Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Перша допомога при ушкодженні м'яких тканин, суглобів і кісток

Травма - анатомічне і функціональне порушення тканин і органів, що виникає в результаті дії факторів зовнішнього середовища.

Пошкодження, які виникають унаслідок раптової дії на тканини організму, називаються гострими травмами.

Пошкодження, що виникають від багатьох окремих і постій­них подразників малої сили, що не можуть за одноразової дії завдати травми, називають хронічними травмами.

Розтягнення і розриви зв'язокхарактеризуються припухліс­тю та рухливістю в невластивому суглобу напрямку.

При ударах швидко виникає припухлість, під шкірою з'явля­ються гематоми (скупчення крові), які є дуже болючими і викли­кають помірне обмеження руху кінцівки. Внутрішні травми (мо­зку, печінки, нирок, легенів) можуть призвести навіть до смерті. Потерпілий потребує спокою. На місце ураження наклада­ють тугу пов'язку, прикладають щось холодне (пакет з льодом, пляшку з холодною водою). Розтягнення характеризується по­явою різкого болю, швидким розвитком набрякання в області травми, суттєвим порушенням функцій суглоба.

Долікарська допомога при розтягненні зв'язок - туга пов'я­зка, фіксація суглоба, холод на уражене місце, холодні компреси. Як і при розриві сухожилля, слід забезпечити повний спокій, накласти тугу пов'язку, зафіксувати уражене місце. Признача­ється анальгін або амідопірин.

Стисканнявиникає від тиску великої ваги (стін, землі тощо при землетрусах, обвалах, зсувах), що призводить до роздавлю­вання м'язів, підшкірної жирової клітковини, судин, шоку і от­руєння організму продуктами розкладання м'яких тканин.

Долікарська допомога - організація заходів щодо негайного звільнення потерпілого з-під завалів. Накладають джгут на ушко­джену частину кінцівки якомога ближче до її кінця; щоб запобіг­ти гангрені, обкладають льодом або змоченою в холодній воді тка­ниною. Пошкоджені кінцівки іммобілізують за допомогою шини, виводять постраждалого з шоку, тепло вкривають, дають випити вина або горілки, чаю, кави, вводять 1 мл однопроцентного розчину морфіну, серцеві засоби і негайно відправляють до лікарні.

Вивих - пошкодження суглоба, при якому відбувається змі­щення частин кісток у його порожнині з виходом однієї з них через розрив у тканинах тощо. Виникає під дією непрямої трав­ми. Спостерігається біль, різка деформація суглоба, фіксація кі­нцівки в неприродному положенні. При лікуванні використову­ють холод, знеболювальне. Вивих може виправляти лише лікар. Важливо не сплутати вивих з переломом.

Перелом- порушення цільності кісток. Переломи бувають травматичні і патологічні, закриті (без пошкоджень шкіри) і від­криті (шкіра пошкоджена в зоні перелому).

Відкриті переломи небезпечні тим, що вони можуть інфіку­вати уламки і розвинути остеомієліт.

Переломи бувають повні й неповні. При неповному переломі порушується якась частина поперечних кісток, з'являються трі­щини.

Переломи за формою поділяються на поперечні, косі, спіраль­ні, осколочні, від стискання, компресійні тощо.

Бувають зміщення кісткових уламків під кутом, зміщення за довжиною, бокові зміщення.

Переломам притаманні різкий біль, порушення функції вра­женої ділянки, набряк і крововилив у зоні перелому, укорочення кінцівки, ненормальна патологічна рухомість кістки. При пере­ломах спостерігається нерівність кісток, хрумтіння при натис­канні, у випадку відкритого перелому виступає уламок кістки.

Заходи долікарської допомоги при переломах: фіксація кіс­ток в області перелому; протишокові заходи; транспортування до медпункту. Основне завдання - закріпити пошкоджені кістки, суглоби, зв'язані з ними кінцівки в нерухомому і найзручнішо­му для потерпілого стані.

Іммобілізація зменшує біль. Це основний засіб попереджен­ня шоку. Найчастіше зустрічаються переломи кінцівок. Прави­льна фіксація пошкоджених кінцівок попереджує зміщення ула­мків, зменшує пошкодження судин, нервів, м'язів і шкіри гостри­ми краями уражених кісток. Накладають транспортні шини з підручного твердого матеріалу. При відкритому переломі кінці­вки біля рани обробляють йодом, антисептиком і накладають асептичну пов'язку.

При транспортуванні шину надійно закріплюють, щоб добре зафіксувати область перелому; під шину підкладають вату, тка­нину; фіксують 2 суглоби вище і нижче перелому. Правильна фіксація запобігає шоку (рис. 3.31-3.34).

       
 
   
 

 

 


 

Перелом черепа. Спостерігається пухлинне набрякання мозку, часткове руйнування мозкової тканини. Настає запаморо­чення, нудота, блювання, сповільнення пульсу, втрата пам'яті (ам­незія), порушення міміки і мови.

При переломі кісток черепа слід забезпечити потерпілому стан спокою в горизонтальному положенні, накласти лід на го­лову. При втраті свідомості очистити ротову порожнину від блю­вотиння, покласти потерпілого у фіксоване стабільне положен­ня, рани оберігають від інфікування.

Слід укрити потерпілого, дати випити горілки, вина, гарячого чаю або кави, ввести морфій.

Ушкодження черепа і мозку. Ушкодження черепа призво­дить до струсу мозку, забою черепа, стискання.

Транспортування - на ношах у положенні на спині. Накла­дають ватяно-марлеві кільця, надувну подушку, оберігають від блювання. Транспортувати у фіксованому стабільному положенні, запобігати западанню язика та асфіксії блювотними масами.

При переломі кісток носа починається кровотеча. Потерпі­лого в напівсидячому стані транспортують до лікарського за­кладу, на перенісся накладають лід.

При ушкодженні щелепи потерпілого в сидячому стані транс­портують до лікарні з легким нахилом голови вперед, попере­джають асфіксію кров'ю, слиною або запалим язиком. Наклада­ють фіксуючу пов'язку (рис. 3.35).

При переломі шийної частини хребта голову у лежачого на підлозі потерпілого фіксують ватяною пов'язкою у вигляді нашийника або у вигляді великої підкови навколо голови.

 

Рис. 3.35. Пов'язка при переломах кісток верхньої та нижньої щелеп

 

При переломі ключиці в потерпілого спостерігається біль, при пухлість. У пахвову ямку кладуть жмут вати, руку згинають під прямим кутом до тулуба, бинтують від кінцівки до спини, під­в'язують нижче ліктя косинкою до шиї, на уражене місце прикладають щось холодне.

При переломі хребта виникає різкий біль, неможливо пово­рухнутись, зігнутися. Щоб тулуб не згинався і не сталося ушкодження спинного мозку, підкладають дошку, фіксують на но­шах. Заборонено піднімати за руки і ноги, щоб кістки не пошко­дили спинний мозок, нерви, м'які тканини. Потерпілого не мож­на садити.

При переломі кісток тазу під коліна потерпілого, що лежить на спині, підкладають валик з пальта, брезенту, ноги напівзігнуті. При переломі кісток рук і ніг накладають дерев'яні шини, холод, руку підвішують, забезпечують повний спокій усієї кінцівки.

При переломі ребер відчувається біль під час дихання, каш­лю, при русі, тому туго бинтують рушником груди, стягують їх бинтами під час видиху.




Переглядів: 4786

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.