Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Схема 9.

М′язи живота

Зовнішні косім'язи –напрям воло-кон - назад і донизу до бі-лої лінії і тазу (каудо-вентрально) Внутрішні косі м'язи - вперед і донизу до білої лінії і реберної дуги (краніо-вентрально) Поперечні м'язи - донизу до білої лінії (дорсо-вентрально) Прямі м'язи - вздовж білої лінії (краніо-каудально) Діафрагма – грудо-черевна перетинка

 

Відмітити, що в зв¢язку з пластинчастою будовою м¢язів живота їх су-хожилки мають вигляд сполучно-тканинних широких пластин, які схожі за структурою з фасціями та мають назву апоневрози. При цьому найбільш роз-винений апоневроз характерний для зовнішнього косого м¢яза, який додат-ково поділяється на три пластини (черевну, тазову та стегнову) залежно від місця їх закріплення: черевна – на білій лінії живота, тазова – на кістках таза, стегнова – на фасціях стегна. Потовщення тазової пластинки в місці її закріп-лення визначається як пахвинна зв¢язка, що тягнеться від маклака до лобко-вого горба. Апоневрози внутрішнього косого та поперечного м¢язів живота розвинені меншою мірою, не мають спеціальних назв та обидва закінчуються на білій лінії живота.

Підкреслити, що прямий м'яз живота починається від латеральної по-верхні реберних хрящів як продовження апоневрозу прямого м'яза грудної клітки, а закінчується на лобковому гребені та лобковому горбі лобкової кістки та має на всьому протязі сухожилкові перетинки. Цей м'яз лежить латерально від білої лінії живота всередині сполучно-тканинної піхви, яка утворена апоневрозами трьох м'язів черевної стінки (зовнішній косий, внутрішній косий та поперечний м'язи живота). Звернути увагу, що в каудальній частині черевної стінки м'язи живота формують біологічну щілину - парний пахвинний канал (коса щілина між зовнішнім та внутрішнім косими м'язами живота), через який у плодів або в новонароджених тварин сім'яники мігрують із черевної порожнини в сім'яниковий мішок, а після закінчення процесу міграції проходить сім'яний канатик. У самок пахвинний канал слабо виражений.

Підкреслити, що пахвинний канал утворений зовнішнім та глибоким пахвинними кільцями: зовнішнє кільце розмішене між черевною та тазовою пластинками апоневрозу зовнішнього косого м'яза живота; глибоке кільце – між заднім вільним краєм внутрішнього косого м'яза живота та пахвинною зв'язкою, яка є сухожилковим краєм зовнішнього косого м'яза живота, що закріплюється по краях кісток таза.

Звернути увагу, що під час скорочення м'язи живота сприяють зги-нанню хребта, актам видиху, сечовипусканню, дефекації, пологам. Узгодженій роботі м'язів черевного преса сприяє їх розташування між двома міцними фасціями - жовтою черевною з латеральної поверхні та поперечною черевною – з медіальної.

Зміст і послідовність самостійної роботи студентів за темою.

При вивченні м'язів грудних стінок на анатомічних препаратах з вико-ристанням підручника, практикуму, атласу зверніть увагу на функцію та топографію м'язів, які забезпечують вдих та видих, розгляньте напрям їх волокон, зрозумійте причини такого напряму та запам'ятайте м'язи за парами-антагоністами (експіратор - інспіратор) (схема 8).

Обов'язково згадайте будову грудної клітки та з'єднання кісток, що її формують. З'ясуйте точки закріплення м'язів грудних стінок та видові особ-ливості їх будови та розміщення.

Зверніть увагу, що в коней є лише один драбинчастий м'яз - середній, або першого ребра. У великої рогатої худоби, свиней та собак, окрім того, ще є дорсальний (надреберний) драбинчастий м'яз, що починається на дорсаль-ній поверхні реберних кісток і прямує до поперечнореберних відростків ос-танніх шийних хребців.

Запам¢ятайте, що вентральний драбинчастий м'яз є тільки в жуйних. Він лежить вентрально від середнього драбинчастого м'яза, що відокремлю-ється від нього пахвинними артерією та веною.

Майте на увазі, що в собак, на відміну від інших свійських тварин, попереково-реберний м'яз знаходиться медіально від поперечного м'яза живота, прикритий поперечною фасцією живота та парієтальним листком очеревини.

Розгляньте будову діафрагми і знайдіть на ній м¢язову периферію (поперекові, реберні та груднинні частини) та сухожилковий центр. З'ясуйте розташування та точки закріплення правої та лівої ніжок поперекової частини, а між ними знайдіть отвір для аорти та грудного протоку (в жуйних та собак – у лівій ніжці), в правій ніжці (в жуйних – між ніжками) - отвір для стравоходу та блукаючого нерва, нижче від них, у сухожилковому центрі – отвір для каудальної порожнистої вени.

Розберіться з видовими відмінностями в будові діафрагми, в тому числі, закріпленні реберної частини діафрагми та розташуванні отворів.

Повторіть будову кісток таза, поперекових хребців та їх з¢єднань. Вивчаючи м'язи живота (черевного преса) визначте напрям м'язових волокон (згадайте, що м'язові волокна м'язів живота, по відношенню один до одного, йдуть майже під прямим кутом, що допомагає утриманню великої ваги внут-рішніх органів, особливо в травоїдних тварин). Подивіться, які елементи і яких саме м'язів приймають участь у формуванні білої лінії живота (схема 9); з'ясуйте точки закріплення м'язів черевної стінки; розберіться, які з них фор-мують пахвинний канал та з місцем його розташування. Визначте на препа-ратах особливості топографії та закріплення апоневрозу зовнішнього косого м'яза живота, який складається з трьох пластин: черевної, що з одноименною пластиною протилежного боку приймає участь в утворенні білої лінії живота; тазової - до складу якої входить пахвинна зв'язка як потовщення цієї плас-тинки вздовж лінії закріплення на кістках тазу (сухожилок тазової пластинки) та стегнова пластинка – продовження черевної пластини на медіальну поверхню стегна.

На препараті самця знайдіть пахвинні канали, що мають вигляд косо поставлених щілин у каудальній частині черевної стінки латерально від білої лінії живота. Ці щілини з одного боку відкриваються під шкіру, а з іншого – в черевну порожнину. Визначте зовнішній (підшкірний) отвір каналу, який утворений апоневрозом зовнішнього косого м’яза живота - щілина між його черевною і тазовою пластинами. Знайдіть вихід пахвинного каналу в черевну порожнину – глибоке (черевне) пахвинне кільце, утворене вільним каудальним краєм внутрішнього косого м’яза живота та сухожилковим краєм зовнішнього косого м'яза живота (пахвинна зв'язка), що закріплюється по передньому краю кісток таза.

У самок пахвинні канали слабо розвинуті, лише в сук у них проходять судини та нерви.

Визначте особливості анатомії та топографії м’язів грудних стінок та живота за темою у різних видів свійських тварин.

Питання до самоконтролю.

1. На які функціональні групи поділяються м′язи грудної стінки?

2. Перерахуйте попарно інспіратори та експіратори, назвіть точки їх закріплення та видові особливості будови.

3. Який м′яз відокремлює грудну порожнину від черевної? Його будова та особливості закріплення.

4. Перерахуйте м′язи черевної стінки, вказуючи напрям їх м′язових волокон та точки їх закріплення.

5. Які з м′язів черевної стінки беруть участь у формуванні пахвинного каналу? Яке його призначення?

6. Які м′язи черевної стінки утворюють білу лінію живота?

7. Який м′яз проходить вздовж білої лінії живота і де він закріплюється?

 




Переглядів: 383

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.