Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Інвентаризація основних засобів та нематеріальних активів

 

Перед початком інвентаризації основних засобів слід перевірити:

наявність та стан облікових реєстрів (карток, книг, описів тощо);

наявність і стан технічних паспортів та іншої технічної документації;

наявність документів на основні засоби, здані або прийняті установою в оренду, на зберігання, у тимчасове користування.

За відсутності цих документів слід забезпечити їх отримання або оформлення. При виявленні розбіжностей та неточностей у бухгалтерському обліку або технічній документації необхідно до цих документів внести відповідні виправлення та уточнення.

Під час інвентаризації основних засобів комісія перевіряє:

а) наявність документів, що підтверджують право власностіустанови на будівлі, споруди, іншу нерухомість і земельні ділянки, водоймища, інші об'єкти природних ресурсів або право користування ними.

Щоб установа могла обліковувати в себе на балансі земельні ділянки, необхідне дотримання певних умов:

— наявність державних актів, якими посвідчується право власності на земельну ділянку або право постійного користування нею;

— установлено площу земельних ділянок;

— установлено експертнувартість переданих земельних;

б) відповідність технічній документації.При цьому комісія записує до описів повні найменування цих об'єктів та їх інвентарні номери.

Для оформлення даних інвентаризації основних засобів (будівель, споруд, устаткування, транспортних засобів, комп'ютерної техніки тощо) застосовується Інвентаризаційний опис основних засобів.

На основні засоби, які не придатні до експлуатації і не підлягають відновленню, складається окремий опис із зазначенням часу введення в експлуатацію та причин, які спричинили непридатність.

Згідно з Інструкції про порядок отримання, використання, обліку та зберігання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 06.04.98 р. N 84, маса дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, що містяться в устаткуванні і не підлягають на момент інвентаризації перевірці безпосередньо в натурі, установлюється за обліковими або технічними документами.

Під час надходження необоротних активів до бухгалтерії установи відкривають на кожний об'єкт інвентарну картку за типовою формою N 03-6 (бюджет). У ній у розділі «Коротка індивідуальна характеристика об'єкта», в разі якщо устаткування, прилади, обчислювальна техніка тощо містять дорогоцінні метали, зазначається перелік деталей, в яких є дорогоцінні метали, найменування деталей та маса металу, вказана в паспорті.

Якщо встановлено надлишки основних засобів, що списані у зв'язку з нарахуванням на них стовідсоткового зносу, але продовжують функціонувати,то такі об'єкти має бути відновлено в обліку,оскільки відповідно стовідсотковий знос не є причиною для списанняпридатного до подальшої експлуатації основного засобу. В обліку операція з відновлення неправомірно списаного об'єкта відображається шляхом сторнуванняпроведених раніше записів зі списання придатного об'єкта.

Якщо ж об'єкт основних засобів з нарахованим стовідсотковим зносом фактично не функціонує, але продовжує значитися в обліку, то інвентаризаційна комісія повинна встановити непридатністьтакого об'єкта до подальшої експлуатації і внести пропозицію про його реалізацію або списання.

Якщо виявлено надлишки основних засобів, аналогів яким немає серед тих, що значаться в обліку, то такі основні засоби слід оприбуткувати за цінами на такі ж чи аналогічні основні засоби. Якщо ж основний засіб не новий, то необхідно оцінити його дійсну вартість, а знос визначити виходячи з його технічного стануз оформленням відповідних актів.

Специфіка нематеріальних активів (далі — НА) як об'єкта інвентаризації очевидна: вони не мають фізичної та/або матеріальної форми, їх не можна «помацати руками». Проте інвентаризувати їх потрібно в обов'язковому порядку.

У процесі інвентаризації НА перевіряються такі параметри:

1) статус НА (належать нематеріальні активи на правах власностіабо ж їх придбано на умовах користуваннятаким об'єктом). Від цього залежить порядок відображення НА в бухгалтерському обліку;

2) стан НА (чи використовуються вони, чи відповідають сучасному рівню науки та техніки тощо), вартість НА, не відображених у бухгалтерському обліку, а також узятих на облік;

3) обґрунтованість оприбуткуваннянематеріальних активів (наявність документів, на підставі яких оформлено придбані необоротні активи, та документів, що описують сам об'єкт нематеріальних активів).

За результатами проведеної роботи щодо кожного об'єкта НА приймається рішення щодо доцільності взяття його на бухгалтерський облік або перебування його на обліку.

Для відображення результатів інвентаризації нематеріальних активів застосовується Інвентаризаційний опис нематеріальних активів, до якого комісія вносить дані про:

— назву НА із зазначенням документації на придбання (ліцензійний договір, авторський договір, патент);

— характеристику, призначення, дату введення в експлуатацію;

—строк корисного використання, кількість та вартість НА.

Опис складається на кожний окремий об'єкт НА або групу однотипнихза призначенням та умовами використання об'єктів НА, окремо щодо кожної особи, відповідальної за використанняоб'єкта або групи об'єктів НА.

У разі виявлення розбіжностей (недостач, залишків) між даними бухгалтерського обліку та даними інвентаризаційних описів складається Порівняльна відомість результатів інвентаризації нематеріальних активів.

Надлишком вважаються нематеріальні активи, на які є всі необхідні документи, але вони з будь-яких причин не відображені в обліку. Такі НА має бути оприбутковано з оформленням відповідних актів.

Якщо комісія дійшла висновку, що підстав для відображення об'єкта в бухгалтерському обліку немає, то складається відповідна бухгалтерська довідка і проводиться коригуючий запис за дебетом субрахунку 401 «Фонд у необоротних активах за їх видами» та кредитом відповідного рахунка 12 «Нематеріальні активи»

При виявленні недостачі НА необхідно вжити заходів щодо виявлення винних та відшкодування заподіяної шкоди.

Таблиця 3.1




Переглядів: 379

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Річна інвентаризація починається не раніше 1 жовтня і проводиться, як правило, станом на 1 число місяця. | Кореспонденція рахунків з обліку результатів інвентаризації необоротних активів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.