Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Заняття № 3

Тема. Органічні сполуки, які містяться у живих організмах. Вуглеводи, ліпіди, їх будова і функції.

Мета: вивчити поняття «полімер» і «мономер», структуру і значення вуглеводів та ліпідів.

Література : л.1. Загальна біологія: (Підруч. для учнів 10-11 кл. серед. загальноосвіт. шк.) М.Є.Кучеренко та інш. – К.: Генеза, 2000. §2,3

л.2. Тагліна О.В. Біологія. 10 кл. (рівень стандарту, академічний рівень). Підруч. для загальноосв. навч. закл. – Х.: Вид-во «Ранок», 2010. – 256с.: іл. § 8, 9.

 

План

1. Поняття «макромолекула» , «полімер» , «мономер».

2. Характеристика вуглеводів.

3. Моносахариди, полісахариди.

4. Ліпіди.

 

Хімічні властивості живих організмів значною мірою залежать від вуглецю, частка якого становить понад 50% їхньої сухої маси. Речовини, які мають ланцюги ковалентно з’єднаних між собою атомів карбону, називаються органічними сполуками.

1. Макромолекули – це велетенські молекули, які називаються полімерами. Молекула полімеру складається з мономерів. Мономери – це прості органічні сполуки, які є складовими частинами полімерів.

Високомолекулярні органічні полімери називаються біополімерами. Існують три типа макромолекул: полісахариди, білки, нуклеїнові кислоти. Мономерами для них відповідно служать моносахариди, амінокислоти, нуклеотиди . Макромолекули складають біля 90% сухої маси клітини. Білки та нуклеїнові кислоти називаються інформаційними полімерами у яких спостерігається певна послідовність мономерів. Вуглеводи не є інформацій-ними полімерами, а ліпіди – взагалі не полімери, хоч і здатні об’єднуватися між собою у величезні надмолекулярні комплекси.

2. Вуглеводи - найпоширеніші сполуки, що беруть участь у побудові клітини та у процесах її життєдіяльності . У біосфері вуглеводів більше ніж усіх органічних сполук загалом. У рослинному світі на них припадає 80-90% всієї маси рослин. У тваринному організмі вміст вуглеводів становить близько 2% маси тіла, про те значення цих речовин надто велике.

Вуглеводи – продукти, які під впливом енергії сонячного світла утворюються в зелених рослинах з вуглекислого газу і води і дають початок іншім органічним сполукам живих організмів.

Вуглеводи поділяють на: моносахариди, олігосахариди, полісахариди.

3. Моносахариди – це прості цукри –глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза. У молекулах моносахаридів може бути від трьох до 9 атомів карбону, але найпоширені 5- та 6-вуглецеві моносахариди.

Пентози мають 5 атомів карбону у складі молекул. Їх хімічна формула С5Н10О5 – наприклад рибоза. Рибоза приймає участь у синтезі нуклеїнових кислот, входить до складу РНК, а дезоксирибоза – до складу ДНК. Гексози – мають в своєму складі 6 атомів карбону,наприклад глюкоза, фруктоза, галактоза, маноза. Гексози служать джерелом енергії, яка звільняється при окисленні в процесі дихання. Також приймають участь в синтезі ди- і полісахаридів.

Олігосахариди – це вуглеводи, які мають від 2 до 10 ланок моносахаридів. Серед них найвідоміші лактоза(міститься у молоці), мальтоза( продукт часткового гідролізу крохмалю), цукроза.

Полісахариди - це вуглеводи, які мають більше 10 моносахаридних ланок. Ці сполуки відіграють роль резерву їжі та енергії й використовуються як будівельний матеріал. Полісахариди – це природні полімери глюкози. До них відносяться крохмаль і целюлоза.

Крохмаль має формулу С6Н10О5, целюлоза також . Але ці речовини відрізняються формами глюкози, які входять до складу молекули. Крохмаль складається з альфа форми глюкози, а целюлоза з бета форми. Крохмаль є резервною поживною речовиною рослин.

Целюлоза – структурний полісахарид, що найчастіше трапляється у рослинному світі. На неї припадає 50% всього органічного вуглецю біосфери. Вона становить значну масу бавовняних тканин, паперу, деяких пластмас та вибухових речовин. Целюлоза найпоширеніша речовина на планеті.

Глікоген – головний енергетичний та вуглеводневий резерв людини і тварин. Особливо великий його вміст у печінці(10%), та м’язах (4%). Глікоген також є полімером глюкози . При нестачі кисню в організмі запаси глікогену утилізуються за анаеробним механізмом. Потреба у глікогені зростає при великих фізичних навантаженнях. Продуктом його метаболізму є молочна кислота.

Функції вуглеводів:

- Енергетична. Полісахариди та олігосахариди розщеплюються до моносахаридів з наступним окисненням до СО2 і Н2О. при повному розкладі 1 граму цих речовин вивільнюється 17,6 кДж енергії.

- Опорна. Целюлоза та інші полісахариди оболонок рослинних клітин не тільки захищають клітини від зовнішніх впливів, а й створюють міцний стовбур( стебло) рослини, його механічні та опорні тканини.

4. Ліпіди. Ліпіди, що входять до складу живих організмів, є різнорідною групою переважно низькомолекулярних сполук. Об’єднання їх в один клас речовин ґрунтується на здатності не розчинятися у воді та розчинятись в органічних розчинниках – ефірі, хлороформі, ацетоні. Багато ліпідів є амфіфільними сполуками, тобто мають у своєму складі як полярні так і неполярні групи. Ліпіди поділяються на прості та складні.

Прості ліпіди утворюються при взаємодії жирних кислот ( карбонові кислоти, які мають від чотирьох до двадцяти чотирьох атомів Карбону) з гліцерином. Цю групу називають тригліцериди. Також до простих жирів відносять воски, які є продуктами взаємодії жирних кислот із одноатомними спиртами. Крім того, до групи простих ліпідів включають стероїди й терпени, які є похідними ізопренів і не містять жирних кислот.




Переглядів: 320

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.