Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Походження паразитизму

Є.Н. Павловський був одним із перших учених, хто у своїх працях дослідив проблему "організм як середовище існування". Він виокре­мив три середовища існування живого на Землі: гідросфера як суку­пність усіх водойм незалежно від їх об'єму; аерогеосфера, яка об'єд­нує суходіл і повітря, необхідні для існування суходільних організ­мів; та біосфера, або онтосфера як сукупність живих істот, організ­ми яких певною мірою заселені різноманітними паразитами.

Якщо спочатку такі погляди викликали певні суперечки, то нині загальновизнаним є чотири якісно відмінні середовища життя-вода, суходіл, ґрунт і організм. За визначенням Н.П. Наумова, середовищем називають все, що оточує організми, безпо­середньо або опосередковано впливає на їх стан, виживання та розмноження. Виходячи з цього визначення, безпосереднім ото­ченням будь-якого паразита (або його частиною) стає організм хазяїна. Зрозуміло, що найбільш нестандартним середовищем існування певних організмів є інші організми, що викликає сут­тєві зміни біології як перших, так і останніх.

Паразитизм - універсальне явище природи, яке, згідно з по­глядами більшості фахівців, виникло практично відразу після диференціювання життя на землі. Це практично загальне яви­ще, що полягає в прогресивному пристосуванні певних організ­мів до залежних умов існування.

Еволюція хвороб відбувалася разом з еволюцією самих орга­нізмів. Паразити, що походили від вільноіснуючих предків, ево­люціонували паралельно еволюції своїх хазяїв. Усе це призвело до надзвичайного поширення паразитизму як форми життя, яка простежується практично серед усіх організмів, що існують.

У процесі еволюції відбувається певна адаптація паразитів і хазяїв один до одного під впливом навколишнього середовища. При цьому найважливішим напрямком еволюції паразитизму вважається зменшення антагонізму та перехід на „мирне" співі­снування хазяїна та паразита.

Усю сукупність взаємовідносин паразита й хазяїна Б.О. Догель поділяє на три типи:

1)відносини, яким властива відсутність рівноваги ~ паразит по­гано приживається в цьому хазяїн!;

2)відносини, що характеризуються відсутністю рівноваги - па­разит стає летальним для хазяїна;

3)відносини, що характеризуються певним ступенем рівноваги між хазяїном і паразитом.

Згідно з поглядами більшості дослідників, під час історично­го розвитку хазяїно-паразитарних систем відбувається взаємна адаптація, загостреність відносин між цими особинами зменшу­ється, падає патогенність паразита та зростає толерантність ха­зяїна. Тому філогенетично наймолодші хазяїно-паразитарні си­стеми мають найгостріший антагонізм. Вважається, що одним з імовірних шляхів розвитку таких структур може бути біохіміч­не зближення антигенних структур паразита та хазяїна.

Імовірно, що в природі не існує середовища, у якому були б відсутні мікроорганізми - вони здатні використовувати навіть мінімальні умови для своєї життєдіяльності.

Кожний організм формує цілу екосистему з мікрофлорою, яка його заселяє. Ця екосистема є дуже динамічною, а взаємовідноси­ни в ній можуть набувати характеру мутуалізму, коменсалізму або паразитизму.

За певних умов (зниження природної резистентності) майже всі представники нормальної мікрофлори, за винятком біфідо-бактерій, можуть ставати причиною гнійно-запальних процесів (ангіни, менінгіти, абсцеси, сепсиси тощо). Дуже часто після кишкових хвороб та невдалого використання антибіотиків ви­никає дисбактеріоз - зміна кількісного складу нормальної мік­рофлори організму (у першу чергу - кишечнику). У цьому випад­ку зменшується кількість поширених представників нормальної мікрофлори, чутливих до дії антибіотиків, але зростає кількість несприйнятливих нечисленних у нормі мікроорганізмів (стафі­лококи, псевдомонади, кишкова паличка тощо).

Таким чином, макроорганізм постійно контактує з цілою ни­зкою асоціацій мікроорганізмів. Стан цих співвідношень зале­жить від багатьох чинників, тому виникає практична необхід­ність обмеження контакту з патогенними мікроорганізмами. Санітарно-мікробіологічні дослідження довкілля та продуктів споживання спрямовані перш за все на визначення фекального забруднення, у першу чергу бактерії групи кишкової палички тощо.

Одним із найскладніших питань сучасного природознавства є походження суперпаразитів - вірусів, які не здатні до функціо­нування за межами клітини-хазяїна. Вважається, що віруси вна­слідок простоти своєї будови походять від перших самовідтворюваних структур, з яких розвинулися й перші клітини. Однак їх здатність розмножуватися лише всередині клітини-хазяїна вка­зує на те, щовиникнути вони могли лише після клітин, коли від­булася стабілізація генетичного коду.

Сьогодні вчені дійшли висновку, що віруси мають свою особ­ливу еволюційну історію, якщо не повністю, то принаймні знач­ною мірою незалежну від еволюції організмів, у яких вони ре­продукуються.

Питання походження вірусів не менш складне, а тому на сьогодні існує кілька пояснень:

1) віруси - нащадки бактерій (результат їх глибокого морфофізіологічного регресу);

2)віруси - це клітинні органоїди, що заблукали (рибосоми, фраг­менти хромосом);

3)віруси - нащадки доклітинних форм життя, з яких виникли як клітини, так і сучасні віруси.

На думку деяких учених, віруси мають надто оригінальну неклітинну будову, яку не можна виводити з клітини. У зв'язку з цим перша теорія окремими вченими відкидається. Другу та третю теорії так само довести не можна, але більше прихильни­ків має друга.

 




Переглядів: 2251

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.