Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Причини утворення Київської Русі.

1. Політичні 2. Соціально-економічні 3. Етнічні

 

а) Утворення Київської Русі, перші князі.

Старійшини Новгороду у 862 р. запросили для наведення порядку варяга Рюрика. У 879 р. Рюрик помер, спадкоємцем престолу став його малолітній син Ігор, регентом якого був старший дружинник Олег.

Заснуванням Київської Русі вважається 882 рік, коли кияни запросили Олега і він, після вбивства Аскольда і Діра, почав правити у Києві.

Олег (882 - 912) проголо­сив Київ «матір’ю міст руських». 885 р. обклав даниною полян, древлян, сіверян та радимичів, пізніше – в’ятичів, хор­ватів, дулібів, а з тиверцями та уличами продовжував воювати. В осно­ву консолідації земель Олег поклав модель централізо­ваної держави, а не традиційної для Руської землі фе­дерації племен.

У 907 р. зробив похід на Константинополь. Візантія – викуп по 12 гривен на кожен з двох тисяч кораблів, а також викуп Києву, Чернігову, Переяс­лаву, Полоцьку та іншим містам, також платити Русі щорічну данину, надавати руським купцям право без­митної торгівлі, утримувати їх у столиці за свій рахунок протягом шести місяців, а послів увесь час їхнього перебування у Константинополі, забезпечити русичів усім необхід­ним при поверненні додому. Русь – допомагати Візантії в боротьбі з арабами та іншими кочів­никами. На знак перемоги Олег прибив свій щит на бра­мі Константинополя. Однак греки не дотримувалися умов договору, і князь у 911 р. зробив новий похід на Констан­тинополь. Русько-візантійський договір 911 р. мав 15 статей і передбачав сплату Візантією значної контри­буції (48 тис. гривень золотом), безмитну торгівлю, на­дання пільгових умов руським купцям у Константино­полі та ін. За арабськими джерелами Олег здійснив кілька походів проти Арабсько­го халіфату на південно-західне узбережжя Каспійського моря. Під час одного з них (912) він загинув.

Ігор (912- 945), син Рюрика, засновник династії Рюриковичів. Деревляни і уличі відмовилися сплачувати данину. Ігор змусив древлян визнати свою владу і встановив данину, більшу від колишньої. Уличі були одним з найчисленніших і наймогутніших племен. (318 міст). Вони відійшли спочатку в межиріччя Південного Бугу і Дністра, а потім у Подунав’я.

В роки правління Ігоря на півден­них кордонах держави з’явилися нові тюркомовні ко­чівники – печеніги. У 915 р. Київ уклав з ними мирну угоду, але вже 930 p., печеніги рушили на Русь.

Ігор здійснив кілька походів на Візантію. Спочатку 941 р. на 10000 суден, але флот русичів було спа­лено «грецьким вогнем». Заз­нало поразки і руське суходольне військо. У 943 р. князь, зібравши під свої знамена варягів, полян, кривичів, тиверців та най­нявши печенігів, розпочав новий похід на Царгород. Війська рухалися й суходолом, і морем, але цього разу до битви справа не дійшла. Візантійсь­кий імператор Роману дізнався, що «ідуть руси­чі, немає ліку кораблям їхнім, укрили море кораблі», вирішив запропонувати Іго­рю мирну угоду. Підписаний 944 р. договір був менш вигідним для русичів, ніж договір 911 р. Він підтверджу­вав лише основні торговельні інтереси Русі на ринках Ві­зантії, але руські купці позбавлялися права безмитної тор­гівлі в Константинополі, а руські воїни мусили обороняти кримські володіння Візантії від кочівників.

944 р. похід Ігоря на Закавказзя, мав на меті нейтралізацію союзника Константинополя, ліде­ра войовничих горців Південного Прикаспію Марзубана. Русичі оволоділи Дербентом, Ширваном і столицею Кавказької Албанії містом Бердаа.

Воєнні походи вимагали від держави постійного нап­руження сил, що підштовхувало князя збільшувати да­нину. Одне з таких повторних збирань данини призвело 945 р. до повстання древлян, під час якого було вбито Ігоря.

Ольга (945 – 964 рр.), яка була регентом при малолітньому синові Святославі. Ре­гентство вона розпочала з придушення древлянського пов­стання, у ході якого кількох древлянських князів було вбито, а головне місто цієї землі Іскоростень – спалено. Ольга провела деякі реформи, суть і зміст яких полягали в регламентації повинностей залежного населення; унормуванні процесу збирання данини (виз­начення її розмірів і встановлення місць збирання); ство­ренні осередків центральної князівської влади на місцях – «становищ» і «погостів».

У 946 та 957 pp. вона здійснила два дипломатичні візити до Константинополя, у ході яких було укладено союзницькі угоди, розглядалася проблема християніза­ції Русі (сама княгиня була охрещена під час одного з візитів у візантійському Софіївському соборі). Проте імперія постійно підкреслювала свою зверхність і Ольга у 959 р. відряджає послів до германського імператора Отона І з проханням направити до Києва єпис­копів і священиків. Ця спроба завершилася невдачею – місія Адальберта, що дія­ла на Русі в 961 – 962 pp. під загрозою фізичної розправи з боку руських язичників змушена була рятуватися вте­чею.

Святослав Ігоревич (964-972 рр.). Вихований язичником і «зго­дований з гостряка списа», він нічим не відрізнявся в по­буті від простого дружинника, був хоробрий та легкий мов барс і багато воював. Не возив за собою ні возів, ні казана, не варив м’яса, а нарізавши тон­ко чи конину, чи дичину, чи воловину, пік на вугіллі й так їв. Не мав намету, а спав на кінській попоні, під голову клав сідло.

За Святослава Русь почала активно розширятися на Сході. Протягом 964 – 966 pp. він змусив в’ятичів визнати владу київського князя, розгромив союзників Хазарії волзьких болгар і буртасів (мордву). Після цього завдав поразки військам хазарського кагана, взяв столицю Ітіль, дійшов до Каспійського моря, громлячи залишки хазар, досяг Азовського моря, підкорив на Північному Кавказі племена ясів і касогів – предків сучасних осетинів і і черкесів. Після цього Хазарське царство перестало існувати й загрожувати і Русі зі Сходу. Кордони Київської Русі розширилися до Волги і Руського моря. Але вони виявилися мало захищеними від нападів кочових орд Середньої Азії. Першими такими кочівниками стали печеніги.

968 р. Святослав втрутився у війну Візантії і Бол­гарії, розбив військо болгар, захопив 80 міст уздовж Ду­наю й осів у Переяславці. Візантія відновила дружні відносини з Болгарією і одночасно нацькувала на Київ печенігів. Діставши звістку про облогу Києва, Святослав на чолі кінноти повернувся на Подні­пров’я і прогнав кочівників. Він посадив на київський престол старшого сина Ярополка, віддав древлянську землю Олегові, а новгородську – позашлюбному сину від ключниці Ольги Малуші – Володимирові.

Святослав 969 р. знову вирушив на Болгарію. Під Адріа­нополем відбулася битва руських і візантійських армій, яка закінчилася укладенням перемир’я. Навесні 971 р. візантійський імператор Іоан Цимісхій кинув проти русів велику, добре вишколену армію, обложив військо Святослава в Доростолі. Три місяці руси відбивали ворожі штурми, а в липні 971 р. відбулася гене­ральна битва. У її результаті було укладено мир. Київський князь зобов’язався не воювати Візантією і відмовився від Болгарії та Криму, разом з усім військом повертався додому. Візантійці підкупили печенігів, які навесні 972 р. розгромили руську дружину. Сам Святослав загинув у сутичці. Печеніги зробили з його черепа чашу для вина й користувалися нею у найурочистіші моменти.

Підсумками цього періоду стали:

- швидке територіальне зростання Русі і поступова консолідація держави;

- об’єднання майже всіх східнослов’янських племен;

- підпорядкування найважливішого торгівельного шляху по Дніпру;

- завоювання зовнішніх ринків.




Переглядів: 1531

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.