Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методичні підходи до аналізу продукції тваринництва.

У тваринництві, як і в інших галузях, вироблені витрати неоднорідні. Вони включають різні конкретні матеріальні витрати (корми, біопрепарати, медикаменти, різні матеріали і т. д.), витрачена праця, амортизацію основних засобів і т. п. Бухгалтерський облік у тваринництві має, отже, забезпечити суворе поділ витрат за їх видами. У цілому побудова обліку витрат у тваринництві має ряд відмінностей, що визначається особливостями галузі.

Оскільки в тваринництві, як правило, не існує тривалих розривів у строках вкладень коштів і виходу продукції, вважається, що всі витрати даного календарного року відносяться до виробництва продукції цього року. Отже, в бухгалтерському обліку немає необхідності розмежовувати витрати тваринництва по суміжних років. Всі витрати в тваринництві відображаються на рахунках з обліку витрат під продукцію поточного року. У тваринництві немає великої різноманітності виконуваних робіт.

Технологічний процес виробництва тут характеризується однорідністю виконуваних операцій: годування і догляд за худобою, отримання продукції. Причому всі ці операції, як правило, протікають безупинно і не розмежовуються суворо в часі. Отже, в тваринництві відсутня чітко виражене поділ витрат у часі за видами робіт і окремими операціями. Тому в бухгалтерському обліку немає підрозділи витрат за цією ознакою.

В тваринництві виробничий процес, як правило, сконцентрований, наприклад, виробництво продукції молочного тваринництва - на фермах, свинарства - на свинофермах і т. д. Отже, в бухгалтерському обліку немає потреби у розмежуванні витрат по окремим виробничим підрозділам (за винятком випадків, коли один вид тварин міститься на кількох фермах).

Розмежування витрат забезпечується за рахунок відповідної побудови аналітичного обліку. Аналітичні рахунки витрат відкривають по основних галузях тваринництва, а всередині галузі - по кожному виду виробництва або групі худоби. Також розмежування досягається за рахунок відповідної побудови облікових регістрів. Облік витрат ведуть з виділенням окремих рядків на кожен вид і статтю витрат. Розмежування витрат по підрозділах забезпечується складанням особових рахунків (виробничих звітів) підрозділів.

У галузі тваринництва не виникає питання про використання різних методів обліку витрат. Всі необхідні дані отримують при звичайному побудові аналітичного обліку і форм облікових регістрів.

Таким чином,основними завданнями обліку витрат в галузі тваринництва є:

-економічно обгрунтоване розмежування витрат за видами виробництв і групах худоби;

-точний поділ усіх витрат по економічно однорідним елементам і статтям, з яких складається собівартість виробленої продукції;

-своєчасне, точне і повне відображення виходу продукції, одержуваної від тваринництва;

-точне відображення витрат по підрозділах господарства;

-економічно обгрунтоване визначення собівартості основної, сполученої та побічної продукції .

У сільському господарстві обчислюють собівартість всіх основних видів продукції рослинництва і тваринництва, і навіть підсобних й обслуговуючих виробництв.

Тваринництво:

1.Молочні стадо великої рогатої худоби: молоко, приплід, приріст живої маси

2.М'ясне скотарство: приріст живої маси

-свинарство: приріст живої маси

-вівчарство: шерсть, приріст живої маси,шкурки

-птахівництво: яйця, приріст живої маси.

Собівартість різних видів продукції галузі складається з однотипних статей витрат.

Так, собівартість продукції тваринництва входять такі статті витрат:

1. Оплату праці з відрахуваннями на соціальні потреби.

2. Корми.

3. Засоби захисту тварин.

4. Витрати утримання основних засобів.

5. Роботи і комунальні послуги.

6. Витрати щодо виробництва й управління.

7. Втрати від падежу худоби.

8. Інші витрати.

При проведенні розрахунків витрат кормів худобі та птиці слід дотримуватися таких методологічних підходів:

1)розрахунки показників витрат кормів у господарствах усіх категорій, у т.ч. у домогосподарствах, здійснюються в цілому по державі, регіону (області, республіці). Розрахунки витрат кормів у сільськогосподарських підприємствах проводяться з подальшим розподілом за адміністративною структурою (область, республіка, район);

2)при розрахунках необхідно проводити аналіз отриманих результатів, порівнювати їх у динаміці з попередніми показниками;

3)у разі відсутності або недостатньої кількості даних по окремих показниках (наприклад, за окремими видами кормів) у вибірковій сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості з метою підвищення достовірності розрахунків можливе використання показників, що характеризують основні тенденції (частки, темпи зміни), що склалися в сільськогосподарських підприємствах; коригування може бути використане також у випадках, коли до вибіркової сукупності не потрапили великі домогосподарства, які займаються підприємницькою діяльністю і виробляють продукцію на товарній основі;

4) у разі відсутності або недостатньої кількості показників по домогосподарствах окремого адміністративного району при проведенні розрахунків можна скористатися середніми даними за природно-сільськогосподарською територією, до якої район відноситься, або по регіону в цілому[Масюк С.М., Неверовська В.В. Методичні рекомендації щодо проведення розрахунків витрат кормів худобі та птиці у господарствах усіх категорій/С.М.Масюк.,В.В.Неверовська- Київ: Державний комітет статистики України, 2008. – 32 c.]

Для визначення ефективності сільськогосподарської діяльності підприємства проводять:[Садура О.Б Підвищення економічної ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств :автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / О.Б. Садура; Держ. агроекол. ун-т. — Житомир, 2005. -20 с.]

1.Аналіз зміни поголів'я худоби господарства

Велику роль під час аналізу виробництва тваринництва грає аналіз виконання плану відтворення стада. Виконання плану з поголів'ю залежить від цього, як господарство організує відтворення стада, здобуде схвалення і збереже приплід, своєчасно підготує молодняк до переведення в основне череду та для реалізації. Щоб виявити причини зміни вихідного поголів'я, необхідно вивчити виконання плану обороту стада, тобто джерела надходження, і вибуття тварин. Збільшення поголів'я худоби безпосередньо впливає до зростання валової продукції тваринництва. Основним джерелом поповнення стада є отримання приплоду від маткового поголів'я.

Недовиконання плану може відбутися через яловості маток, мертвонародженого приплоду. Причинами яловості найчастіше є незадовільні умови утримання маткового поголів'я, низький рівень їхнього годівлі, поганою організацією штучного запліднення, невчасна вибракування з основного стада маткового поголів'я, непридатного для відтворення, та інші. Їх встановлюють за даними зоотехнічного обліку.

Важливим джерелом поповнення і відтворення стада є купівля племінних тварин, і навіть закупівля телят серед населення. Причинами незадовільного поповнення стада може бути відсутність джерела фінансування, недолік кормів, тваринницьких приміщень, несприятлива кон'юнктура ринку виробництва і інші причини. Основним каналом вибуття тварин є реалізація їх у м'ясокомбінат, племінні цілі й внутрішньогосподарський забій на переробку продукції.

У процесі відтворення стада відбуваються кількісні зміни у його й структурі у зв'язку з надходженням вирощувати приплід, перекладом молодняку із молодших груп у старші, реалізацією молодняку й західної частини дорослих тварин. Відбуваються ще й якісних змін у складі поголів'я по породності, віку, продуктивності у зв'язку з проведенням селекційного плану племінної роботи, відбору кращих, вибраковки низько продуктивних, давніх і хворих, придбання племінних тварин.

Необхідно вивчити структуру стада, встановити зміни у ній зміни і обрати економічну оцінку, тобто показати, наскільки доцільні зміни у структурі стада з погляду збільшення обсягів виробництва, раціонального використання трудових і кормових ресурсів немає і отримання максимуму прибутку. З аналізу обороту череда та руху тварин виявляють показники відтворення стада.

Такими показниками є відсоток вибраковки тварин, відсоток яловості корів, відсоток падежу приплоду, коефіцієнт схоронності приплоду та інші.

2.Аналіз продуктивності тварин

Продуктивність тварин визначається кількістю продукції, отриманої від голови за період (день, місяць, рік). По дорослому череді ВРХ показником продуктивності є надій молока на фуражну корову і вихід телят на 100 корів, а, по молодняку – середньодобовий приріст живої маси. У процесі аналізу необхідно вивчити динаміку і виконання плану з продуктивності тварин та встановити причини зміни рівня продуктивності.

У процесі аналізу важливо встановити ступінь впливу кожного чинника до рівня продуктивності тварин і звинувачують з урахуванням факторного аналізу визначити величину невикористаних, поточних і найперспективніших резервів збільшення виробництва.[5]

3.Аналіз виробництва валової продукції тваринництва

Валова продукція тваринництва – це загальний обсяг продукції галузі, виробленої через те чи іншого період. Основна валова продукція включає: по-крупному рогатому худобі молочного напрями – молоко, приплід, приріст живої маси молодняку і худоби на відгодівлі; по свинарству – приплід, приріст живої маси.

Окрім основної в валову продукцію тваринництва входить побічна продукція, до котрої я відносять гній, шкіри полеглих тварин. У процесі аналізу валового виходу продукції необхідно визначити зміна валового виходу продукції з роках і проаналізувати виробництво продукції тваринництва, вплив різних чинників для виходу продукції, і навіть встановити причин, які впливом геть зміна виходу продукції.

4.Аналіз собівартості продукції тваринництва

Найважливіший показник економічної ефективності сільськогосподарського виробництва – собівартість продукції. У ній позначаються на узагальненому вигляді продуктивності праці, її оплата, рівень використання основних засобів, витрати предметів праці та інші умови виробництва.

Зниження собівартості продукції забезпечує зростання прибутку господарства і тим самим є основним джерелом зростання накопичень, необхідних для подальшого зростання економіки сільськогосподарського виробництва та підвищення його життєвого рівня. Важливе значення для успішного вирішення цього завдання має аналіз собівартості продукції, виявляє шляху й резерви її зниження уже згадуваному господарстві[6]

Щоб успішно справитися з завданнями збільшення виробництва тваринництва, у господарстві необхідно своєчасно виявляти і використовувати резерви його розвитку. Резерви збільшення виробництва перебувають у підвищенні продуктивності худоби, і навіть зростанні поголів'я.

Найважливіші їх: зміцнення кормової бази, поліпшення породного складу стада, скорочення яловості корів і своєчасне покриття теличок, ліквідація падежу тварин, поліпшення структури стада, зростання питомої ваги маткового поголів'я, підвищення рівня механізації робочих процесів на тваринницьких фермах, усунення позапланового забою худоби на внутрішньогосподарські потреби, поліпшення рівня зоотехнічного і ветеринарного обслуговування тварин, поліпшення умов змісту худоби.




Переглядів: 619

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.