Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Застосування міжнародних і національних стандартів при проведенні геодезичних робіт в Україні

Основними документами є ISO 19101:2002 Geographic information – Reference model (модель стандартизації) (В подальших згадуваннях стандартів серії ISO 19100 слова "Geographic information" і префікс "ISO" для стислості опущені), 19103 Conceptual schema language (мова концептуальних схем (UML), використовуваний у текстах стандартів), 19106 Profiles (правила створення профілів стандартів), 19109 Rules for application schema (правила концептуального моделювання і побудови схем додатків ГІС). Термінологія в рамках серії 19100 узгоджувалася в проекті 19104 Terminology, завершеному наприкінці 2005 року.

Найвідомішим стандартом серії 19100 є ISO 19115:2003 Metadata (Метадані). Його найбільше використовують, і він прийнятий у багатьох країнах як національний стандарт змісту метаданих просторової інформації, а також у міжнародних організаціях. Запис метаданих за допомогою мови XML визначатиметься майбутнім стандартом 19139 Metadata - XML schema implementation.

На відміну від стандартів ISO, що проходять формалізований життєвий цикл, який включає офіційне затвердження і публікацію, специфікації OGC використовуються "споживачами" до формального затвердження, як "живі" документи. Стандартів ISO переглядаються один раз на кілька років, а специфікації OGC можуть оновлюватись кілька разів на рік. Природно, що цей процес також упорядкований моделлю стандартизації, специфікації коригуються і доповнюють в розумних межах, а найвідоміші з них, досить стабільні, використовують у розробці міжнародних стандартів.

З усіх специфікацій OGC розглянемо найважливіші: WMS, WFS, WMC, CAT, GML, SF, SLD.

Web Map Service (WMS) – специфікація інтерфейсу картографічних веб-служб, що відновлює растрове зображення карти, сформоване на основі його запиту. Це найвідоміша і найширше використовувана специфікація OGC. Інтерфейс WMS дуже простий – у специфікації передбачені всього три види запитів – GetCapabilities, GetMap і GetFeatureInfo. З назв неважко здогадатися, що у відповідь на них служба повертає свої характеристики, сформовану карту або атрибути зазначеного об'єкта. Взаємодія з WMS здійснюється мовою XML, запити і відповіді передаються за протоколом HTTP.

Таким чином, WMS дає змогу легко вбудовувати інтерактивні карти у веб-сторінки будь-якого сайту. При цьому сама служба може знаходитися на сторонньому сервері і не мати прямого стосунку з автором цього сайту. Можливе використання сторонніх ресурсів (якщо не заборонено власником) – фундаментальна властивість Інтернету і всесвітньої павутини. А картографічні веб-служби дає змогу розширити види ресурсів, що доповнюються, ще й інтерактивними картами.

Web Feature Service (WFS) – інший вид картографічної веб-служби, який повертає, на відміну від WMS, набір векторних об'єктів. Формат представлення об'єктів – текст мовою географічної розмітки (Geography Markup Language, GML). Сам GML є окремою специфікацією OGC. Призначення WFS – дати клієнтському додатку можливість створювати багатошарові карти, в яких шари одержують з різних джерел. Растрові зображення WMS не прозорі, тому не можна накласти зображення від однієї WMS-служби поверх іншої. А от вектори WFS цілком для цього придатні.

Web Coverage Service (WCS) – служба, аналогічна WFS, але орієнтована на передачу "покриттів" – суцільних розподілів якої-небудь ознаки у просторі. Вона також дає можливість доповнити картографічні зображення WMS шарами нового типу, які можна з’єднувати з базовою картою.

Catalog Interface (CAT) – специфікація схеми каталогу геодезичних ресурсів і протоколів доступу до нього. Доступ до каталогу може здійснюватися з різних додатків для пошуку інформаційних ресурсів і перегляду їхніх характеристик. Ця специфікація є однією з найважливіших в інфраструктурі просторових даних, тому що ІГД це, насамперед, середовище для обміну геодезичною інформацією, а каталоги необхідні для її пошуку. Специфікація описує використання протоколів Z39.50, CORBA/IIOP, HTTP (відоме як Catalogue Services for the Web, CSW).

Національні стандарти – державні стандарти України, прийняті центральним органом виконавчої влади у сфері стандартизації та доступні для широкого кола користувачів.

Проведення всебічної стандартизації у сфері геодезії, картографії та землеустрою обов’язково потребує наявності еталонної моделі для забезпечення комплексного і послідовного підходу.

Стандарт ДСТУ ISO 19101:2002(E) – «Географічна інформація – еталонна модель» (Комплекс стандартів “Географічна інформація/ геоматика”) є порадником структурування цифрових стандартів для забезпечення універсального використання цифрової географічної інформації.

Указаний стандарт входить до комплексу міжнародних стандартів ISO 19100 “Географічна інформація/геоматика”, які визначають моделі топографічних даних, їх адміністрування та геоінформаційні сервіси. Цей стандарт установлює загальні вимоги і принципи розробки й використання стандартів у сфері тематичної інформації. Еталонна модель, як і інші стандарти комплексу, забезпечує інтеграцію цифрових систем з інформаційними технологіями.

Комплекс стандартів СОУ 751-00013735 0002:2009 – «Правила розроблення нормативних документів у сфері топографо-геодезичної та картографічної діяльності» встановлює правила розроблення, експертизи, погодження, затвердження, реєстрації, видання, внесення змін і скасування (далі – розроблення) нормативних документів – стандартів, кодексів усталеної практики та технічних умов (далі – НД), прийнятих Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (нині Міністерство екології та природних ресурсів України) і Державною службою геодезії, картографії та кадастру у сфері топографо-геодезичної й картографічної діяльності.

Вимоги вказаного стандарту є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами сфери топографо-геодезичної та картографічної діяльності.

 

Питання для самоконтролю

1. Дайте визначення стандарту?

2. Як розшифровується поняття WMS?

3. Дайте визначення міжнародного стандарту?

4. Дайте визначення міжнародної організації зі стандартизації.

5. У чому полячягає суть стандарту ДСТУ ISO 19101:2002(E) – «Географічна інформація – еталонна модель»?

 

Питання на самостійну підготовку

1. Стагдарти, якими задаються принципи комп'ютерного представлення тематичної інформації

2. Комплекс стандартів СОУ 742-33739540 0010:2010 «База топографічних даних»


Читайте також:

  1. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  2. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  3. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  4. Автоматизація проектних робіт
  5. Автомобільні ваги із застосуванням цифрових датчиків
  6. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  7. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  8. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  9. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  10. Адміністративне судочинство в Україні
  11. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  12. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.




Переглядів: 1667

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Геодезичні роботи, які виконують при проектуванні та будівництві протиерозійних гідротехнічних споруд | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.