Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Межі і зв'язки

Дії

Дія, котра звичайно в IDEF0 звана функцією, обробляє, або переводить вхідні параметри (сировину, інформацію і т.п.) у вихідні. Оскільки моделі IDEF0 представляють систему як множину ієрархічних (вкладених) функцій, в першу чергу повинна бути визначена функція, що описує систему в цілому — контекстна функція. Функції зображаються на діаграмах як пойменовані прямокутники, або функціональні блоки. Імена функцій у IDEF0 підбираються за схожими правилами з іменами дій в IDEF3 — з використанням дієслів або віддієслівних іменників. Важливо підбирати імена таким чином щобим чином вони відображали систему ніби вона оглядалася з точки зору, вибраної для моделювання.

Приклад функціонального блоку приведений на рис. 2.2.

 

 

Рис. 2.2 Функціональний блок IDEF0

 

Вище ми визначали IDEF0 моделі, як ієрархічна безліч вкладених блоків. Будь-який блок може бути декомпозованіна його складові блоки. Декомпозицію часто асоціюють з моделюванням «зверху вниз», проте це не зовсім вірно. Функціональну декомпозицію коректно визначати як моделювання «зовні усередину», у якому ми розглядаємо систему на зразок цибулини, з якої послідовно знімаються шари.

Щоб бути корисним, опис будь-якого блоку повинен, як мінімум, включати опис об'єктів, які блок створює в результаті своєї роботи ("виходу"), і об'єктів, які блок споживає або перетворює ("вхід").

У IDEF0 також моделюється управління і механізми виконання. Під управлінням розуміються об'єкти, що впливають на спосіб, яким блок перетворює вхід у вихід. Механізм виконання — об'єкти, які безпосередньо виконують перетворення входу у вихід, але не споживаються при цьому самі по собі. Для відображення категорій інформації, присутніх діаграмах IDEF0, існує абревіатура ICOM, що відображає чотири можливих типів стрілок:

I (Input) — вхід: те, що споживається в ході виконання

процесу;

C (Control) — управління: обмеження і інструкції, що впливають на хід виконання процесу;

O (Output) — вихід: щось, що є результатом виконання процесу;

М (Mechanism) — виконуючий механізм: щось, що використовується для виконання процесу, але не споживається саме по собі. Рис. 2.3 показує 4 можливих типу стрілок в IDEF0, кожний з типів з'єднується з своєю стороною функціонального блоку.

 

Рис. 2.3. Кожен тип стрілки з'єднується з своєю стороною функціонального блоку

Для назви стрілок, як правило, вживаються іменники. Стрілки можуть бути людьми, місцями, речами, ідеями або подіями. Як і у випадку з функціональними блоками, привласнення імен всім стрілкам на діаграмі є тільки необхідною умовою для розуміння читачем суті зображеного. Окремий опис кожної стрілки в текстовому вигляді може опинитися критичним чинником для побудови точної і корисної моделі.

Стрілки входу. Вхід є сировиною, або інформацією споживану або перетворювану функціональним блоком для виробництва виходу. Стрілки входу завжди направлені в ліву сторону прямокутника, що позначає в IDEF0 функціональний блок. Наявність вхідних стрілок на діаграмі не є обов'язковою оскільки можливо, що деякі блоки нічого не перетворюють і не змінюють. Прикладом блоку, що не має входу, може служити «ухвалення рішення керівництвом», де для ухвалення рішення аналізується декілька чинників, але жоден з них безпосередньо не перетвориться і не споживається в результаті ухвалення якого-небудь рішення.

Стрілки управління.Стрілки управління відповідають за регулювання того, як і коли виконується функціональний блок, і, якщо він виконується, який вихід виходить в результаті його виконання. Оскільки управління контролює поведінку функціонального блоку для забезпечення створення бажаного виходу, кожний функціональний блок повинен мати, як мінімум, одну стрілку управління. Стрілки управління завжди входять у функціональний блок зверху.

Управління часто існує у вигляді правил, інструкцій, законів, політики, набору необхідних процедур або стандартів. Впливаючи на роботу блоку, воно безпосередньо не споживається і не трансформується в результаті. Може трапитися, що метою функціонального блоку є якраз зміна того або іншого правила, інструкції стандарту і т.п. В цьому випадку стрілка, що містить відповідну інформацію, повинна розглядатися не як управління, а як вхід функціонального блоку.

Управління можна розглядати як специфічний вид входу. У випадках, коли неясно, відносити стрілку до входу чи до управління, здебільшого відносити її до управління до моменту, поки неясність буде вирішена.

Стрілки виходу.Вихід — це продукція або інформація, яку отримуємо в результаті роботи функціонального блоку. Кожен блок повинен мати, як мінімум, один вихід. Дія, яка не проводить ніякого чітко визначуваного виходу, не повинна моделюватися взагалі (щонайменше, повинна розглядатися в якості одного з перших кандидатів на виключення з моделі). При моделюванні невиробничих наочних областей виходами, як правило, є дані, які в якому-небудь вигляді обробляються функціональним блоком. В цьому випадку важливо, щоб назви стрілок входу і виходу були достатньо помітні за своїм змістом. Наприклад, блок «Прийом пацієнтів» може мати стрілку «Дані про пацієнта» як на вході, так і на виході. У такій ситуації вхідну стрілку можна назвати «Попередні дані про пацієнта», а вихідну — «Підтверджені дані про пацієнта».

Стрілки механізму виконання.Механізми є ресурсами, які безпосередньо виконують модельовану дію. За допомогою механізмів виконання можуть моделюватися: ключовий персонал, техніка і (або) устаткування. Стрілки механізму виконання можуть бути відсутніми у випадку, якщо виявляється, що вони не є необхідними для досягнення поставленої мети моделювання.

Комбіновані стрілки.В IDEF0 існують п'ять основних видів комбінованих стрілок: вихід–вхід, вихід–управління, вихід–механізм виконання, вихід–зворотний зв'язок на управління і вихід — зворотний зв'язок на вхід.

Стрілка вихід–вхід застосовується, коли один з блоків повинен повністю завершити роботу перед початком роботи іншого блоку. Так, на рис. 2.4

 

Рис. 2.4. Комбінація стрілок вихід–вхід

формування рахунку повинне передувати прийому замовлення.

Стрілка вихід–управління відображає ситуацію переважання одного блоку над іншим, коли один блок управляє роботою іншого. На рис. 2.5 принципи формування інвестиційного портфелю що управляють поведінкою брокерів на біржі.

Рис. 2.5. Комбінована стрілка вихід–управління

Стрілки вихід–механізм виконання зустрічаються рідше і відображають ситуацію, коли вихід одного функціонального блоку застосовується як устаткування для роботи іншого блоку. На рис. 2.6 затиск, пристрій, використовуваний для закріплення деталі в час її складання, повинно бути зібрано для того, щоб виконати складання предмету.

Рис. 2.6. Комбінована стрілка вихід–механізм виконання

Зворотні зв'язки на вхід і на управління застосовуються у випадках коли залежні блоки формують зворотні зв'язки для керівних блоків. На рис. 2.7 отримана від брокерів інформація про поточних біржових курсах застосовується для корегування стратегічної гри на біржі.

Рис. 2.7. Комбінована стрілка вихід–зворотний зв'язок на управління

 

Стрілка вихід–зворотний зв'язок на вхід звичайно застосовується для опису циклів повторюваної обробки чого-небудь. Рис. 2.8 може служити прикладом застосування стрілки такого типу. Крім того, вихідний зв'язок–зворотний зв'язок на вхід можуть застосовуватися у випадку, якщо бракована продукція може знову використовуватися як сировина як це відбувається, наприклад, при виробництві віконного скла, коли розбите в процесі виробництва скло перемелюється і переплавляється знову разом із звичайною сировиною.

 

Рис. 2.8. Комбінована стрілка вихід–зворотний зв'язок на вхід

Розгалуження і сполучення стрілок.Вихід функціонального блоку може використовуватися в декількох інших блоках. Фактично майже головна цінність IDEF0 полягає в тому, що ця методологія допомагає виявити взаємозалежності між блоками системи. Відповідно IDEF0 передбачає як розгалуженя, так і сполучення стрілок на діаграмі. Розгалужені на декілька частин стрілки можуть мати найменування, які відрізняються від назви результатної стрілки. Результатна і розгалужена (або об'єднані) стрілки в сукупності називаються зв'язаними. Така техніка звичайно застосовується для того, щоб відобразити використання в процесі тільки частини сировини або інформації, що позначається початковою стрілкою (рис. 2.9). Аналогічний підхід застосовується і до об'єднуваних стрілок.

Рис. 2.9. Розгалужена на дві частини і перейменована стрілка

 




Переглядів: 752

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Моделі IDEF0 | Діаграми

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.