Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Нормативне регулювання утримань із заробітної плати

Вид утримань Регулюючі нормативні акти
Податок на доходи фізичних осіб Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI
Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування Закон України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»
Закон України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
Закон України від 18.01.2001 р. № 2240-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»
Закон України від 02.03.2000 р. №1533-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»
За виконавчими листами Сімейний Кодекс від 10.01.2002 р. № 2947 – ІІІ

 

Заробітна плата, як і інші доходи, що отримують фізичні особи, підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб (далі – податок на доходи) згідно п. 167.1 Розділу IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

 

Формула утримання податку на доходи фізичних осіб із доходів, (1. 1) нарахованих у вигляді заробітної плати

Пдох = (Д – ЄСВ – ПСП) х СтПдох ,де

Пдох – податок на доходи фізичних осіб;

Д – дохід, нарахований (виплачений) у вигляді заробітної плати;

ЄСВ – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що утримується з доходу працівника;

ПСП – податкова соціальна пільга (якщо працівник має право на соціальну пільгу);

СтПдох – ставка податку на доходи.

 

Згідно із п. 169.4.1 ПКУ платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги.

Податкова соціальна пільга (ПСП) – сума, на яку платник податку на доходи має право зменшити суму свого загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого з джерел на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати.

Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

Розміри податкової соціальної пільги відображено в таблиці.

Таблиця

Податкова соціальна пільга з податку на доходи фізичних осіб (ПСП з ПДФО)

Категорії осіб, що можуть скористатись правом зменшення суми місячного оподатковуваного доходу у вигляді зарплати на суму ПСП з ПДФО (п.169 ПКУ) Розмір ПСП з ПДФО(у відсотках до загального розміру ПСП у 2011 році*) Сума ПСП з ПДФО Граничний розмір доходу для застосування податкової соціальної пільги, грн.
Для будь-якого платника податку(пп. 169.1.1 ПКУ) 100% (50%*) 470,50* 1320,00*
Для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, - у розрахунку на кожну таку дитину (пп.169.1.2 ПКУ) 100% 470,50* кількість дітей 1320,00* кількість дітей
Для платника податку, який (пп. «а», «б» пп.169.1.3 ПКУ): а) є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником - у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років; б) утримує дитину-інваліда - у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років; 150 % 705,75* кількість дітей 1320,00* кількість дітей
Для платника податку, який (пп. «в»-«е» пп.169.1.3 ПКУ): 150 % 705,75
в) є особою, віднесеною законом до першої або другої категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, включаючи осіб, нагороджених грамотами Президії Верховної Ради УРСР у зв’язку з їх участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; г) є учнем, студентом, аспірантом, ординатором, ад’юнктом; ґ) є інвалідом I або II групи, у т.ч. з дитинства, крім інвалідів, пільга яким визначена пп. «б» пп. 169.1.4 ПКУ; д) є особою, якій присуджено довічну стипендію як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів;      
е) є учасником бойових дій на території інших країн у період після ДСВ, на якого поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», крім осіб, визначених у пп. «б» пп. 169.1.4 ПКУ;      
Для платника податку, який (пп. «а»-«ґ» пп.169.1.34 ПКУ): а) Героєм України, Героєм Радянського Союзу, Героєм Соціалістичної Праці або повним кавалером ордена Слави чи ордена Трудової Слави, особою, нагородженою чотирма і більше медалями «За відвагу»; б) учасником бойових дій під час ДСВ або особою, яка у той час працювала в тилу, та інвалідом І і ІІ групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після ДСВ, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; в) колишнім в’язнем концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час ДСВ або особою, визнаною репресованою чи реабілітованою; г) особою, яка була насильно вивезена з території колишнього СРСР під час ДСВ на територію держав, що перебували у стані війни з колишнім СРСР або були окуповані фашистською Німеччиною та її союзниками; ґ) особою, яка перебувала на блокадній території колишнього Ленінграда (Санкт-Петербург, Російська Федерація) у період з 8 вересня 1941 року по 27 січня 1944 року. 200%

*Податкова соціальна пільга з ПДФО (ПСП з ПДФО) до 2015 року

 

У разі якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, застосовується одна податкової соціальної пільги з підстави, що передбачає її найбільший розмір. Але якщо особа утримує двох і більше дітей до 18-ти років, у тому числі дитину-інваліда (дітей-інвалідів), то на дітей-інвалідів надається пільга в розмірі 150 % від основної пільги і одночасно на інших дітей – 100 % від основної пільги.

Обоє батьків мають право на пільгу на двох і більше дітей віком до 18-ти років, але граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків, визначається як добуток суми такого граничного доходу та відповідної кількості дітей. Пільгу застосовуватимуть за одним місцем роботи на підставі поданої платником податку заяви разом з підтверджуючими документами (крім державних службовців, які можуть не подавати заяви, але зобов’язані надати підтверджуючі документи).

Один з батьків, який має право на підвищений розмір межі доходу для пільги, вказує про це в заяві.

Ставки обов’язкових утримань із заробітної плати працівників відображено в таблиці.

Податок на доходи сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу (п.п. 168.1.2 ПКУ). Платіжні документи на виплату доходу прийматимуться тільки за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування податку на доходи.

Таблиця4

Ставки обов’язкових утримань із заробітної плати

Застраховані особи База Ставка утримання (% до об’єкта) Пункт, підпункт розділ нормативного документу
Податок на доходи фізичних осіб
Працівники Доходи, одержані, у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами далі ЦПД):  
· у розмірі, що за звітний податковий місяць не перевищує 10-тикратний розмір МЗП абз. 1 п. 167.1 Розділу IV ПКУ
· у розмірі, що за звітний податковий місяць перевищує 10-тикратний розмір МЗП абз. 2 п. 167.1 Розділу IV ПКУ
Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування
Працівники, які працюють на умовах трудового договору (п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ) Сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за ЦПП (абз. 1 п.1 ч.1 ст. 7 Розділу ІІІ Закону про ЄСВ) 3,6 п.2 ч. 1 ст. 4 Розділу ІІ, п.7 ст.8 Розділу ІІІ Закону про ЄСВ
працівники-інваліди ч. 13 ст. 8 Розділу ІІІ Закону про ЄСВ
особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ абз. 2 п.1ч.1ст. 7 Розділу ІІІ Закону про ЄСВ

 

 

З заробітної плати також утримують за бажанням працюючого профспілкові внески (як правило 1%).

Також із заробітної плати за рішенням керівника можуть утримувати неповернуті вчасно підзвітні суми, суми заподіяної матеріальної шкоди тощо.

Необхідно пам’ятать, що утримання із заробітної плати не повинні перевищувати 20%, а в особливих випадках – 50% (іноді 70%).

 




Переглядів: 433

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сума лікарняних знаходиться шляхом множення середньоденної заробітної плати на кількість робочих днів хвороби та на відсоток (залежно від страхового стажу роботи). | Аналітичний і синтетичний облік заробітної плати

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.