Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Набутий імунітет

Несприйнятливість організмів до хвороби на яку вони перехворі­ли, називається набутим імунітетом. Він забезпечується тими самими імунними системами, що й видовий, але багаторазово посилюється завдяки синтезу специфічних антитіл. Найважливіші відмінності між цими формами імунітету полягають у тому, що набутий імунітет не передається спадково, а також він виникає лише проти того виду паразита, який раніше викликав захворю­вання в цього самого виду хазяїна.

Набута несприйнятливість через перенесення захворювання має назву природного активного імунітету. Набутий імунітет може бути пасивним, якщо виникає внаслідок передачі антитіл плоду під матері через плаценту або молоднякові з молозивом і молоком. Непомітний перебіг хвороби (без вияву клінічних ознак) унаслідок систематичного надходження до організму не­значних доз збудника хвороб, від якого утворився імунітет, отри­мало назву імунізуючої субінфекції.

Розрізняютьактивний і пасивний штучно набутий імунітет. Імунітет, що утворився внаслідок вакцинації тварин, називається активним, аімунітет, що утворився при парентеральному введенні в організм гіперімунних сироваток чи гамаглобулінів, на­зиваєтьсяпасивним.

У випадках, коли внаслідок набуття природного імунітету організм тварини чи людини звільняється повністю від збудни­ка хвороби, імунітет називають стерильним. Якщо ж унаслідок дії природного імунітету організм не повністю звільняється від збудника хвороби,імунітет називають нестерильним, або інфекційним. Нестерильний імунітет існує доти, доки в організмі ха­зяїна зберігається збудник хвороби.

Протибагатьох видів паразитичних протистів в організмі хазяїна утворюється імунітет. Але проти більшості видів цих паразитів формується нестерильний імунітет, або премуніція. Якщо захворювання відбувається в слабкій формі, то захисту від проникнення вірулентного збудника в тварини не виникає. Міра вірулентності найпростішого за наявності антитіл протягом пев­ного періоду слабшає, паразит стає авірулентним, а потім зни­кає. Після послаблення вірулентності паразита організм хазяїна стає чутливим до того самого виду збудника, до якого мав несте­рильний імунітет. Якщо ж до зниження вірулентності тварина знову підпала інвазуванню тим самим видом паразита (суперінвазія), то вона легко перемагає паразита й відновлює напруженість премуніції.

 

У тварин премуніція може бути послабленою при зниженні резистентності організму (виснаження, інші захворювання). У цьому випадку вірулентність паразита збільшується, він почи­нає швидко розмножуватись і лише тоді спостерігається реци­див хвороби. В організмі тварини, як правило, виникає стан не­сприйнятливості або нестерильного імунітету до більшості бага­токлітинних паразитів.

Антигенами називають речовини й клітини, які при їх уве­денні в організм викликають утворення в ньому антитіл (імун­них тіл) і дають помітні реакції зі специфічними антитілами - так звані реакції імунітету. Речовини, які під час уведення до організму тварини самі по собі не викликають утворення анти­тіл, але реагують у реакціях імунітету з уже готовими антитіла­ми, називають неповноцінними антигенами, або гаптенами.

Повноцінними антигенами є білки; речовини іншого хіміч­ного складу (ліпоїди, полісахариди) - неповноцінні антигени. Мікробні клітини у своєму складі мають білкові субстанції, тому вони є повноцінними антигенами. Залежно від видової належ­ності в мікробній клітині можуть бути різні антигенні речовини, через що при потраплянні мікроорганізмів до макроорганізму вони здатні викликати утворення різних специфічних антитіл, які відповідають антигенній будові того чи іншого мікроба.

Залежно від видових особливостей бактерій, у них розрізня­ють антигени трьох типів:

1) соматичні;

2) джгутикові;

3) капсульні.

Усі бактерії мають специфічний соматичний антиген; у бак­терій, що утворюють капсули, міститься ще й капсульний анти­ген. Рухливі види бактерій мають соматичний та джгутиковий антигени.

Набутий специфічний імунітет супроводжується появою антитіл, що містяться в рідинах організму, особливо в сироватці крові. Вважають, що антитіла - це змінені глобуліни крові, зокрема фракції гамаглобулінів. Антитіло відрізняється від інших глобулінів сироватки своєю специфічністю, яка полягає в тому, що рідини з вмістом цих антитіл виявляють спрямовану дію лише на той хвороботворний агент (специфічний антиген), під впли­вом якого виникли ці антитіла. Наприклад, сироватка крові тва­рини, що перехворіла на сальмонельоз, нейтралізує шкідливу дію відповідного антигену, а сироватка крові тварини, що перехво­ріла на правець, нейтралізує правцевий токсин. Наявність анти тіл у тканинних соках тварини свідчить про те, що цей організм зазнав впливу відповідного антигену, який і став причиною утво­рення специфічних для нього антитіл. На принципі виявлення в сироватці крові відповідних антитіл ґрунтуються методи серо­логічної діагностики інфекційних хвороб тварин та людини.

Опсоніни - антитіла, які можна виявити в нормальній та імунній сироватці крові тварин. Вони сенсибілізують мікробні клітини до наступного захоплення й зруйнування їх фагоцитами.

Імунологічна пам'ять - це здатність організму реагувати на повторне введення агенту швидше та ефективніше. Її носіями є Т- і В-лімфоцити, які взаємодіяли з відповідним антигеном. Такі антигенстимульовані лімфоцити тривалий час рециркулюють в організмі,забезпечуючи резерв імунокомпетентних клітин та імунну відповідь на зараження.

Стійкість організму до інфекції не є сталою. Напруженість природного й штучного імунітету може змінюватися під впли­вом різних факторів (генетичного, типу нервової системи, віку, умов годування, утримання, експлуатації, санітарно-гігієнічно­го стану тощо).

Напруженість і тривалість штучного імунітету залежать як від активності застосованої вакцини, кількості та способу вве­дення її в організм, так і від здатності організму реагувати на введений антиген (вакцину) виробленням специфічних захисних антитіл. Залежно від того, живою чи вбитою вакциною зроблено щеплення, резистентність буде формуватися по-різному. Так, наприклад, у разі щеплення живою поліоміелітною вакциною поряд із гуморальним імунітетом створюється клітинна резис­тентність. Гуморальний імунітет захищає від захворювання, а резистентність тканин створює такі умови, які виключають при­живлення збудника, що не допускає формування "здорового" носійства й сприяє припиненню циркуляції збудника.

Стан нервової системи значно впливає на чутливість організ­му до інфекції. Тварини в ранньому віці сприйнятливіші до інфекційних хвороб, ніж дорослі. Це пояснюється, з одного боку, недостатністю гуморальних факторів імунітету, а з іншого - не­сприятливими умовами їх мешкання.

Повноцінність раціонів, особливо за вмістом білків, вітамі­нів та мікроелементів, справляє значний вплив на підвищення природної резистентності організму до інфекції та інвазії. При неповноцінних раціонах значно знижується не лише загальна резистентність організму, а й утворення специфічних антитіл під час проведення запобіжних щеплень.




Переглядів: 2872

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.