Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ТЕРАТОГЕННА, ЕМБРЮТОКСИЧНА І ФЕТОТОКСИЧНА ДІЯ ЕТИЛОВОГО СПИРТУ

Вплив хімічних, фізичних і біологічних факторів довкіл­ля на внутрішньоутробний розвиток організму в різні стро­ки вагітності проявляється в неоднаковій мірі і з різними наслідками. Зокрема, реакція ембріонів не направлена на захист і відновлення пошкоджених частин тіла або окремих органів. Якщо при цьому вони не гинуть, а продовжують розвиватися, то у новонароджених дітей виявляються від­повідні дефекти. Несприятливий вплив агентів довкілля на ембріони, який призводить до пригнічення його розвитку або загибелі, визначається як ембріотоксичний. Досить важкі прояви ембріотоксичної дії хімічних, променевих чи інших агентів на розвиток ембріонів завершується різноманітни­ми аномаліями.

Під аномаліями, або вадами розвитку, розуміють сукуп­ність різноманітних відхилень від нормальної будови органі­зму. Вони можуть проявлятися як в процесі внутрішньоутробного розвитку, так і невдовзі після народження дитини. Найбільш важкі вади розвитку відрізняються значними по­рушеннями форми тіла, Називають їх вродженим каліцтвом. Вони часто несумісні з життям, Тому багато з них гине до народження або невдовзі після нього. Дія хімічних речовин на внутрішньоутробний розвиток організму, яка завершує­ться появою значних аномалій, визначається як тератогенна.

. В останньому триместрі вагітності чутливість плода до етилового спирту прогресивно зростає. Частим наслідком ембріотоксичної і фетотоксичної дії етилового спирту є самові­льні викидні, передчасні пологи, ускладнення їх.

Пренатальний вплив етилового спирту в значній мірі від­бивається на структурі і функції багатьох органів і систем плода і новонароджених, особливо головного мозку, крово­творення, печінки та ін.

Студент:

Головний мозок відрізняється дуже високою чутливістю до етилового спирту, яка проявляється в значних морфоло­гічних і функціональних порушеннях. У новонароджених знижується здібність до навчання, за будь-якими тестами, послаблюються рефлекси, гальмується спонтанна рухова активність.. Етило­вий спирт затримує розвиток нервових елементів головно­го мозку. За пренатальної дії його у нащадків вияв­ляється сплощування закруток кори великих півкуль мозку, їх незрілість, пошкодження нейронів в окремих коркових полях і базальних ядрах, набряк і розширення кровоносних судин, геморагії.

В найбільшій мірі пошкоджуються нейрони лобної ділян­ки кори. Зустрічаються також ознаки дистрофії нейронів, не­дозрілі 2-3-ядерцеві клітини тощо,

Зустрічаються випадки майже повної відсут­ності тканини мозку, як і кісток потиличної частини чере­па.

Студент:

Дуже ранима і система кровотворення. Пренатальний вплив етилового спирту викликає порушення у всіх крово­творних органах і ланках гемопоезу. Вони проявляються зменшенням об'єму еритроцитів і вмісту гемоглобіну, змен­шенням кількості ретикулоцитів в периферичній крові, як і кількості еритроїдних клітин в кістковому мозку. Спостері­гається також гальмування гранулоцитопоезу: в перифери­чній крові зменшується кількість нейтрофільних грануло­цитів, що відбивається на загальній кількості лейкоцитів..

Значні порушення виявляються в клітинному складі ор­ганів кровотворення — кісткового мозку, селезінки і печін­ки.

Зараз ми ознайомимося з етіологією та патогенезом алкогольного синдрому плода.

Студент:

Єдиним етіологічним фактором АСП (алкогольного синдрому плода) є етиловий спирт. Деякі інші хімічні агенти також можуть порушувати ембріо­нальний розвиток організму, проте вони не призводять до народження дітей з клінічною картиною цього захворюван­ня. [Тільки прийом етилового спирту у вигляді алкогольних напоїв під час першого триместру вагітності, особливо на 3-8-му тижнях, може призвести до такого порушення ембрі­онального розвитку організму, яке проявляється у вигляді АСП. Встановлено, що мікроцефалія розвивається у випадку прийому алкогольних напоїв в той період вагітності, коли проходить формування черепа, тобто на 4-8-му тижнях, а ока і очної щілини на 4-15-му тижнях. Дія етилового спирту на ембріон в цей час може призвести до мікрофтальму та вко­рочення очної щілини. Осифікація нижньої щелепи починає­ться на 6-му тижні, а оформлення її структури закінчується на 12-му тижні. Вади серця виникають на 4-6-му тижнях. Вживання алкогольних напоїв пізніше (20-24 тижні вагітнос­ті), як правило, не призводить до аномалій розвитку.)

Прояви алкогольного синдрому плода обумовлені особ­ливостями кінетики етилового спирту в організмі вагітної жінки, його метаболічними ефектами і токсичністю.(Оскіль­ки етиловий спирт легко проникає через плаценту і мем­брани ембріона і плода, концентрація його в органах і рі­динах організму, що розвивається внутрішньоутробно, може досягати високого рівня. )

 

Куратор: не менш актуальною шкідливою звичкою, яка негативно впливає на плід є паління.

Само по собі паління під час вагітності негативно впливає не тільки на жінок, але й на нащадків. У таких новонародже­них дітей дефіцит маси тіла досягає в середньому 300 г, а довжини тіла — 2 см, спостерігається порушений фізичний і інтелектуальний розвиток. Зростає пренатальна смертність через постійну наявність карбоксигемоглобіну в крові..

Паління тютюну в поєднанні із зловживанням алкоголь­них напоїв під час вагітності приносить більшу шкоду на­щадкам, ніж само по собі паління чи алкоголізм.

 

Студент:

У тих жі­нок, які п'ють і палять, частіше зустрічається мертвонаро­джуваність, у новонароджених — більш значний дефіцит маси і довжини тіла.

Численними дослідженнями встановлена важлива роль спад­кових факторів в індивідуальній чутливості людей і тварин до етилового спирту. Середній зріст новонароджених з АСП також виявляєть­ся зменшеним. Він не перевищує 44-46 см, що на 5-6 см менше, ніж у здорових новонароджених.

 


-

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Ю П 12 /3 /4 Г5 Роки

. Розподіл показників зросту (ліворуч) і маси тіла (праворуч) у дітей з алкогольним синдромом плода і їх співвідношення з віком.

Гіпотрофія і дефіцит росту у новонароджених з АСП за­лишається протягом тривалого часу. У віці одного року такі хворі мають зріст 6-місячпих, 5 років — 3-річних, а масу тіла — 2-річних. Значний дефіцит цих показників нерідко виявляється у віці 5-6 і навіть 9 років. Зріст дорослих чоло­віків, які зазнали дії алкоголю в антенатальному періоді, не перевищує 158-160 см.

Мікроцефалія у дітей з АСП, звичайно, чітко проявляєть­ся в постнатальному періоді. При народженні у багатьох із них розміри головки можуть бути нормальними, в решти округлість її не перевищує 32-33 см. З віком мікроцефалія стає все більш вираженою. У віці одного року округлість головки не перевищує 6-місячних дітей, 5 років — 9-місячних.

 

 

У хворих на АСП виявляється порушення будови облич­чя - асиметрія, подовження його, вузький лоб, недорозвинуте


підборіддя, збільшена відстань між носом і верхньою гу­бою, середина обличчя сплющена. Вже при народженні або на 1-2-му році життя нерідко виявляються аномалії очей (мікро-фтальм, епікантус, птоз, блефарофімоз, стробізм, міопатія, по­тоншення верхньої повіки). Діаметр очних яблук нерідко не перевищує 1 см. Характерне сплощення їх, неправильна фор­ма, наявність напівпрозорої рогівки. Ступінь опущення верх­ньої повіки може бути різним: від ледь помітного до повного закриття очей. При повному двобічному птозі хворим доводи­ться напружувати лобний м'яз і нахиляти голову назад, щоби створити більш-менш сприятливі умови для зору. Птоз у таких хворих може поєднуватись з епікантом. Він представляє собою вертикальну складку шкіри у внутрішнього кута ока півмісяцевої форми, яка опускається з верхньої на нижню повіку. Вона закриває внутрішній кут ока, інколи всю очну щілину. Можли­ва наявність езотропії — східної косоокості. У деяких хворих ця патологія проявляється тільки у випадку, коли вони дивлять­ся вниз. Для АСП характерна також короткозорість.

Звертає на себе увагу короткий ніс з направленими впе­ред ніздрями, вкороченою запалою спинкою, потужною носогубною складкою. Верхня губа нерідко сильно видаєть­ся вперед, рот широкий. Може зустрічатися мікрогнатія — малі розміри верхньої щелепи, високе піднебіння, розщеп­лення його, коротка трахея, тонкий надгортанник. Вуха ча­сто великі, низько посаджені.




Переглядів: 437

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.