Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Загальні відомості. Класифікація необоротних процесів

ЕЛЕМЕНТИ ТЕРМОДИНАМІКИ НЕОБОРОТНИХ ПРОЦЕСІВ

 

 

Всі реальні процеси в термодинаміці можна розділити на оборотні і необоротні.

Класична термодинаміка може бути застосована лише до оборотних процесів, при яких система проходить через нескінченну кількість станів рівноваги. Швидкість оборотних процесів нескінченно мала і всі параметри системи не залежать від часу.

Необоротні процеси протікають з кінцевою швидкістю. Виникла потреба обгрунтування необоротних процесів за допомогою певних термодинамічних рівнянь, які б пов'язували швидкість цих процесів з іншими термодинамічними параметрами. Тому термодинаміка необоротних процесів включає ряд додаткових постулатів і використовує нову незалежну змінну – час.

У загальному необоротні процеси можна розділити на три типи: стаціонарні, звичайні і ланцюгові.

Найбільш близькі до оборотних процесів стаціонарні необоротні процеси. Вони виникають у системі у тому випадку, коли існують різні значення параметрів між різними її частинами. Незважаючи на наявність стаціонарно протікаючого процесу (з постійною кінцевою швидкістю) термодинамічні параметри, що різняться за величиною у різних місцях системи, залишаються незмінними з часом. Такі стаціонарні процеси дуже поширені в природі і мають велике практичне значення. Прикладом може бути перенесення теплоти за рахунок теплопровідності.

Якщо між двома великими тепловими резервуарами з постійними температурами Т1 і Т21 < Т2) міститься перегородка, що має досить малу теплопровідність, то буде мати місце стаціонарний необоротний процес перенесення теплоти через перегородку від більш нагрітого до менш нагрітого резервуара (рис. 7.1). Рушійною силою в таких процесах є градієнти факторів інтенсивності, які називаються узагальненими силами. Величина потоку, тобто кількість теплоти через одиницю поверхні перегородки, пропорційна узагальненій силі. Так потік теплоти (w) вздовж градієнта температури визначається рівнянням

,

де Q – теплота; t – час; c - коефіцієнт теплопроводності; Т – температура.

 
 

 


Рис. 7.1. Схема переносу теплоти через перегородку

 

Градієнт температури в кожній точці перегородки дорівнює

,

потік теплоти через поперечний переріз перегородки становитиме

,

де х – відстань від кінця перегородки з меншою температурою (Т1).

Іншими прикладами стаціонарних процесів може бути перенесення маси речовини, струму тощо. До подібних стаціонарних процесів якраз і може бути застосована термодинаміка необоротних процесів.

Особливістю таких процесів є наявність у них потоків речовини, тепла, електрики і т.д. В найпростіших випадках може бути тільки один потік, наприклад, потік тепла, викликаний градієнтом температури.

При більш складних стаціонарних необоротних процесах один потік (наприклад, потік речовини) може викликати в системі градієнт іншої величини (наприклад, температури). Тоді в системі будуть протікати два або більше потоків, які взаємодіють між собою. В таких випадках завдання термодинаміки необоротних процесів полягає у виявленні природи градієнтів, що утворюються основним потоком, а також визначення стаціонарних величин всіх потоків у системі.

Розглянемо, наприклад, процеси, що мають місце в двох посудинах, заповнених газом різного тиску. Початкова температура в обох посудинах однакова. Посудини з'єднані перегородкою, в якій газ може розчинятись. Внаслідок градієнта концентрації розчиненого газу розчинність газу при різних тисках буде різною. Газ буде розчинятись у перегородці з боку посудини з більшим тиском і виділятись із перегородки в посудину з меншим тиском. Водночас цей основний потік спричиняє виникнення градієнта температури і зв'язаного з останнім теплового потоку (ефект Дюрера). З боку посудини з більшим тиском, де газ розчиняється, виділяється тепло, а на границі посудини з меншим тиском тепло поглинається за рахунок виділення газу із перегородки.

Аналогічно можна показати, що термічний градієнт викликає потік речовини (термодифузія), градієнт концентрації електроліту в розчині – градієнт потенціалу (дифузійний потенціал) і, навпаки, градієнт потенціалу викликає градієнт концентрації електроліту (концентраційна поляризація).

Наступний тип необоротних процесів – це звичайні необоротні процеси, до яких належить більшість хімічних і фізичних явищ, наприклад, хімічні реакції. При цих процесах параметри системи міняються з часом. Тому у вирази для термодинамічних властивостей входить координата часу, тоді як в стаціонарних процесах координата часу входить у неявній формі у вираз для швидкості, а термодинамічні властивості в кожній точці залишаються сталими при зміні часу.

Найбільш далекими від оборотних є ланцюгові процеси, що відбуваються із самоприскоренням і закінчуються, як правило, вибухом. Під час проходження таких процесів порушується максвеллівський розподіл енергії і поняття температури практично втрачає зміст. Тому до цих процесів неможливо застосовувати сучасну теорію необоротних процесів.

Таким чином термодинамічний розгляд можливий тільки для стаціонарних необоротних процесів. Такий розгляд, як і розгляд рівноваги у класичній термодинаміці, заснований на ряді аксіом, достовірність яких підтверджується досвідом. Для стаціонарних потоків встановлено декілька феноменологічних законів. Наприклад, для потоку речовини (дифузія) відомий закон Фіка, для потоку теплоти – закон Фур'є, для потоку електронів (струму) – закон Ома тощо. Найбільш загальний принцип побудови термодинаміки необоротних процесів запропонований Онзагером.

 


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  3. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  4. V. Класифікація і внесення поправок
  5. V. Класифікація рахунків
  6. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  7. Автоматизація виробничих процесів
  8. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  9. Амортизація інших необоротних матеріальних активів
  10. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  11. Аудит основних та інших необоротних активів
  12. Банківська платіжна картка як засіб розрахунків. Класифікація платіжних карток




Переглядів: 639

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розрахунки констант хімічної рівноваги | Основні закономірності термодинаміки необоротних процесів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.