Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Глобальні проблеми людства

 

Наприкінці ХХ століття до відомих філософських проблем буття додалися нові, які ніколи не існували раніше: збереження життя на Землі та виживання людства. Ці нові турботи людей викликані так званими глобальними проблемами людства. Вони з’явилися як результат багатовікових кількісних і якісних змін у системі «суспільство – природа», а також і в самому суспільному розвитку. Через це сучасна цивілізація стала відмінною від усіх попередніх. Сьогодні світове співтовариство являє собою не тільки більш строката, але й більш суперечлива картина життя.

З одного боку, воно представлено чисельними, несхожими одні на одних культурами, націями, державами: великими і малими, розвиненими і відсталими, мирними й агресивними, молодими і давніми. З іншого боку, у третє тисячоліття людство вступає як єдине ціле, як спадщина одного «загального будинку», а точніше великої і вже переповненої «комунальної квартири» на ім’я Земля, де умови проживання обмежені не тільки її природними параметрами, тобто територією, придатною для життя, але й наявністю необхідних для життєдіяльності людини ресурсів. Це реальність, повне усвідомлення якої відбулося останнім часом і з якою абсолютно всі країни і народи тепер змушені рахуватися, оскільки альтернативи такому “гуртожитку” в них просто немає.

Поняття «глобальні проблеми сучасності» набуло широкого застосування наприкінці ХХ ст., зайнявши чільне місце в науковому і політичному лексиконі. Етимологічно термін «глобальний» походить від лат. globus – «земна куля». Тож: проблеми, що стосуються інтересів людства в цілому і кожної окремої людини в різних точках планети, тобто ті, що носять загальнолюдський характер, прийнято називати глобальними.Вони впливають на розвиток окремих країн і регіонів, оскільки є могутній об’єктивний фактор світового економічного і соціального розвитку. Їхнє вирішення вимагає об’єднання зусиль абсолютної більшості держав і організацій на міжнародній арені, а їхня нерозв’язаність загрожує катастрофічними наслідками майбутньому всього людства.

Оскільки глобальні проблеми торкаються не тільки світу в повному обсязі, а й проявляються на рівні регіонів і навіть окремих країн, у науковій літературі поряд з виділенням їхньої загальнолюдської значущості розмежовується також їхня відмінність. Розрізняють проблеми окремі, локальні та регіональні, різні за суттю і сферами впливу.

Окремимипроблемами називаються ті, що відносяться до якоїсь конкретної сфери діяльності держави і притаманні окремим населеним пунктам чи невеликим природним об’єктам. Це, як правило, ті проблеми, що виникають у результаті різних аварій, поломок, місцевих соціальних конфліктів.

Поняття «локальний» відноситься до проблем більш високого порядку, коли проблема стосується окремих країн або значних територій. Це, як правило, сильні землетруси, катастрофічні повені чи, наприклад, громадянські війни в невеликих державах.

Регіональні проблеми торкаються того кола актуальних питань, що виникають у масштабі окремих континентів, великих соціально-економічних районів через загрозу населенню в досить великих країнах. Прикладами подібного можуть служити Чорнобильська трагедія з усіма її наслідками, кліматичні катаклізми на досить великих територіях, що охоплюють цілу низку країн.

І нарешті, глобальні проблеми охоплюють усю Земну кулю; причому не тільки ту частину, де безпосередньо проживають люди, а повністю всю її поверхню: Світовий океан, надра, атмосферу і навіть космічний простір, що потрапляє у сферу діяльності людини. Таким чином, коли говориться про глобальні проблеми, мається на увазі вся планета, а за найбільшу одиницю її розподілу приймається регіон. Причому кількість регіонів та їх масштаби визначаються характером розглянутих проблем. Наприклад, під час дослідження проблеми економічної відсталості у світовому масштабі звичай обмежуються розподілом усієї планети на два регіони – розвинуті країни і ті, що розвиваються. Під час розгляду демографічних, енергетичних або сировинних проблем кількість регіонів, як правило, зростає, що кожен раз визначається конкретними цілями дослідження.

При цьому важливо зазначити, що будь-яка проблема тільки тоді може вважатися глобальною, коли вона є актуальною для кожного регіону планети, тобто проявляється в кожному з них. Але проблеми одного чи декількох регіонів або події ще дрібнішого масштабу не завжди будуть глобальними. З цього випливає, що глобальні проблеми є в той же час і регіональними, але не всі проблеми, виявлені на регіональному рівні, є глобальними.

Може статися, що глобальні проблеми не будуть стосуватися окремих країн і навіть великих континентів. Скажімо, в Антарктиді, яка знаходиться на значній відстані від основних джерел забруднення людьми оточуючого середовища, стан повітряного чи водного басейну може бути задовільним, оскільки тут антропогенний вплив майже не відчувається. У свою чергу не всі локальні й окремі проблеми можуть мати безпосереднє відношення до глобальних, адже вони далеко не завжди загрожують існуванню всього людства.

Крім географічного критерію для визначення суто глобальних проблем у філософії та науці вводяться додаткові критерії, що характеризують їх з точки зору якості тих істотних особливостей, які їм притаманні. Серед цих особливостей виділяється, по-перше, те, що глобальні проблеми по своїй суті стосуються інтересів не лише окремих людей, але й долі всього людства.

По-друге, для їхнього подолання необхідні цілеспрямовані, узгоджені дії та об’єднані зусилля, принаймні, більшості населення планети.

По-третє, ці проблеми є об’єктивним чинником світового розвитку і не можуть бути проігноровані будь-ким.

По-четверте, нерозв’язаність глобальних проблем може привести в майбутньому до серйозних, можливо, навіть непоправних наслідків для всього людства і природних умов його існування.

Поряд із зазначеними нерідко вказується ще на деякі особливості глобальних проблем, які відрізняють їх від інших. Так, на відміну від регіональних, а тим більш локальних, глобальні проблеми більш інертні, тобто мають слабшу мобільність. Вони тривалий час формуються, перш ніж починають відповідати всім перерахованим вище критеріям глобальності.

Інша принципова особливість глобальних проблем полягає в тому, що всі вони знаходяться в такому складному взаємозв’язку, що вирішення однієї з них обов’язково зумовлене врахуванням впливу на неї інших складних проблем. Так, вирішення екологічних проблем пов’язане з рівнем освіти населення, технологією виробництва та ін.

Які причини виникнення глобальних проблем?

Деякі вчені пояснюють появу цих проблем з науково-технічним прогресом. Вони вважають, що в усіх нещастях людства винна технічна цивілізація, яку створили самі люди. Інші пов’язують причину виникнення глобальних проблем з руйнівними властивостями самої людини, з її природною агресивністю, відсутністю загальної мети розвитку, падінням моралі та ролі релігійної тощо.

Марксисти основною причиною появи глобальних проблем зазвичай називають приватновласницькі людські відносини. Вони, на їхню думку, призводять до соціально-економічної, політичної й ідеологічної поляризації суспільства, у результаті чого і складається суперечливе ставлення людей до природи і до себе.

Є й така точка зору, що пов’язує причину появи глобальних проблем у сучасній історії з егоїзмом і лінощами людей. Люди не прагнуть думати і робити що-небудь для інших поколінь, оскільки багато в чому некомпетентні у ставленні до майбутнього. Багато хто з них живе лише сьогоденням і тільки для себе.

Усі названі причини, пояснюючи появу глобальних проблем, можуть бути вирішеними, якщо вони розглядатимуться у взаємозв’язку і взаємозумовленості. Дійсно, як не прикро, люди часто націлені тільки на негайний результат і мало замислюються над майбутніми наслідками. Це ознака як безвідповідальності в житті, так і байдужості до себе та наступних поколінь.

Для визначення ступеня актуальності тієї чи іншої проблеми і співвідносності її з іншими, дослідники їх класифікують, виділяють в окремі групи.

Віднесення тієї чи іншої проблеми до якоїсь конкретної групи має умовний характер. Це тому, що будь-яка класифікація розглядається як один з варіантів реконструювання складної системи, оскільки так досягається краще розуміння діалектики взаємозв’язку різних глобальних проблем.

 




Переглядів: 961

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.