Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Роль жирів в організмі людини

При «згорянні» 1 грама жиру утвориться 9,3 ккал енергії. Виробництво енергії – це не одна функція жирів. Немає такого органа в організмі, до складу якого не входили би жири як пластичний матеріал. Вони беруть участь в обмінних процесах, підвищують захисні здібності організму, є носіями жиророзчинних вітамінів і інших біологічно активних речовин. Найважливішою функцією жирової тканини є участь у процесах терморегуляції організму, тобто в захисті його в холодний час і в жаркий період. Ще одна важлива роль жиру – механічний захист життєво важливих органів від забиття і зміщення. Джерелами жиру в харчуванні є м'ясо і м'ясопродукти (від 4 до 40 % жиру), молоко (від 2,8 до 6 %), молочні продукти (до 10-30 %), яйця, риба, горіхи (волоські - близько 25 %), олійні культури. Але жир може накопичуватися в організмі не тільки від тих жирів, що надходять в організм із їжею. При надлишковому надходженні в організм білків і вуглеводів, вони можуть синтезувати в організмі жири. Цей жир, тому що він містить тільки насичені жирні кислоти, надходить у «жирові депо» і там відкладається.

На процес перетворення білків і вуглеводів у жир активно впливають фосфатиди, вітаміни В1, В2, В6, Е. Кількість і якість жиру в їжі впливають на засвоюваність інших харчових речовин. Під впливом доданого до багатої білками їжі належної кількості і відповідної якості жиру відбувається накопичення білка в організмі. Хоча жир може синтезуватися з вуглеводів, відомий його мінімум необхідний організму для повної утилізації самих вуглеводів. Визначену роль жир грає й у мінеральному обміні. Наприклад, солі кальцію можуть всмоктуватися в кишечнику тільки у виді складних комплексних з'єднань з жирами і жовчними кислотами.

При окислюванні жиру в організмі виділяється велика кількість води. Ця особливість використовується при лікуванні ожиріння. Людині, що страждає ожирінням, обмежують кількість води в раціоні. При її дефіциті починають спалюватися жири з утворенням так називаної ендогенної води.

Найкращий у біологічному відношенні баланс створюється при включенні в раціон 70 % тваринних жирів і 30 % рослинних. У рослинних жирах містяться незамінні поліненасичені жирні кислоти (арахідонова і линолева). Вони є важливою частиною клітинних мембран, регулюють обмін речовин (насамперед холестерину), позитивно впливають на стан шкіри і стінок кровоносних судин. Холестерин, якого багато у тваринних жирах, яєчних жовтках, ікрі, печінці, бруньках, відіграє велику роль в організмі, зокрема в діяльності нервової системи. Він необхідний для утворення гормонів, жовчних кислот, є необхідною складовою частиною клітки.

У механізмах розвитку різних захворювань важливе значення має стан мембранних клітинних структур, що є основною системою забезпечення функції кліток. Порушення і зміни в них приводять до розладу діяльності клітки і, можливо, є основою для розвитку патологічних станів. Клітинні мембрани побудовані в основному з білків і жирів (фосфоліпідів). У складі жирів є ненасичені легко окиснені з'єднання. Якщо їхнє окислювання перевищує нормальний рівень і приймає некерований характер, виникає переокиснення, що приводить до порушення нормальної структури мембран, розладу функції клітки.

Засобом регулювання процесу окислювання жирів є антиоксиданти (антиокислювачі), що знаходяться в організмі, але найбільш важливу роль грають ті з них, що надходять з їжею. Джерелами антиоксидантів служать вітаміни Е, А, К, Р, С та ін. Ці природні антиоксиданти або є «пастками» вільних агресивних радикалів, або руйнують перекісні з'єднання, сприяючи протіканню нормальних життєвих процесів. Вітамін Е відіграє важливу роль у профілактиці розвитку виражених проявів старіння. Добова потреба людини в антиоксидантах складає 20-30 мг. В основному вона задовольняється за рахунок токоферолу (вітамін Е), що міститься в таких продуктах, як соняшник, горіхи, маслини, соя. У підвищенні антиоксидантної активності харчування визначену роль грає чай, поліфеноли якого мають капілярозміцнювальни властивості. Антиоксидантні властивості має аскорбінова кислота. Антиоксидантами багаті яблука, виноград, вишня, темна черешня, чай, шипшина, цитрусові плоди, горіхи, чорна смородина.

Таким чином, до життєво важливих функцій жирів відносяться:

· енергетична.;

· захисна;

· вітамінообмінна.




Переглядів: 2665

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Роль білків в організмі людини | Роль вуглеводів в організмі людини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.