Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Паразитичні Трематоди (Trematoda)

Усі трематоди (клас нараховує близько 4 тис. видів) - ендопаразити, які мешкають переважно в різних відділах травного тракту хребетних. Значна кількість видів пристосувалася й до паразити­зму в інших органах і тканинах хазяїна: печінці, легенях, нир­ках, порожнині тіла, крові тощо. Унаслідок з ендопаразитичного способу існування органи прикріплення трематоди представлені мускулистими, добре розвиненими присосками (у переважної більшості - ротова та черевна) та хітиноїдними шипиками.

Морфологічно трематоди відповідають загальній характери­стиці типу Plathelminthes, але мають певні відмінності в життє­вих циклах. Останні є досить складними й пов'язані як зі змі­ною тварин-хазяїв, так і з чергуванням поколінь.

У життєвому циклі трематод відбувається зміна трьох різних поколінь. Першим поколінням є материнська спороциста, яка розвивається з метаморфозом (личинка - мірацидій) і розмножу­ється партеногенетичним шляхом. Друге покоління також партеногенетичне, розвивається без метаморфозу. У життєвих циклах деяких трематод спостерігаються додаткові покоління дочірніх спороцист чи дочірніх редій. Третьому поколінню, яке є гермафро­дитним, властивий метаморфоз. У їх розвитку спостерігаються личинкові фази - церкарій, метацеркарій або адолескарій. Цьо­му поколінню притаманне амфігенне розмноження. Таким чином, у життєвому циклі трематод відбувається гетерогонія.

Виникнення другого проміжного хазяїна можна вважати кін­цевим етапом еволюції життєвого циклу трематод. Дефінітивний хазяїн з другим проміжним завжди пов'язаний відносинами "хи­жак - жертва", що забезпечує його зараження. Хижі хребетні залучилися до кола дефінітивних хазяїв трематод саме після за­вершення цього етапу їх еволюції.

Таким чином, у найбільш складному типі розвитку в життє­вому циклі трематод спостерігається чергування поколінь із дво­разовою зміною хазяїв. Так, у Paragonimus westermannl марита паразитує в легенях кішки, собаки, свині або людини. Яйця виводяться в навколишнє середовище або при відхарку­ванні з мокротинням, або, потрапивши через гортань і глотку, - травним каналом з екскрементами. У яйцях міститься міраци­дій, який у воді вивільняється з яйцевих оболонок і всвердлюється в першого проміжного хазяїна (равлик род. Меіапіа).

У печінці молюска останній зазнає метаморфозу (втрата ли­чинкових органів), спрощується й перетворюється на спороцис­ту, її тіло є мішком із зародковими клітинами, з яких розвиваються ембріони (зародкові кулі), а в подальшому - особини на­ступного покоління.

Отже, унаслідок партеногенезу з зародкових клітин розвива­ються редії, які залишаються паразитувати так само в печінці молюска (відрізняються від попереднього покоління наявністю кишечника та спеціального статевого отвору). У них утворюються знову редії (дочірні) або безпосередньо церкарїі - зародки нового покоління, які виходять з молюска й заражають другого промі­жного хазяїна - раків або прісноводних крабів. Церкарії просве­рдлюють панцир нового хазяїна, інцистуються в його м'язах та внутрішніх органах (перетворюється на метацеркарії). Дефіні­тивний хазяїн заражається при з'їданні другого проміжного ха­зяїна.

Таким чином, у цього виду спостерігається чергування трьох різних поколінь: типового гермафродитного (дорослі черви) та двох партеногенетичних (спороцисти й редії). У циклі відбуваються дві агломерації (у тілі молюска за рахунок розмноження спороцист і редій) та дворазова дисперсія - мірацидіїв і церкаріїв.

Мірацидії багатьох видів трематод (род. Opistorchiidae, Plagiorchiidae тощо) у водному середовищі не вилуплюються - Інвазійними є яйця зі сформованим мірацидієм, як у Dicrocoelium lanceatum. Також замість членистоногих другим проміжним хазяїном можуть виступати іншібезхребетні й на­віть хребетні тварини, як у котячої двоустки (Opisthorchis felineus).

Але в трематод спостерігаються численні зміни цього типо­вого циклу розвитку. Це може стосуватися другого проміжного хазяїна, як у печінкової та кров'яної двоусток. Причому, якщо у Fasciola hepatica церкарії ще зберегли здатність інцистуватися (перетворюються на адолескарій), то в представників Schistosoma заражує дефінітивного хазяїна безпосередньо церкарій, який активно проникає крізь шкіру.

Можуть змінюватися також окремі стадії циклу, що відбува­ються в першому проміжному хазяїні.

Ще більшого спрощення набуває цикл розвитку таких пара­зитів, як род. Cyclocoelum та Tracheophilus sisowi, марити яких паразитують у дихальній системі качок. Мірацидій цих трема­тод проникає до тіла равликів (род. Limnaea або Planorbis), де в редіях формуються церкарії, які інцистуються. Качка заража­ється, коли з'їдає равлика.

Відома велика кількість трематод, які викликають певні захворювання людини, свійських та диких тварин. Вони можуть чинити на організм хазяїна різноманітний негативний вплив че­рез міграції його тканинами, унаслідок живлення, прикріплен­ня тощо. Велике значення має закупорення протоків і кровоно­сних судин, а також інтоксикація продуктами метаболізму па­разита. При значних інвазіях може відбуватися виснаження хазяїна через "відбирання їжі". Також трематоди можуть сприя­ти появі й росту в організмі хазяїна новоутворень, зокрема зло­якісних.




Переглядів: 1569

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.