Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Іонізуюча радіація

Безперечно, Чорнобильська катастрофа як прямо, так і опосередковано дала і продовжує давати суттєвий негативний внесок у формування здоров`я населення за рахунок:
· економічного впливу - відволікання бюджетних коштів на усунення наслідків аварії;
· психологічного напруження, яке викликає у населення хронічний стрес з усіма негативними наслідками для здоров`я;
· дії радіаційного чинника.
Допустимими дозами опромінення прийнято вважати такі, що:
· не підвищують частоту генетичних ефектів ні в соматичних, ні в статевих клітинах, тобто не впливають на ймовірність виникнення онкологічної патології, вроджених вад розвитку та спонтанних абортів;
· не зменшують середню тривалість життя.
Згідно офіційних даних у 1997 р. в Україні проживало 2 748 046 потерпілих внаслідок аварії: 78,6% з них дорослі, 21,4% діти.
Перша група первинного обліку (ліквідатори) складала у 1997 р. 8,9%, друга (евакуйовані та відселені) - 2,4%, третя (особи, що проживали, або проживають на територіях радіаційного контролю) - 72,9% , четверта (діти, які народились від батьків 1-3 груп обліку) - 15,8%.
Як видно, більшу частину потерпілих складають особи, що проживають на забруднених територіях.
Аналізуючи стан здоров`я потерпілих слід зазначити, що як і очікувалось, учасники ліквідації аварії в залежності від:
· дози,яку отримав кожний з них;
· стану здоров`я до аварії;
· особистого відношення до свого здоров`я
на сьогодні мають більші, чи менші негативні зміни у здоров`ї.
Зростає кількість загальної патології: хвороби органів травлення, системи кровообігу, нервової системи і органів чуття, посідають перші три місця у структурі патології (мал.6).
Серед ліквідаторів спостерігається також зростання захворювань, більшу частину яких можна вважати радіаційно обумовленими. Порівняно з 1992 р. у 1997 у чотири рази зросла поширеність катаракти, майже в чотири рази - хвороб ендокринної системи, в два рази - злоякісних новоутворень.
Хоча загальна смертність потерпілих від аварії на 1,2% нижче, ніж смертність населення, яке не підпало під дію післяаварійних чинників, темпи приросту показників смертності перевищують середньостатистичні по Україні для працездатного населення.


Малюнок 6. Структура патології серед ліквідаторів.
1 - хвороби органів травлення;
2 - хвороби системи кровообігу;
3 - хвороби нервової системи і органів чуття;
4 - інші

Дані, представлені в щорічній доповіді щодо здоров`я населення України, 1997 р., свідчать про незадовільний стан здоров`я як евакуйованого населення, так і населення, що мешкає на контрольованих територіях. Але щоб виділити внесок радіаційного чинника у формуванні патології, відокремити його від дії інших негативних чинників, коректно співставити отримані дані зі здоров`ям груп населення, що не зазнало впливу чинників аварії, необхідні спеціальні розрахунки.
Результати, що отримані у Науковому центрі радіаційної медицини, свідчать про:
· необхідність пошуку і виділення критичних груп населення, які потребують всебічної цілеспрямованої допомоги;
· значний вплив контрольованої радіаційної компоненти на населення;
· вагомий внесок чинників нерадіаційної природи у формування негативних тенденцій, що склалися на сьогодні.
Безперечним є факт зростання частоти раку щитовидної залози, в т.ч. і у дітей. Більшість випадків припадає на області, де проживає основна частина осіб, що потерпіли (мал.7).


Малюнок 7. Розподіл раку щитовидної залози у дітей різних регіонів України.
a - м. Київ;
b - Київська область;
c - Чернігівська область;
d - Житомирська область;
e - Черкаська область;
f - Рівненська область;
g - Інші області.


І хоча питома вага цієї хвороби в загальній кількості випадків раку і смертей від усіх різновидів пухлин не така велика, не можна забувати про відповідальність держави, яка наразила людей на вимушений ризик захворювання. Між тим вказують, що на профоглядах виявляють тільки близько 20% тих, що захворіли на пухлини щитовидної залози.
Наслідком впливу радіаційного чинника є підвищення у крові людей частоти лімфоцитів з пошкодженнями хромосом, що індуковані опроміненням. Відомо, що соматичні мутації, як генні, так і хромосомні не передаються нащадкам, але на сьогодні переважна більшість вважає, що збільшення числа соматичних мутацій веде до підвищення ризику виникнення інших захворювань, в першу чергу пухлин. Тому групи осіб з підвищеним рівнем лімфоцитів, які мають пошкоджені хромосоми, повинні бути на обліку і отримувати спеціальне лікування. При цьому слід відзначити, що за останні 30 років внаслідок навантаження довкілля мутагенними чинниками різного походження спонтанний (контрольний) рівень клітин з абераціями хромосом зріс майже втричі.
Що стосується ефектів іонізуючої радіації в статевих клітинах, то рахують, що опромінення може призвести до збільшення частоти випадків смерті плодів чоловічої статі і перевазі жіночої статі у потомстві опромінених. Співвідношення статей у дітей, народжених від батьків усіх груп обліку складає 102,3 хлопчика на 100 дівчаток при 102-106 на 100 дівчаток у популяції без мутагенного навантаження. Але, в той же час, є відомості про збільшення чисельності хлопчиків у співвідношенні статей новонароджених, на контрольованих територіях, підвищення частки дівчаток у складі мертвонароджених. Питання потребує подальшого вивчення.
Необхідно зазначити, що на сьогодні епідеміологічні дослідження в напрямку визначення ефектів іонізуючої радіації надзвичайно утруднені внаслідок:
· труднощів при реконструкції дози;
· значного проміжку часу після аварії і розсіяння опроміненої популяції;
· незначної дози на гонади.
Дані, що існують нині, не дають змоги відокремити ефекти саме радіаційного фактору від наслідків деструкції суспільства. Крім того, розрахунок генетичного ризику передбачає знання базових частот генетичної патології. Недоліки у діагностиці і реєстрації вроджених аномалій і самовільних викиднів, недостатній облік неплідних шлюбів знижують можливість отримання реальної картини генетичних ефектів в опромінених популяціях. Якщо ж приймати до уваги розробки Наукового комітету по дії атомної радіації, то можна вважати. що зростання частоти генетичної патології у нащадків осіб, що проживають на забруднених територіях, не перевищуватиме 0,01-0,05% понад спонтанним рівнем.
Між тим, аналіз статистичних даних Міністерства охорони здоров`я навпаки, свідчать, що ймовірність виникнення репродуктивних втрат* у населення, яке проживає на забруднених територіях, менша, порівняно з популяціями, що проживають на чистих територіях.
Отримані дані можна пояснити більш якісною медичною допомогою в забруднених районах.
Ймовірно, що генетичні ефекти внаслідок аварії можуть бути не виявлені при епідеміологічному спостереженні. Але необхідно пам`ятати, що системи епідеміологічного нагляду створюються також і у разі підвищення уваги населення до можливості виникнення хвороби. Тому в Україні потрібні реєстри індикаторних фенотипів.


З 1.01.1999 в Чернівецькій, Івано-Франківській, Київській областях України та м.Києві за наказом МОЗ введена система спостереження за індикаторними фенотипами, що можуть виникати внаслідок дії іонізуючого опромінення та інших мутагенних чинників, які насичують довкілля. До таких чинників, крім хімічних, можуть також належати неіонізуюча радіація і шум (генетичні пошкодження можуть виникати за рахунок гормонального дисбалансу, який супроводжує їх хронічний вплив). Функціонування такої системи може надати можливості для коректної оцінки патології, виникнення якої пов’язано з радіоактивним чинником.
Статистичні дані, що існують на сьогодні не можуть ні підтвердити, ні відкинути можливість впливу радіаційного чинника на ймовірність виникнення генетичних і тератогенних ефектів. Внаслідок відсутності вірогідної інформації виникає багато спекуляцій на цю тему, які підвищують психологічну напругу у населення, що, в свою чергу, порушує його здоров`я.
Оцінка розмірів соматичної патології, викликаної психоемоційним стресом, в т.ч. і внаслідок аварії на ЧАЕС (а це надзвичайно вагомий чинник для виникнення різноманітних патологічних станів), на сьогодні, враховуючи нестачу коштів на якісні епідеміологічні дослідження, надзвичайно утруднена.




Переглядів: 306

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.