Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Фізичні процеси в біполярних транзисторах

Розглянемо на рис. 24 роботу транзистора n-p-n у режимі без навантаження, коли включені тільки джерела живлення Е1 й Е2 (емітерний перехід зміщений у прямому напрямку, а колекторний - у зворотному).

Принцип роботи транзистора полягає в тім, що пряма напруга емітерного переходу, тобто ділянки база - емітер, істотно впливає на струми емітера й колектора: чим більше ця напруга, тим більше струми емітера й колектора.

Таким чином, вхідна напруга, керує струмом колектора. Підсилення електричних коливань за допомогою транзистора засновано саме на цьому явищі.

 

Рис. 24. Рух електронів і дірок у транзисторі типу п-р-п

 

Фізичні процеси в транзисторі відбуваються в такий спосіб. При збільшенні прямої вхідної напруги UБЕ (ЕЕБ) знижується потенційний бар’єр в емітерному переході й відповідно зростає струм через цей перехід — струм емітера iЕ. Електрони цього струму інжектуються з емітера в базу і завдяки дифузії проникають крізь базу в колекторний перехід, збільшуючи струм колектора. Колекторний перехід працює при зворотній напрузі, тому в цьому переході виникають об'ємні заряди, показані на рисунку кружками зі знаками «+» й «-». Між ними виникає електричне поле. Воно сприяє просуванню (тобто екстракції) через колекторний перехід електронів, що прийшли сюди з емітера, тобто втягує електрони в область колекторного переходу.

Якщо товщина бази досить мала й концентрація дірок у ній невелика, то більшість електронів, пройшовши через базу, не встигає рекомбінувати з дірками бази й досягає колекторного переходу. Лише невелика частина електронів рекомбінує у базі з дірками. У результаті рекомбінації виникає струм бази. Дійсно, у сталому режимі число дірок у базі повинне бути незмінним. Внаслідок рекомбінації щосекунди частина дірок зникає, але стільки ж нових дірок виникає за рахунок того, що з бази йде таке ж число електронів в напрямку до плюса джерела Е1.

Оскільки струм колектора менше струму емітера, то відповідно до першого правила Кірхгофа завжди існує наступне співвідношення між струмами: .

Струм бази є марним і навіть шкідливим. Бажано, щоб він був якнайменше. Звичайно вінстановить малу частку від струму емітера, тобто iБ iЕ, а отже, струм колектора лише незначно менше струму емітера й можна вважати iК iЕ. Саме для того, щоб струм iБ, був якнайменше, базу роблять дуже тонкою й зменшують у ній концентрацію домішок (тому значно менше електронів буде рекомбінувати у базі з дірками).

Якби база мала значну товщину й концентрація дірок у ній була велика, то більша частина електронів емітерного струму, дифундуючи через базу, рекомбінувала б з дірками і не дійшла б до колекторного переходу. Струм колектора майже не збільшувався б за рахунок електронів емітера, а спостерігалося б лише збільшення струму бази.

Коли до емітерного переходу напруга не прикладена, то практично можна вважати, що в цьому переході немає струму. У цьому випадку область колекторного переходу має великий опір постійному струму, тому що основні носії зарядів віддаляються від цього переходу й по обох сторонах від границі створюються області, збіднені цими носіями. Через колекторний перехід протікає лише дуже невеликий зворотний струм, викликаний переміщенням назустріч один одному неосновних носіїв, тобто електронів з р-області й дірок з n-області.

Але якщо під дією вхідної напруги виник значний струм емітера, то в область бази з боку емітера інжектуються електрони, які для даної області є неосновними носіями. Не встигаючи рекомбінувати із дірками при дифузії через базу, вони доходять до колекторного переходу. Чим більше струм емітера, тим більше електронів приходить до колекторного переходу й тем менше стає його опір.

Відповідно збільшується струм колектора. Інакше кажучи, зі збільшенням струму емітера в базі зростає концентрація неосновних носіїв, інжектованих з емітера, а чим більше цих носіїв, тим більше струм колекторного переходу, тобто струм колектора.

Слід зазначити, що емітер і колектор можна поміняти місцями (інверсний режим). Але в транзисторах, як правило, колекторний перехід робиться зі значно більшою площею, ніж емітерний, тому що потужність, що розсіюється в колекторному переході, набагато більша, ніж та, що розсіюється у емітерному. Тому якщо використовувати емітер як колектор, то транзистор буде працювати, але його можна застосовувати тільки при значно меншій потужності, що недоцільно. Якщо площі переходів зроблені однаковими (транзистор в цьому випадку називають симетричним), то кожна із крайніх областей може з однаковим успіхом працювати в якості емітера або колектора.

Розглянуті фізичні явища для транзистора типу п-р-п аналогічні й процесам, що відбуваються в транзисторі типу р-п-р, але в ньому міняються ролями електрони й дірки, а також змінюються полярності напруг і напрямок струмів. У транзисторі типу р-п-р з емітера в базу інжектуються не електрони, а дірки, які є для бази неосновними носіями. Із збільшенням струму емітера все більше таких дірок проникає через базу до колекторного переходу. Це викликає зменшення його опору й зростання струму колектора.

При підвищенні напруги на колекторному переході в ньому відбувається лавинне розмноження носіїв заряду (головним чином результат ударної іонізації). Це явище й тунельний ефект здатні викликати електричний пробій (первинний – лавинний пробій), що при зростанні струму може перейти в тепловий пробій переходу. Електричний і тепловий пробій колекторного переходу в транзисторі відбувається в основному так само, як й у діоді. Але в транзисторі при надмірному колекторному струмі може виникати тепловий пробій без попереднього електричного пробою, тобто без підвищення напруги на колекторному переході до пробивного. Це явище пов'язане з перегрівом колекторного переходу в якійсь його частині та одержало назву вторинного пробою.

Зміна напруг на колекторному та емітерному переходах супроводжується зміною товщини цих переходів. У результаті змінюється товщина бази. Таке явище називають модуляцією товщини бази. Його особливо треба враховувати при підвищенні напруги колектор — база, тому що тоді товщина колекторного переходу зростає, а товщина бази зменшується. При дуже тонкій базі може відбутися ефект змикання (“прокол” бази), тобто з’єднання колекторного переходу з емітерним. У цьому випадку область бази зникає, і транзистор перестає нормально працювати.

При збільшенні інжекції носіїв з емітера в базу відбувається нагромадження неосновних носіїв заряду в базі, тобто збільшення концентрації й сумарного заряду цих носіїв. Навпаки, при зменшенні інжекції відбувається зменшення концентрації й сумарного заряду неосновних носіїв у ній. Цей процес називаютьрозсмоктуванням неосновних носіїв заряду в базі.

 




Переглядів: 651

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.