Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Модельні ліпідні мембрани

Ліпосоми, або фосфоліпідні везикули (пухирці), одержують звичайно при набряканні сухих фосфоліпідів у воді або при упорскуванні розчину ліпідів у воду. При цьому відбувається самозборка бімолекулярної ліпідної мембрани. Мінімумові енергії Гіббса відповідає замкнута сферична одно-ламеллярна форма мембрани. При цьому всі неполярні гідрофобні хвости знаходяться усередині мембрани і жоден з них не стикається з полярними молекулами води (мал. 1.11). Однак частіше виходять несферичні багатоламеллярні ліпосоми, що складаються з декількох бімолекулярних шарів, - багатошарові ліпосоми.

Окремі бімолекулярні шари багатошарової ліпосоми відділені водним середовищем. Товщина ліпідних шарів складає, у залежності від природи ліпідів, 6,5 - 7,5 нм, а відстань між ними - 1,5 - 2 нм. Діаметр багатошарових ліпосом коливається в межах від 60 нм до 400 нм і більш.

Одношарові ліпосоми можна одержати різними методами, наприклад із суспензії багатошарових ліпосом, якщо обробити їх ультразвуком. Діаметр одношарових ліпосом, отриманих цим методом, складає 25 - 30 нм. Розроблені й інші методи одержання одношарових ліпосом, у тому числі діаметром до 400 нм і більш.

Ліпосоми являють собою в деякому роді прообраз клітини. Вони служать моделлю для досліджень різних властивостей клітинних мембран.

Ліпосоми знайшли безпосереднє застосування в медицині. Наприклад, можна укласти усередину ліпосом лікарський препарат і використовувати як фосфоліпідну мікрокапсулу для доставки ліків у визначені органи і тканини. Ліпосоми не токсичні (при правильному підборі ліпідів), цілком засвоюються організмом, здатні переборювати деякі біологічні бар'єри. Так, інсулін, укладений у ліпосому, захищений від дії травних ферментів. В даний час з'ясовується можливість вводити той препарат у ліпосомах перорально, що може звільнити хворих діабетом від необхідності систематичних уколів. Проводяться роботи з розробки методів ліпосомної терапії пухлин, ферментативної недостатності, атеросклерозу. Вивчається можливість прицільної доставки лікарського препарату, укладеного в ліпосомах, до хворого органа або навіть до хворої ділянки (зокрема, до ураженої ділянки серця).

Для цього до ліпосоми приєднується білкова молекула – антитіло до відповідного мембранного антигену органа-мішені. Ліпосоми з течією крові розносяться по всьому організмі і затримуються, виявившись біля органа-мішені.

Незважаючи на привабливі перспективи ліпосомної терапії, ще є досить багато невирішених питань.

Плоскі бішареві ліпідні мембрани (БЛМ) – інший тип модельних мембран. Такі мембрани одержують на маленьких отворах діаметром близько 1 мм у пластинці з пластику (наприклад, фторопласта), зануреної у водне середовище. На отвір наносять краплю розчину ліпіду (у спирті, хлороформі, гептані або інших розчинниках). Розчинник дифундує з розчину у воду, і на отворі залишається плівка ліпіду. Ця плівка спонтанно тоншає доти, поки не утвориться бімолекулярний шар товщиною близько 6 нм. Зайвий ліпід збирається у виді ободка-торуса біля країв отвору (мал. 1.12).

Плоскі ліпідні мембрани, поряд з ліпосомами, широко використовуються як моделі для вивчення електричних властивостей мембрани, їхньої проникності й інших наукових досліджень. За допомогою модельних мембран вивчають ряд функцій біологічних мембран, в тому числі, бар'єрну (наприклад, селективність проникності – гарну проникність для води і погану для іонів). Можна моделювати біологічний транспорт, вводячи в модельну мембрану молекули-переносники.

 


Читайте також:

  1. Б- не збуджена ділянка мембрани , на яку діють електричні струми збудженої ділянки. Стрілками показано напрям струмів, кружечками – дійсне переміщення іонів.
  2. Ліпідні пори: стабільність і проникність мембран
  3. МЕМБРАНИ МІКРОБНИХ КЛІТИН. Цитоплазматична мембрана.
  4. Рідинні мембрани.
  5. Транспорт іонів та інших речовин через мембрани, його види, механізм реалізації.
  6. ЧЕРЕЗ БІОЛОГІЧНІ МЕМБРАНИ




Переглядів: 1266

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фізичний стан і фазові переходи ліпідів у мембранах | ЧЕРЕЗ БІОЛОГІЧНІ МЕМБРАНИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.