Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Вимірювання частоти

Діапазон частот, які використовуються в електроенергетиці, електрофізиці, техніці зв’язку, радіоелектроніці дуже широкий - від часток герца до десятків гігагерц. Вибір методу і приладу для вимірювання частоти залежить від значення частоти, необхідної точності вимірювання, потужності джерела сигналу та інших факторів.

Розглянемо вимірювання частоти показуючими приладами.

Електромеханічні частотоміри. Ці прилади використовуються для вимірювання частот у діапазоні 20 - 2500 Гц в основному в енергетичних колах і виконуються на основі електромагнітних і електродинамічних (феродинамічних) механізмів.

Електромагнітний резонансний (вібраційний) частотомір. Напруга вимірюваної частоти підводиться до обмотки електромагніту. В полі електромагніту розміщують стальні пластинки, один кінець яких закріплюють нерухомо. Вільний кінець загнуто й пофарбовано яскравою фарбою. Кожна пластинка має певну частоту вільних коливань. Під дією електромагнітного поля й сил пружності пластинки здійснюють коливальні рухи. З найбільшою амплітудою коливається пластинка, частота вільних коливань якої відповідає подвоєній частоті поданої напруги. Межі вимірювання за частотою таких частотомірів невеликі, наприклад 45 - 55 або 450 - 550 Гц. Відносна похибка вимірювання частоти 1,0—2,5 %.

Електродинамічний частотомір. Використовуютьдля вимірювань та контролю частоти в промислових умовах в діапазоні від 20 до 2500Гц з порівняно невисокою точністю (1...4%). Це електромеханічні частотоміри на базі логометрів електромагнітної, електро- чи феродинамічної систем. Наявність в колі рухомих рамок 1 і 2 та нерухомої котушки 3, частотозалежних конденсаторів С1, С2 та індуктивності L забезпечує однозначну залежність відхилення рухомої частини логометра від частоти. Рамки рухомої частини частотоміра скріплені між собою під кутом 90°. Параметри контура R, С2 і L дібрано таким чином, що частота резонансу напруг близька до середньої частоти діапазону вимірювання , де fп і fк – відповідно початкове й кінцеве значення шкали приладу. Обертальний момент М1 залежить від кута повороту рухомої частини α і фазового зсуву між струмами І1 та І2, який, в свою чергу, залежить від вимірюваної частоти fх. Момент М2 залежить тільки від кута α і не залежить від частоти fх. Моменти М1 і М2 діють назустріч один одному, і рухома частина повертається доти, поки не настає рівність М1 = М2. Тоді відхилення рухомої частини логометра визначиться:

.

Електродинамічні та електромагнітні частотоміри мають вузькі межі вимірювання, які дорівнюють ±10 % середньої частоти, зведену похибку 0,5 - 2,5 %, споживану потужність до 10 Вт, номінальну напругу 36 – 380 В.

Резонансні частотоміри. Резонансний метод базується на порівнянні вимірюваної частоти з частотою власних коливань коливної ланки. Застосовується цей метод при вимірюванні частоти від сотень кГц до сотень ГГц.

Схема резонансного частотоміра з коливною системою у вигляді контура із зосередженими - параметрами. Вимірювальний - контур має індуктивний зв’язок з колом досліджуваного сигналу U та автотрансформаторний зв’язок з колом індикатора.

Регулюванням ємності С конденсатора змінної ємності настроюють частоту f0 власних коливань - контура в резонанс з вимірюваною частотою fх:

.

При цьому напруга в індикаторному колі зростає до максимального значення, що фіксується вихідним індикаторним пристроєм тV, а значення вимірюваної частоти визначають за показами конденсатора змінної ємності. Похибка таких частотомірів звичайно не менше ніж 1%.

Осцилографічні методи вимірювання частоти. Використовують осцилографічні методи вимірювання частоти, які в свою чергу прості, проте потребують застосування генератора гармонічних коливань, частоту яких можна змінювати, а її значення має бути відоме.

Метод фігур Ліссажу. Цей метод використовується для вимірювання частоти синусоїдних напруг за допомогою осцилографа. На один із входів (наприклад, на вхід каналу Y) подається напруга з вимірюваною частотою fY. На вхід каналу X подається напруга з відомою частотою fX. Електронний промінь під дією двох взаємно перпендикулярних напруг, які змінюються за гармонічним законом відповідно з частотами fх і f0 викреслює на екрані деяку складну криву. Якщо відношення частот виражається відношенням цілих чисел, то результуюча крива (фігура Ліссажу)буде у вигляді нерухомого зображення. Треба умовно провести горизонтальну та вертикальну прямі, які б перетинали фігуру, але не проходили через вузли. Для визначення відношення частот необхідно обчислити найбільше число точок перетинів вертикальною і горизонтальною прямими фігури, яку спостерігають. Потім складають відношення: , де і – частоти напруг, які подаються на входи Y і X осцилографа.

Для фігури на рис. , , і тому , або .

Метод колової розгортки. Якщо напругу одної частоти (зразкової f0) використовувати для отримання кругової розгортки на екрані осцилографа, а напругу іншої (більшої частоти fx) подати на електрод (модулятор), який керує яскравістю світіння трубки, то в додатній півперіод цієї напруги яскравість розгортки буде збільшуватись, а у від’ємний зменшуватись. Цей метод ґрунтується на порівнянні двох частот - невідомої і відомої. Якщо на входи обох каналів осцилографа (генератор розгортки вимкнений) подати напруги з однією (відомою) частотою f0, але зсунуті за фазою на 90°, то на екрані дістанемо коло. В результаті коло буде складатися з n темних та n світлих штрихів. При чому n = fx/f0 . При цілому значені n осцилограма буде нерухомою.

Час, за який електронний промінь описує коло, дорівнює періоду напруги з частотою f0. Подавши напругу з невідомою частотою fх на сітку електронно-променевої трубки, при відношенні частот дістанемо ряд нерухомих дуг. Число таких дуг дорівнює п. Похибка вимірювання fх визначається похибкою відомої частоти.

Цифрові частотоміри. Найвищу точність вимірювання в діапазоні від часток герца до сотень мегагерц забезпечують цифрові частотоміри. В основному використовують частотоміри прямої лічби, оснований на аналого-цифровій структурі хронометра. При цьому протягом точно відомого інтервалу часу Т0 підраховується кількість імпульсів невідомої частоти.

Принцип дії обчислювального частотоміра за методом подвійного збігу.

Відповідно до спрощеної структурної схеми цього частотоміра вхідна напруга U вимірюваної частоти fх нормується вхідним масштабуючим пристроєм МП до номінального рівня, зручного для подальшого опрацювання. У формувачі інтервалів ФІ задається строб-імпульс вимірювання з тривалістю Твим (рис. а), що встановлюється залежно від fх. З виходу формувача імпульсів ФІ на перший лічильник Л1 частотоміра надходить певна послідовність імпульсів кількістю N1, яка дорівнює кількості повних періодів вхідного сигналу, синхронізованого з переднім та заднім фронтами строб-імпульса Твим: (рис. б). Одночасно, починаючи з переднього фронту Твим, за допомогою другого лічильника Л2 визначається - кількість імпульсів базової частоти від кварцового генератора КГ (рис. в). Мірою вимірюваної частоти буде відношення: , що визначається процесором ПР і фіксується відліковим пристроєм ВдП.

При вимірюванні низьких частот (до 1 Гц і нижче) інтервал Твим вибирають таким, що дорівнює одному періоду повторення Тх.




Переглядів: 4282

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.