Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Сезонні ритми фізіологічних функцій

Вивчення сезонної ритмічності фізіологічних процесів у людини почалося на рубежі століть, коли один з піонерів у цієї області – Маллінг Хансен (1886) вперше описав періодичні зміни швидкості росту в дітей, а Ліндхард (1917) протягом року вимірював показники дихання, включаючи вміст СО2в альвеолярному повітрі, у себе самого в умовах Арктики (76046/п.ш.). Ліндхард прийшов до висновку, що виявлена ним періодична чутливість дихального центра до СО2була «обумовлена насамперед зміною інтенсивності сонячного світла». Слід відмітити роботи Дорно (1919), що вимірював сезонні коливання ультрафіолетової радіації, і Раддера (1952), що докладно розглянув розвиток скелету і процесів метаболізму в зв’язку з впливом ультрафіолетових променів на організм. Хильдебрандт вже зміг перечислити більше тридцяти фізіологічних показників, у яких були описані сезонні ритми.

Коливання швидкості розвитку в німецьких, шведських і шотландських дітей більш-менш подібні – у всіх випадках збільшення росту значно прискорюється навесні чи на початку літа, а крива збільшення ваги як правило має два максимуми. Аналогічні криві збільшення ваги отримані для туберкульозних хворих – з протилежними фазами в північній і південній півкулях і характерною залежністю амплітуди від широти місцевості. Майже у всіх статтях по цьому питанню автори відмічають, що на швидкість росту впливають у першу чергу світло і температура навколишнього середовища. Однак Сендерс відмітив, що припущення різних авторів про дію факторів не можна вважати досить обґрунтованими. Здається ймовірним, що впливає цілий ряд факторів – температура, світло, харчування, спосіб життя, захворювання. Весняне підвищення рівня гемоглобіну теж приписують впливу сонячного світла, але Коултхард, ґрунтуючись на даних досліджень, заперечує: «...В усіх відомих мені описах відзначається, що рівень гемоглобіну. починає підвищуватися десь між груднем і січнем. І які б не були причини цього, зрозуміло, що до них не може відноситися вплив сонячного світла чи тепла».

Коливання екскреції кортикостероїдів стали основою для висновку, що низька температура середовища стимулює роботу наднирників, а висока пригнічує її, але через те, що часто спостерігались бімодальні профілі вмісту кортизолу в плазмі крові було також висловлене припущення, що стимулюючу дію може мати і висока, і низька температура. Хоча криві кортизолу плазми менш однотипні, чим криві виділення його із сечею, все-таки, очевидно, ритмічність (можливо, бімодальна) тут існує, так само як і у випадку тестостерону плазми. Для ілюстрації різноманіття явищ, у яких вивчалися сезонні варіації, можна згадати менструації, поріг виникнення зубного болю, пильність залізничних машиністів. Тому навряд чи можна сумніватися в тім, що організму людини властиві сезонні ритми. Ці ритми, цілком можливо, взаємодіють з циркадіанними ритмами, що приводить до систематичних змін циркадіанних фаз, чи амплітуд середніх рівнів. Такі зміни циркадіанних параметрів були встановлені для виділення електролітів із сечею, оральної температури, концентрацій кортизолу і гормону росту в плазмі і народжуваності. Однак варто пам’ятати про можливість помилково прийняти за прояв річної ритмічності прості зрушення циркадіанної фази без змін середнього (циркадіанного) рівня тієї чи іншої змінної. З іншого боку, сезонні зміни циркадіанних параметрів цілком можуть відбивати зміни в способі життя (спосіб життя ескімосів). При з’ясуванні причин сезонних змін у фізіології людини не має сенсу обговорювати питання, в якій мірі ці зміни обумовлені ендогенними ритмічними процесами. Якщо в людини, як у тварин, є циркануальна (приблизно річна) система ритмів, все ж залишається питання про природу зовнішніх факторів (часозадавачів), керуючих цією системою. Часткову відповідь дають статистичні дані.

 




Переглядів: 531

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Явище сезонності | Смертність, самогубства і частота зачать

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.