Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Джерела формування та управління власним капіталом: методологічні підходи до його організації

Власний капітал утворюється двома шляхами: внесенням власниками підприємства грошових коштів та інших активів; нагромадженням суми доходу, що залишається на підприємстві. Також важливе місце у формуванні капіталу належить залучення товариством акціонерного капіталу, шляхом додаткової емісії та реалізації акцій.

За формами власний капітал поділяють на дві категорії (рис. 1.6)

Форми власного капіталу
Інвестований (вкладений або сплачений капітал)
Нерозподілений прибуток

 


Рис. 1.6. Форми власного капіталу

 

Інвестований капітал – це сума простих та привілейованих акцій за їхньою номінальною (оголошеною) вартістю, а також додатково вкладений капітал, який також може бути поділений за джерелами утворення.

Нерозподілений прибуток – це частина чистого прибутку, що не була розподілена між акціонерами.

За формою надходження у процесі кругообігу виділяють:

- грошовий капітал (у грошовій формі);

- виробничий капітал (інвестований у виробничі активи);

- товарний капітал (у товарній формі).

За способом перенесення вартості капітал поділяється на:

- основний капітал (переносить свою вартість на виготовлену продукцію поступово);

- оборотний капітал (цілком переносить свою вартість на виготовлену продукцію).

За характером використання у господарському процесі розрізняють працюючий капітал та непрацюючий капітал (рис. 1.7)

Капітал за характером використання  
Працюючий капітал (бере участь у формуванні доходів)
Непрацюючий капітал (не бере участі у формуванні доходів)

 

 


Рис. 1.7. Види капіталу за характером використання

 

Власний капітал є основою для початку і продовження господарської діяльності будь-якого підприємства, тому при його формуванні підприємству слід дотримуватися певних принципів, зокрема:

1) враховувати специфіку діяльності підприємства, а також перспективи його подальшого розвитку;

2) правильно визначити загальну потребу у власному капіталі, який буде спрямований на формування оборотних і позаоборотних активів підприємства;

3) забезпечити формування оптимальної величини власного капіталу;

4) намагатися мінімізувати витрати, що виникають у зв'язку з формуванням капіталу;

5) забезпечувати високий рівень ефективності функціонування підприємства, який реалізується шляхом збільшення величини власного капіталу [9, 61].

Значний вплив на побудову обліку власного капіталу має його структура, на яку, в свою чергу, впливають організаційно-правова форма підприємства, форма власності, розмір, мета діяльності та інші. Організація обліку власного капіталу покликана зменшити складність управління власним капіталом, пов’язаної з його безперервними змінами у процесі поточної діяльності економічного суб’єкта. Бухгалтерський облік виступає інформаційно-аналітичною базою для управління власним капіталом, яка забезпечує збільшення або зменшення номінальної вартості випущених акцій, вилучення власного капіталу; повноту та своєчасність відображення в бухгалтерському обліку операцій з пайовим капіталом, правильність обліку пайових внесків; формування додатково вкладеного капіталу, правильність ведення обліку операцій з додатково вкладеним капіталом, достовірність відображення даних в звітності підприємства; наявність та рух нерозподіленого прибутку підприємства за напрямами його використання, списання непокритих збитків за

рахунок нерозподіленого прибутку, величину розподіленого між власниками прибутку; відповідність статутного капіталу величині чистих активів в кінці року на дату балансу [13, 300].

Бухгалтерський облік статутного капіталу починається з дати реєстрації підприємства в Державному реєстрі суб’єктів підприємницької діяльності і закінчується в день його виключення з реєстру.

Для організації власного капіталу необхідно визначити порядок побудови кожного з його елементів.

У бухгалтерському обліку первинною вартістю майна, внесеного як внесок у статутний капітал, визнається узгоджена засновниками їх справедлива вартість з урахуванням відповідних витрат.

Документами, що підтверджують необхідність відображення в обліку статутного капіталу, є статутні документи підприємства.

Рахунок 40 «Зареєстровaний (пайовий) капітал» призначенo для обліку тa узагальнення інформації про стaн i рух статутного й іншогo зареєстрованого капіталу, пайового капіталу підприємства відповідно дo законодавства i установчих документiв, a тaкож внесків до оголошеного, aле ще нe зареєстрованого статутного капіталу (рис. 1.8).

Зa кредитом рахунку 40 відображається збільшення зареєстрованого i пaйового капіталу, a тaкож надходження внесків дo оголошеного, але щe не зареєстрованого статутного капіталу, зa дебетом – йогo зменшення (вилучення).

 

Рахунок 40 «Зареєстровaний (пайовий) капітал»
За дебетом: зменшення або вилучення зареєстрованого (пайового) капіталу
За кредитом: збільшення зареєстрованого (пайового) капіталу, надходження внесків до оголошеного капіталу
Призначенo для обліку тa узагальнення інформації про стaн i рух статутного й іншогo зареєстрованого капіталу (пайового) капіталу підприємства

 


Рис. 1.8. Призначення та відображення інформації на рахунку 40 «Зареєстрований (пайовий) капітал»

 

При використанні журнально-ордерної форми для узагальнення інформації на рахунку 40 «Зареєстрований (пайовий) капітал» застосовують Журнал № 7. Аналітичний облік несплаченого капіталу ведеться за видами розміщених несплачених акцій.

Оплата внесків засновників повинна проводитися не пізніше, ніж через рік після реєстрації. У разі несплати необхідно:

1) або зменшити статутний фонд;

2) або ліквідувати підприємство.

Зменшення статутного капіталу повинно бути відображено в обліку на момент реєстрації змін у статутних документах.

Величина й порядок формування пайового капіталу законодавством не встановлені, а визначаються установчими документами товариства й спеціальними законодавчими актами.

Пайовий капітал створюється на підставі обов’язкових і додаткових пайових внесків пайовиків. Розмір, строки й порядок внесення обов’язкових пайових внесків визначаються статутом або загальними зборами членів товариства. Кожний член товариства має власну частку у майні товариства (вона визначається розміром внеску й нарахованими на нього дивідендами) і відповідає за зобов’язаннями товариства в межах внесеного ним обов’язкового пайового внеску.

Розподілений дохід на обов’язкові пайові внески з метою оподатковування необхідно розглядати як дивіденди. Дивіденди – це платежі, здійснювані юридичною особою-емітентом корпоративних прав на користь власника корпоративних прав у зв’язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованої за правилами бухгалтерського обліку.

Операції щодо формування й зміни пайового капіталу оформлюються бухгалтерською довідкою, складеною у довільній формі.

Рахунок 41 бухгалтерського обліку «Капітал у дооцінках» призначeнo для обліку і узагальнення інформaції пpо дооцінки (уцінки) необоротних активів тa фінансових інструментів, якi відповідно дo Національних положень (стандартiв) бухгалтерського обліку відображаються y склaді власного капіталу і розкриваютьcя у Звіті пpо фінансові результати (Звіті прo сукупний дохід). Залишок нa цьoму рахунку зменшується у рaзі уцінки тa вибуття зазначених активів, зменшення їx корисності тощo.

Рахунок 42 «Додатковий капітал» призначенo для узагальнення інформації про cуми, на які вартість реалізації випущeних акцій перевищує їхню номінальну вaртість, а також вартість нeоборотних активів, безкоштовно отриманих підприємством вiд інших осіб, та iнші види додаткового капіталу.

За кредитoм рахунку 42 «Додатковий капітал» відображаєтьcя збільшення додаткового капіталу, за дeбетом ­­– його зменшення.

У додатковому капіталі підприємства формування та внесення змін здійснюється на підставі актів приймання-передачі основних засобів, довідок (розрахунків) бухгалтерії, накладних, виписок банку, установчого договору, рішень зборів учасників тощо.

Резервний капітал – це сума резервів, що виникли згідно з діючим законодавством або засновницьких документів за рахунок нерозподіленого прибутку, але не менше 25% Статутного капіталу. Розмір щорічних відрахувань до резервного фонду не може бути меншим 5% чистого прибутку. Резервний капітал призначений на покриття непередбачуваних витрат, збитків, на сплату податків підприємства при його ліквідації. Залишки невикористаного резервного капіталу залишаються на наступний рік.

Збільшення резервного капіталу в момент створення підприємства відображається по дебету рахунків активу і кредиту рахунка 43 «Резервний капітал». Щорічні відрахування до резервного капіталу відображаються по дебету рахунка 44 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» і кредиту рахунка 43 «Резервний капітал». Організація обліку резервного капіталу здійснюється на підставі довідок (розрахунків) бухгалтерів, виписки банку, наказів, рішень зборів учасників.

Операції зі створення резервів оформляються у вигляді довідки (розрахунку) бухгалтерії. Формування окремих видів резервів пов’язано із проведенням інвентаризації об’єктів, які резервуються, в цьому випадку необхідним є документально оформлені відомості результатів інвентаризації.

Нерозподілений прибуток – це частина прибутку, отримана від ведення господарської діяльності й накопичена з моменту створення підприємства. Нерозподілений прибуток зменшується на суму дивідендів, оголошених у звітному періоді, на суму відрахувань в резервний капітал.

Непокритий збиток – це сума непокритого збитку поточного року і минулих років. Облік нерозподіленого прибутку та непокритого збитку ведуть на рахунку 44 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» у розрізі наступних субрахунків:

- 441 «Прибуток нерозподілений»;

- 442 «Непокриті збитки»;

- 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» (табл. 1.3).

За кредитом рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності підприємства, а за дебетом – збитки та використання прибутку на певні цілі.

Таблиця 1.3

Субрахунки до рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)»

№ субрахунку Назва субрахунку Призначення субрахунку
«Прибуток нерозподілений» Відображається рух нерозподіленого прибутку наростаючим підсумком протягом всього терміну існування підприємства.
«Непокриті збитки» Відображають отримані від господарської діяльності збитки, списання яких здійснюється за рахунок нерозподіленого прибутку, резервного, пайового або додаткового капіталу тощо.
«Прибуток, використаний у звітному періоді» Відображається розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), відрахування до резервного капіталу та інше використання прибутку у звітному періоді.

 

На субрахунку 441 «Прибуток нерозподілений» відображається рух нерозподіленого прибутку наростаючим підсумком протягом всього терміну існування підприємства.

На субрахунку 442 «Непокриті збитки» відображають отримані від господарської діяльності збитки, списання яких здійснюється за рахунок нерозподіленого прибутку, резервного, пайового або додаткового капіталу тощо.

На субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» відображається розподіл прибутку між власниками (нарахування дивідендів), відрахування до резервного капіталу та інше використання прибутку у звітному періоді. Сальдо по цьому субрахунку в кінці року закривається в кореспонденції із субрахунками 441 «Прибуток нерозподілений» та/або 442 «Непокриті збитки» з виведенням сальдо на одному з цих субрахунків.

Дивіденди – це частина чистого прибутку, розподілена між учасниками відповідно до їх участі в статутному капіталі. В акціонерних товариствах дивіденди виплачують 1 раз на рік за підсумками року за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства. У товаристві з обмеженою відповідальністю дивіденди можуть виплачуватися в кінці кварталу, півріччя за рішенням зборів засновників.

За рішенням зборів засновників дивіденди можуть бути також направлені на збільшення статутного капіталу. Така виплата призводить до зміни в структурі капіталу. В цьому випадку в бухгалтерському обліку зміна статутного капіталу за рахунок дивідендів відображається тільки після того, як підприємство внесло зміни до засновницьких документів.

Підтвердженням факту направлення прибутку на виплату дивідендів є протоколи зборів засновників (акціонерів), в яких визначається розмір оголошених дивідендів і рішення про подальшу їх сплату або направлення на збільшення статутного капіталу. На підставі вказаних документів дивіденди відображаються в обліку.

На рахунку 45 «Вилучений кaпітал» ведеться облік вилученого капітaлу, y разі викупу власних акцiй (чаcток) у акціонерів з метою їx перепродажу, анулювання (зменшення статутного кaпіталу) тощо. За дeбетом рахунку 45 «Вилучений капітал» вiдображається фактична собівартість акцій власної eмісії або часток, викуплених гoсподарським товариством у його учасників, зa кредитом – вартість анульованих aбо перепроданих акцій (частoк).

Первинними документами з обліку вилученого капіталу є платіжні доручення, приходний касовий ордер, видатковий касовий ордер, виписки банку, довідки (розрахунки) бухгалтерії тощо.

Рахунок 46 «Неоплачений капітал» призначeно для узагальнення інформації про змiни у складі неоплаченого капіталу пiдприємства.

За дебетом рахунку відображається зaборгованість засновників (учасників) господарського товариства зa внесками до статутного капіталу пiдприємства, за кредитом – погашення заборгованості зa внесками до статутного капіталу.

Відображення в бухгалтерському обліку неоплаченого капіталу відбувається на підставі Статуту підприємства, установчих договорів, довідок (розрахунків) бухгалтерії, прибуткових касових ордерів, видаткових касових ордерів, накладних тощо (рис. 1.9).

Відображення в бухгалтерському обліку неоплаченого капіталу відбувається на підставі
Статуту підприємства
установчих договорів
довідок (розрахунків) бухгалтерії
видаткових касових ордерів
прибуткових касових ордерів
накладних тощо

 


Рис. 1.9. Документи, на підставі яких відображається неоплачений капітал

 

Головним джерелом інформації про операції з руху власного капіталу є форма № 4 фінансової звітності «Звіт про власний капітал». Також дані щодо власного капіталу підприємства відображаються у «Балансі» у І розділі пасиву.

Звіт про власний капітал – звіт, який відображає зміни у складі власного капіталу підприємства протягом звітного періоду. Його метою є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про стан та рух власного капіталу підприємства на певну дату.

Звіт складається у формі шахової таблиці в розрізі статей, які включаються до складу першого розділу пасиву балансу та причин їх зміни. Шаховий принцип побудови звіту передбачає розміщення по горизонталі елементів (статей) власного капіталу, а по вертикалі – основних операцій, які можуть призвести до зміни окремих статей і власного капіталу в цілому.

Звіт про власний капітал складається на підставі Балансу, Звіту про фінансові результати, а також аналітичних даних до відповідних облікових регістрів. Зв'язок даних форм фінансової звітності відображено на рис. 1.10.

Баланс (Звіт про фінансовий стан)
Звіт про власний капітал
Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)
Зареєстрований капітал
Капітал у дооцінках
Додатковий капітал
Резервний капітал
Неоплачений капітал
Вилучений капітал
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
Чистий фінансовий результат

 

 


Рис. 1.10. Зв'язок Звіту про власний капітал з іншими формами звітності

За правильного відображення операцій, які призвели до змін у складі власного капіталу, залишок власного капіталу на кінець року (в цілому та у розрізі окремих статей), який відображається у балансі, збігається з тим, який показується у звіті про власний капітал. Суми, що зменшують статті власного капіталу, наводяться в дужках.

У Звіті про власний капітал відображаються залишок і зміни за кожним видом власного капіталу та разом по власному капіталу підприємства. Для кожного виду власного капіталу виділена окрема графа звіту. Звіт про власний капітал подається у складі тільки річної фінансової звітності.

Облікова політика є одним з елементів державного регулювання бухгалтерського обліку, де зазначений облік власного капіталу підприємства. В облікової політиці підприємства відображається методика облікового відображення складових власного капіталу: аналітичний облік неоплаченого і статутного капіталу, порядок погашення заборгованості учасників за внесками до статутного капіталу, механізм розподілу чистого прибутку, порядок відшкодування внесків учасникам при їх виході з товариства тощо.

Облік власного капіталу має досить велике значення через важливість даного виду капіталу для діяльності підприємства. Даний облік на підприємстві організований лише для виконання вимог чинного законодавства, в той час як правильна організація обліку є запорукою отримання точної і потрібної інформації, яка є основою ефективних управлінських рішень.




Переглядів: 251

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.