Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ОБЛІКУ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ. СУТНІСТЬ ТА ХАРАКТЕРИСТИКА МИТНИХ ПЛАТЕЖІВ. ОБЛІК БАЛАНСОВОЇ ВАРТОСТІ ІНОЗЕМНОЇ ВАЛЮТИ

ТЕМА 2

З

овнішньоекономічна діяльність відіграє у сучасних умовах важливу роль для вітчизняних підприємств. За різними даними, близько 80% підприємств в Україні прямо або опосередковано здійснюють зовнішньоекономічну діяльність. В умовах глобалізації рано чи пізно українські підприємства змушені виходити на зовнішні ринки, здійснюючи різноманітні зовнішньоекономічні операції.

Будь-яка зовнішньоекономічна операція повинна бути правильно відображена у бухгалтерському обліку. Кожна така операція виступає специфічним об’єктом в обліку і багато в чому залежить від чинної нормативно-правової бази, від специфіки даної зовнішньоекономічної операції тощо. Тому знання відображення у бухгалтерському обліку зовнішньоекономічних операцій є необхідними для майбутніх фахівців у сфері ЗЕД.

Для відображення в бухгалтерському обліку зовнішньоекономічних операцій використовуються рахунки національного Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 30.11.1999 р. №291 (див. корисні додатки для кращого розуміння дисципліни).

Аналітичний облік зовнішньоекономічних операцій ведеться підприємствами у розрізі окремих іноземних контрагентів, країн, розрахункових документів та номерів зовнішньоекономічних контрактів. Облікові регістри аналітичного обліку потрібно вести на кожного іноземного контрагента, а в кінці місяця необхідно складати зведений регістр синтетичного обліку на основі підсумкових записів регістрів аналітичного обліку. Підприємство відповідно до чинного законодавства повинно вести окремо облік доходів і витрат за кожним видом діяльності: операційної, інвестиційної та фінансової.

Важливе значення в обліку зовнішньоекономічних операцій відіграють митні платежі, що їх сплачують резиденти і нерезиденти при переміщенні товарів через митний кордон України. До митних платежів відносять:

§ митні збори;

§ мито;

§ єдиний збір, що стягується в пунктах перетину митного кордону України;

§ акцизний збір;

§ ПДВ.

Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність» (п. 3) в обліку необхідно відображати усі операції, що виражені в іноземній валюті.

Порядок здійснення обліку операцій з іноземною валютою регламентується Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», Декретом Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», П(С)БО 21 «Вплив зміни валютних курсів» тощо.

Сума в іноземній валюті перераховується у валюту звітності (гривні) за офіційним курсом НБУ. Внаслідок того, що офіційний курс іноземної валюти по відношенню до гривні, що встановлений НБУ, постійно змінюється, виникають так звані курсові різниці, які відповідно до П(С)БО 21 «Вплив зміни валютних курсів» визначаються як різниці між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах. Такі курсові різниці є особливим об’єктом обліку в ЗЕД і для їх відображення існують різноманітні рахунки бухгалтерського обліку.

Відповідно до П(С)БО 21 «Вплив зміни валютних курсів» на дату складання балансу (тобто, в кінці кварталу) і на дату здійснення розрахунків монетарні рахунки підлягають перерахунку за курсом НБУ. Тобто, по них визначаються курсові різниці. Натомість, немонетарні статті відображаються в обліку по валютному курсу на дату здійснення операції і не перераховуються на кожну дату балансу. Тобто, по немонетарних статтях курсові різниці не визначаються.

 

Приклад (монетарна стаття)

Українське підприємство відвантажило товари польському контрагенту на суму 210 тис. дол. США 10 червня 2007 р. Оплата товару була здійснена польською стороною через 3 дні після поставки товару (13 червня 2007 р.). Офіційні курси долара США по відношенню до гривні становлять:

· на дату відвантаження товару (10 червня 2007 р.) – 5,05 грн. за 1$;

· на дату надходження коштів – 5,06 грн. за 1$;

Бухгалтерський облік експортної операції наведений у табл. 1

Таблиця 1




Переглядів: 254

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.