Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тотемізм як віра у душевну спорідненість між людьми та тваринами. Прояви тотемізму у сучасних теоріях і релігіях. Релігія друїдів як віра у спорідненість людей з рослинами.

Мета курсу: ознайомити студентів з ранніми національними та світовими релігіями, головними сенсами Біблії, а також навчити втілювати вищі релігійні духовні цінності та уявлення у власне життя.

Курс «Релігієзнавство» являє собою єдність дуже різних напрямків, а саме: історії релігії, філософії релігії, психології релігії, соціології релігії і географії релігії. Це, безумовно, накладає відбиток на викладанні цього курсу, необхідності, з одного боку, ознайомити студентів з великим спектром релігій, релігійних уявлень, релігійних традицій, а з другого боку, через компаративний аналіз релігій довести до свідомості студентів, що, по-перше, сутність усіх релігій одна – зв’язок з духовним світом і духовними сутностями, по-друге, саме духовний (містичний) досвід є фундаментом, «серцем» усіх релігій і головне у релігії не зовнішні дії (культ), а внутрішній стан душі, духовність. Саме духовне вдосконалення являє собою мету майже усіх релігій.

Тема 1. Предмет релігієзнавства та сутнісна структура релігії.

Лекція (2год. )

1.Предмет курсу «Релігієзнавство».Структура релігієзнавства:

- історія релігії,- філософія релігії,- психологія релігії,- соціологія релігії,- географія релігії.

2.Поняття релігії та етимологія слова „релігія”:

-релігія як віра в існування духовного світу і духовних сутностей (Бог, Абсолют, Світовий Розум, Дух, Дао і т.д.);

-релігія як переживання зв’зку, з’єднання з духовним світом і духовними сутностями;

-релігія як дії, спрямовані на реалізацію релігійної віри та з’єднання з духовним світом (культ, посвячення, психотехніка).

Поняття духовного і релігійного досвіду.

Завдання для самостійної роботи до лекційної теми №1 (4 год.)

Ознайомитися з наступними питаннями:

Релігія і релігійність. Рівні релігійності. Духовний і соціальний аспекти релігії. Релігія як духовно-соціальний інститут. Причини викривлення релігії.

Структура релігії: релігійні уявлення, релігійні почуття, релігійні дії, релігійні організації. Молитва як головна дія у релігії. Релігійний світогляд та світовідчуття. Посвячення, ініціація, містерія, таїнство і психотехніка. Поняття «духовного серця» людини. Соціальні, гносеологічні та психологічні корені релігії. Концепції виникнення релігії: праатеїзм, прамонотеїзм, історичний розвиток релігійних форм.

Ранні релігії як усвідомлення зв’язку людини з природою, як почуття своєї єдності з природою. Особливості світовідчуття стародавньої людини. Діалектика людини і природи в стародавньому і сучасному світах („людина і природа”, „людинаприрода”). Особливості ранніх форм релігії.

Фетишизм як поклоніння речам, засноване на вірі в наявність в них могутньої духовної сили, або душі чи духу, які здатні допомагати людині, або шкодити їй. Поняття надприродного. Матеріалістично-атеїстичне, психологічне та енергетичне уявлення про властивості речей та природу фетишизму. Прояви фетишизму у релігіях та сучасному житті.

Магія як віра у можливість духовного впливу людини на навколишній світ. Маг – людина, яка панує над світом. Закони магії: подібності і зіткнення. Види магії. Магія і релігія. Магічний характер сучасної цивілізації.

Анімізм як віра у існування душ та духів ( духи у природі, душі та духу людини, Світової Душі, Святого Духа, Абсолютного Духа тощо). Аніматизм – віра у живість всієї природи. Різноманітні прояви анімізму у релігіях та уявленнях людей. Проблема безсмертя. Спіритизм.

Тотемізм як віра у душевну спорідненість між людьми та тваринами. Прояви тотемізму у сучасних теоріях і релігіях. Релігія друїдів як віра у спорідненість людей з рослинами.

Ознайомитися з наступними ранніми формами релігії:

Шаманізм, землеробський культ, культ предків, культ вождів. При вивченні цих питань звернути увагу на такі аспекти:Шаманізм як віра у здатність професійних служителів культу – шаманів – бути посередниками між людьми та духами (живих та мертвих). Ініціація шаманів. Камлання. Роль екстазу та трансу у шаманізмі, інших релігіях, творчості, мистецтві.

Землеробський культ як поклоніння Богині-Матері та богам рослинності, заснований на вірі у наявність духовних властивостей у природних явищах, які впливають на стан землеробства. Культ рослинності – культ життя. Вмирання та воскресіння природи як прояв безсмертя життя. Прояв цієї ідеї в міфах (давньоєгипетський міф про Ісіду та Осіріса, давньогрецький міф про Афродіту та Адоніса та аналогічні міфи інших народів). Вплив цього культу на християнство.

Культ предків як віра у наявність духовного зв’язку між людьми і їх померлими предками. Прояв культу предків у різних релігіях. Культ вождів як віра у наявність у вождів особливої духовної сили. Секуляризований варіант культу вождів. Політика і релігія учора і сьогодні. Феномен патерналізму).




Переглядів: 290

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Структура релігієзнавства. Поділ релігієзнавства на академічне і богословське.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.