Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні функції підприємницької діяльності

 

 
 

 


Рис. 2.2. Функції підприємництва.

Правові передумови підприємництва ґрунтуються на законодавстві, нормативних актах, розроблених у країні:

Економічні передумови підприємництва полягають у тому, що в суспільстві мають функціонувати багатосуб'єктні власники.

Політичні передумови підприємництва полягають у створенні в країні сприятливого політичного клімату для підприємництва.

Психологічні передумови підприємництва полягають у позитивній суспільній думці стосовно підприємницької діяльності, адже відсутність її стримує розвиток останньої.

 

Мале підприємництво - цілком самостійна і найбільш типова форма організації економічного життя суспільства зі своїми відмінними особливостями, перевагами і недоліками, закономірностями розвитку.

Функціонування на локальному ринку, швидке реагування на зміну кон'юнктури цього ринку, безпосередній зв'язок з споживачем, вузька спеціалізація на певному сегменті ринку товарів і послуг, можливість почати власну справу з відносно малим стартовим капіталом - всі ці межі малого підприємства є його достоїнствами, що підвищує стійкість на внутрішньому ринку, але при певних умовах стають недоліками, стримуючими його розвиток. З одного боку, швидке реагування малого підприємства на зміни умов функціонування робить його більш мобільним і що пристосовується, а з іншою - залежним від кон'юнктури ринку, динаміки зовнішніх соціально - економічних і політичних умов.

Відносно невеликий капітал звужує рамки виробництва, обмежує можливість залучення додаткових ресурсів (науково-технічних, фінансових, виробничих, трудових і т.д.).

Обмежені масштаби виробництва і невелика кількість зайнятих обумовлюють простоту і ефективність управління підприємством. Однак характерне для малого підприємства поєднання функцій власника і менеджера в особі господаря підприємства, встановлення особистих зв'язків з працівниками підприємства, неформальний стиль управління, знижуючи управлінські витрати, можуть привести - і часто приводять - до самоексплуатації і понаднормовим роботам. Нестійкість малого підприємства внаслідок обмеженості ресурсів набагато вище, ніж у великих і середніх підприємницьких структур.

Таблиця 2.1.

Основні розходження між юридичною особою і приватним підприємцем

.

Основні параметри для порівняння Приватний підприємець Юридична особа
Державна реєстрація Більш проста процедура держ. реєстрації. Більш складна процедура держ. реєстрації
Межі відповідальності За своїми обов'язками відпо-відає усім своїм майном У більшості випадків засновники відповідають по зобов'язаннях юридичної особи тільки своїми внесками

Продовження табл. 2.1

Ведення касових операцій, наявне звертання Спрощений порядок наявного звертання Законодавчо встановлений ліміт каси
Вибір спрощеної системи Можливі варіанти: 1.єдиний податок 2.фиксований податок 3.спеціальний торговий патент. Можливі варіанти: 1.єдиний податок 2.спеціальний торговий патент
Бухоблік і відпові-дальність Законодавством перед-бачене ведення бухобліку і представлення фін. звітності Обов'язкове ведення бухобліку і представлення стат. звітності
Наявність печатки і банківського рахунка Наявність печатки не обов'язково. Може пра-цювати не відкриваючи рахунка в установі банку Обов'язкова наявність поточного рахунка і печатки зі своїм найменуванням

 

На розвиток малого бізнесу найбільший вплив надають наступні чинники:

-розвиток коштів зв'язку;

-розширення сфери послуг, що базується на малих підприємствах;

-зменшення вартості і спрощення використання інформаційних систем;

-підвищився загальноосвітній рівень людей з одночасним накопиченням досвіду у великих компаніях;

-сприяння малими фірмами розв'язанню питання про безробіття;

-скорочення робочої зміни;

-велика конкурентоздатність за рахунок менших витрат, пов'язаних зі зниженням накладних витрат і меншими коливаннями заробітної плати.

Свобода у здійсненні підприємницької діяльності:

Підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом.

Особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами.

Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, а також перелік видів діяльності, підприємництво в яких забороняється, встановлюються виключно законом.

Обмеження та зупинення діяльності суб'єкта господарювання:

Здійснення підприємницької діяльності забороняється органам державної влади та органам місцевого самоврядування. Підприємницька діяльність посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом у випадках, передбачених частиною другою статті 64 Конституції України.

Здійснення будь-якої господарської діяльності, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.

У разі здійснення господарської діяльності з порушенням екологічних вимог діяльність суб'єкта господарювання може бути обмежена або зупинена Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, а також іншими уповноваженими органами в порядку, встановленому законом.

До підприємств торгівлі, громадського харчування і сфери послуг, що неодноразово допустили реалізацію недоброякісних товарів або систематично порушують встановлені законодавством правила торгівлі та надання послуг або умови зберігання і транспортування товарів, крім господарських та адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, можуть застосовуватися також спеціально передбачені законом про захист прав споживачів адміністративно-господарські санкції, включаючи вилучення недоброякісних товарів та зупинення діяльності зазначених суб'єктів у встановленому законом порядку.

Органи державної влади з питань захисту прав споживачів мають право у випадках і порядку, передбачених законом, приймати обов'язкові рішення про припинення суб'єктом господарювання виробництва продукції (виконання робіт, послуг), відвантаження і реалізації товарів, що не відповідають вимогам нормативних актів.

Відповідальність суб'єктів підприємництва:

Підприємці зобов'язані не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об'єднань, інших суб'єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави.

За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.

Принципи підприємницької діяльності:

Підприємництво здійснюється на основі:

- вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності;

- самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону;

- вільного найму підприємцем працівників;

- комерційного розрахунку та власного комерційного ризику;

- вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом;

- самостійного здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності, використання підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій розсуд.

Організаційна структура управління виробництвом:

Підприємство може складатися з виробничих

структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).

Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Вони можуть відкривати рахунки в установах банків відповідно до закону.

Діяльність розташованих на території України відокремлених підрозділів підприємств, що знаходяться за її межами, регулюється цим Кодексом та іншими законами.

Ризик підприємницької діяльності:

Економічний ризик – непередбачена суб’єктом господарської діяльності небезпека, яка спричиняє можливість втрат, загожує реалізації поставленої мети і зумовлена передусім випадковим характером прийнятих ним рішень.

Види ризиків:

- матеріально – технічний ризик;

- профільно – технологічний ризик;

- постачальницько – збутовий ризик;

- виробничий ризик;

- інвестиційний ризик;

- кредитний ризик;

- відсотковий ризик;

- валютний ризик;

- економіко – правовий ризик.

Економічна свобода як основна передумова розвитку підприємництва:

Економічна самостійність полягає у наявності у підприємців права на власність, права на самостійний вибір форми власності та форми господарювання, на самостійне планування своєї фінансово-господарської діяльності, вільне розпорядження прибутком, самостійний вибір ресурсів, постачальників та споживачів виробленої продукції, встановлення різних форм, систем і, головне, розмірів оплати праці.

Економічна відповідальність полягає у відповідальності підприємця своїм майном за результати господарювання: продукцією (послугами), які підлягають реалізації на ринку, та прибутком, який залишається у розпорядженні підприємця після внесення платежів, встановлених законодавством.

Економічна рівноправність. Йдеться про рівні (однакові) економічні умови для будь-якої господарської діяльності, незалежно від форми власності та форми господарювання. Під рівними економічними умовами маються на увазі однакові для всіх ціноутворення, оподаткування, розподіл прибутку, інвестиційна та кредитна політика, держконтракт тощо.

Рушійні сили підприємництва:

1. потреби та інтереси класу підприємців;

2. дія закону зростання потреб;

3. конкурентна боротьба між товаровиробниками;

4. тип економічної системи;

5. прагнення підприємців задовольнити суспільні потреби;

6. стабільна та ефективна політика держави.

Питання до самоконтролю

1. Обґрунтуйте сутність, функції, принципи та передумови підприємницької діяльності.

2. Назвіть функції підприємця .

3. Охарактеризуйте основні напрями обмеження у здійсненні підприємницької діяльності (порядок ліцензування), припинення підприємницької діяльності.

4. Охарактеризуйте права, обов’язки та відповідальність підприємця

5. Покажіть складові організаційної структури управління виробництвом.

6. Обґрунтуйте у чому полягає сутність стилю роботи й управління підприємця.

7. Обґрунтуйте потребу у фінансових коштах та її розрахунок.

8. Покажіть роль виробничого підприємництва у розвитку економіки України.

9. Покажіть відмінні риси товарної та фондової біржі.

10. Охарактеризуйте фінансове підприємництво, покажіть в ньому роль комерційних банків.

11. Назвіть основні ризик підприємницької діяльності, та напрями їх уникнення.

12. Яка основна мета і функції підприємництва?

13. Що є економічною основою підприємницької діяльності?

14. Хто такий підприємець і чому підприємець є ключовою постаттю (фігурою) ринкової економіки?

15. Який зміст основних функцій підприємця?

16. Що таке підприємницький дохід? З яких частин він складається?

17. У чому економічний зміст нормального (звичайного) прибутку і яка сутність економічного прибутку (надприбутку)?

18. Які найважливіші характерні риси є притаманними сучасному підприємцю?

19. Що таке правовий статус підприємця? У чому полягають права, обов’язки і відповідальність підприємця?

20. Які умови необхідно створювати для формування нової генерації підприємців?

21. У чому полягають творчі засади в діяльності підприємця?

22. Чому економічна свобода є основною передумовою розвитку підприємництва?

23. Що означає економічна свобода на практиці?

24. Які основні складові свободи господарської діяльності?

25. У чому полягає суть економічної самостійності, економічної відповідальності та економічної рівноправності підприємців?

26. Які головні рушійні сили підприємництва?

27. Що таке економічний інтерес?

28. У чому полягає сутність економічної конкуренції?

29. На підставі яких основних принципів здійснюється підприємницька діяльність?

30. Які передумови необхідні для становлення та розвитку підприємництва?

 


Читайте також:

  1. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. II. Основні засоби
  4. II.3. Основні способи і прийоми досягнення адекватності
  5. IV. НС у природному середовищі та інших сферах життєдіяльності людини
  6. IІI. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація учбової діяльності
  7. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  8. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  9. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  10. Автоматизація метрологічної діяльності
  11. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  12. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції




Переглядів: 1327

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методичні рекомендації | Ситуаційні завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.