Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Онтогенетичні аспекти

Як профіль, так і структура сну змінюються з віком. Спочатку ми розглянемо зміни в структурі.

У людини стадія ШРО істотно змінюється з віком як за сумарним часом, так і по довжині циклу. В новонароджених дітей «активний» сон складає досить велику частку всього сну: за даними цим авторів,–цілих 50% при 20–25% у дорослих. Однак очевидно, що точна частка «активного» сну і її зміна в процесі розвитку залежать від використовуваних критеріїв. Можна виділити шістьох взаємозалежних ознак парадоксального сну: 1) швидкі рухи очей, 2) неритмічний подих, 3) посмикування тіла, 4) мінливий пульс, 5) відсутність ЕМГ при відведенні від підборіддя і 6) безперервний низькоамплітудний профіль ЕЕГ. Враховуючи наявність не менш ніж чотирьох з цих ознак, Виявили 84% активного сну в 29 тижневих недоношених дітей, 58% у 30 тижневих і 40% у доношених дітей.

«Зрілий» профіль ЕЕГ і ШРО (як у дорослих) розвивається таким чином: у віці 41–45 тижнів він складає 10%, у 46–50 тижнів–62%, у 50 тижнів і далі– 100%. Ha підставі цього стійкого критерію, що став, частка ШРО до кінця першого року життя оцінюється приблизно в 30%. Уільямс відзначив зменшення частки ШРО із 30% у віці 3–5 років до постійного рівня від 22% до 28% приблизно до 10 років. Після 70 років у чоловіків спостерігається деяке зменшення частки ШРО. В інших видів зміна частки ШРО (чи ПС) підлягає «закону дозрівання». Пташині види виявляють високий відсоток ПС при народженні в порівнянні зі зрілим періодом, a y виводкових тварин звичайно не буває істотних розходжень у долі ПС у період від народження до зрілості.

Цикл ШРО, що визначається як проміжок між моментами початку двох послідовних епізодів ШРО, змінюється з віком. У немовляти довжина циклу складає 50–60 хв. Вона «збільшується приблизно від 90 хв. у віці 3–5 років до 105–120 хв до 8 років і залишається в цих межах аж до 29 років в обох статей. Середня довжина циклу лежить у межах від 92 до 108 хв. у віці від 30 до 80 років у жінок і від 30 до 69 років у чоловіків. Самий довгий цикл ШРО виявився в чоловіків у віці 70–80 літ – в середньому 130 хв.

«Сонні веретена» у ЕЕГ (ритмічні хвилі частотою 12–14 Гц), пов’язані в дорослих із другою стадією сну, з’являються починаючи приблизно з другого місяця життя і цілком дозрівають звичайно до четвертого місяця. Надалі друга стадія практично не міняється з віком ні в кількісному, ні в якісному відношенні.

Повільнохвильовий сон, стадія 0 і стадія 1 істотно змінюються в період старіння. Частка Повільнохвильового сну починає помітно знижуватися після 30 років, у чоловіків у більшій мірі, ніж у жінок.

Частка стадії 1 з віком неухильно підвищується, з 2– 3% у 10 років до 8–10% до 60 років. У жінок у всіх вікових групах частка стадії 1 звичайно менша. Сумарна тривалість пробуджень у період сну дуже мало міняється з раннього дитинства до 50 років у жінок і 40 років у чоловіків. Після цього віку як тривалість пробуджень, так і їхнє число різко збільшуються.

Профіль сну теж значно змінюється з віком. Відмічають лінійне скорочення часу сну протягом перших 6 місяців життя; до кінця першого року цей час зменшується приблизно на 2,5 год. Потім відбувається більш пологий лінійний спад майже до 20 років, при цьому сон скорочується ще на 6 год. Після цього час сну стабілізується і залишається постійним до 8-го десятка років.

Щодо профілю сну є дані ще по двох показниках – це розподіл і число епізодів. Це проміжні, денні періоди сну, що виявляються у вигляді дрімоти. Поступовий зсув денного сну на нічні години простежили на 46 грудних дітях, вважаючи нічним періодом час з 7 вечора до 7 ранку.

Перехід до нічного сну після 6 місяців можна представити лише приблизно, тому що денний сон у цей час значно змінюється. У двох ранніх роботах була вивчена загальна тривалість нічного сну в дітей у віці від 2 до 6 років. Було виявлено, що час денного сну зменшується з віком таким способом: у 2 роки – 81 хв, у 3 роки–70 хв, у 4 роки–50 хв, у 5 років – 15 хв. Це наслідок скорочення окремих епізодів сну і випадання деяких епізодів цілком. Шинн спостерігав денний сон у дворічних дітей у 96 % випадків, a y 5 річних – тільки в 50% випадків. Рейнолдс і Маллей відзначили, що серед 2 річних дітей щодня сплять вдень тільки 50%, серед 3 річних – всього 8%, а з 4 літніх – ніхто. Дані ряду інших досліджень показують, що в літньому віці епізоди денного сну зустрічаються досить часто. Наскільки це залежить від відсутності регулярної роботи і наскільки – від визначених змін ритмічної структури сну, сказати важко, тому що в студентів, що менш обтяжені регулярним режимом діяльності, відзначається досить багато епізодів денного сну. Досліджень на тваринах по цьому питанню дуже мало.




Переглядів: 250

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порівняльні аспекти | Різні режими сну і неспання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.