Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Система кадрової роботи з персоналом

Основними функціями єдиної системи кадрової роботи є перш за все аналіз, планування та прогноз кадрів. Головним завданням цієї функції є формування об'єктів і структур управління, розрахунок потреби в кадрах необхідних професій, спеціальностей і кваліфікації, тобто необхідно визначити кількісну та якісну потребу в кадрах на поточний період і перспективу. Необхідна чітка відповідь на запи­тання: "Хто потрібний і в якій кількості?"

Другою функцією є добір, розстановка, оцінювання і безперервне навчання кадрів. Основне завдання — якісне забезпечення сформо­ваних об'єктів і структур управління необхідними кадрами, а також організація ефективного стимулювання їхньої діяльності.

Третя функція — раціональне використання кадрів на виробництві, за допомогою чого здійснюється комплекс заходів для створення високопродуктивних і стійких виробничих колективів.

З погляду управлінської практики система роботи з персоналом являє собою сукупність принципів і методів управління кадрами на підприємстві.

Вихідними даними для розробки системи роботи з персоналом є:

Загальна декларація прав людини, конституція країни, цивільний кодекс країни, Кодекс законів про працю, система управління підпри­ємством, плани економічного та соціального розвитку підприємства.

Кадрова політика. Основою управління кадрами виступає кадро­ва політика, котра визначає генеральну лінію та принципові настанови в роботі з персоналом на довгострокову перспективу, — розрахована на тривалу перспективу лінія формування і розвитку кадрового скла­ду фірми. Засобом реалізації кадрової політики є кадрова робота.

На підприємстві кадрова політика формується радою директорів, прав­лінням і директором або власником підприємства.

Добір персоналу полягає у формуванні резерву кадрів на заміщен­ня вакантних робочих місць. Добір персоналу має включати в себе процедури розрахунку потреби в персоналі за категоріями праців­ників і службовців, способи професійного добору кадрів, а також за­гальні принципи формування резерву кадрів на вакантні посади.

Головним завданням підбору кадрів є визначення сукупності людей, здатних найближчим часом зайняти нові робочі місця (поса­ди), змінити рід занять на основі внутрішньої мотивації, матеріаль­них чи моральних стимулів. Добір персоналу значною мірою визна­чається вимогами до кадрів, сформульованими в підсистемі кадрової політики, та моделями робочих місць.

Оцінювання персоналу здійснюється для визначення відповідності працівника вакантній посаді. При заміщенні вакантної посади важ­ливо визначити: потенціал працівника,тобто професійні знання і вміння, життєвий та виробничий досвід, соціально-психологічний тип особистості, рівень загальної культури, стан здоров'я та працездат­ності та ряд інших характеристик. Оцінювання потенціалу дає мож­ливість судити про перспективи використання здібностей конкрет­ної людини на відповідній посаді.

Розстановка персоналу має забезпечувати постійний рух кадрів на підставі результатів оцінювання їхнього потенціалу, індивідуально­го внеску, планування кар'єри, віку, термінів зайняття робочих місць та наявності вакантних посад у штатному розкладі підприємства. Науково обґрунтована розстановка кадрів передбачає планування службової кар'єри з урахуванням їхніх життєвих інтересів; раціо­нальне поєднання призначення, конкурентності та виборності залежно від категорії працівників та резерву кандидатів; планомірний рух працівників апарату (підвищення, переміщення, пониження) залежно від результатів оцінювання; визначення термінів зайняття посад і віку кадрів управління; наукову організацію робочого місця; визна­чення умов і оплати праці.

Навчання персоналу призначене для забезпечення відповідності професійних знань та вмінь працівників сучасному рівню виробниц­тва й управління. Розрізняють чотири види навчання: підготовка робітників і службовців у професійних училищах, коледжах, вищих навчальних закладах, котра передбачає одержання базової спеціаль­ності; підвищення кваліфікації у навчальних закладах (центри, школи, інститути), тобто одержання нових знань з базової спеціаль­ності працівника; перепідготовка персоналу для здобуття нової спе­ціальності; післядипломна професійна освіта (магістратура, аспіран­тура, докторантура). Взаємодія зазначених видів навчання дає змогу забезпечувати можливості для безпосереднього підвищення освіти кожного працівника, вчасно регулювати відповідність між чисельніс­тю працівників і професійно-кваліфікаційною структурою персоналу.

Основним принципом управління персоналом фірми є принцип добору і розстановки кадрів відповідно до їхніх особистих і ділових якостей, які докладно описано в науковій і методичній літературі, присвяченій цій проблемі. Головне питання практичного менедж­менту — якісне, ефективне використання цього принципу відповід­ними службами, окремими керівниками і виконавцями в конкрет­них умовах бізнесу. Найважливіше значення в розвитку й удоско­налюванні підприємницької структури належить кадровій політиці підприємства. Об'єктом кадрової політики виступає персонал підпри­ємства, предметом — система управління людськими ресурсами, а метою — формування, підготовка, розстановка і використання висококваліфікованих кадрів.

Зміни, що відбуваються в організаційно-технічній структурі ви­робництва й змісті праці, вимагають дотримання принципу соціально­го партнерства між керівниками й підлеглими та вчасного коригуван­ня кадрової політики. В умовах, коли вимоги до якості робочої сили, а відповідно і її вартість зростають, стара система найняти — звільни­ти стає все менше ефективною і відповідно менш життєздатною. У межах кадрової політики, орієнтованої винятково на розв'язання^ виробничо-господарських завдань, як це було в недалекому минуло-1 му, не можна будувати стратегію розвитку виробництва. Засобом реалізації кадрової політики є стратегічне й оперативне управління.

Елементами розробки кадрової стратегії підприємства є такі:

1. Планування потреби в кадрах, котре здійснюється на основі організаційного аналізу, аналізу наявних посад, потреби в нових по­садах, оцінювання наявних посад, шляхів поповнення штатів співро­бітників.

2. Навчання й підвищення кваліфікації. Підвищення загально­освітнього і професійного рівня, навчання в процесі роботи на місцях,

ротація за посадами, закордонні відрядження, стажування, самоосві­та й ін.

3. Система регулювання. Цілеспрямоване керівництво, оцінюван­ня виконаної роботи, оцінювання можливостей (здібностей) праців­ників, планування спадкоємності (робітничі династії), планування службового зростання.

4. Оплата праці. Загальна сукупність усіх видів оплати з ураху­ванням займаної посади, соціального забезпечення тощо.

Реалізація кадрової стратегії досягається шляхом оперативного управління кадрами. Стратегічне й оперативне управління персона­лом на підприємстві здійснюють менеджер з кадрів і лінійні керів­ники. Менеджер з кадрів є головним носієм і поширювачем корпо­ративної культури, а лінійний керівник відповідає за своїх співробіт­ників, вивчає стан справ в організації та інформує керівництво. Вивчен­ня різноманітних показників роботи колективу (наприклад, неви­ходів на роботу, нещасних випадків, скарг і претензій, продуктив­ності праці й плинності кадрів) дає змогу визначити існуючі та потен­ційні труднощі.

До основних функцій менеджера з кадрів у сфері стратегічного й оперативного управління персоналом на підприємстві належать:

допомога керівництву в здійсненні кадрової політики підприємства з питань найму, просування, переміщення, звільнення, скорочення штатів; активна участь у розробці структури підприємства; надання допомоги лінійним і функціональним керівникам у роботі з персо­налом для одержання найефективніших результатів. Подібні по­слуги і методи роботи включають набір працівників, бесіди з канди­датами на вакантні посади, перевірку знань працівників, виконання програм з навчання і підвищення кваліфікації кадрів, обстеження і контроль у сфері оплати праці, виконання програм з соціального забезпечення та ін.

Отже, кадрова політика є не що інше, як цілісна кадрова страте­гія, різноманітні форми кадрової роботи, стиль її проведення в органі­зації і плани з використання потенціалу, закладеного в людях. Із позиції вищого управлінського персоналу кадрова політика є складо­вою всієї управлінської і виробничої політики організації Головна її мета — створити згуртований, відповідальний і високопродуктивний колектив однодумців у межах усієї фірми.

 




Переглядів: 1070

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.