Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Характеристики хвиль

 

Основними характеристиками, що визначають властивості хвиль довільної природи є частота коливань і швидкість поширення хвилі . У природі існують хвилі поздовжні та поперечні. В поздовжній хвилі коливання фізичної величини (в механіці – коливання частинок речовини) відбувається вздовж того ж напряму, в якому поширюються хвилі. В поперечній хвилі коливання відбуваються в напрямі, перпендикулярному до напряму поширення хвилі.

У механіці поздовжні хвилі існують в усіх середовищах, в яких виникають пружні сили під час деформацій розтягу і стиску. Таким чином, поздовжні хвилі можуть поширюватись в газах, рідинах і твердих тілах.

Поперечні пружні механічні хвилі можуть існувати лише в твердих тілах, де наявні пружні сили у процесі деформацій зсуву. Однак хвилі за своїм характером близькі до поперечних хвиль у пружних твердих тілах, можуть виникати і на поверхні рідини або на межі двох рідин. Виникнення цих хвиль обумовлене не пружними силами в рідині, а дією сили тяжіння. Якщо в деякій точці поверхня рідини буде порушена (наприклад, на поверхню впало точкове тіло), то на поверхні рідини поширюються імпульси, викликані ударом. За цих умов частинки рідини рухаються не лише вертикально, але й горизонтально. Хвиля, строго кажучи, не буде поперечною. Однак, якщо не враховувати рух окремих частинок рідини і лише спостерігати за рухом поверхні рідини, то ми отримаємо картину поширення поперечного імпульсу. Як згадувалось вище, у процесі поширення цього імпульсу сила тяжіння і сили поверхневого натягу відіграють роль, аналогічну до дії пружних сил під час поширення поперечних коливань в твердому тілі.

Поширення хвилі в пружному середовищі супроводжується передаванням імпульсу (енергії) від частинок, що коливаються до сусідніх частинок, які також почнуть коливатись, хоч і з деяким запізненням. Геометричне місце точок, до яких коливання дійшли на даний момент часу називають фронтом хвилі. Вірогідно, що у всіх точках фронту хвилі коливання проходять в однакових фазах. Якщо джерело хвилі в однорідному ізотропному середовищі є точковим, то фронтом хвилі є сфера.

Швидкість руху фронту хвилі в напрямі поширення хвилі називають фазовою швидкістю v (тобто швидкістю поширення сталої фази коливань). За один період коливань Т фронт хвилі поширюється на відстань . Величину називають довжиною хвилі.

Оскільки коливні процеси відзначаються періодичністю, то за неперервної дії джерела коливань процес поширення коливань буде тривалим і в певній ділянці простору будуть простежуватися коливні процеси, початкова фаза яких буде залежати від координати точки спостереження. На поверхнях, які в початкові моменти відповідали певним положенням фронту хвилі, коливання в усіх точках будуть відбуватись в однакових фазах. Ці поверхні називають хвильовими поверхнями.

Отже, хвильова поверхня – геометричне місце точок, у яких коливання відбуваються в однакових фазах. Вірогідно, що фронт хвилі є також хвильовою поверхнею. Наслідком із сказаного є наступне: довжина хвилі – це найкоротша відстань між двома сусідніми хвильовими поверхнями, в яких коливання проходять в однакових фазах.

Узагалі кажучи, хвильова поверхня може мати різну форму. Зокрема, під час поширення хвиль в неоднорідному середовищі форма хвильової поверхні може змінюватись. Для простоти розгляду будемо аналізувати хвилі, в яких форма хвильової поверхні найпростіша. Зокрема це плоска хвиля, у якої хвильова поверхня є площиною, перпендикулярною до та сферична хвиля, у якої хвильова поверхня є сферою.

 




Переглядів: 1278

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Автоколивання | Рівняння хвилі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.