Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Склад економічних елементів витрат діяльності

Найменування елементу Склад витрат
Матеріальні затрати вартість витрачених сировини й основних матеріалів, купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів
Витрати на оплату праці заробітна плата за тарифами та розцінками, премії та заохочення, матеріальна допомога, оплата відпусток та іншого невідпрацьованого часу, компенсаційні виплати, інші витрати на оплату праці
Відрахування на соціальні заходи нарахування єдиного соціального внеску на основну і додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати
Амортизація амортизація основних засобів, інших необоротних активів і нематеріальних активів
Інші операційні витрати інші витрати операційної діяльності, які не ввійшли до вищеназваних елементів, зокрема витрати на відрядження, на послуги зв’язку, плата за розрахунково-касове обслуговування, податки та збори й інші платежі

Не менш важливими є витрати за способом включення до собівартості продукції (прямі та непрямі витрати) та за відношенням до обсягу діяльності (зміні та постійні).

Прямі витрати – витрати, що безпосередньо пов’язані із виробництвом певних видів продукції (робіт, послуг) та включаються до собівартості окремих видів продукції на підставі первинних документів (витрати матеріалів, заробітна плата виробничих робітників, інші прямі витрати).

Непрямі витрати – пов’язані з виробництвом в цілому (витрати на обслуговування і управління виробництвом. До собівартості окремих видів продукції вони включаються шляхом розподілу пропорційно до встановленої бази.

Змінні витрати – витрати, що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно до зміни обсягу дільності – витрати матеріалів, заробітна плата робітників, що виготовляють продукцію, інші витрати.

Постійні витрати –витрати, що залишаються незмінними (або майже незмінними) при зміні обсягу діяльності – витрати на управління виробництвом та інші загально виробничі витрати.

Для обліку витрат призначені рахунки бухгалтерського обліку класу 8 «Витрати за елементами» (рахунки 80-85) та рахунки класу 9 «Витрати діяльності» (рахунки 90-99).

Зазначені рахунки є активними, за дебетом рахунків відображається формування (збільшення) витрат, за кредитом – списання (зменшення) витрат.

Рахунки класу 8 (80-85) є транзитними. За дебетом цих рахунків відображається виникнення витрат за їх видами, за кредитом – списання витрат за місцями виникнення, видами діяльності. З них: рахунки 80-84 призначені для обліку витрат операційної діяльності; а рахунок 85 «Інші витрати» - для узагальнення інформації про витрати, пов’язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю, а також витрат, які виникли внаслідок надзвичайних подій та ліквідації їх наслідків (використовують підприємства, які не застосовують рахунки класу 9).

Рахунки класу 9 призначені для узагальнення інформації про витрати звітного періоду за видами діяльності.

В кінці звітного періоду (місяця, кварталу) витрати з рахунків класу 9 списуються на рахунок 79 «Фінансові результати».

Відповідно до Інструкції № 291 рахунки класу 9 «Витрати діяльності» ведуться усіма підприємствами, крім суб’єктів малого підприємництва, а також інших організацій, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності з відкриттям за власним рішенням рахунків класу 8 «Витрати за елементами».

Крім того, малі підприємства та інші організації, діяльність яких не спрямована на ведення комерційної діяльності, можуть вести бухгалтерський облік витрат як з використанням рахунків класу 8 так і у загальному порядку (з використанням рахунків класу 9).

Таким чином, облік витрат у системі рахунків бухгалтерського обліку може здійснюватися за наступними варіантами:

- з використанням рахунків класів 8 і 9;

- з використанням рахунків тільки класу 9;

- з використанням рахунків тільки класу 8.

Для відображення витрат при журнальній формі обліку призначенi: журнал № 5, де відображаються данi щодо витрат за дебетом рахунку 23 «Виробництво» та всіх рахунків 9 класу (90, 91, 92, 93, 94 та 99) у кореспонденцiї з кредитом рахунків, якi формують собiвартiсть продукцiї (прямi та загальновиробничi витрати); № 5А – коли підприємство веде облік витрат за елементами (при використанні рахунків класу 8), при журнально-ордерній – журнал-ордер № 10 та № 10/1, при автоматизованій – витрати відображаються у відповідних машинограмах.

Для складання Журналiв 5 i 5А використовуються данi первинних документiв, накопичувальних вiдомостей, аркушiв розшифровок, iнших журналiв тощо.

На пiдставi первинних документiв данi про витрати дiяльностi вiдображаються в облiкових регістрах, інформація яких потім використовується для заповнення Головної книги та фінансової звітності.

Нижче розглянемо облік витрат за видами дiяльностi.

Облiк операцiйних витрат.

Вiдповiдно до П(С)БО 16 «Витрати» витрати подляються на адмiнiстративнi витрати, витрати на збут та iншi операцiйні витрати.

Адмiнiстративними є витрати, повязанi з обслуговуванням виробництва й управлiння ним у масштабi всього підприємства. Склад адмiнiстративних витрат наведено на рисунку 18.19-3.

 

 


Рис. 18-19.3 - Склад адміністративних витрат підприємства згідно з П(С)БО 16

 

Первинними документами при відображені накопичення адмістративних витрат є накладна, рахунок, звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, ВКО, розрахунок бухгалтеріі тощо.

Облік адміністративних витрат ведеться на рахунку 92 «Адміністративні витрати», де за дебетом рахунку відображається сума визнаних адміністративних витрат, за кредитом – списання на фінансові результати.

Аналітичний облік адмістративних витрат ведеться за статтями витрат або в розрізі елементів витрат.

 

 

Витрати на збут - витрати, пов'язані з реалізацією продукції (товарів): витрати на утримання підрозділів, що займаються збутом продукції (товарів), рекламу, доставку продукції споживачам тощо.

Склад витрат на збут наведено на рисунку 18-19.4.

 

 

 

 


Рис. 18-19.4- Склад витрат на збут згідно з П(С)БО 16

 

Первинними документами при відображенні накопичення витрат на збут є накладна, рахунок, ВКО, розрахунок бухгалтерії тощо.

Облік витрат, повязаних із збутом (реалізацією, продажем) продукції, товарів, робіт та послуг, ведеться на рахунку 93 «Витрати на збут», де за дебетом відображається сума визнаних витрат на збут, а за кредитом – списання на фінансові результати.

Інші витрати операційної діяльності включають витрати на дослідження і розробки, собівартість реалізованих виробничих запасів, іноземної валюти, визнані штрафи, пені, неустойки та інші витрати та ведеться на рахунку 94 «Iнші витрати операційної діяльності», де за дебетом рахунку відображається сума визнаних витрат, а за кредитом – їх списання на рахунок на фінансові результати.

Первинними документами при відображенні накопичення інших витрат операційної діяльності є накладна, акт про уцінку, iнвентаризаційний опис, порiвняльна вiдомiсть, розрахунок бухгалтерії (довідка) тощо.

 

Облiк витрат іншої звичайної дiяльностi.

Iнша звичайна дiяльнiсть подiляється на iнвестицiйну та фінансову дiяльність.

Пiд фiнансовою дiяльнiстю розумiють діяльнiсть, яка призводить до змiн розмiру i складу власного та позикового капiталу пiприємства. У результатi такої дiяльностi виникають фiнансовi витрати.

Згiдно з П(С)БО 31 фінансові витрати – це витрати по сплаті відсотків та інші витрати підприємства, пов`язані із позиками, до яких відносяться позики, векселі, облігації, а також інші види короткострокових та довгострокових зобов`язань, на які нараховуються відсотки. До таких витрат належать:

- відсотки по банківським овердрафтам, короткостроковим та довгостроковим позикам;

- результати понесені в результаті емісії облігацій;

- додаткові витрати, понесені в результаті організації отримання позики;

- фінансові витрати у рамках фінансового лізингу;

- курсові різниці, які виникають у результаті отримання позик в іноземній валюті, пов`язані з витратами на сплату відсотків тощо.

Для обліку фінансових витрат призначено рахунок 95 «Фiнансовi витрати», де за дебетом рахунку відображається сума визнаних витрат, за кредитом – списання на фінансові результати.

Рахунок 95 «Фiнансовi витрати» має наступні субрахунки (табл. 18-19.3)

- 951 «Вiдсотки за кредит»;

- 952 «Iншi фiнансовi витрати».

 

Таблиця 18-19.3

 

Характеристика рахунку 95 “Фiнансовi витрати” за субрахунками

 

Код субрахунку Назва Характеристика
Вiдсотки за кредит Використовують для узагальнення інформації щодо витрат пов`язаних з нарахуванням за користування кредитами банкiв
Iншi фiнансовi витрати Використовують для узагальнення інформації про витрати, що пов`язані із залученням позикового капіталу, зокрема витрат, пов`язаних з випуском, утриманням та обігом власних цінних паперів за договорами кредитування (крім банківських кредитiв), фiнансового лiзингу тощо

 

Аналітичний облік ведеться за ознаками, визначеними підприємством для забезпечення потреб управління необхідною інформацією.

Первинними документами при відображенні накопичення фінансових витрат є ВКО, виписка банку, довідка бухгалтерії тощо.

У ході здійснення діяльності підприємство може зазнавати втрат від участі в капіталі.

Метод участі в капіталі передбачає збільшення або зменшення балансової вартості фінансових інвестицій на суму, відповідно збільшення або зменшення частки інвестора у власному капіталі об`єкта інвестування. Такими інвестиціями можут бути інвестиції в асоційовані або спільні підприємства.

Первинними документами з відображення суми втрат від участі капіталі та їх списання на фінансові результати є довідки (розрахунки) бухгалтерії тощо.

Облік таких інвестицій ведеться на рахунку 96 «Втрати від участі в капіталі», де за дебетом –рахунку відображається сума визнаних витрат, щза кредитом – списання витрат.

Рахунок 96 «Втрати вiд участi в капіталі» має наступні субрахунки ( табл. 18-19.4):

- 961 «Втрати вiд iнвестицiй в асоцiйованi пiдприємства»;

- 962 «Втрати вiд спільної дiяльності»;

- 963 «Втрати вiд iнвестицiй в дочiрнi пiдприємства».

 

 

Таблиця 18-19.4

 

Характеристика рахунку 96 “Втрати вiд участi в капіталі” за субрахунками

 

Код субрахунку Назва Характеристика
Втрати вiд iнвестицiй в асоцiйованi пiдприємства Використовують для узагальнення інформації щодо втрат пов`язаних зi зменшенням частки iнвестора в чистих активах об`єкта iнвестування внаслiдок одержання асоцiйованими пiдприємствами збиткiв
Втрати вiд спільної дiяльності Використовують для узагальнення інформації про витрати, що пов`язані зі зменшенням частки інвестора в чистих активах об`єкта інвестування внаслідок одержання спільними підприємствами збитків
Втрати вiд iнвестицiй в дочiрнi пiдприємства Використовують для узагальнення інформації про витрати, що пов`язанi зi зменшенням частки інвестора в чистих активах об`єкта iнвестування внаслідок одержання дочірнiми пiдприємствами збитків

 

 

Наведемо приклад розрахунку втрат від участі в капіталі.

Приклад.

Підприємство АТ «Промінвестторг» має інвестиції в декількох підприємствах, а саме: в ДП «Сузір’я» - 27%; ДП «Асторія» - 42%; ДП «Фенікс» - 38%.

За звітний період спільні підприємства одержали збитки в сумі: ДП «Сузір’я» - 170 тис. грн; ДП «Асторія» - 330 тис. грн..; ДП «Фенікс» - 200 тис. грн.

Необхідно обчислити втрати від участі в капіталі:

Рішення.

 

Розрахунок втрат від участі в капіталі

Назва асоційованого або дочірнього підприємства Частка в капіталі (%) асоційованого або дочірнього підприємства, що належить підприємству Сума збитку спільного або дочір-нього підприємства у звітному періоді, тис. грн. Втрати від участі в капіталі, тис. грн. (гр. 2 * гр. 3 : 100)
1 2 3 4
ДП «Сузір`я» 27,0 170,0 27,0*170,0 = 45,9 100
ДП «Асторія» 42,0 330,0 138,6
ДП «Фенікс» 38,0 200,00 76,0
Разом Х 700,00 260,5

 

 

Облiк витрат надзвичайної дiяльностi.

До надзвичайної дiяльностi вiдносять такi операції або події, які вiдрізняються від звичайної дiяльностi та не вiдбуваються часто або регулярно.

Пiд надзвичайними витратами розумiють невiдшкодованi збитки вiд надзвичайних подій, включаючи витрати на запобiгання виникненню втрат вiд стихiйного лиха та техногенних аварiй, якi визначеннi за вирахуванням суми страхового вiдшкодування та покриття втрат від надзвичайних ситуацiй за рахунок інших джерел.

Облік таких втрат і витрат ведеться на рахунку 99 «Надзвичайні витрати», де за дебетом рахунку відображається сума визнаних витрат, за кредитом - списання.

Рахунок 99 «Надзвичайнi витрати» має наступні субрахунки (табл. 18-19.5):

- 991 «Втрати вiд стихiйного лиха»;

- 992 «Втрати вiд техногенних катастроф і аварiй»;

- 993 «Iншi надзвичайнi витрати».

 

Таблиця 18-19.5

 

Характеристика рахунку 99 “ Надзвичайнi витрати ” за субрахунками

 

Код субрахунку Назва Характеристика
Втрати вiд стихiйного лиха Використовують для узагальнення інформації щодо втрат від стихійного лиха: повінь, землетрус, град, буря, тощо, викликані природними явищами
Втрати вiд техногенних катастроф і аварiй Використовують для узагальнення інформації про втрати, понесені підприємством у результаті техногенних катастроф, аварій i пожеж, що сталися на самому підприємстві чи iн.
Iншi надзвичайнi витрати Використовують для узагальнення інформації про втрати вiд iнших надзвичайних подiй: втрати внаслiдок соцiальних хвилювань, повстання, масових хвилювань, громадської демонстрації, різкої змiни чинного законодавства

 

Первинними документами при відображенні суми визнаних витрат є накладна, рахуноку, акт виконаних робіт, розрвахунок бухгалтерії тощо.

 

 




Переглядів: 979

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.