Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТИПОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЛІСІВ УКРАЇНИ

 

27.1. Ліси Полісся.

27.2. Ліси Лісостепу.

27.3. Ліси Північного Байрачного та Південного Степу.

27.4. Ліси Гірського Криму.

 

27.1. Основне місце у лісовому фонді Полісся займають соснові деревостани (64,5%). На твердолистяні породи припадає 9,7, а м’яколистяні – 25,8% від загальної покритої лісом площі. Поширені дуб звичайний, береза повисла і пухнаста, вільха чорна, осика, граб, рідше зустрічаються ясен, липа дрібнолиста, клен гостролистий, в’яз, берест та ін. На півдні Західного Полісся трапляються також дуб скельний, явір і черешня, а на півночі – ялина (С.А. Генсірук, 2003).

В умовах дуже сухих (А0-С) і сухих соснових борів (А1-С), які займають підвищені частини рельєфу, ростуть чисті соснові насадження відповідно ІV-V та ІІІ-ІV класів бонітету. Найчастіше вони зустрічаються у Центральному Поліссі. Свіжі соснові бори (А2-С) займають рівнинні місця або пологі схили північної експозиції з піщаними слабоопідзоленими грунтами. Сосна з одиничною домішкою берези утворює нормально зімкнуті насадження ІІ (І) бонітету, які відзначаються довговічністю і високою якістю деревини. Вологі соснові бори (А3) поширені на піщаних, рідше супіщаних ґрунтах понижень і плакорних рівнин. Соснові насадження з домішкою берези мають ІІІ, рідше ІІ бонітет і нормальну повноту. Поширені у боровому комплексі Західного і Центрального Полісся. Сирі та мокрі соснові бори (А4-С, А5-С) займають понижені місця на торф’янистих заболочених грунтах. Соснові насадження у цих типах лісу недовговічні, скоро зріджуються і відносяться до ІV (ІІІ) бонітету в А4 та до V в А5.

У суборах грунти багатші, ніж у борах і представлені глинистими пісками, легкими супісками або пісками, які підстелені малопотужним прошарком супісків і суглинків. У Західному Поліссі субори трапляються на виходах твердих гірських порід (піщаників, гранітів) з неглибокими грунтами.

У суборах представлені соснові типи лісу. Свіжі дубово-соснові субори (В2-дС) займають середньопідвищені ділянки з рівним або хвилястим рельєфом на слабоопідзолених, супіщаних або піщаних грунтах, що підстилаються суглинками. Корінні деревостани двоярусні: перший ярус формує сосна, другий ярус - дуб. Вологі дубово-соснові субори (В3-дС) займають понижені і рівнинні ділянки та западини з сильно опідзоленими супіщаними грунтами. Умови росту сосни тут гірші, тому її бонітет досягає І, рідше ІІ класів. Породи 2-го ярусу ростуть краще, ніж у свіжих суборах (дуб ІІІ бонітету, ялина ІІ-ІІІ бонітету). Сирі дубово-соснові субори (В4-дС) займають понижені заболочені місця з торф’яно-підзолистими грунтами. Корінні деревостани даного типу лісу відзначаються нижчою продуктивністю (сосна ІІІ бонітету), значною домішкою вільхи чорної і мають рідший другий ярус, в якому одинично зустрічається дуб. Для мокрих березово-соснових суборів (В5-бС) характерні торф’яні ґрунти з близьким заляганням грунтових вод. Насадження сосново-березові з домішкою вільхи ІV бонітету.

Сугруди Полісся в основному представлені складними хвойно-листяними насадженнями, які займають більш родючі дерново-слабоопідзолені піщані і супіщані ґрунти різного ступеня зволоження, що підстилаються суглинками.

На Поліссі значне поширення мають свіжі грабово-дубово-соснові сугруди (С2-г-дС). Вони займають підвищені місця з дерновими слабоопідзоленими, супіщаними грунтами з прошарками суглинків або піщаними грунтами, що підстелені суглинками, карбонатними породами. Поширені на всій території Полісся, за винятком крайніх східних районів. Корінні деревостани триярусні з домішкою берези і осики. Сосна у цьому типі лісу досягає максимальної продуктивності (Іа, Іб і навіть Іс бонітетів). Другий ярус утворює дуб звичайний ІІ-ІІІ бонітетів з домішкою граба, клена гостролистого. Третій ярус формують граб, груша, яблуня, липа, горобина.

В Центральному і Західному Поліссі поширені вологі грабово-дубово-соснові сугруди (С3-г-дС) і дещо менше їх у Східному Поліссі. Займають вони рівні чи понижені місця з підзолистими або піщаними грунтами, підстеленими суглинками, з рівнем ґрунтових вод 1,5-3 м. Корінні деревостани триярусні: у першому ярусі сосна І-Іа бонітетів, у другому – дуб звичайний ІІ-І бонітетів, який часто виходить у перший ярус, у третьому ярусі – граб, липа, клен гостролистий.

У Києво-Чернігівському Поліссі за межами ареалу граба поширені свіжі та вологі липово-соснові судіброви (С2-лп-сД, С3-лп-сД). Фрагментарно у свіжих і вологих сугрудах, але переважно в багатих підтипах, формуються грабово-соснові судіброви (С2-г-сД, С3-г-сД), де сосна зустрічається у домішці.

Сирі сугруди поширені в понижених місцях на торф’яно-підзолистих чи підзолисто-глеєвих грунтах з грунтовими водами на глибині 1-1,5 м. У цих умовах формуються сирі грабові судіброви (С4-гД), сирі дубово-грабово-соснові сугруди (С4-д-гС), сирі чорновільхові сугруди (С4-Вхч), сирі смереково-грабово-соснові сугруди (С4-см-гС). В сирих грабових судібровах корінний деревостан складається з двох ярусів: у першому переважає сосна І (ІІ) бонітету з домішкою берези і осики; у складі другого ярусу - дуб з домішкою граба, вільхи чорної, рідше - клена гостролистого і липи.

У мокрих сугрудах формуються мокрі чорновільхові сугруди (С5-Вхч).

Груди на Поліссі зустрічаються рідко. Тут формуються головним чином свіжі і вологі грабові діброви (D2-гД, D3-гД), поширені в західній і центральній частинах, а в східній – свіжі та вологі кленово-липові діброви (D2-кл-лпД, D3-кл-лпД), а також сирі і мокрі чорновільхові груди (D4-Вхч, D5-Вxч), в яких ростуть високопродуктивні вільхові деревостани І, ІІ бонітетів.

27.2. Природні умови в Лісостепу дуже різноманітні як у кліматичному, так і в грунтовому відношенні. Вологість клімату помітно збільшується із сходу на захід, і крайні західні райони (Опілля і Розточчя) мають характер лісових зон. Родючість грунту зростає із заходу на схід. Переважають твердолистяні породи, які займають 63,6% покритої лісом площі, м’яколистяні – 11,8% і хвойні, переважно соснові – 24,6%. У складі лісів домінує дуб звичайний – 43%.

Природні, особливо грунтові умови Лісостепу, обумовили різноманіття типів лісу.

Бори займають незначну площу, виступаючи фрагментами серед суборів на піщаних грунтах: в Західному Лісостепу на наносних післяльодовикових відкладах, в центральному і східному – на призаплавних терасах Дніпра, Сіверського Дінця та їх приток. Переважно зустрічаються сухі і свіжі соснові бори із зрідженими сосновими деревостанами ІІ-ІІІ бонітетів.

Свіжі дубово-соснові субори невеликими ділянками поширені майже по всьому Лісостепу. У Львівській області (Опілля і Розточчя) в ареалі бука лісового зустрічаються ділянки свіжих буково-соснових суборів (В2-бкС). Корінні насадження двоярусні: у першому ярусі росте сосна І-Іа бонітету, у другому дуб ІІ-ІІІ, бук ІІІ-ІV бонітету, в домішці береза, осика.

У сугрудах домінують свіжі і вологі грабові судіброви (С2-гД, С3-гД). Специфічними типами лісу, які зустрічаються тільки в західній частині Лісостепу є свіжі грабові субучини (С2-гБк) і вологі буково-соснові сугруди (С3-бкС). В Західному Лісостепу поширені і вологі грабові судіброви на низинних місцях, а на схилах зустрічаються вологі грабові субучини (С3-гБк). Незначні площі займають сухі пакленові судіброви на крутих схилах Дніпра і Південного Бугу (С1-кпД). Ще менше поширені сирі і мокрі чорновільхові сугруди, представлені деревостанами вільхи чорної з домішкою берези, осики ІІ-ІІІ бонітетів.

Діброви Лісостепу за зволоженням поділяються на сухі з фрагментами дуже сухих, свіжі, вологі, сирі і заплавні; бучини – на свіжі і вологі. Сухі і дуже сухі діброви трапляються рідко. В центральній частині Лісостепу формуються сухі грабові діброви (D1-гД), у Придністров’ї – сухі нагірні грабові діброви з дубом скельним (D1-гДск). Найбільш поширеними є свіжі грабові і кленово-липові діброви, а в Західному Лісостепу - свіжі грабові бучини (D2-гБк). Найбільші площі займають свіжі грабові діброви, які зустрічаються у всіх, крім крайніх східних районів. Корінні деревостани двоярусні: у першому ярусі дуб ІІ (І) бонітету, а другий ярус формують липа дрібнолиста і срібляста, клен гостролистий і польовий, берека.

Вологі груди в основному розповсюджені у північній частині Лісостепу на невеликих площах. До основних типів лісу відносяться волога грабова діброва, на Лівобережжі - волога кленово-липова діброва, у західних районах Лісостепу - волога грабова бучина (D3-гБк). У вологій грабовій діброві у складі насаджень зменшується частка ясена, граба і збільшується домішка липи. Для дуба звичайного тут оптимальні умови, в яких він досягає І і Іа бонітетів.

Сирі груди зустрічаються порівняно рідко і є перехідними до заплавних дібров. Типи лісу – сира грабова діброва (D4-гД) та сира липово-ясенева діброва (D4-лп-ясД). Бонітет дуба знижується до ІІ класу, зустрічається домішка вільхи чорної, рідше ясена, береста, берези та осики. У другому ярусі клен гостролистий і липа. У північно-західних районах Лісостепу, на межі з Поліссям, сирій діброві едафічно відповідають складні ялиново-широколистяні насадження з участю дуба, ялини і вільхи чорної (сирі чорновільхові груди).

В мокрому грудовому едатопі поширені мокрі чорновільхові груди, де в складі деревостанів ростуть вільха чорна з домішкою ясена (болотний екотип).

27.3. Природні ліси Байрачного Степу займають невеликі площі схилів і тальвегів балок (байрачні ліси) і надлугові тераси річок (аренні ліси). Ліси в основному складаються із твердолистяних порід, які займають 74,6% покритої лісом площі, на сосняки припадає 17,6%, на м’яколистяні – 7,8%. Переважають дуб і його супутники – ясен, берест, в’яз, клени гостролистий і польовий, липа, на правобережжі – граб.

Найбільш поширеними типами лісорослинних умов є груди, на менш родючих змитих грунтах фрагментами сформувались сугруди, а на піщаних і супіщаних аренах – бори і субори.

Характерними типами лісу є сухі чорнокленові діброви, які займають плато, верхні і середні частини схилів переважно південної експозиції. Переважає дуб ІІІ-ІV класів бонітету з домішкою береста, груші, клена польового, рідко – ясена, липи, клена гостролистого. Дещо менші площі займають сухі, зрідка дуже сухі пакленові діброви. Деревостани складаються з дуба ІІІ і ІV класів бонітету з домішкою береста, клена польового, часто – груші, ільма.

Серед свіжих дібров найбільш поширена берестово-пакленова діброва. Розташована переважно в пониженнях або середніх частинах схилів на деградованих чорноземах. У складі деревостанів домінує дуб звичайний ІІ класу бонітету з домішкою ясена, береста, клена польового. У північних районах зустрічаються свіжі грабові (Правобережжя) і кленово-липові діброви.

Вологі берестово-пакленові діброви (D3-бр-кпД) в Степу малопоширені. Приурочені до найбільш понижених місць: тальвегів балок і нижніх частин схилів. Перший ярус формують дуб з домішкою ясена ІІ бонітету, другий ярус утворюють клени, в’яз, берест та інші породи. Зустрічаються і вологі в’язові діброви, до складу яких крім дуба і в’яза входять ясен, берест, клени польовий і гостролистий, осика, липа, яблуня, груша.

В місцях із надмірним зволоженням (притерасна зона заплав) формуються мокрі чорновільхові сугруди і груди та сирі чорновільхові сугруди. В домішці поширена верба біла, ламка та ін.

Сухі пакленові судіброви зустрічаються досить часто,а головною породою є дуб ІV класу бонітету. Свіжа пакленова діброва зустрічається значно рідше, переважно на нижніх частинах схилів. Дуб ІІІ класу бонітету.

Сухі соснові бори та дубово-соснові субори формуються на піщаних та супіщаних грунтах, займаючи підвищені місця на вторинних терасах річок, вершини і схили пагорбів. Деревостани не перевищують ІІІ-ІV бонітету, мають низьку повноту (0,5-0,6), домішка інших порід відсутня. Зрідка трапляються свіжі соснові бори і дубово-соснові субори. У дубово-соснових суборах сосна досягає І бонітету, у складі деревостанів іноді зустрічається домішка берези і осики, а другий ярус формує дуб.

У Південному Степу природних лісів майже немає. Є лише штучно створені полезахисні лісосмуги і невеликі лісові ділянки, переважно з акації білої і дуба. Полезахисні лісові насадження і зелені зони міст розташовані невеликими острівцями по безлісому степу. Виняток становлять масивні насадження сосни звичайної і кримської на Нижньодніпровських (Олешівських) пісках (130 тис. га) та плавневі ліси в низів’ї Дніпра, Дністра і Дунаю.

У типологічному аспекті на Нижньодніпровських пісках переважають дуже сухі і сухі соснові бори, у меншій мірі в понижених місцях – вологі соснові бори та вологі дубово-соснові субори.

Дуже сухі соснові бори розташовані на підвищених ділянках рельєфу, на потужних пісках, зрідка зарослих трав’яною рослинністю. Сухі соснові бори зустрічаються на пісках з рівнем грунтових вод на глибині понад 3-4 м.

В низів’ях Дніпра і Дунаю переважають сирі і мокрі вербові груди. В плавнях Дністра зустрічаються і такі типи лісу, як волога заплавна в’язова діброва (D3-взД), сирий тополево-вербовий груд (D4-тВр), сирий чорновільховий груд.

27.4. Різноманіття грунтово-кліматичних і гідрологічних умов Гірського Криму, викликане складністю рельєфу і своєрідністю геологічної будови, обумовило строкатість рослинних угруповань і типів лісу. Ліси займають близько половини гірської частини півострова. Перважають твердолистяні породи, які займають 89,2% покритої лісом площі, в тому числі дуб пухнастий і скельний – 64%, бук східний – 14,7%, граб – 6,3%; хвойні складають 7,2%, з них переважає сосна кримська (Палласа) і сосна Сосновського. М’яколистяні і чагарники займають 3,6% площі лісів. Крім цих порід до складу лісових угруповань входять граб східний, ясен звичайний, берест, клени гостролистий, польовий, Стевена, осика, вільха та ін. Всього тут налічується до 150 деревних і чагарникових порід. В Гірському Криму П.П. Посохов (1965) виділив понад 40 типів лісу в різних типах лісорослинних умов: сухі і свіжі бори (А1, А2), дуже сухі, сухі і свіжі субори (В0, В1, В2), дуже сухі, сухі, свіжі, вологі і сирі сугруди (С0, С1, С2, С3, С4) і груди (D0, D1, D2, D3, D4). Найбільшу площу займають сухі і свіжі груди (45 %) і сугруди (43 %).

Основною лісоутворюючою породою є дуб. На північному макросхилі пояс дуже сухих і сухих низькорослих насаджень дуба пухнастого і граба східного займає висоти від 100 до 300 (400) м н.р.м. Переважають дуже сухі і сухі грабинникові і скумпієві судіброви і діброви. Пояс сухих низькобонітетних насаджень дуба скельного і пухнастого з домішкою сосни кримської, граба східного і кизилу займає висоти 300-500 (600) м н.р.м. Переважають сухі грабинникові судіброви (з сосною кримською) і діброви. Пояс свіжих високопродуктивних грабово-дубових лісів (з дуба скельного) займає висоти 500-750 (800) м н.р.м. Переважають свіжі грабові і букові діброви і судіброви, грабові бучини і субучини.

На південному макросхилі схилі дубові насадження також можна розділити на три пояси:

150-250 (350) м – передгірний пояс дуже сухих низькопродуктивних насаджень дуба пухнастого з грабинником, мускусом, пірокантою, ялівцем високим із ділянками сосни кримської, Станкевича. Переважають дуже сухі і сухі фісташково-ялівцево-грабинникові судіброви і аридні рідколісся.

300-450 (500) м н.р.м. - нижньогірний пояс сухих змішаних лісів із сосни кримської, дуба пухнастого і скельного та багатьох порід першого поясу. Переважають сухі дубово-чорнососнові сугруди, свіжі судіброви, грабинникові судіброви і діброви.

450-800 (900) м н.р.м. - середньогірний пояс свіжих, рідше сухих, лісів із сосни кримської з ярусом дуба скельного (рідше пухнастого), грабинника. Крім того, тут ростуть ясен звичайний, бук східний, берека, клени польовий і Стевена, липа кавказька і дрібнолиста, осика, горобина домашня, груша лохолиста та ін., які формують сухі і свіжі сугруди та сухі і свіжі грабові судіброви і діброви.

Соснові деревостани формують сосна кримська, в меншій мірі сосна Сосновського і фрагментарно сосна Станкевича. На кам’янистих розсипах сформувались сухі бори, сухі дубові субори з дубом пухнастим, сухі ялвцеві субори, на більш родючих грунтах – свіжі буково-чорнососнові і букові субори. Значна участь сосни спостерігається у сугрудах і субучинах, а саме – дуже сухі ялівцево-чорнососнові сугруди, сухі ялівцеві сугруди, свіжі чорносонові сугруди, свіжі чорнососнові субучини та ін.

 

 




Переглядів: 8218

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.