Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Кадрова та соціальна політика фірми

ПОСЛІДОВНІСТЬ ПРОВЕДЕННЯ ЛЕКЦІЙ ТА ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

1. Управління персоналом в умовах функціонування ринку праці
2. Методологія управління персоналом фірми. Кадрова та соціальна політика фірми.
3. Доктрини та теорії управління персоналом.
4. Управління персоналом у японських та американських фірмах.
5. Забезпечення фірми персоналом і розвиток персоналу.
6. Управління процесами руху персоналу.
7. Мотивація і стимулювання праці в управлінні персоналом.
8. Оцінка персоналу.

ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ ЗА ТЕМАМИ

 

Тема 1Управління персоналом в умовах функціонування ринку праці

Зміст і завдання курсу. Предмет і метод курсу. Зв'язок курсу з іншими дисциплінами.

Механізм функціонування сучасного ринку праці. Частка роботодавців у чисельності економічно активного населення. Типи роботодавців за формами власності. Професійно-кваліфікаційний склад найманих працівників фірми та методика його аналізу. Механізм соціального захисту найманого персоналу на ринку праці. Типи відносин на ринку праці. Принципи соціального партнерства. Розподіл ролей у системі соціального партнерства. Система колективно-договірного регулювання.

 

Тема 2Методологія управління персоналом фірми.

Кадрова та соціальна політика фірми

Поняття та мета кадрової політики. Стратегічні та поточні завдання кадрової політики. Засоби реалізації кадрової політики. Визначення поняття «управління персоналом». Комплексний та системний підхід до управління персоналом.

Історія розвитку управління персоналом в Україні та за кордоном. Причини стрімких зрушень у системі управління персоналом у період другого етапу розвитку. Приклад організації відділів кадрів у США, ФРН. Функції управління персоналом у фірмах США. Функції управління персоналом на вітчизняних підприємствах. Управління персоналом як єдина основа комплексного підходу до інтеграції функцій управління кадрами, працею і соціальним розвитком.

Поняття та правові засади соціальної політики. Мотиви і мета добровільної соціальної політики фірм. Забезпечення працівників у старості як соціальна послуга фірми. Користування соціальними установами фірми. Інші добровільні соціально-економічні послуги фірм. Соціальна допомога в сфері сім'ї та дозвілля. Перехід добровільних соціальних послуг до розряду обов'язкових.

Тема 3Доктрини та теорії управління персоналом

Доктрини «економічної людини», «соціальної людини». Теорії «наукового управління» та «людських відносин». Теорії X, У, Z. Теорії мотивації.

Формальна і неформальна системи управління персоналом. Особливості формальної та неформальної систем управління персона лом. Причини розширення впливу неформальної системи. Місце найманого працівника в формальній і неформальній системах.

Різниця в системах управління персоналом залежно від моделі ринку праці. Різниця в бюрократичній та патерналістській моделях організаційних структур, стилях управління персоналом, системах контролю і кадрової політики, філософії управління персоналом.

Тема 4Управління персоналом у японських та американських фірмах

Принципи управління персоналом у фірмі ІВМ. Принципи, в яких найбільше реалізуються положення неформальної системи управління персоналом.

Положення, якими система управління персоналом у фірмі ІВМ відрізняється від традиційної американської системи управління персоналом.

«Три головних переконання» у фірмі ІВМ. Зміст поняття «повага до особистості». Принцип «пожиттєвого найму» у фірмі ІВМ. Статус тимчасового працівника у фірмі ІВМ. Різниця між професійним зростанням працівників у фірмі ІВМ та традиційною практикою західних фірм. Перспективи підвищення по службі у фірмі ІВМ. Реалізація принципу єдиного статусу у фірмі ІВМ. Головна мета системи атестацій у фірмі ІВМ. Атестація працівників у фірмі ІВМ. Чинники, від яких залежить заробітна плата працівників у фірмі ІВМ. Холістичний підхід до працівників у фірмі ІВМ. Основні програми участі персоналу в управлінні. Зміст програми «Опитування громадської думки».

Управління персоналом на японських підприємствах. Процедура добору, найму, навчання і виховання кадрів на японських підприємствах. Основні характеристики соціально-психологічного стилю управління персоналом на японських підприємствах. Диференціація заробітної плати в японських фірмах. Елементи загальнонаціональної системи оплати праці й соціальних виплат у Японії. Зміст внутрішньофірмової поведінки в японських фірмах при виникненні економічних труднощів. П’ять принципів трудової моралі. Методи визначення другої частини базової ставки заробітної плати в японських фірмах.

Тема 5Забезпечення фірми персоналом і розвиток персоналу

Система лінійного та функціонального управління персоналом.

Елементи процесу забезпечення кадрами. Розділи кадрового планування на підприємстві. Прогнози, на які спираються планові розрахунки у сфері управління персоналом. Суть та методи планування потреби в кадрах.

Зміст аналізу роботи (Job analysis), опису роботи (Job description); цілі, які ними переслідуються. Специфікація особи (person specification). Методи аналізу робіт.

Недоліки та переваги внутрішніх і зовнішніх джерел добору персоналу. Ефективність для фірми різних джерел добору персоналу.

Типи резюме (С.V.). Зміст резюме (С.V.) та вимоги до його частин.

Закон України «Про зайнятість населення» про участь державної служби зайнятості, роботодавців і профспілок у працевлаштуванні населення. Особливості діяльності комерційних міжнародних кадрових агентств.

Стимулювання фірмою добору персоналу. Мета і зміст початкового етапу оцінки кандидатів. Мета, зміст і методи співбесіди. Зміст пропозиції про найм працівника на роботу. Поняття та види трудової угоди. Особливості трудового контракту. Зміст типового трудового контракту.

Гнучкі форми найму та використання найманих працівників.

Суть, мета і завдання розвитку персоналу. Система безперервного навчання персоналу.

Тема 6Управління процесами руху персоналу

Зв'язок руху кадрів із законом переміни праці та поняттями мобільності кадрів й монотонності праці.

Види руху кадрів у фірмі: плинність кадрів, демографічний рух і внутрішньовиробничий рух. Позитивні та негативні наслідки руху кадрів. Чинники, які викликають рух персоналу. Показники руху персоналу в фірмі. Основні мотиви звільнення за власним бажанням.

Основні процеси руху кадрів. Поняття адаптації кадрів та її види за тривалістю та змістом. Стадії адаптації кадрів. Типи працівників за стадіями адаптації.

Основні інструменти управління рухом кадрів. Поняття, функції та методики проведення атестації. Використання результатів атестації.

Типи переміщення керівників. Поняття ротації. Типи швидкості службових переміщень. Поняття, планування та розвиток кар'єри. Порядок розробки етапів кар'єри. Сучасні вимоги до етапів кар'єри. Елементи системи планування кар'єри. Показники, які характеризують систему управління кар'єрою в фірмі.

Кодекс законів про працю як правова основа руху персоналу. Підстави для припинення трудової угоди. Порядок звільнення працівника за власним бажанням з поважних причин.

Причини звільнення персоналу. Звільнення персоналу з погляду економічної та соціальної ефективності. Варіанти звільнення працівників. Політика звільнення персоналу, орієнтована на баланс інтересів. Критерії вибору працівників, яких звільнюють з виробничих причин.

Пристосування кадрів до економічних змін на підприємстві за дефіциту та за надлишку працівників. Пристосування кадрів за постійного складу та за постійного робочого часу; за постійного складу персоналу, але зі скороченим робочим часом; шляхом скорочення складу персоналу без звільнень; із застосуванням звільнення. Вимоги Закону України «Про зайнятість населення» до роботодавців для пом'якшення наслідків звільнення працівників і підвищення конкурентноздатності робочої сили. Матеріальна підтримка працівників, що втратили роботу, передбачена Законом України «Про зайнятість населення».

Гнучкість витрат на робочу силу, процедура переговорів і дотримання принципів трудової моралі як засоби пом'якшення наслідків погіршення економічної ситуації в японських фірмах.

Пристосування персоналу до економічних змін за допомогою «захисних кіл».

 

Тема 7Мотивація і стимулювання праці в управлінні персоналом

Мотивація трудової діяльності. Поняття мотивації. Поняття потреб. Модель мотиваційного механізму. Принципи системи мотивацій в управлінні персоналом.

Принципи формування доходів у ринковій економіці. Структура доходу працівника фірми. Структура витрат на робочу силу.

Заробітна плата, сутність, функції, принципи. Визначення заробітної плати та її види. Механізм установлення заробітної плати в соціально орієнтованій економіці. Групові та індивідуальні чинники диференціації заробітної плати. Поняття мінімального споживчого бюджету та мінімальної заробітної плати. Зміст Закону України «Про оплату праці».

Форми та системи оплати праці. Структура фондів оплати праці. Динаміка заробітної плати та ефективності праці. Аналіз витрат на робочу силу.

Поняття жорсткості та гнучкості витрат на робочу силу. Системи стимулювання персоналу за кінцеві результати діяльності фірми: «участь у капіталі» та «участь у прибутках».

Тема 8Оцінка персоналу

Оцінка персоналу як функція системи управління персоналом. Основні цілі та функції оцінювання персоналу. Оцінювання поточної та перспективної діяльності працівника. Основа оцінювання персоналу: суб'єктивні критерії, чинники, методи та процедура, суб'єкт та об'єкт оцінювання. Класифікація методів оцінки. Прин­ципи, яким повинна відповідати процедура оцінки.

Зміст оцінювального інтерв'ю і система компонент, у якій пред­ставляється особа при використанні цього методу. Визначення про­блем під час оцінювання методом інтерв'ю. Зміст методу рейтингу, способи відображення якісного боку оцінки і ступеня досягнення менеджером мети фірми за використання цього методу. Якості особи та риси характеру, які враховуються під час оцінювання особистих якостей менеджера методом рейтингу. Складові, за якими рекомендується проводити оцінювання персоналу методом рейтингу. Загальний вигляд шкали для оцінювання особливостей стилю управління за використанням методу рейтингу.

Види методичних процедур, які використовуються оцінювальними центрами. Типи психометричних тестів, що їх використовують оцінювальні центри.

Зміст методу «комітетів» і схема процедури роботи «комітету». Зміст методу «незалежних суддів».

 




Переглядів: 409

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Т е с т о в і з а в д а н н я | ЗМІСТ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТА НАД ДИСЦИПЛІНОЮ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.