Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Особливості інженерно – геологічних вишукувань при вивченні фізико – геологічних процесів і явищ.

 

В природних умовах рельєф поверхні землі, склад і властивості верхніх шарів земної кори та гідрогеологічні умови безперервно змінюються під впливоматмосферних чинників, сили тяжіння та внутрішніх сил. Такі зміни називаються геологічними процесами, а зміни рельєфу чи складу і властивостей гірських порід під дією цих процесів – геологічними явищами.

Геологічні процеси, які завдячують своїм розвитком інженерній ( перш за все будівельній) або господарській діяльності людини, називають інженерно – геологічними. Такі процеси підкоряються тим же фізичним законам , що і геологічні і призводять до схожих кінцевих наслідків щодо перетворення рельєфу місцевості, зміни складу, стану і властивостей порід та гідрогеологічних умов. Вони накладаються на природні геологічні процеси, активізують їх або сприяють їх затуханню.

Співставлення природних геологічних процесів з інженерно – геологічними дозволяє підвищувати якість вишукувань, вибирати надійніші заходи для усунення їх шкідливої дії при будівництві та експлуатації будівель і споруд ( табл.. 3.20.)

 

Таблиця 3.20.

Класифікація фізико – геологічних процесів

  Природні геологічні процеси та явища   Інженерно – геологічні процеси  
Ущільнення грунтів (осадів) в процесі діагенезу під дією різних природних процесів, ваги пізніших накопичень, під дією навантажень від льодовиків тощо. Ущільнення грунтів в основі будівель і споруд
Ущільнення лесових грунтів в процесі епігенезу з утворенням поверхневих виїмок. Просадкові явища в лесах внаслідок втрат із водонесучих комунікацій та фільтрації води з каналів, а також інфільтрації атмосферних вод.
Талії, льодові горби пучіння, термокарстові просідання та провали, соліфлюкційні зміщення та пучини. Мерзлотні деформації порід в основі, пучіння та відтавання грунтів
Гравітаційні процеси і явища зсуви, обвали, осипи, осуви, лавини, гірський тиск і зрушення. Деформації штучних укосів, насипів, дамб, загат.
Фізико – хімічні процеси і явища (вивітрювання, карст, просадковість) Зрушення гірських порід при підземних роботах (над виробками)
Гідродинамічні процеси і явища (фільтрація, суфозія, пливуни, ерозія, селі, абразія морського побережжя, річкова ерозія) Деформації, що пов’язані з відкачуванням підземних вод, переробка берегів водосховищ.
Сейсмічні явища, вулканізм. Збудження штучних землетрусів.

 

Головна мета вивчення фізико – геологічних процесів і явищ полягає в оцінці їх впливу і виборі заходів боротьби з несприятливою дією їх на будівлі і споруди. Для досягнення цієї мети слід вивчати умови і закономірності розвитку процесів і явищ, а саме: визначити їх типи та пов’язаність цих типів з певними видами грунтів, елементами і формами рельєфу, гідрогеологічними та криогенними умовами.

Визначення цих закономірностей – це основа розробки прогнозу взаємодії будівель і споруд з грунтами, впливу фізико – геологічних процесів і явищ на стійкість проектованих будівель і споруд, а також впливу останніх на розвиток фізико – геологічних процесів.

Загальна схема вибору методів вивчення фізико – геологічних та інженерно – геологічних процесів приведена в таблиці 3.21.

 

Таблиця 3.21.

Вид інженерно - геологічних робіт Фізико – геологічні явища
Основні завдання та цілі вивчення Методи вивчення
Інженерно – геологічна рекогносцировка Виявлення основних причин виникнення процесів, оцінка масштабів розвитку і ступеня можливого впливу на споруди. Аналіз матеріалів попередніх досліджень, дешифрування аерофотоматеріалів, аеровізуальні спостереження. Одноразові польові обстеження.
Інженерно – геологічна великомасштабна зйомка Вивчення умов і закономірностей виникнення процесів і визначення напрямку їх розвитку з оцінкою ступеня впливу процесів на споруди, що проектуються. Вибір заходів боротьби з несприятливою дією процесів на споруди. Те ж і багаторазові польові спостереження з використанням гірничих, бурових і геофізичних робіт. Короткотермінові, в період проведення зйомки, стаціонарні спостереження. Лабораторне моделювання. Польові експерименти.
Інженерно – геологічна розвідка Вивчення інженерно – геологічних умов для розрахунку і проектування вибраних захисних заходів. Детальне інженерно – геологічне вивчення ділянки розміщення захисних споруд. Лабораторне моделювання. Польові експерименти.

 

В районах розвитку небезпечних геологічних процесів слід виконувати наступні додаткові вимоги до вишукувань.




Переглядів: 284

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.