу було встановлено, що основним розповсюджувачем BLAD в світі, в тому числі на Україну і в Росії, виявився голштинский бугай американського походження, онук Особорндейл Айвенго 1189870 - Карлін М. Айвенго Белл 1667366, який займав 12 місце в сотні кращих бугаїв США.

Комплексна вада хребта (CVM) – широко поширена рецесивна генетична вада голштинської і голштинізованої худоби. Приховані носії CVM зовні нічим не відрізняються. Однак 25% тільностей, отриманих в результаті спаровування таких тварин, закінчуються абортами або народженням мертвих телят, а половина тих телят, які з’явилися на світ живими – є прихованими носіями даної вади. Лише четверта частина тільностей завершується народженням вільного від CVM потомства.

Характерні ознаки телят-носіїв CVM – загальна недорозвиненість, укорочена шия, деформовані хребці, які зрослися, сколіоз. Один із симптомів – деформація суглобів передніх і задніх кінцівок. До дії цього рецесивного гена відносяться також вади серця, які виявляються у народжених у строк мертвих телят.

Про комплексну ваду хребта вперше повідомили данські дослідники у 2000 р. Надалі поява випадків цієї аномалії підтвердилася ветеринарами США. Однак тип успадкування на той момент не встановили. Але в 2001 р. голландські дослідники показали, що CVM викликається одиничним рецесивним геном.

У 2000 р. при проведенні оцінки за якістю нащадків бугая Kol Nixon датські вчені відкрили ген, який зумовлює розвиток CVM. У 2002 р. вони ж ідентифікували мутацію, що викликає це захворювання, і розробили генетичний тест для виявлення прихованих носіїв CVM. Проведені відразу після розробки тесту молекулярно-генетичні дослідження показали, що в Голландії і у Франції близько 40% бугаїв-плідників – пр.иховані носії CVM, в США – 20%, в Італії – 15%, в Канаді – 6% і в Німеччині – 7%.

Широке поширення СVM серед голштинської худоби дозволило припустити, що алель CV позитивно корелює з ознаками продуктивності, що використовуються в якості критеріїв в селекційних програмах.

У результаті селекції м’ясної худоби на збитість тулуба в США в популяціях був закріплений рецесивний ген карликовості, який широко поширився в Новій Зеландії серед герефордської і ангуської худоби. Джерелом цієї мутації були чотири бугаї, імпортовані з Америки. Аналогічно кілька бугаїв стали джерелом розповсюдження серед худоби в Новій Зеландії синдрому «вовчої пащі» (розщеплене піднебіння).

У 1971 р. в США у телят джерсейської породи була виявлена напівлетальна аномалія, названа «розм’якшення кінцівок». Телята-гомозиготи при цьому захворюванні слабо контролюють рух і не можуть встати на ноги. Дефект пов’язаний з аномальним розвитком суглобів. Аномалія поширилася в стадах від бика Фаворита Командо.

Наприкінці 80-х років у великої рогатої худоби був виявлений генетичний дефект, пов’язаний з підвищенням ембріональної смертності. У результаті біохімічних досліджень було встановлено, що він обумовлений мутацією, що порушує роботу ферменту уридинмоносинтетази, і отримав позначення DUMS (дефіцит уридинмоносинтетази). Економічний ефект, що наноситься цим захворюванням настільки великий, що міжнародні організації з племінної роботи стали в обов’язковому порядку включати відомості про наявність DUMS у тварин в племінні каталоги.

 




Переглядів: 304

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Генетичні маркери схильності свиней до захворювань. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.