Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Теплові властивості мінералів і порід

Найчастіше при петрофізичних дослідженнях вивчаються теплопровідність, теплоємність та температуропровідність. Визначення цих фізичних понять, одиниці та методи їх вимірювання відповідних параметрів наведені в главі 6, тож нижче ми охарактеризуємо переважно теплові властивості мінералів та порід.

Для мінералів характерним є кондуктивний теплообмін. Коефіцієнт їх теплопровідності змінюється від 0,3 Вт×м‑1×К‑1 (сірка) до >420 Вт×м‑1×К‑1 (срібло). Висока теплопровідність (до 300 Вт×м‑1×К‑1) спостерігається у золота, міді, деяких інших самородних елементів-неметалів, таких як графіт і алмаз, дещо нижча (100¼200 Вт×м‑1×К‑1) вона в Аl, K, Na, Mg, Са. Середні значення коефіцієнта теплопровідності (10¼50Вт×м‑1×К‑1) властиві Pb, Sb, Мп, Th, U, Zr, понижені (1,5¼10 Вт×м‑1×К‑1) - Hg, Bi, Cd, низькі (0,5¼1,5 Вт×м‑1×К‑1) - B, і дуже низькі (<0,5 Вт×м‑1×К‑1) - Н, N, F, Cl2, O2, S, Se тощо. Присутність у складі мінералів елементів із високою теплопровідністю нерідко підвищує їх l, а елементів із середньою, зниженою і дуже низькою теплопровідністю - понижує значення l.

Законом Відемана-Франса встановлена пряма залежність між коефіцієнтом теплопровідності (l) та електропровідністю провідників і напівпровідників (g):

l=B×k2×e-2×T×g,

де k – постійна Больцмана, e - заряд електрону, T – температура,

B – константа (B=3 в провідниках, 2,5 - в напівпровідниках).

До мінералів з відносно низькою теплопровідністю (див. табл. 8.9) належать: лід, гіпс, каолініт (0,88 Вт×м‑1×К‑1), флогопіт (0,5 Вт×м‑1×К‑1), біотит (2 Вт×м‑1×К‑1). Склад впливає на l не тільки через відмінність теплопровідності елементів що входять у мінерали, але і через неоднакову щільність упаковки (різне число найближчих сусідів і неоднакова відстань між атомами) певних атомів або іонів у мінералах різноманітного складу. Все це забезпечує певну граткову (або змішану - і електронну і граткову) теплопровідність мінералів. Оскільки в більшості породоутворючих мінералів переніс тепла здійснюється переважно через аніонний остов гратки, то із збільшенням міжатомних відстаней відбувається зменшення теплопровідності в мінералах як із ковалентним, так і з іонним типом зв’язку. У загальному випадку зменшення компактності структури кристалів призводить до зменшення теплопровідності. Порушення (дефекти) кристалічної структури мінералів також призводять до зменшення теплопровідності і саме локальними порушеннями структури при заміщеннях кальцій-натрій та алюміній-кремній пояснюється мінімум теплопровідності центральних членів ізоморфного ряду плагіоклазів.

Найголовніші класи мінералів за зменшенням середніх значень l розташовуються в такий ряд: самородні метали і такі елементи, як графіт і алмаз (~120 Вт×м‑1×К‑1 ); сульфіди (~19 Вт×м‑1×К‑1); окисли (~11,8 Вт×м‑1×К‑1); фториди і хлориди (~6 Вт×м‑1×К‑1); карбонати (~4,0 Вт×м‑1×К‑1); силікати (~3,8 Вт×м‑1×К‑1); сульфати (3,3 Вт×м‑1×К‑1); нітрати (~2,1 Вт×м‑1×К‑1); самородні елементи - неметали (селен, сірка ~0,85 Вт×м‑1×К‑1)]. Диференціація силікатів за l зумовлена переважно їх будовою: порівняно велика теплопровідність спостерігається в острівних силікатах, менша в ланцюжкових, ще менша - в каркасних і шаруватих силікатах. В загальному випадку можна відзначити більш низьку теплопровідність водних сульфатів у порівнянні з неводними, складних окислів у порівнянні з простими, аморфних відмін порівняно з розкристалізованими.

Анізотропія теплопровідності властива тією чи іншою мірою всім мінералам, однак якщо для мінералів кубічної сингонії відмінність значень l, як правило, не перевищує перших відсотків то в мінералах ромбічної та моноклінної сингоній вона сягає вже 20-50 %. а в слюдах – 500-600 % (тепплопровідність біотиту і мусковіту, наприклад, вздовж головної оптичної осі не перевищує 0,52¼0,62 Вт×м‑1×К‑1, а перпендикулярно до неї складає 3,14¼3,89 Вт×м‑1×К‑1).

Теплопровідність гірських порід, як трифазних систем, визначається сукупним впливом газової, рідинної та твердої фаз. Теплопровідність атмосферного повітря за T=273 К та P=0,1 МПа, складає 0,024 Вт×м‑1×К‑1, метану (при T=300 К) – 0,034 Вт×м‑1×К‑1, а етану – 0,021 Вт×м‑1×К‑1. Теплоємність за тих же умов складає 1,007 кДж×кг‑1×К‑1 для повітря, і близько 2,5-2,6 кДж×кг‑1×К‑1 для етану. Теплопровідність і теплоємність газів зростають при збільшенні температури (приблизно на 0,005 Вт×м‑1×К‑1 та 0,008 кДж×кг‑1×К‑1 на кожні 100 К) та тиску (на 2-3 % при зростанні тиску на 1 МПа).

Коефіцієнт теплопровідності рідин є пропорційним до їх теплоємності, густини, середньої міжмолекулярної відстані та швидкості переміщення молекул від нагрітого до менш нагрітого шару. Теплопровідність води при підвищенні температури спочатку зростає, а далі (при T»400 К) зменшується в результаті ослаблення взаємодії між молекулами рідини, вплив тиску на l проявляється лише в області високих тисків (зростання тиску на 1000 МПа обумовлює зростання теплопровідності на 40 %). Збільшенню теплопровідності сприяє підвищення мінералізації води. При зростанні температури і тиску теплоємність води слабко зменшується. Теплопровідність і теплоємність рідких вуглеводнів значно нижчі ніж води, що обумовлює різке зниження цих параметрів в породах насичених нафтою.

Теплопровідність твердої фази порід залежить від мінерального складу, форми, розмірів та просторової орієнтації зерен. Відомими є також залежності l від тиску - збільшення приблизно на 10 % при зростанні тиску до 500 МПа, та температури - зменшення на 10-40 % при зростанні температури на 100 К. В слабко пористих породах вплив складу є домінуючим, і теплопровідність можна оцінити за вмістом мінералів:

,

де ni, si та li – дольовий вміст, густина та теплопровідність мінералів, а sт, lт – густина та теплопровідність твердої фази. Ще чіткішою є залежність від мінерального складу теплоємності, яка є адитивним параметром, тож може бути розрахована за теплоємністю компонентів.

Максимальні значення теплопровідності з найбільш поширених породоутворюючих і акцесорних мінералів магматичних порід характерні для кварцу, піроксенів і гранатів. Відтак закономірним є зниження теплопровідності в ряду ультраосновні – основні – середні породи (див. табл. 8.10), чому сприяє зокрема і зростання вмісту плагіоклазів. При подальшому ж збільшенні кременекислотності порід (і відповідного росту вмісту кварцу) спостерігатиметься зростання теплопровідності. Вказана тенденція може порушуватись при збільшенні вмісту високо-теплопровідних акцесорних мінералів. Пониження теплопровідності може бути викликане зменшенням зернистості (ріст кількості контактних зон), а також зростанням пористості та розвитком систем крихких порушень, які зменшують площу міжзернових контактів. Теплопровідність ефузивних порід, як правило, значно нижча ніж в їх інтрузивних аналогах. Причина цього полягає не тільки в значно вищій пористості порід, але й в домінуванні приховано кристалічних структур і високому вмісті компонентів з аморфними структурами (вулканічного скла, наприклад). В світлі сказаного цілком зрозумілим є зростання теплопровідності в палеотипних ефузивах порівняно з кайнотипними.

Теплопровідність осадових порід зменшується при зростанні пористості та зменшенні діаметру зерен, зростаючи при цементації та розкладенні водовмісних мінералів. Дуже важливим для формування величини теплопровідності осадових порід є тип цементу і характер цементації, а також тип заповнювача порового простору (газ, вода, нафта). При дослідження всіх типів порід слід враховувати наявність значної анізотропії теплопровідності, максимальні значення якої спостерігаються переважно в осадових і метаморфічних породах, де відмінність значень l паралельно і вхрест шаруватості може досягати 40-60 %.

 

Таблиця 8.9 – Теплопровідність (в Вт×м‑1×К‑1) мінералів (за [7, 9])

Мінерал l   Мінерал l
Авгіт 3,82   Кіаніт 14,2
Альбіт 2,31   Корунд 34,6
Олігоклаз 1,96   Лід, ^/||* 1,9 / 2,3
Лабрадор 1,5   Магнетит 5,3
Анортит 1,7   Мікроклін 2,42
Альмандин 3,31   Ортоклаз 2,31
Ангідрит 4,9-5,8   Мусковіт 2,32
Андалузит 7,57   Нефелін 1,75
Біотит 1,95   Пірит 38,9
Галеніт 2,2-2,8   Піротин 3,5-4,6
Галіт 5,3-6,5   Серпентин 1,7-2,5
Гематит 10,4   Силіманіт 9,1
Гіпс 1,30   Сірка аморфна 0,21
Графіт, ^/||* 355 / 89   Сірка кристалічна 0,47
Гросуляр 5,46   Сфалерит 26,7
Діамант   Топаз 23,4
Діопсид 5,76   Турмалін 4,5
Енстатит 4,39   Флюорит 4,03
Жадеїт 5,61   Фаяліт 3,16
Кварц, ^/||* 6,5-7,2 / 11,3-13,2   Форстерит 5,15
Кварцове скло 1,21   Циркон 4,5

* ^ і || - виміри перпендикулярно до головної оптичної осі і паралельно їй.

 

Таблиця 8.10 – Теплопровідність (l), теплоємність (c) та температуропровідність (a) деяких типів порід (за [7, 9] та іншими)

Порода l, Вт×м-1×К-1 a, 10-7 м2×с-1 c, кДж×кг-1×К-1
  lсер lмін-lмакс Aсер aмін-aмакс cсер cмін-cмакс
Магматичні породи
Обсидіани 1,46 1,3-1,6 5,64 5,4-5,9 1,05 0,96-1,21
Лави 0,49 0,2-0,8 2,89 2,3-4,2 1,12 0,67-1,38
Туфи 2,34 1,3-4,0 10,94 9,9-12,4 1,06 0,79-1,41
Андезити 2,28 1,4-2,8 6,31 6,1-6,5 0,82 0,80-0,83
Базальти 1,3 0,4-3,5 6,29 3,4-13,5 0,89 0,54-2,14
Граніти 2,9 1,1-4,9 9,62 3,3-16,5 0,94 0,25-1,55
Гранодіорити 2,5 1,9-3,4 5,15 3,0-7,5 1,06 0,74-1,26
Кварцові діорити 2,4 1,9-3,8 7,8 - 1,21 -
Діорити 2,2 1,3-2,9 6,38 3,3-8,7 1,14 1,12-1,17
Сієніти 2,26 1,7-3,0 6,3 5,4-7,9 - -
Піроксеніти 4,33 3,4-5,1 12,8 9,4-14,9 1,01 0,87-1,22
Габро 2,41 1,5-3,0 9,72 9,3-12,2 1,01 0,89-1,13
Дуніти 1,47 1,1-1,9 7,8 7,1-8,5 0,72 0,58-0,80
Перидотити 4,37 3,7-4,9 13,26 11,9-14,1 1,01 0,92-1,09
Метаморфічні породи
Кварцити 5,26 2,6-7,6 18,1 13,6-20,9 1,05 0,71-1,33
Сланці 2,34 0,6-4,8 9,46 2,8-22,5 0,98 0,69-1,65
Мармури 2,56 1,5-4,0 7,8-12,0 0,86 0,75-0,88
Гнейси 2,02 0,9-4,9 7,32 6,3-8,3 0,98 0,75-1,18
Гранітогнейси 2,0 1,1-4,1 7,24 4,3-10,2 1,11 0,79-1,52
Амфіболіти 2,22 1,5-2,9 6,69 5,2-8,2 1,13 1,06-1,20
Роговики 3,39 2,1-6,1 14,5 13,4-15,7 1,48 1,47-1,49
Осадові породи
Мул піщаний - 0,9-1,8 - - - 1,04-2,06
Мул глинистий - 0,6-0,9 - - - 2,4-2,8
Конгломерати 1,92 1,0-3,9 7,89 6,3-11,5 0,8 0,75-0,84
Пісковики 1,81 0,2-4,4 9,58 2,0-19,7 0,93 0,54-1,63
Алевроліти 1,65 0,2-3,8 10,4 4,3-16,1 0,89 0,32-1,47
Глини 1,6 0,1-3,1 5,88 0,5-11,6 1,36 0,41-3,55
Глинисті сланці 1,32 0,2-3,0 7,84 2,1-15,3 0,85 0,50-1,01
Мергелі 1,96 0,5-3,6 7,13 3,1-13,9 1,91 0,58-3,10
Вапняки 2,37 0,6-4,4 10,3 3,5-17,3 0,9 0,62-1,28
Крейди 1,58 0,8-2,3 4,77 3,1-6,2 1,94 0,83-3,92
Доломіти 3,24 1,6-6,5 12,4 8,2-16,8 1,09 0,65-1,47
Гіпси - 0,6-1,7 - - - 0,90-1,10
Ангідрити - 2,5-5,8 - - - 0,58-0,61
Кам’яна сіль 3,64 1,6-7,1 15,6 11,2-17,7 2,56 1,45-4,66
Торфи 0,07 0,01-0,5 16,2 - 1,76 -
Вугілля 0,45 0,1-2,3 2,19 0,7-7,1 1,16 0,86-1,53
Нафти 0,14 0,13-0,15 0,83 0,7-0,9 2,09 1,88-2,77
Вода - 0,57-0,67 - 1,3-1,7 - 3,82-4,20

 

 




Переглядів: 323

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.