Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Туберкульоз. Етіологія. Епідеміологія. Основні клінічні форми. Діагностика

Туберкульоз належить до хронічних інфекційних хвороб, відомий з давніх часів. На сьогодні ця хвороба залишається гострою соціальною і медичною проблемою. На туберкульоз хворіє третина населення всього світу.

Стрімко зростає захворюваність на туберкульоз і смертність від нього в Ук­раїні, що спостерігають в усіх вікових групах, але найбільше тривожить те, що й серед дітей також. В Україні інфікованість дітей мікобактеріями туберкульозу (МБТ), за офіційними даними, в середньому становить 18 %, та насправді — значно більше.

Етіологія. Збудником мікобактерія туберкульозу є МБТ, яка відкрита у 1882 р. Робертом Кохом (тому інша назва — паличка, або бацила Коха (ВК)). Є такі види мікобактерій: людський, бичачий, пташиний, мишиний. Вони відрізняються за ступенем вірулентності, патогенності, стійкості і впливом на характер перебігу хвороби. Найбільш патогенним для людини, таким, що призводить до хвороби на туберкульоз, є людський тип, менш патогенним — бичачий. Мікобак­терії стійкі в навколишньому середовищі, у воді можуть зберігатися понад 1 рік, на сторінках книг — 3—4 міс., у молоці — до 10 днів. Під прямими сонячними променями гинуть за 1 — 1,5 год, під час кип'ятіння — за 5—10 хв, стійкі до впли­ву основ, кислот, спиртів. Основною видовою ознакою мікобактерії є патоген­ність, тобто спроможність жити і розмножуватись у тканинах живого організму.

Епідеміологія. Головним джерелом зараження є хвора на туберкульоз лю­дина. Іноді джерелом стають хворі тварини (велика рогата худоба).

Найпоширеніший шлях зараження — аерогенний, спостерігають у 90—95 % випадків. Під час дихання мікобактерії потрапляють у дихальні шляхи з крапли­нами слизу, мокротинням (краплинна інфекція) або з пилом (пилова інфекція). Можливі й інші шляхи передачі інфекції: а) аліментарний (унаслідок вживання продуктів від тварин, хворих на туберкульоз, через молоко хворої матері); б) кон­тактно-побутовий; в) контактний (через ушкоджену шкіру); г) внутрішньоутробний (через ушкоджену плаценту, внаслідок аспірації навколоплідних вод під час пологів).

Чинниками, що спричинюють виникнення хвороби, є: зниження імунітету дитини, часті хвороби верхніх дихальних шляхів, несприятливі умови життя, во­логий клімат, переохолодження.

Патогенез. Потрапляючи в дихальні шляхи, збудник туберкульозу нати­кається на природні бар'єри. Це миготливий епітелій, слиз, в якому містяться такі поверхнево-активні речовини, як лізоцим, комплемент, β-лізини тощо, під дією яких відбувається виведення збудника. Якщо проникнення вірулентних мікобак­терій у дихальні шляхи більш масивне, починається взаємодія збудника та імун­ної системи людини. Перша захисна реакція — це реакція фагоцитозу (поглинан­ня мікобактерій легеневими макрофагами). Ефективність цієї захисної реакції залежить від багатьох чинників: віку (що молодша дитина, то чутливіша вона до туберкульозу), статі (частіше хворіють чоловіки), спадкової нечутливості до МБТ або, навпаки, схильності до туберкульозу. Процес фагоцитозу регулюють Т-лім- фоцити і медіатори. У первинному вогнищі мікобактерії розмножуються, частина їх унаслідок фагоцитозу руйнується, інша переноситься лімфою в регіонарні лім­фовузли. Внаслідок руйнації мікобактерій утворюються активні речовини, які отримали назву чинників вірулентності і які провокують гострий запальний про­цес (наявність специфічних гранульом різної будови). Через 4—8 тиж. в організмі розвивається сенсибілізація до мікроорганізму, формується імунітет, стимулю­ються захисні сили. Якщо захисних механізмів удосталь, то казеозне вогнище обмежується, з'являється капсула, починається відкладання солей кальцію (пет­рифікація) і процес ніби замуровується. Проте в таких "замурованих" вогнищах збудник зберігає свою життєдіяльність протягом багатьох років. У разі зниження імунітету внаслідок інфекційних хвороб (кір, кашлюк, вірусний гепатит, СНІД) збудник може знову активізуватися і спричинити загострення хвороби. Якщо за­хисних сил недостатньо, то мікобактерії з течією лімфи і крові з первинного вог­нища поширюються в різні органи, зокрема легені, кістки, шкіру тощо.




Переглядів: 701

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.