Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Соціально-психологічні небезпеки.

Поняття паніки можна аналізувати в кількох аспектах. По-перше, паніка асоціюється у свідомості пересічного громадянина із натовпом, великою масою людей (паніка під час футбольного матчу). По-друге, це явище може мати індивідуальних характер (паніка у студента у переддень здачі іспиту).

Дуже часто людина стає сама джерелом підвищеної небезпеки не тільки для інших людей, але і для самої себе. Тому вивченню поняття "паніка" має передувати насамперед вивчення особистості як суб'єкта, середовища та умов її життя, соціального оточення. Все це створює передумови ефективного коригування її поведінки та контролювання вчинків та їх мотивів. Такі вивчення сприяють збереження здоров'я, а головне - життя людей.

Паніка може виникнути і в окремого індивіда. Найчастіше це пов'язано із психологічним станом підвищеного нервового напруження, неможливістю вирішення складних проблем (наприклад: паніка у студента в момент неможливості написання курсової роботи; наречена перед весіллям тощо). Психічно перевантажена людина керується не стільки логікою, скільки емоціями. При миттєвій появі загрози будь-хто може впасти в паніку. Люди під впливом приступів паніки втрачають контроль над своїми діями, майже не розуміють, що роблять, їм здається, що наближається загибель або муки, вони бояться. У людини пробуджується відчуття страху.

Симптомами паніки є: серцебиття; поколювання в руках чи ногах; жар і холод; тремтіння; біль у грудях, почуття задухи, слабість; головокружіння; відчуття нереальності того, що сталося.

Дуже часто паніка заважає індивідові контролювати свої дії під час надзвичайної ситуації. Наприклад, паніка на воді може призвести до того, що людина борсаючись, просто швидше потоне. Під час пожежі людина в стані паніки намагається залізти у шафу, під ліжку, що і стає причинами швидкої загибелі від удушення димом.

Паніка може виникнути тоді, коли багато люди зустрічаються з труднощами, на здолання яких відводиться мало часу. Бувають паніки на біржі, під час пошуків загубленої дитини, у торгівлі, під час пожеж, аварій тощо. Хоча, паніка може трапитись і в одному мозкові, і в неживому агрегаті, що складається з великої кількості систем і деталей. Тому не можна будувати дуже великі АЕС, гігантські кораблі, велетенські будинки, аеробуси на 1000 пасажирів та надзвукові лайнери. Отже, чим більша система, тим більша ймовірність катастрофи. Отже, на сучасному етапі ми розрізняємо масову та індивідуальну паніку. Навколо людини існує так звана "довірча зона безпеки" - на відстані витягнутої руки. В умовах високого рівня урбанізації порушення цієї зони перестало сприйматися людьми як дещо тривожне, а це містить в собі загрозу нашому життю і здоров'ю. Люди повинні знати, що перебування на 1м3 більше трьох людей за визначеного перебігу обставин уже може бути небезпечним (у разі підсадки двох незнайомих пасажирів чи випадкових пасажирів у ліфті). Багато жителів великих міст щоденно людський потік вносить чи виносить з метро, електричок, підземних переходів. Усі розуміють, що в такій ситуації від окремих людей мало що залежить. Саме за таких умов і виникає масова паніка.

Найбільш небезпечним місцем локалізації паніки є масові заходи (концерти, футбольні матчі тощо). Нерідко, такі заходи закінчуються трагічно внаслідок дій агресивного, оп'янілого натовпу. Причина такої масової поведінки - неправильна організація такого роду заходів. По-перше, потрібно забороняти продаж алкогольних напоїв на території проведення концерту чи матчу. По-друге, не допускати великого скупчення людей. Найчастіше такого роду скупчення виникає наприкінці заходу, коли всі люди прямують до виходу. Можливість виникнення паніки за таких умов максимальна. Тому потрібно зменшити концентрацію людей наступними пропонованими способами: після закінчення спортивного матчу організовувати різного роду змагання (незначні за своїм масштабом - біг, стрибки тощо); розіграш лотереї; показ мультфільмів на табло. У такі способи вдасться затримати увагу частини вболівальників, в той час як інша невеликим потоком буде покидати стадіон.

Масова паніка виникає не лише безпосередньо у натовпі. Почуттям приреченості великої групи людей також може стати причиною виникнення паніки. Це коли маса людей не спроможна до рішучих дій в певній критичній ситуації, внаслідок чого і відмовляється від самостійних рішень. Тому і швидко гинуть великі імперії.

Фактори виникнення паніки. Паніка дуже часто може бути викликана невротичним страхом, тобто це страх, який не є наслідком об'єктивної небезпеки, а швидше всього є наслідком внутрішнього, психологічного розладу у психіці людини. Деякі автори підручників тому і подають наступне визначення паніки - "жах, викликаний небезпекою, яка не є реальною ". Але, паніка може бути викликана і цілком реальною небезпекою. Як правило, таку небезпеку індивід чи група людей визначає за певними зовнішніми ознаками: це може бути дим, вогонь, запах газу, підозрілі шуми, поштовхи землі тощо.

Традиційно виділяють чотири фактори виникнення масової паніки:

1. Соціальні фактори - напруга у суспільстві, викликана певним природним, політичним, економічним лихом. Сюди зараховують землетруси, епідемії, нестача продовольства, зміна валютного курсу, державний переворот.

2. Фізіологічні фактори - втома, голод, безсоння, алкогольне та наркотичне оп'яніння знижують рівень індивідуального самоконтролю. Що під час масової паніки викликає найчастіше негативні наслідки. Так, досить часто люди стають жертвами агресивного оп'янілого натовпу на мітингах, маніфестаціях та концертах.

3. Загальнопсихологічні фактори - несподіваність, переляк, викликані недостатком інформації про можливі випадки небезпеки і способи її протидії.

4. Соціально-психологічні та ідеологічні фактори - відсутність чіткої загальної мети, лідерів, які користуються довірою у людей і відповідно низький рівень згрупованостііндивідів у суспільстві.

Натовп у стані паніки. Найчастіше паніка виникає саме у натовпі. Натовп - це є велике скупчення народу. У межах традиційної класифікації виділяють чотири види натовпу: випадковий, експресивний, конвенційний, діючий.

Випадковий натовп - це чималий гурт людей, чию увагу привернула якась подія (наприклад, ДТП);

Експресивний натовп - утворений з людей, згуртованих прагненням спільно висловити свої почуття (весілля, мітинги, похорони);

Конвенційний натовп - це згруповання учасників масових подій, найчастіше - розваг.

Діючий натовп - поділяється на агресивний, панічний, корисливий та повстанський.

Натовп у стані паніки є надзвичайно небезпечний. У людей зменшується інтелектуальний і різко підвищується емоційний потенціал, навіювання, копіювання, знижується здатність мислити. Для уникнення небезпек для життя, які спричинені натовпом, треба скористатися такими порадами:

1. На стадіоні, дискотеці, в кінотеатрі не займайте місце біля стіни, гардеробу, в проходах. Наперед визначте напрям, за яким ви будете виходити, щоб не виявитися на шляху натовпу. Подумки уявіть імовірні шляхи екстреного порятунку (прохідні двори, під'їзди, перевалки).

2. Збираючись на масові заходи не беріть з собою колючих та ріжучих предметів, спробуйте без галстука, шалі. Взуття на високих підборах також може спричинити до смертельної небезпеки.

3. На масових заходах намагайтеся триматися подалі від мікрофонів, трибун, ланцюгів міліції, на які частіше всього буває спрямоване невдоволення натовпу.

4. Не наближайтесь до агресивно настроєних груп. При виникненні конфліктів з працівниками міліції, військовими ви можете бути втягненими в події незалежно від своєї волі. А потрапити в перші ряди такої публіки - самогубство.

Найуніверсальніше правило безпеки - уникати скупчень людей.

У випадку, якщо ви вже опинилися у натовпі, потрібно керуватися такими рекомендаціями:

1. Уникайте центру натовпу, а також краю, де існують небезпечне сусідство скляних вітрин, решіток, огорож, стін.

2. При жодних умовах не намагайтеся іти проти потоку людей.

3. Намагайтеся ухилитися від нерухомих перепон на шляху (стовпів, труб афіш, дерев).

4. Не чіпляйтесь ні за що руками, щоб не отримати травм. Намагайтеся не впасти, для цього вивільніть руки. Якщо ви спробуєте щось підняти з землі - наразитесь на смертельну небезпеку бути затоптаним.

5. У тісному натовпі велика небезпека стикання, тому захистіть груди щепленими в замок руками.

6. Виходити з натовпу краще за ходом руху, рухаючись правим плечем під гострим кутом вправо.

Самогу́бство (суїцид) — свідоме самостійне позбавлення себе життя, спричинене своєю безпосередньою, умисною і бажаною дією.


Читайте також:

  1. Абіотичні та біотичні небезпеки.
  2. Біологічні небезпеки.
  3. Біологічні небезпеки. Вражаючі фактори біологічної дії. Пандемії, епідемії, масові отруєння людей.
  4. Внутрішні джерела небезпеки обумовлені особистими якостями людини, які пов’язані з її соціально - психологічними властивостями і являють собою суб’єктивний аспект небезпеки.
  5. ЕКОНОМІЧНІ,ОРГАНІЗАЦІЙНО-РОЗПОРЯДЧІ, СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ МЕТОДИ УПРАВЛІННЯ. СУТНІСТЬ І ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ
  6. Комбіновані небезпеки. Небезпеки в сучасному урбанізованому середовищі
  7. Оцінка небезпеки. Класифікація видів ризику
  8. Порядок декларування об’єктів підвищеної небезпеки.
  9. Природні небезпеки.
  10. Ризик – як оцінка небезпеки.
  11. Соціально-екологічні небезпеки.
  12. Соціально-політичні небезпеки.




Переглядів: 3060

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Екстремальні ситуації криміногенного характеру та способи самозахисту. | Небезпеки в інформаційній сфері життєдіяльності людини.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.