Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Ассирія. Ніневія

У 1846 році англійський вчений Генрі Лейярд намагався знайти Ніневію – місто, про яке Біблія говорить вкрай загадковим чином: "місто велике, в якому 120000 чоловік, які не вміють розрізняти правої руки від лівої ...". Спроба розгадати загадку Святого Письма призводить археолога до пагорба під назвою Куюнджік. Цей пагорб, під яким, як вважав Лейярд, повинен було ховатися древнє місто, розташовувався між річкою Тигр і напівзруйнованим руслом древнього штучного каналу. Тільки таким положенням міста " між двох вод" і можна було пояснити малозрозумілу біблійну фразу.

Куюнджік – пагорб на лівому березі р. Тигр, під яким були знайдені руїни Ніневії.

Інтуїція не підвела вченого. Як тільки він приступив до розкопок, як з-під землі на нього глянули кам'яні обличчя величезних крилатих бикі , що прикрашали напівзруйновані міські ворота. А коли через рік на світ з'явився палац царя Синахеріба, одного з правителів древньої Ассирії, сумнівів не залишилося – Ніневія нарешті знайдена.

Сінахеріб – правитель асирійського царства в 705–680 рр. до н.е.

Пишні палаци, широкі вулиці, кам'яні колоси, що прикрашали місто – все це піднімалося крізь товщу пластів землі і тисячоліть, і очам вчених відкривалася величне видовище столиці великого царства, протягом багатьох століть володів Месопотамією. Ассирія і Вавілонське царство були основними центрами політичного життя Дворіччя протягом півтора тисячоліть до н.е. Ассирія володіла спочатку Північним Дворіччям, яке не зуміли підкорити собі вавилонські владики. Між двома країнами йшла майже безперервна боротьба за владу над всім регіоном. Перемагали то одні, то інші, часом влада над обома країнами захоплювали кочові племена, які засновували свої царства. (Зайцев А., Лаптева В., Порьяз А. Мировая культура: Шумерское царство. Вавилон и Ассирия. Древний Египет. – М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2000. — с.: ил. — (Мировая культура). С. 229)

Ніневія (древні Нінуа), давнє місто, столиця Ассірійської імперії в часи її піднесення (близько 705-612 до н.е.), на річці Тигр у північному Іраку, навпроти сучасного міста Мосул (Al Mawєil). Сьогодні, його місцезнаходження відзначено двома великими курганами, Куюнджік і Набі Юнус, і залишки міських стін ( близько 12 km/7.5 миль в окружності). Розташований в місці злиття річок Тигру і Khosr, Ніневія була важливим вузлом на перетині торгових шляхів Тигра. Мешканці вперше заснували її в епоху неоліту близзько 6000 р. до н.е. Місто залишалось заселеним майже без перерви до 1500 н. е.

У 2-му і 3- му тис. до н.е. Ніневія була відома насамперед як релігійний центр. Цілющі властивості його статуї богині Іштар були відомі так далеко, як Єгипет. Асирійськоу царю Саргону II (правив у 722-705 до н.е.) приписують заснування бібліотеки в Ніневії. Сеннахеріба (правив у 705-681 до н.е. ) переніс столицю імперії з Калах (нині Німруд) до Ніневії, незабаром після того як він ступив на престол. Стародавнє місто було тоді викладено широкими бульварами, площами, парками і садами, і прекрасна будівля більше 80 номерів називається Палацом поза конкуренцією. Площа міста була розширена до 730 га, і потужні оборонні стіни були додані. Питна вода для мешканців була підведена з відстані близько 50 км від системи каналів і акведуків. Під час правління Ашшурбанипала бібліотека збагатилася його переписувачами. Систематично збирались наукові й літературні тексти та роботи з магії.

Розграбування міста вавілонянами і мідійцями в 612 до н.е. поклало край Ассірійській імперії, і, хоча деякі з її частин були пізніше заселені, Ніневія ніколи не відновила своє колишнє значення.

Ніневія була найстарішим і найбільш густонаселеним містом в стародавній Ассірії, розташованим на східному березі річки Тигр, навпроти сучасного Мосула (в Іраку). З незапам'ятних часів, дороги від передгір'я Курдистану сходилися саме тут. А води річки Тигр створювали гарні умови для ведення сільського господарства і тваринництва. Першою людиною, яка дослідила і склала карту Ніневії був археологом Клавдій Джеймс Річ в 1820 р. Пізніше завершив роботу Фелікс Джонс, який у 1854 р. опублікував свої результати. Розкопки були зроблені з перервами багатьма особами. В 1845-1851 рр. англійською експедицією на чолі з сером Генрі Лайардом було знайдено палац Сеннахерібаві і в Англію переправлено неперевершену колекцію кам'яних барельєфів разом з тисячами клинописних таблиць з великої бібліотеки Ашшурбаніпала. У 1929-32 р. Кемпбелл Томпсон розкопав храм Набу (Нево) від імені Британського музею і відкрив сайт Палацу Асхурнасіпала ІІ (Ashurnasirpal II). У 1931–1932 рр. разом з сером Максом Малованом, Томпсон вперше відкопали вал з верхньої частини Quyunjik (Акрополь), 90 футів (30 метрів) над рівнем рівнини, вниз через шари накопиченого сміття ранніх культур на цілині.

Історія

Перше поселення, невелике село доби неоліту, було, ймовірно, засноване не пізніше 7-го тисячоліття до н. е. Палаци і храми міста, такі як Нергал, Інанна, Шамаш, Іштар і Набу (Нево), на жаль, сьогодні перебувають в руїнах. Дивно, але є дуже мало відомостей про царів, які б розбудовували Ніневію.

Серед будівничих царів слід назвати Сеннахеріба (бл. 700 до н.е.), який перетворив Ніневію на чудове місто. Він виклав бруківку на вулицях і площах і побудував у ньому знаменитий Палац який має розміри близько 600 на 630 футів. Віднайдено не менше 80 пам'яток, серед яких багато скульптур. Знайдено велику колекцію таблиць. У цей час загальна площа Ніневії склала близько (700 га ). Місто нараховквало 15 великих воріт. Складна система з 18 каналів підводила воду з гір до Ніневії.

Його наступник Асархаддон побудував Арсенал (пагорб Набі Юнус), на південь від Акрополя, і або він, або його наступник помістив статуї фараона Тарку (Tarku) біля входу в якості трофеїв, щоб відсвяткувати завоювання Єгипту. Вони були виявлені працівниками іракського департаменту старожитностей у 1954 р.

Ашурбаніпал (Ashurbanipal) пізніше в 7 столітті до н.е. побудував новий палац у північно-західній частині Акрополя. Він також заснував велику бібліотеку і наказав своїм писарям збирати і копіювати стародавні тексти по всій країні. Пам’ятки цього часу включають більше 20 000 таблиць або фрагментів таблиць, на яких написані давні знання Месопотамії. Серед них є літературні твори, релігійні і адміністративні. Серед наук представлені математика, ботаніка, хімія і лексикологія. Бібліотека містить масу інформації про стародавній світ, яку ще потрібно дослідити.

Через чотирнадцять років після смерті Ашшурбаніпала, Ніневія зазнала поразки, від якої так і не оговталася. Сліди попелу й інші свідчення руйнування міста вавілонянами, скіфами, і мідянами в 612 до н.е., були знайдені в багатьох частинах Акрополя. Після 612 р. до н.е. місто перестало бути важливим, хоча і має деякі знахідки часів правління Селевкідів і греків. Ксенофонт в праці Анабасис Кіра записав назву міста як Mespila.

Схема міста.

З руїн було встановлено, що периметр великих ассірійських міських стін був близько 12 км в довжину і місцями до 45 м в ширину. Місто мало зовнішній вал, рів. Річка Кхавсар (Khawsar) протікала через центр міста і впадала в Тигр на західній його стороні.

Стіни були побудовані частково з необпаленої цегли і частково з каменю. Східна частина стіни була довжиною близько 5 км і містила шість воріт:

- в південній частині стіна довжиною 800 м містили тільки одні ворота на Ашур;

- в західній стіні (4 км) було п'ять воріт,

- в північній стіні (1,9 км) – троє воріт, Адад , Нергал, і Сін.

Деякі з цих входів, як відомо, були облицьовані каменем ( lamassu). У Нергал Gate два крилатих биків каменю, пов'язані з Сеннахерібом. У воротах Адад містилося багато іменних плиток.

Найбільш вражаючий був Шамаш Гате, які були ретельно розкопані працівниками іракського департаменту старожитностей. Стіни побудовані з вапняку і увінчані зубцями, з яких велась оборона дамбою. Знайдено також обпалені цеглини з печаткою Сеннахеріба. Був вхід (4,5 м) в бастіон, який ще більш зміцнився шістьма вежами. Грубо врізані кам'яні плити на внутрішній стороні шлюзу зображений спалення вежі, це можливо, що ці різьби представлені падіння Ніневії. Внутрішній план воріт включає в себе шість великих камер облицьовані вертикальними плитами.

Археологи також брали активну участь у Акрополя. З 1966 року відновлення продовжилося в тронному залі палацу Сеннахеріба і в деяких з сусідніх камер. (http://history-world.org/nineveh.htm)




Переглядів: 950

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Релігія і храми Вавилону | Переміщення товарів і предметів розрізняється у зв’язку з

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.