Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






АГРОХОЛДИНГИ. ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ І ПРОБЛЕМИ.

Агрохолдинги — це сукупність материнської компанії та контрольованих нею дочірніх компаній, що здійснюють господарську діяльність у сфері виробництва та переробки СГ продукції. Крім простих холдингів, існують ще і складні агрохолдинги (де дочірні товариства виступають у якості материнських компаній по відношенню до інших компаній).

 

Контроль материнської компанії за дочірніми товариствами здійснюється за допомогою домінуючої участі в їх статутному капіталі, а також управлінського впливу на їх ГД.

Умовно на практиці прийнято вважати, що агрохолдингом може вважатися сукупність поєднаних компаній, які разом використовують понад 50 000 СГ га.

На сьогодні у нас нараховується 50+ таких агрохолдингів. На них і будується весь агробізнес в Україні. До них належать: АТ Миронівський Хлібопродукт (180 т га), Астра Київ (180 т га), ЕнСіЕйч капітал (200) , укр аграр інвестиції (230 т га).

 

Мета утворення проявляється у наступних можливостях:

1) зайняття конкурентного місця на ринку аграрної продукції (разом — сила!);

2) можливість збільшити ринок збуту продукції через господарські зв'язки, що утворюються між своїми ж компаніями;

3) доступ до дешевих трудових ресурсів;

4) доступ до дешевих земельних ресурсів;

// перевірити мінімальне нарахування у 3% на паї?? рішення ВСУ щодо указу ПУ

5) мінімізація податкового навантаження (за рахунок правильно організованого виробничого процесу між підприємствами);

6) отримання дотацій та субсидій;

7) можливість акумуляції значних земельних масивів;

8) можливість продажу усього бізнесу в цілому (механізм продажу — ІРО — зовнішній фондовий ринок аграрних компаній). 2 роки назад в Україні відкрився. Вийшло 2 компанії: АТ Укрпроцентгруп, Миронівський Злібопродукт. Дозволяє збільшити активи і капітал у декілька разів.

 

Проблема: це структура, яка подекуди функціонує поза юридичними рамками.

 

*Інше ― на самостійне опрацювання*

 

ТЕМА 7. ПРАВОВИЙ РЕЖИМ МАЙНА:

1. ФГ.

2. СГ кооперативів.

3. СГ підприємств корпоративного типу.

4. міжгосподарських підприємств, об'єднань у сільському господарстві.

5. Правовий режим майна КСП.

 

#1. ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО.

Спочатку передбачалася спільна сумісна власність.

Майно, що належить до майна ФГ (ст.19): будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності та цінні папери, продукція, вироблена ФГ в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, не заборонених законом, право користування природними ресурсами, у т.ч. землею і водою, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права, у тому числі на інтелектуальну власність, грошові кошти, що передаються членами ФГ до його селаденого капіталу.

 

Майно ФГ повинне обумовлюватися саме потребами у використанні його в товарному виробництві (ст.20).

 

Наразі прийнято виділяти 2 типи майна, що входить до складу майна ФГ:

1) безпосередньо майно ФГ як юридичної особи — майнові об'єкти, які придбачі чи отримані самим ФГ після його державної реєстрації як ЮО (придбане на запозичені кошти; на безоплатній основі за рахунок державної підтримки тощо);

//саме в межах цього майна ФГ буде відповідати за своїми зобов'язаннями як ЮО! Ч.1 ст.21: ФГ несе відповідальність за своїми зобов'язаннями у межах майна, що є власністю ФГ;

2) складений капітал членів ФГ — особлива конструкція, притаманна лише ФГ. Щодо майна, яке утворює складений капітал, не відбувається переходу права власності від окремих членів ФГ до всіх членів ФГ (НЕ з'являється спільна сумісна власність!). Земельні ділянки, транспортні засоби, СГ техніка, інвентар та інші засоби виробництва, грошові кошти, які є власністю окремих членів ФГ, можуть ними передаватися у складений капітал ФГ. Фактично до складеного капіталу передаються майнові права, які використовуються для ведення товарного СГ виробництва. На термін, визначений у статуті ФГ, в результаті такого переходу майновиз прав до капіталу, право власності на ці об'єкти ФГ НЕ ПЕРЕДАЮТСЬЯ. АЛЕ доходи від використання цього майна/майнових прав вже стають власністю ФГ!

Отже, для членів ФГ зникає загроза втрати майна чи його частини у випадку виходу інших членів зі складу ФГ або при банкрутстві ФГ. Так, складений капітал — сукупність майнових об'єктів, переданих ФГ у безоплатне тимчасове користування (!!) навищначені у статуті терміни, для ведення товарного СГ виробництва. (не передбачає переходу правового титулу до ФГ де юре!!)

 

Порядок володіння, користування і розпорядження майном ФГ здійснюється відповідно до його статуту, якщо інше не передбачено статутом/законом.

 

Земельний банк ФГ може складатися з 3 видів майна:

1) ЗД, що належать на праві власності ФГ як ЮО;

2) ЗД, що належать членам ФГ на праві приватної власності;

// передається право володіння і користування!

3) ЗД, що використовуються ФГ на умовах оренди.

Право володіння та користування ЗД, які знаходяться у власності членів ФГ, здійснює ФГ.

 

// перед створенням ФГ засновник як ФО звертається для надання цому ділянки для ведення ФГ. У правопосвідчуючому документі буде ця ФО. NB! У статутах передбачається, що власник майна не має права вилучити передане до складеного капіталу майно до виходу.

 

Питання:

1) що дає розподіл? — звернення стягнення лише на майно ФГ як ЮО;

2) ФГ як майновий комплекс: до нього включається майно і майнові права, внесені членами до складеного капіталу (дещо дивна конструкція). // невідповідність!

 

ПКМУ "Про затвердження мінімальних розмірів ЗД, які утворюються в результаті поділу ЗД ФГ, що успадковується" від 10.12.2003.

У кожному конкретному регіоні визначений окремий мінімальний розмір.

 

Член ФГ набуває ділянку в порядку безоплатної приватизації без проведення аукціону, а ФГ як ЮО набуває ЗД для ведення ФГ у порядку земельного аукціону.

 

Орган, до якого слід звертатися щодо земель державної власності (у законі застарілий орган) — Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру.

 

П.15 Перехідних положень ЗК: мораторій щодо земель для ведення товарного СГ виробництва та ОСГ в порядку виділення як частки (паю).

Землі для ведення ФГ не підпадають під цю норму, оскільки землі для ведення ФГ і для ведення товарного СГ виробництва розрізняються Класифікатором!

Контролюючі органи: хай навіть земля виділена для ведення ФГ, але якщо фактично на ній ведеться товарне СГ виробництво, то на неї поширюється п.15 Перехідних положень ЗК. Саркісова: невірна точка зору!! Підміна понять виду господарської діяльності та виду використання ЗД!

 

ЗУ "Про ФГ" вводить поняття фермерської садиби. Це рідкісний законодавчий дозвіл забудови ЗД СГ призначення. Ст.5: громадяни, які створили ФГ, мають право облаштувати житло в тій частині ЗД, наданої для ФГ, з якої забезпечується зручний доступ до усіх виробничих об'єктів ФГ.

Якщо житло членів ФГ знаходиться за межами населених пунктів, то вони мають право на створення відокремленої фермерської садиби, якій надається поштова адреса. Отже:

Відокремлена фермерська садиба — це земельна ділянка разом із розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, комунікаціями, багаторічними насадженнями, яка знаходиться за межами населених пунктів. Тобто обов'язкові 2 умови:

1) ЗД знаходиться за межами населеного пункту;

2) постійне місце проживання члена ФГ знаходиться далеко від ФГ.

 

______

 

#2. СГ КООПЕРАТИВ.

Для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси. Джерела формування майна СГ кооперативу:

1) вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї;

2) кошти, що надходять від провадження господарської діяльності;

3) кошти, що надходять від створених кооперативом підприємств, установ, організацій;

4) грошові та майнові пожертви, гранти, та інші надзодження, не заборонені законодавством.

 

Для забезпечення статуної діяльності СГ кооператив формує ряд фондів:

1) пайовий — майно кооперативу, що формується за рахунок паїв, у тому числі додаткових, членів та асоційованих вленів кооперативу. Це основний фонд, одне з основних джерел формування майна кооперативу; складається із пайових внесків членів кооперативу. Пайовий внесок формується із його паю та додаткового паю. Характерна риса правового режиму: на обов'язкові та додаткові паї нараховуються виплати на майно (тобто дохвд залежно від розміру паю). Пай — це майновий оборотний внесок члена кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, у т.ч. грошей, майнових прав та ЗД. Розмір паю члена кооперативу визначається загальними зборами кооперативу пропорційно до його участі у господарській діяльності кооперативу. Цей принцип пропорційності притаманний саме кооперативам! Паї не можуть вільно переходити від однієї особи до іншої; може бути передбачена персональна матеріальна відповідальність за борги кооперативу в разі його ліквідації.

Розмір паїв асоційованих членів: обмежень немає, але за експертними висновками розмір варто обмежити 10-20% від пайового фонду кооперативу, тому що такі члени мають переважне право на виділення паю в повному обсязі + є гарантії виходу зі своїм паєм. І щоб не завалити повністю роботу кооперативу у зв'язку із виходом асоційованого члена, рекомендується саме такий відсоток.

Додатковий пай — це добровільний грошовий чи інший майновий (???) внесок члена/асоційованого члена кооперативу понад основний пай у пайовому фонді кооперативу.

Отже, характерні ознаки пайового фонду:

— за його рахунок в основному створюється майно кооперативу;

— пай члена є поворотним (тобто при виході особа має право на одержання її паю в натурі/грошима/цінними паперами; але якщо ЗД стала паєм, то її повернення здійснюється лише в натурі).

Тут і простежується відмінність від ФГ щодо переходу прав на майно, що вноситься до пайового фонду.

// Якщо у вигляді паю особа не хоче передавати право розпорядження її ЗД, то вона може передати до пайового фонду право користування (замість права власності).

 

2) резервний — створюється за рахунок відрахувань від доходу кооперативу та інших не заборонених законодавством надходжень і використовується для покриття шкоди від надзвичайних ситуацій (ст.2 Кодексу цивільного захисту України);

 

3) неподільний — обов'язковий фонд, що формується за рахунок вступних внесків та відрахувань від доходу кооперативу і не підлягає розподілу між членами кооперативу. Вступний внесок не повертається! Може бути як у грошовій, так і в негрошовій формі. Порядок і розмір визначається статутом. В разі необхідності кошти з неподільного фонду можуть перейти у резервний фонд (у разі настання надзвичайної ситуації). В разі ліквідації СГ кооперативу кошти із неподільного фонду передаються іншій кооперативній організації або зараховуються до бюджету (залежно від рішення ліквідаційної комісії);

 

4) спеціальний — створюється за рахунок цільових внесків членів кооперативу та інших передбачених законом надходжень для забезпечення статутної діяльності СГ кооперативу. Використовується за рішенням органу управління кооперативу.

 

____

 

#3. СГ ПІДПРИЄМСТВА КОРПОРАТИВНОГО ТИПУ.

 

Ст.13 ЗУ "Про ГТ": товариство є власником:

— майна, переданого йому його учасниками;

— продукції, виробленої в результаті ГД діяльності;

— одержаних доходів;

— іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.

Учасники (засновники) товариства здійснюють вклади до статутного капіталу ГТ у формі грошей, майна, цінних парерів та інших , що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.

Ряд фондів, що створюються у ГТ:

1) резервний (страховий) — не менше 20% від статутного капіталу;

2) інші фонди, передбачені статутом.

 

Є певні особливості, пов'язані із ЗД: чи може бути внесене до статуту право на земельну частку (пай) — ні, не може (п.14 Перехідних положень ЗК містить таке обмеження + пп.б п.15 — не тільки товариства!!).

Чи може бути внеском ЗД СГ призначення? — ні, оскільки це один із способів відчуження, тому на цей випадок поширюється встановлений п.15 Перехідних положень ЗК мораторій.

 

#4. Об'єднання підприємств.

...

Майно передається на основі установчого договору; вартість відображається у балансі.

Не відповідає за зобов'язаннями його учасників, а учасники не відповідають за зобов'язаннями об'єднання.

 

_____

 

#5. КСП

Із прийняттям закону всі колгоспи (10,5 тис) протягом кількох років перетворилися на КСП як нову ОПФ. Колгосп діяв відповідно до Примірного статуту колгоспу (25.03.1988).

Особа, яка виходила із колгоспу як ОПФ, не одержувала нічого із майна колгоспу. Міг претендувати на виплату заборгованості по ЗРП і ще дещо, але не на майно колгоспу.

КСП — земельна частка (пай).

Ст.4: принцип формування спільно власності та права членів щодо неї. Ст.7: спільна часткова власність на майно підприємства та можливість одержання частини цого майна при виході з КСП.

Слід розмежовувати процедури приватизації майна державних підприємств і процедуру виходу із членів КСП. Зовнішньо схожі. Відмінність:

1) за ЗУ "Про приватизацію" приватизація стосувалася лише майна державних і комунальних підприємств; у КСП відбувалася трансформація колгоспно-кооперативної власності;

2) приватизація майна державних підприємств зійснювалася за плату; у КСП майно закріплювалося на безоплатній основі;

3) для проведення приватизації державного майна потребувалося рішення відповідних органів Фонду держмайна; КСП — рішення загальних зборів колгоспу.

 

Правова основа процесу паювання (притаманне колгоспним підприємствам) майна — створення пайового фонду майна членів КСП.

Ст.9: пайовий фонд складався з вартості основних виробничих та оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінних паперів, акцій, грошей та відповідної частки від участі в діяльності відповідних підприємств за винятком об'єктів соціально-побутового призначення.

 

Пайовий фонд майна членів КСП— сума індивідуальних паїв кожного окремого члена; на кожен пай розповсюджувалося право власності члена підприємства.

Одночасно діє спільна власність КСП і спільна часткова власність членів КСП.

 

Процес паювання здійснювався на основі Методичних рекомендацій по приватизації майна КСП (розробл. Інститутом аграрної економіки УААН; 02.10.1992).

 

Загальна схема паювання:

1) визначення контингенту осіб, що мали право на майновий пай (всі члени колективу КСП);

2) складався загальний календларний план;

3) уточнювалась загальна вартість; визначалась кількість осіб, що мають право на одержання паю.

 

 




Переглядів: 1841

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.