Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Системний підхід в розробці, прийнятті і реалізації управлінських рішень

 

Системний аналіз передбачає наступні процедури розкладання об’єкту дослідження на складові частини, їх аналіз, синтез результатів аналізу і запровадження об’єкта в досліджувану систему з врахуванням результатів дослідження. Обов’язковою умовою існування будь-якої системи є матеріал, який вона переробляє. В системі прийняття рішень таким матеріалом є інформація. На основі переробки інформації, що входить в систему ПР, на її виході отримують УР.

Діяльність ОПР не можна відобразити як процес, вона вимагає системно – структурного представлення. В основу полі структурної системи категорій діяльності покладений процес, що задає специфіку всієї діяльності – інтелектуальна діяльність ОПР, інші елементи є якби забезпечуючими. Діяльність ОПР є системною, поліструктурною і складається з ряду структур на кожному ієрархічному рівні. Елементи діяльності змінюються в часі і в просторі за певними законами, завдяки яким ОПР одержують можливість “привести” управляє мий об’єкт до заданої мети.

Діяльність ОПР є об’єктом системного аналізу. В неї як мінімум входять психологічна і соціальна складові. Соціальна діяльність стосується не окремої людини, а соціальних груп. Люди в процесі діяльності підпорядковуються писаним і неписаним законам, які формувались протягом всієї людської історії.

Подана таким чином діяльність виявляється системою з багаточисельними і різноманітними функціями, матеріальними компонентами і зв’язками між ними. Так як всі компоненти цієї системи (люди, засоби праці і т. д.) взаємозв’язані, остання є поліструктурною і складається з багатьох взаємозв’язаних ієрархічних відносин.

При цьому багато компонентів цієї системи функціонує за своїми законами, вимоги яких слід враховувати при організації системної діяльності.

Таким чином діяльність ОПР по відношенню до підлеглих їм працівників (організацій) є :

- неоднорідною і поліструктурною;

- об’єднуючою різні процеси різної природи, які проходять з різним темпом;

- такою, яка характеризується різними зв’язками і відносинами.

Враховуючи це, ОПР повинні зв’язати згадані компоненти і процеси в єдину цілісну системну діяльність. Так, прийняте УР повинне об’єднати в системну діяльність виробництво, кадрову роботу, фінанси і т. п. Кожна людина повинна діяти в цій системі у відповідності з прийнятим рішенням.

З метою складання методики ПР покажемо діяльність ОПР у вигляді блоків (мал.1).

1) Суб’єкт управління – це особа (група людей), яку не влаштовує існуючий стан справ або перспективи їх майбутнього стану і яка хоче і має повноваження діяти для зміни цього стану.

 
 

 

 


Рис. 1 Взаємозв’язок блоків системної діяльності ОПР

Суб’єкт управління в конкретних умовах вибирає чітко визначені дії. Вибір – істотний компонент будь-якого рішення, який забезпечує досягнення найкращого результату.

2) Програма, алгоритм ПР – логіко-конструктивна операція, яка включає в себе:

- конкретний аналіз управляє мого об’єкта, стану і тенденцій його розвитку і виявлення на цій основі бажаного стану системи в майбутньому;

- співставлення і можливу координацію попередньо намічених цілей і цілей інших систем в складних зв’язках між системами вищого і нижчого порядку;

- вибір способів і оцінку можливості досягнення поставленої мети в заданих умовах при наявних ресурсах.

Важливо, щоб цілі всієї системи і процес їх досягнення були відомі підсистеми будь-якого рівня. На керівника покладаються функції по організації підготовки і вибору рішення. Відповідальність за правильність ПР несе керівник. При цьому відповідальність покладається як на організацію, так і на керівника особисто.

3) Об’єкт управління – підрозділ, підприємство, фірма, система, які реалізують прийняті рішення.

4) Цілі системи – очікувані результати практичної діяльності організації, на досягнення яких направляються зусилля всіх. Мета – системоутворюючий фактор, який може змінити дійсність тільки у взаємодії з певними засобами, необхідними для її практичного здійснення.

5) Середовище визначає умови діяльності системи і накладає певні обмеження на ПР. В поняття “середовища” входять:

- положення і місце фірми в майбутньому;

- її положення в загальній системі управління;

- економічне оточення і умови діяльності;

- природнє середовище.

З точки зору формального визначення під середовищем розуміють все те, що створює умови функціонування системи.

6) Ресурс системи – це, що знаходиться в розпорядженні системи, і те, на що керівництво системи може активно впливати з точки зору його найбільш ефективного використання. До ресурсів відносять матеріальні затрати, виробничі фонди, кадри і т. п.

7) Критерії вибору варіантів – показники, з допомогою яких визначаються очікувані результати, виражені в категоріях “корисність”, “збиток”, “прибуток”, “витрати” і т. д. Вони можуть бути як кількісні, так і якісні. Критерії визначають ефективність використання ресурсів при досягненні мети.

8) Вимоги і правила ПР – відображають вимоги об’єктивних законів управління, особливості проблемних ситуацій, які повинні враховуватись при визначенні альтернативних варіантів, напрямків дій для досягнення оптимального результату.

9) Модель системних взаємозв’язків – взаємозв’язки між цілями, засобами їх досягнення, оточуючим середовищем і ресурсами, необхідними в процесі прийняття рішень. Жоден менеджер не в стані тримати в голові всі істотні взаємозв’язки, покладені в основу багатьох рішень.

В рамках системи управління фірмами повинна функціонувати ефективна людино-машинна технологія, яка використовує наукові методи формування, обґрунтування і вибору найбільш бажаних рішень з врахуванням технічних, технологічних, екологічних і інших факторів.

В технології ПР розглядається способи вибору людиною одного або декількох альтернативних варіантів дій на основі її системи переваг.

Методологія системного аналізу передбачає наявність чітко виражених п’яти логічних елементів в процесі дослідження будь-яких систем, підсистем і їх компонентів, зокрема:

- мети діяльності системи;

- засобів і напрямків дій, з допомогою яких може бути досягнута мета;

- затрат ресурсів, що необхідні для кожного напрямку;

- логічної моделі або моделей, кожна з яких являє собою систему зв’язків між цілями, засобами їх досягнення, середовищем і потребами в ресурсах;

- критерії вибору кращих альтернатив.

Правильне визначення мети, вимірника її досягнення або вимірника ефективності діяльності системи важливе, поскільки дозволяє контролювати реальне досягнення запланованих результатів.

При розгляді діяльності фірм, їх структур, процесів, які в них проходять, системний аналіз передбачає вивчення наступних основних питань:

1) З яких елементів складається система, яка структура зв’язків між окремими елементами?

2) Який характер зовнішнього середовища ї його взаємодія з системою?

3) Які ресурси має система?

4 )Що являє собою управляюча підсистема?

5) Який характер джерела розвитку системи?

 




Переглядів: 763

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Натуралістичний і системодіяльний методологічний підхід в теорії прийняття рішень. | Вибір методів вирішення проблем

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.