Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ТЕМА 4 – 1 год. Інфекційні захворювання. Характеристика деяких збудників. Правила поведінки населення при проведенні ізоляційно-обмежувальних заходів.

 

Науково-технічний прогрес характерний інтенсивним розвитком хімічного виробництва, втіленням хімічних процесів і матеріалів у виробничі процеси. Серед хімічних речовин, які використовуються у виробництві є і такі, що в кількостях вище допустимих концентрацій, небезпечні для здоров’я, а іноді і життя як робітників і службовців самого об’єкту, так і для населення, яке проживає поблизу.

Ці речовини називаються сильнодіючими отруйними речовинами (СДОР). На території України розміщено більше 1810 хімічно небезпечних об’єктів; їх діяльність пов’язана з виробництвом, використанням, зберіганням і транспортуванням сильнодіючих отруйних речовин (СДОР) більше 100 найменувань, а в зонах їх розміщення проживає понад 22 млн. чол.

Небезпека функціонування цих об’єктів господарської діяльності пов’язана з імовірністю аварійних викидів (виливів) великої кількості СДОР за межі об’єктів, оскільки на багатьох із них зберігається 3-15 добовий запас хімічних речовин.

До найбільш розповсюджених СДОР відносяться: аміак, хлор, соляна кислота, сірчана і азотна кислоти, сірчаний газ, сірководень, сірковуглець та ін. В м. Києві вони використовується на 36 об’єктах.

Збільшення потенційної небезпеки виникнення, можливі важкі наслідки обумовлюють актуальність захисту населення і ліквідації наслідків хімічних надзвичайних ситуацій

Розглядаємо СДОР, під дією яких може опинитися населення м. Києва. Для цього зупинимося на головних параметрах та визначеннях.

СДОР – сильнодіючими отруйними речовинами називаються хімічні сполуки, які в певних кількостях, що перевищують гранично допустимі концентрації (ГДК), негативно впливають на людей, сільськогосподарських тварин, рослин та викликають у них ураження різного ступеня, завдають шкоду довкіллю.

Зона можливого хімічного зараження (ЗМХЗ) – територія, в межах якої під впливом зміни напрямку вітру може виникнути переміщення хмари СДОР. При прогнозуванні ЗМХЗ є площа круга з радіусом, який дорівнює глибині розповсюдження пари СДОР з концентраціями ураження.

Зона хімічного забруднення (ЗХЗ) – територія, яка включає осередок хімічного забруднення і ділянки місцевості, над якими утворилася хмара СДОР.

Концентрація – кількість СДОР в одиниці об’єму (мг\куб.м., мг\л).

Щільність - кількість СДОР на одиницю площі (г\кв.м.).

Токсодоза (грец. toxikon – отрута) – кількість речовини (в одиницях маси), віднесена до одиниці об’єму і до одиниці часу. Токсодоза характеризує кількість токсичної речовини, поглинутої організмом за певний інтервал часу.

Гранично допустима концентрація (ГДК) робочої зони (ГДК р.з.) – максимальна концентрація СДОР, при якій протягом робочого дня при 8-годинному робочому часі не виникає професійного захворювання.

 

ГДК небезпечного порогу (ГДК н.п.) – максимальна концентрація, при якій протягом 70 років СДОР не спричиняє відхилень у стані здоров’я.

ГДК – встановлюються на підставі медико-біологічних досліджень і є обов’язковими для виконання адміністрацією підприємств і організацій.

Порогова токсодоза PD (P від англ. Primary – початковий) – кількість отруйних речовин, що викликає початкові ознаки ураження організму з певною вірогідністю або, що одне і те ж саме, початкові ознаки ураження у певного відсотка людей (тварин). Порогові доксодози позначають PD100 , PD50.

Середня порогова токсодоза (РD50) – доза, яка викликає початкові симптоми ураження СДОР у 50% уражених. Це найменша кількість речовини, яка може викликати відчутний фізіологічний ефект.

 

Середня смертельна (токсодоза LC50 – L- від англ.. letalis - смертельний) – доза, яка призводить до загибелі 50% людей або тварин при 2-4 годинній інгаляційній дії СДОР.

Сильнодіючі отруйні речовини, їх властивості, вплив на живий організм, перша допомога при ураженні ними, заходи щодо знезараження.

Аміак (NH3) – безбарвний газ із задушливим різким запахом. Розчиняється у воді, ефірі та інших органічних розчинах. Водяний розчин має лужну реакцію. Запах – нашатирного спирту (10 %); аміачна вода (розчин 18-20 %) tкип.= -33оС. Перевозять в сталевих балонах жовтого кольору з чорним надписом “АМІАК”,в залізничних цистернах або трубопроводом (газ). Пара в 2 рази легша ніж повітря (0,6). Суха суміш з повітрям є вибухонебезпечна при 15-28 %.

Рідкий аміак викликає обмороження.

ГДК н.п.= 0,2 мг/м 3 (середньодобова і разова)

ГДК р.з. = 20 мг/м 3 (0,02 мг/л).

Поріг сприйняття = 40 мг\л. Концентрація ураження = 100 мг/м 3.

 

Небезпечний при вдиханні парів, попаданні на шкіру та слизові оболонки.

Клінічні ознаки отруєння, ступінь тяжкості.

1. Легкий ступінь отруєння – подразнення слизової оболонки очей (сльозотеча), ураження верхніх дихальних шляхів (чхання, горло дере, печія, біль в горлі при ковтанні).

2. Середній ступінь отруєння – головна біль, загальна слабість, запаморочення, порушення ходи, нудота, блювота, серцебиття, судоми.

3. Тяжкий ступінь отруєння – порушення дихання, діяльності серцево-судинної системи.

Виявлення: УГ-2, ВПХР (індикаторна трубка (ІТ) - жовте маркування, наповнювач – світло-зеленого кольору).

Захист: промисловий протигаз з коробкою марки КД (коробка сірого кольору, захищає від аміаку, сірководню і їх сумішів); цивільні протигази з ДПГ-1, ДПГ-3 (допоміжний патрон гопкалітовий), ізолюючий протигаз.

Захист шкіри: прогумовані костюми, чоботи, рукавички.

Перша допомога:

- одягнути протигаз: КД, ГП-5 з ДПГ-1, ДПГ-3; в разі його відсутності ватно-марлева пов’язка змочена борною кислотою;

- винести з зони зараження в положенні лежачи;

- забезпечити тепло і спокій;

- дати зволожений кисень;

- шкіру, слизові і очі промивати 15 хвилин водою або 2 % розчином борної кислоти;

- в очі закапати 2-3 краплі (30 %) альбуциду або 1-2 краплі 1% розчину новокаїну;

- в ніс – теплу оливкову або персикову олію;

- в разі утрудненого дихання закапати в ніс 2-3% розчин ефедрину (4-5 крапель), гірчичники на шию;

- пиття лужної мінеральної води типу „Поляна Квасова”, теплого молока;

- на шкіру примочки з 5 % розчину оцтової, лимонної або соляної кислоти;

- відправити до лікарні.




Переглядів: 574

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.