Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Топографія кіркових центрів першої сигнальної системи на верхньобічну поверхню півкуль.

(слайд. 7).На даному малюнку кіркові центри рухових аналізаторів позначені червоним кольором, а чутливих – синім. Жовтим показаний кірковий центр вегетативного аналізатора. Спочатку про топографію кіркових центрів рухових аналізаторів:

1кірковий центр рухового аналізатора розміщений у gyrus precentralis. Сюди сходяться імпульси від пропріорецепторів усіх скелетних м’язів тіла. Топографічна проекція пропріорецепторів скелетних м’язів на gyrus precentralis називається руховим гомункулусом (слайд. 8). Треба звернути увагу, що нервові імпульси від пропріорецепторів м’язів голови, включаючи мімічні, жувальні, м’язи язика, м’якого піднебіння, гортані і глотки проектуються на рівні gyrus frontalis inferior, а від пропріорецепторів кисті – на рівні gyrus frontalis medius. На рівні gyrus frontalis superior проектуються імпульси від пропріорецепторів м’язів передпліччя, плеча, тулуба, таза. Імпульси від пропріорецепторів м’язів стегна, гомілки і стопи проектуються на медіальну поверхню півкуль у lobulus paracentralis. При пошкодженні цього центру розвиваються паралічі м’язів – відсутність їх скорочення.

2 – кірковий центр аналізатора співдружнього повороту голови і очей (слайд. 7) розміщений у gyrus frontalis medius. Сюди доходять імпульси від пропріорецепторів м’язів шиї і скелетних м’язів очного яблука.

3 – кірковий центр аналізатора праксії розміщений у gyrussupramarginalis. Праксія – це комплекс цілеспрямованих комбінованих складних рухів, які набуваються у ході індивідуального навчання. Наприклад, у ході навчання водити автомобіль, тримати ложку, вилку і їсти з ножем, професійних навичок і т.д. При ураженні ядра праксії, розвивається апраксія. Людина ходить, бігає, стрибає, але виконувати складні завчені рухи не може.

4 – кірковий центр статокінетичного аналізатора розташований на границі gyrus temporalismedius et inferior. Сюди доходять імпульси від рецепторів внутрішнього вуха, а саме від рецеторів отолітового апарату, які сприймають напрямок сили земного тяжінняі прямолінійний рівномірний рух, і від рецепторів ампульних гребенів півколових проток, які сприймають прискорення чи сповільнення руху тіла. При ураженні цього кіркового центру спостерігається атаксія – розлад рівноваги при стоянні і руху.

Далі про топографію кіркових центрів чутливих аналізаторів:

6 – кірковий центр аналізатора загальної (шкірної) чутливості розташований у gyrus postcentralis. Сюди доходять імпульси від екстерорецепторів (тактильних, больових, температурних) шкіри тіла людини. Топографічна проекція екстерорецепторів шкіри на gyrus postcentralis називається чутливим гомункулусом (слайд. 8). Топографія цих рецепторів подібна до топографії пропріорецепторів скелетних м’язів на gyrus precentrali.

7 – кірковий центр аналізатора стереогнозії (слайд. 7) розміщений у lobulus parietalissuperior. Стереогнозія – це пізнавання предметів на дотик. Сюди доходять імпульси від екстерорецепторів шкіри подушечок пальців. Добре розвинутий у сліпих людей. При ураженні розвивається астереогнозія.

8 – кірковий центр слухового аналізатора розміщений у gyrus temporalissuperior, а точніше у звивинах Гешля, які можна побачити розвівши латеральну борозну. Сюди доходять імпульси від рецепторів кортієвого органу, що знаходиться у внутрішньому вусі. При ураженні розвивається кіркова глухота.

9 – проекціякіркового центру зорового аналізатора. Кірковий центр цього аналізатора розміщений на медіальній поверхні півкуль у ділянці sulcus calcarinus, але, щоб звести кіркові центри всіх аналізаторів на одну поверхню півкуль, ми його намалювали в ділянці потиличної частки і обвели пунктирною лінією. Сюди доходять імпульси від паличок і колбочок сітківки ока. При ураженні розвивається кіркова сліпота.

10 і 11 – кіркові центри нюхового і смакового аналізаторів розміщені також на медіальній поверхні півкуль у ділянці uncus. Ці центри ми також обвели пунктирною лінією.

5 – Кірковий центр вегетативного (інтероцептивного) аналізатора, який сприймає імпульси від інтеророцепторів внутрішніх органів і судин розміщений дуже складно. Для студентів достатньо знати, що він розміщений у нижніх відділах gyrus precentralis і gyrus postcentralis.

І.П.Павлов сукупність кіркових центрів вищеперерахованих аналізаторів назвав першою сигнальною системою, тобто такою системою, яка сприймає первинні сигнали об’єктивного зовнішнього і внутрішнього світу. За допомогою цієї системи людина сприймає об’єктивну реальність у вигляді відчутів і їх комплексів. На її основі формується конкретно-споглядове мислення. Таке мислення, яке пов’язане з конкретним предметом. Є предмет – є мислення, немає предмета – немає мислення, залишаються тільки його сліди в корі півкуль великого мозку. Треба розуміти, що об’єктивна реальність у людини сприймається у вигляді суб’єктивних образів. Наприклад, дальтонік сприймає кольоровий світ у чорно-сірих тонах. У тварин також є перша сигнальна система.




Переглядів: 2942

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.