Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Стандартна електрометрія

Вимірювання уявного опору звичайними зондами. Електричний опір (ρ) гірських порід вимірюють за допомогою зонда, який опускається в свердловину на кабелі. Переважно для визначення питомого електричного опору порід у свердловинах застосовується установка із 4 електродів A, M, N, B.

Електричний струм I вводиться в породу через електроди живлення А і В. Між електродами М і N вимірюється різниця потенціалів ΔU, яка пропорційна величині струму І та питомому електричному опорові порід, у яких розміщується зонд, що дає можливість за даними вимірів ΔU та I визначити ρ. Електроди А, М, N або А, В, М, які розташовані на різних віддалях між собою по одній лінії на ізольованому каркасі і мають назву зонда. Він опускається на кабелі в свердловину. Четвертий електрод В, коли A, М, N знаходиться у свердловині або N, коли B, A, M у свердловині, розміщують близько гирла свердловини (рисунок 7.3).

 

Рисунок 7.3 Принципова схема виміру ΔU у свердловині

 

У залежності від комбінації розташування електродів між собою електричні зонди поділяють на: потенціал-зонди і градієнт-зонди, послідовні (підошвенні) і обернені (кровельні), двополюсні (взаємного живлення) і однополюсні (прямого живлення). Крім цього зонди характеризуються коефіцієнтом, розміром, точкою запису. В таблиц 7.1 наведена класифікація зондів методу УО.

Потенціал-зонди - такі, в яких віддаль між однойменними (парними) електродами А, В або M,N набагато більша (в 5-10 разів), ніж між різнойменними (непарними) А і М (L), тобто l>>L.

Градієнт-зонди - такі, для яких l<<L. Послідовні зонди – такі, у яких однойменні електроди знаходяться нижче від різнойменного. Обернені (покрівельні) зонди – такі, у яких однойменні електроди знаходяться вище від різнойменного. Однополюсні – такі, у яких в свердловині знаходяться один електрод струму (А). Двополюсні – такі, у яких в свердловині знаходяться два електроди струму А і В.

Точка запису у потенціал-зондів знаходиться на середині між різнойменними електродами:

Таблиця 7.1 Класифікація зондів методу електричного опору

Потенціал – зонди Градієнт – зонди
Послідовні Обернені Послідовні Обернені
Однополюсні Дво- полюсні Одно- полюсні Двополюсні Однополюсні Двополюсні Одно- Полюсні Дво- Полюсні
А     *   М   L   N   M     * L     A   l     B   N     l     M     *   A   B     L     A     * L   N   A     L     M     * l   N   N     L     A     * l   B   N     * l   M   A   B     * l   A     L     M

Умовні позначення: l - електроди (А, В, M, N); * - точка запису; l – віддаль між однойменними електродами А і В або M і N, в м; L – віддаль між різнойменними електродами А і М, в м.

 

 

Точка запису у градієнт-зондів знаходиться на середині між однойменними електродами:

Розмір потенціал-зонда L3 - віддаль в метрах між різнойменними електродами (L), тобто: L3 =L

Розмір градієнт-зонда L3 - віддаль між точкою запису і різнойменними електродом (А або М), тобто: L3 =L+

Для позначення зонда записують літерні назви його електродів у порядку розміщення їх у свердловині зверху вниз, вказуючи віддалі між ними у метрах:

A0.5M0.1N – послідовний градієнт-зонд прямого живлення.

N7.0M0.5A – обернений потенціал-зонд прямого живлення.

Для умовної оцінки глибини дослідження зондом застосовують термін “радіус дослідження”. Під “радіусом дослідження” умовно розуміють радіус сфери в однорідному середовищі необмеженої потужності, яка впливає на покази зонда так, як і та частина середовища, яка розміщена за межами даної сфери. Виходячи з цього вважають, що “радіус дослідження” градієнт-зондом співпадає з його довжиною, а потенціал-зондом в 2-3 рази більший за його довжину. Таким чином “радіус дослідження” потенціал-зонда в 2-3 - рази більший за “радіус дослідження” градієнт-зонда такого ж розміру.

Застосовувані зонди мають властивість взаємозамінності струмових та вимірних електродів.

 

7.3.2.2 Форми кривих методу опору

Форма кривої методу електричного опору може мати різне зображення проти пласта в залежності від багатьох факторів: типу зонда, співвідношення розміру зонда і товщиною пласта та ін. Форма кривої потенціал-зонда має симетричний характер, тобто екстремальні значення (максимальні або мінімальні) – в центрі пласта і різка зміна при підході до границь пласта.

Для градієнт-зондів форма кривої має несиметричний характер, тобто екстремальні значення в підошві (максимальне) і в покрівлі (мінімальне) для послідовних зондів проти високоомного пласта, і дзеркальне відображення форми кривої має місце для оберненого (покрівельного) градієнт-зонда.

Для вивчення границі пластів і їх товщини за даними кривої УО, виходячи з аналізу поведінки форми кривої, доцільно використовувати градієнт-зонд, для якого розмір менший товщини пласта (L3<h) (рисунок 7.4).

Підошва і покрівля високоомного пласта можуть бути визначені за формулами

(а); ;

або

(а); (б).

тоді: h=Hпід.-Нпокр.

Значення геофізичних параметрів пласта можна вирахувати, знаючи величину відхилення кривої (“l” в см) від лінії відліку з врахуванням горизонтального масштабу реєстрації: Гпар=l·M, де: Гпар – значення геофізичного параметру пласта; l – відхилення кривої від лінії відліку в см; М – горизонтальний масштаб реєстрації геофізичного параметру (n·Омм/см).

Для кривих геофізичних параметрів, які мають симетричний характер, відхилення кривої (l) береться навпроти середини пласта.

Для градієнт-зондів враховуючи несиметричний характер кривої, проти пласта можемо мати різне значення геофізичного параметру (уявного опору): rmax - максимальне, rmin - мінімальне, rсер – середнє, rопт – оптимальне (рис. 7.5)

В залежності від співвідношення товщини пласта (h) до розміру зонда (L3) – слід визначити rуо таким чином:

якщо то , якщо то , якщо то .

 

а б

Рисунок 7.4 Форма кривих градієнт-зондів (а) і потенціал-зондів (б) проти пластів різної товщини і співвідношення опорів породи (rп) і бурового розчину (rр).

Оптимальне значення методу УО береться в точці на кривій, яка знаходиться на відстані від середини пласта вниз для послідовного, або вверх – для оберненого зонда (покрівельного).

Середнє значення визначається за формулою: ; ,

де: S – площа проти пласта охопленої кривою УО – без інтервалу екранування (L3).

Максимальне значення знаходиться в підошві, або в покрівлі пласта.

 

Рисунок 7.5 - Приклад зняття оптимального, середнього та екстремальних значень уявного опору.

 




Переглядів: 313

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.