Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Відтворення палеогеодинамічних умов формування кристалічних утворень за даними аналізу їх петрофізичних характеристик

 

Можливість використання петрофізичних даних для оцінки умови формування кристалічних порід розглядалася неодноразово. Більшість робіт в цій галузі засновано на концепції надбання і збереження породою фізичних характеристик, відповідних певних термодинамічним і фізико-хімічним умовам її формування і наступного існування, на визнанні певної структурно-фізичної "пам’яті" порід. Відтак можливим є створення генетичних петрофізичних класифікацій порід – петрощільнісної, петромагнітної, петрорадіоактивної.

Виходячи з концепції надбання і збереження породою фізичних характеристик, що відповідають умовам її формування, при побудові генетичної петрощільнісної класифікації, з метою розділу впливу породоутворюючих і епігенетичних процесів, були застосовані терміни: "первинно" і "вторинно". Поняття "первинно" - узагальнює умови в яких відбувалися процеси становлення породи, при яких було сформовано більшу частку породоутворюючих мінералів породи. Поняття "вторинно" інтегрує вплив всіх наступних перетворень породи, які, однак, не призвели до переходу в нову якість - нову породу. Слід зазначити, що стосовно докембрійських утворень поняття "вторинно" є достатньо умовним (внаслідок багатоактності процесів перетворень, якими була задіяна більшість порід), і відображає або найпотужніший з епігенетичних процесів, або переважаючий режим змін. Поняття "ущільнення" і "розущільнення" є індикаторами знаку геодинамічного режиму (стиск-розтяг) при формуванні (первинно), або перетворенні (вторинно) породи. Наводячи стислу характеристику петрощільнісних класів (табл.8.31), слід зауважити наступне: клас первинно ущільнених порід об’єднує породи, формування яких відбувалось в умовах стиску (всебічного, однобічного, тощо), а клас первинно розущільнених - формувались в умовах розтягу. При цьому утворення порід обох класів могло відбуватись за різноманітних абсолютних рівнях навантажень. Класифікація не передбачає будь-яких обмежень за хімічним складом порід - в умовах стиску (розтягу) можуть формуватися і діорити, і лейкограніти. Виходячи з цього, немає прямого зв’язку між величиною об’ємної густини і належністю до того чи іншого петрощільнісного класу. Відмінності умов утворення знаходять відображення в: величині відкритої і закритої пористості, об’ємі газово-рідинних включень і ступені стиску (розтягу) решітки однотипних мінералів. Додатковим критерієм ідентифікації може слугувати величина співвідношення кристалохімічної і об’ємної густини - його зменшення (збільшення) вказує, в разі відсутності істотних змін складу, на ущільнення (розущільнення) порід.

Вторинно ущільнені і розущільнені утворення вирізняються набагато ширшими діапазонами зміни (коефіцієнтами варіації) фізичних параметрів (передусім структурно-чутливих). При цьому величина конкретного параметру залежить не тільки від режиму, в якому відбувались епігенетичні процеси (ущільнення - розущільнення), і характеру супутніх деформацій (крихкі-пластичні), але й від початкових умов утворення породи (первинно ущільнена чи первинно розущільнена).

Характерною ознакою вторинно ущільнених порід є зниження Vр і Vs при зростанні об’ємної густини і зменшенні загальної пористості порід (характер зміни ефективної пористості залежить від типу деформацій), а також при зменшенні структурної рихлості. Для вторинно розущільнених порід, навпаки, характерне зниження Vр і Vs при збільшенні загальної і ефективної пористості та зменшенні об’ємної густини. Слід відзначити також зростання коефіцієнтів анізотропності пружних параметрів при будь-яких типах повторних змін.

В генетичній петромагнітній класифікації (табл. 8.32) реалізовано запропонований А.В.Сухорадою генетичний підхід до вивчення магнітних властивостей, який ґрунтується на бімодальному розподілі магнітної сприйнятливості (з мінімумом в діапазоні значень близько 0,001 од.СІ). Згідно з цим, гранітоїдні утворення з c більше цієї рубіжної величини класифікуються як "магнітні", а при величині c<0,001 од.СІ - як "немагнітні". Належність до немагнітного типу засвідчує переважну роль фемічних мінералів в формуванні індуктивної намагніченості порід, а належність до магнітного типу - про наявність достатньої кількості феромагнетиків. Досліджуючи магнітні властивості із застосуванням петрографічної інформації, можна зробити певні висновки про час формування "магнітного образу" породи відносно часу формування самої породи: первинність (сингенетичність) і вторинність (епігенетичність). Клас первинно немагнітних гранітоїдів поділяється на два підкласи: насичених (формувалися в відновному середовищі) і ненасичених залізом. Гранітоїдні утворення магнітного типу формувалися в умовах високої леткості кисню, а належність порід до класу вторинно магнітних свідчить про прогресивне нарощування фугітивності кисню. Останнє, щоправда, може бути й причиною вторинної немагнітності первинно магнітних порід - внаслідок руйнації (окислення) феромагнітних мінералів.

Поділ фізичних параметрів у наведених вище класифікаціях не є випадковим, він відображає характеристичні особливості об’єктів досліджень на різних рівнях організації матерії: елементний - радіоактивна, рудних мінералів - магнітна, породний - щільнісна. Органічне їх сполучення в єдину генетичну петрофізичну класифікацію дозволяє отримати різнорівневу характеристику об’єкту. Паралельне вивчення всіх вище перелічених фізичних параметрів по одним і тим самим зразкам, супроводжуване петрографічними дослідженнями, дозволяє робити достатньо обґрунтовані висновки про умови утворення порід: стиск - розтяг, тип деформації, окислювально-відновні умови. Домінуючу роль при цьому відіграє щільнісна класифікація, адже та чи інша характеристика об’єкту на мікроелементному рівні (чи на рівні акцесорних мінералів) не завжди пов’язана з процесами утворення порід, а може бути або успадкованою, або пов’язаною з епігенетичними змінами.


 

 

Таблиця 8.31 - Петрощільнісна класифікація

Петрощільнісна градація Критерії ідентифікації
Тип Клас Тип деформації sР/sо Пз Пв Vр/Vs Vр Підвищена дисперсія ознак (по їх значущості):
Ущільнені (У) Первинно (ПУ) - <1 <2,5 <0,2 Ö3 >5,5  
вторинно (ВУ) по первинно ущільненим (ПУВУ) Пластичні <1 <2,0 <0,15 >Ö3 5,5-6 AVs; Vs; Пв; AVp
Крихкі <1 <2,0 0,1-0,3 <Ö3 <5,6 Пв; Vр; AVp; AVs
по первинно розущільненим (ПРВУ) Пластичні <1 1,5-3 <0,2 >Ö3 5-5,8 AVs; Vs; sо; Пз
Крихкі <1 1,5-3 >0,2 <Ö3 <5,5 ПЗ; Пв; Vр; sо; Vs
Розущільнені (Р) Первинно (ПР) - >1 >2,5 0,1-0,3 Ö3 >5,5  
вторинно (ВР) по первинно ущільненим (ПУВР) Пластичні >1 2-3 0,2-0,3 >Ö3 5,4-6 AVs; AVp; sо; ПЗ
Крихкі >1 2-3 0,2-0,7 <Ö3 <5,5 Пв; Vр; ПЗ; sо
по первинно розущільненим (ПРВР) пластичні >1 >3,0 0,2-0,5 >Ö3 5-5,6 AVs; Vs; AVp; Vр
крихкі >1 >3,0 0,4-2,0 <Ö3 <5,3 Vр; Пв; AVp; AVs

 

 


Таблиця 8.32 - Петромагнітна класифікація гранітоїдів

Петромагнітна градація Критерії ідентифікації
Тип Клас Підклас  
Магнітний (М) первинний (ПМ) не виділено   X>0,001 од.СІ Феромагнітні мінерали сингенетичні більшості породоутворюючих мінералів
вторинний (ВМ) не виділено Феромагнітні мінерали вторинні стосовно більшості породоутворюючих мінералів
Немагнітний (НМ) первинний (ПНМ) не насичених залізом (ДЗ)   X<0,001 од.СІ   Fe2O3<0,6%   Сліди існування феромагнітних мінералів відсутні. Породи, як правило, магнітно м’які
насичених залізом (НЗ) Fe2O3>0,6%  
вторинний (ВНМ) не виділено Спостерігаються сліди існування феромагнітних мінералів та їх руйнування (мартитизація, тощо). Оксидація заліза висока. Переважають магнітно жорсткі утворення.

 

Подальша розшифровка характеру геодинамічного режиму (стиск - всебічний, нерівномірний, однобічний; розтяг - одновісний, лінійної зони, тощо) передбачає проведення аналізу даних: про величини і співвідношення швидкостей розповсюдження пружних хвиль і обов’язково їх анізотропії (зокрема анізотропії Vs); про величину і природу загальної і ефективної пористості; у випадку парамагнітних порід істотну допомогу надасть також вивчення анізотропії магнітної сприйнятливості, обумовленої в цьому випадку орієнтацією фемічних мінералів.

 




Переглядів: 145

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.