Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Класифікація методів електророзвідки

В електророзвідці налічується більше п’ятдесяти різних методів і модифікацій, призначених як для глибинних досліджень, так і для вивчення верхньої частини розрізу. Через багатоманітність способів електророзвідку можна розділити на класи, групи, методи і модифікації. Всі методи електророзвідки можна поділити на три класи:

І. Методи профілювання, призначені для вивчення горизонтально-неоднорідних геоелектричних розрізів і виявлення неоднорідностей в горизонтальному напрямку на приблизно однаковій і постійній глибині.

ІІ. Методи зондування, які спрямовані на вивчення горизонтально-однорідних шаруватих геоелектричних розрізів і їх розчленування по вертикалі на певній ділянці профілю.

ІІІ. Підземна (об’ємна) електророзвідка, в якій об’єднані методи, що вивчають простір між гірськими виробками, свердловинами і земною поверхнею.

Під методом розуміється спосіб електророзвідки, який відрізняється природою досліджуваного поля чи способом його створення, частотним чи часовим діапазоном вимірюваних полів, методикою і технікою виконання робіт, особливостями інтерпретації і вирішуваних задач. Модифікації – це різні варіанти методу електророзвідки, що відрізняються методикою вимірів поля, інколи апаратурою і місцем проведення робіт. Основні групи і методи електророзвідки в них наступні.:

1. Методи постійного струму, засновані на вивченні постійних, а також низькочастотних (до 20 Гц) змінних електричних (рідко магнітних) полів, для яких справедлива теорія постійних полів. До них відносяться різні модифікації електричного профілювання (ЕП) в залежності від виду використовуваних установок: симетричні (СЕП), дипольні (ДЕП), комбіновані (КЕП), серединного градієнту (ЕП-СГ), а також електричного зондування такі як вертикальні (ВЕЗ) та дипольні зондування (ДЗ). Модифікаціями дипольних зондувань з різними установками є: осьові (ДОЗ), екваторіальні (ДЕЗ), азимутальні (ДАЗ), радіальні (ДРЗ) та інші. Методи електричного профілювання та зондування на постійному струмі ще називають методами опорів. До групи методів постійного струму можна також віднести такі методи підземної електророзвідки, як метод зарядженого тіла (МЗТ) чи просто заряду (МЗ), точкової та дипольної електричної кореляції (ЕК, ДЕК).

2. Методи поляризаційні (електрохімічні). До цієї групи відноситься метод природного поля (ПП) чи поляризації самочинної (ПС), який використовує природні електричні поля, що вимірюються не тільки на поверхні, але і у підземних виробках, свердловинах (модифікації ППП і ППС). До цієї групи методів відноситься також метод спричиненої поляризації (СП), заснований на вивченні штучного неусталеного поля електрохімічної природи. Модифікаціями СП є: електричні профілювання на постійному струмі (ЕП-СП) та змінному струмі з вимірами амплітудних і фазових частотних характеристик (СПЧ, СПФ), вертикальні електричні зондування (ВЕЗ-СП), свердловинні спостереження (СПС). Близькі за природою є контактний і безконтактний способи поляризаційних кривих (КСПК та БКСПК) та метод часткового вилучення металу (ЧВМ).

3. Методи електророзвідки на змінному струмі. До цієї групи відносяться методи електророзвідки, що засновані на вимірах змінних в часі електромагнітних полів. Вони поділяються на підгрупи.

а). Магнітотелуричні методи, які засновані на вимірах варіацій (змін в часі) природних електромагнітних полів космічного походження (магнітотелуричних полів). До них відносяться магнітотелуричні зондування (МТЗ) та профілювання (МТП), комбінованого магнітотелуричного профілювання (КМТП), методи телуричних струмів (МТС), магнітоваріаційного зондування та профілювання (МВЗ та МВП).

б). Низькочастотні електромагнітні індуктивні методи з контрольованими джерелами, що базуються на вимірах полів контрольованих (штучних) джерел, або гармонійних (f<10 кГц), або неусталених, що виникають при імпульсному збудженні. В класі зондувань до них відносяться частотні електромагнітні зондування (ЧЕМЗ, або ЧЗ) та зондування становленням поля (ЗСП, або ЗС). В свою чергу метод ЗСП має свої модифікації такі, як зондування становленням поля в дальній і ближній зонах джерела (ЗСДЗ і ЗСБЗ, або ЗСД і ЗСБ). Модифікацію ЗСБЗ часто називають зондуванням методом перехідних процесів (ЗМПП). До класу профілювань відносяться методи, що використовують як гармонійні поля - метод довгого кабелю (ДК), незаземленої петлі (НП) та дипольного індуктивного профілювання (ДІП), так і неусталені поля - метод перехідних процесів (МПП).

в). Високочастотні радіохвильові методи. До них відносяться методи, що використовують високочастотні гармонійні поля (10 кГц<f<300 мГц): радіохвильове профілювання чи радіокомпараційна зйомка на довгих (ДХ-РК) і наддовгих (НДХ-РК) хвилях, радіохвильове зондування (РХЗ) і метод радіохвильового просвічування (МРХП). В цю групу входить також імпульсний метод радіолокації (ІМР) чи радіолокаційне зондування (РЛЗ), що використовує імпульсне поле.

Необхідно зауважити, що багато методів електророзвідки застосовуються в підземних, аеро- та морських (річних) варіантах, що призвело до виникнення відповідних модифікацій цих методів.

 

 




Переглядів: 677

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.