Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Суб’єкти права промислової власності

 

До суб’єктів права промислової власності відносяться, в першу чергу, патентовласники та інші особи, які набули цих прав по договору чи по закону.

Цивільний кодекс України визначає суб`єктами патентного права винахідника, автора промислового зразка та інших осіб, що набули прав на ці об`єкти на підставі договору чи закону.

Винахідник - це спеціаліст, як правило, в технічній сфері, який створив винахід чи є автором корисної моделі.

Автор промислового зразка – це фiзична особа, творчою працею якоï створено твiр.

Патентовласниками визнаються особи, які на законних правах володіють патентом на винахід, корисну модель і промисловий зразок. Такими можуть бути: сам винахідник, автор; роботодавець (при службових винаходах); особа, зазначена автором у заявцi на видачу патенту; правонаступники; договiрний патентовласник (якщо патент переданий за договором за плату будь-якiй фiзичнiй або юридичнiй особi).

Ліцензіар - це особа, яка володіє правоохоронним документом і надає дозвіл (ліцензію) на його використання.

Лiцензiат – особа, що одержує у визначеному договором обсязi права по використанню винаходу за плату.

Особливими суб’єктами права на використання винаходу – це попереднiй користувач i примусовий лiцензiат. Вони можуть використовувати винахiд без згоди на це патентовласника.

Попереднiй користувач – особа, що до дати приорiтету (до подачi заявки iншою особою) самостiйно створила незалежно вiд автора тотожний винахiд i сумлiнно його використовувала. Попереднiй користувач зберiгає право на подальше безоплатне використання його без розширення обсягу використання .

Примусова лiцензiя видається будь-якiй особi Вищою патентною палатою, якщо патентовласник протягом чотирьох рокiв не використовує винахiд i вiдмовляється укласти лiцензiйний договiр.

У випадку коли виключне право на використання об’єктiв промисловоï власностi належить патентовласнику, то йог автор може вимагати за своïм вибором визнання лише свого авторства.

Крім того, право на подання заявки й відповідно право на одержання патенту мають винахідники та їх правонаступники, у тому числі спадкоємці.

До правонаступників належать особи, яким винахідник передасть своє право на одержання патенту. Це може бути фізичні і юридичні особи, незалежно від громадянства, місця проживання тощо.

Спадкоємці мають право на одержання патенту в порядку правонаступництва відповідно до норм чинного цивільного законодавства. Право на подання заявки винахідник може передати будь-якій особі.

За чинним патентним законодавством України роботодавці наділені окремим, незалежним від винахідника правом на подання заявки, а відтак, на одержання патенту. Крім того роботодавець має право прийняти рішення про збереження службового винаходу чи корисної моделі як конфіденційної інформації, строк збереження якої не повинен перевищувати чотирьох років.

Окремої уваги заслуговує правовий статус суб’єктів тих правових відносин, що складаються у процесі проведення експертизи заявок на об’єкти промислової власності, а саме – замовники й виконавці.

Замовниками експертизи заявок на об’єкти промислової власності передусім виступають заявники. «Замовники» – «заявники», в даному разі поняття тотожні. Заявником може бути будь-яка особа (за умови її дієздатності).

В ст. 12 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» передбачено: «особа, яка бажає одержати патент і має на це право, подає до Установи заявку». Якщо особа, яка бажає отримати патент і має на це право, недієздатна, від її імені заявку подають її законні представники.

Виконавцем експертизи заявок на об’єкти промислової власності може виступати тільки Державний департамент інтелектуальної власності. Державну експертизу заявок на об’єкти промислової власності в Україні доручено проводити єдиному державному органу – Державному департаменту інтелектуальної власності в особі його Державного підприємства “Інститут промислової власності”.

Ще одним учасником правовідносин в сфері права промислової власності є патентний повірений. Патентний повірений — фахівець, обов'язком якого є виконання за фізичних і юридичних осіб дій, пов'язаних з поданням заявок і одержанням охоронних документів на об'єкти промислової власності у своїй країні і за кордоном, а також представлення їхніх інтересів у патентних відомствах, судових та інших інстанціях. Правове становище цієї категорії осіб регламентується Положенням про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених), Положенням про державний реєстр представників у спра­вах інтелектуальної власності (патентних повірених), Положенням про комісію Держпатенту України по атестації представників у спра­вах інтелектуальної власності (патентних повірених), Положення про апеляційну комісію Держпатенту України. Його обов'язком є виконання за фізичних і юридичних осіб дій, пов'язаних з поданням заявок і одержанням охоронних документів на об'єкти промислової власності у своїй країні і за кордоном, а також представлення їхніх інтересів у патентних відомствах, судових та інших інстанціях.

Патентні повірені займаються всіма питаннями, що відносяться до промислової власності, у межах дозволеного націо­нальними законами.




Переглядів: 2233

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.