Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Паразитичні Апікомплексні (Apicomplexa)

Апікомплексні є цілісною, єдиною за своїм походженням групою найпростіших тварин. Усі вони, без винятку, є паразитами (пере­важна більшість - внутрішньоклітинні), яким властива однотип­ність своєрідних морфологічних структур і способів безстатевого розмноження. Життєвий цикл апікомплексних є однотипним і складається з чергування безстатевого розмноження (шизогонії), статевого процесу та спорогонії, попри численні варіації та відхи­лення. Еволюція життєвого циклу апікомплексних здійснюється за трьома основними напрямками:

1)вторинне скорочення життєвого циклу;

2)вторинне ускладнення життєвого циклу;

3)зміна співвідношення ендогенної та екзогенної частин циклу.

В окремих випадках хід життєвого циклу представників цієї групи спрощується за рахунок випадіння стадій статевого роз­множення (ряди Eugregarinida, Protococcidiida). Висока плодю­чість паразитів, яка необхідна для існування виду, підтримуєть­ся при цьому за рахунок появи своєрідних компенсаторних ме­ханізмів: забезпечується збільшення кількості ооцист, що фор­муються.

Більша частина апікомплексних є внутрішньоклітинними паразитами, тобто спеціалізованими організмами, які здатні існувати лише в певних умовах. Така вузька спеціалізація на­вряд чи може бути первинною. Предки сучасних апікомплексних, очевидно, були порожнинними паразитами, які локалізу­валися насамперед у целомі або в просвіті кишечнику хазяїна. Така локалізація зберігалася й у представників примітивного ряду Protococcidiida, які паразитують у морських безхребетних.

Перехід апікомплексних до внутрішньоклітинногопаразити­зму є результатом поступової й тривалої еволюції. її етапи пев­ною мірою можна простежити, аналізуючи перебіг життєвих ци­клів деяких сучасних видів, за характером міграцій паразитів організмом хазяїна тощо. Особливостей набувають життєві цик­ли Toxoplasma gondii та деяких представників роду Еітеrіа. Спорозоїти цих видів, що вийшли з ооцисти, не затримуються в кишечникухазяїна, а, оминаючи кишковий епітелій, мігрують до субмукози, де й захоплюються макрофагами. Подальша доля спороцистівможе бути різною. Більшість їх через певний час, залишившимакрофаги, повертається знову до кишечника й осе­ляється в клітинах кишкового епітелію. Незначна частина зану­рюється в клітини внутрішніхорганів, де перетворюється на трофозоїти й дає початок ряду безстатевих поколінь, які змі­нюють одне одного, розмножуючись шляхом ендодіогенії (рис. 9.9).

Представники ряду Coccidiida є збудниками важких захво­рювань як людини, так і свійських тварин. Найбільш важливою в практичному плані є родина Eimeriidae, яка нараховує близь­ко 800 видів паразитів переважно хребетних тварин. Хвороби, що викликаються представниками р. Еітеrіа і Isospora, мають спільну назву - кокцидіози (рис. 9.10).

Єдиним представником кокцидій, що паразитуєв в організмі людини є Eimeria hominis. Паразитують кокцидії в кишечнику людини викликаючи кишкові розлади з ознаками ентероколіту. Розпізнавання хвороби проводиться шляхом виявлення ооцист у фекаліях.

Більш відомим паразитом людини серед кокцидій є токсоплазма. СпорозоїтиТ. gondii, що потрапили до організму проміжного хазяїна (людина, гризуни тощо), потім не повертаються до ки­шечника, а залишаються внутрішньоклітиннимипаразитами різних органів. Людина заражається від тварин переважно алі­ментарним шляхом, вживаючи їжу тваринного походження. Але особливого значення в поширенні токсоплазмозу набувають кіш­ки, які є кінцевими хазяями та виділяють у довкілля ооцисти, якими й заражається людина. До цього ж у людини можливий і трансплацентарнии шлях передачі захворювання від матері ди­тині через плаценту; цілком можливим вважається й повітряно-пиловий шлях передавання ооцист. Токсоплазмоз людини протікає принципово подібно з токсоплазмозом собак. Зазвичай первинне зараження маскується під вірусне простудне захворювання. Потім токсоплазмоз переходить в хронічну латентну стадію. Перехід хронічного латентного токсоплазмозу в клінічно виражене захворювання відбувається у разі послаблення стану імунної системи. Токсоплазмоз у людини також супроводжується розвитком осередків руйнування тканин під час розмноження токсоплазм в клітинах внутрішніх органів. Особливо небезпечне ураження мозку. На жаль, у людей токсоплазми особливо схильні вражати нервову систему. Осередки руйнування, що виникають в мозку, потім оточуються фіброзною капсулою і кальцинуються. З часом ці вогнища можуть стати причиною порушення нормальної роботи центральної нервової системи. З ураженням мозку токсоплазмозом фахівці зв'язують розвиток неврологічних і психічних порушень.

Особливо небезпечне зараження токсоплазмозом жінки під час вагітності чи безпосередньо перед зачаттям. Таке зараження може привести до ураження токсоплазмами плоду і народження дитини з важкою вродженою патологією. За даними американської і угорської статистики, токсоплазмозом під час вагітності заражається близько 0, 1% жінок.

Більшості апікомплекних властиве чергування ендогенної й екзогенної частин життєвого циклу. У ряді випадків екзогенна частина циклу цілком випадає, а пе­редача інвазійних стадій від однієї особини хазяїна іншій здійснюється переносником-кровососом. Типовим прикладом таких змін є життєвий цикл малярійного плазмодія.

Родина Plasmodiidae представлена єдиним родом Plasmodium, представники якого паразитують у плазунів, птахів та ссавців (у людини спостерігається паразитування чотирьох видів, а хвороба яку вони викликають, має спільну назву - малярія). Основними збудниками малярії в людини є Plasmodium vivax, P. malariae, P. ovale i P. falciparum. Життєвий цикл цих паразитів складається з трьох основних етапів (рис. 5.1):

1)екзоеритроцитарна шизогонія — безстатеве розмноження в клітинах внутрішніх органів;

2)ендоеритроцитарна шизогонія - розмноження в еритроцитах хребетних хазяїв;

3)статеве розмноження в переноснику (комарі роду Anopheles).

Зараження тварини відбувається шляхом інокуляції спорозоїтів переносником при кровоссанні, переважно малярійним комаром. У тілі птаха спорозоїти проникають до клітин ретикулоендотеліальної системи, а в сса­вців - до клітин печінки, де відбувається первинна екзоеритроцитариа шизогонія. Більшість мерозоїтів, що утворюються вна­слідок цього процесу, проникають в еритроцити й дають поча­ток ендоеритроцитарним шизонтам. Після кількох змін поко­лінь ендоеритроцитарних шизонтів частина мерозоїтів дає поча­ток макро- та мікрогамонтам, подальший розвиток яких відбу­вається лише в організмі комахи-переносника. Саме в кишечни­ку останніх відбувається утворення гамет з подальшим процесом копуляції. Утворена оокінета (рухлива зигота кров'яних споро­виків) занурюється в стінку кишечнику кровосисного комара, де перетворюється на ооцисту.

Через відсутність стадій, розвиток яких відбувається в навко­лишньому середовищі, паразити втрачають таке захисне присто­сування, як спори. Процес спорогонії завершується утворенням численних спорозоїтів, які мігрують до клітин слинних залоз кровосисного комара, звідки під час живлення інвазують нового хазяїна.

Захворювання малярією клінічно виражається в нападах лихоманки, що повторюються, супроводжуються підйомами температури; при цьому часто буває збільшена селезінка. За відсутності лікування напади лихоманки повторюються систематично впродовж тривалого часу. В результаті захворювання настає найсильніше виснаження організму.

 




Переглядів: 2128

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.